Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dwuosobowe | Zwierzęcy Front – zapach bekonu o poranku

Zwierzęcy Front – zapach bekonu o poranku [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

„Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia”. Jedyne co zmienia się tym razem, to siły zbrojne. Po tzw. Świńskiej Rewolucji roku 2028 to nie ludzie trzymają karabiny czy sterują czołgami. Teraz mięso armatnie to wysoce przeszkolona i zorientowana na zwycięstwo wieprzowina. I to właśnie tymi oddziałami przyjdzie Ci dowodzić w konflikcie, który rozciągać się będzie od powietrza i ziemi, aż do morza.

18 batalionów czystej, wojennej furii

W grze Zwierzęcy Front przyjdzie Ci stawić czoła sześciu wrogim oddziałom, a do swojej dyspozycji mieć będziesz również sześć własnych oddziałów. Wszystkie te formacje zostaną przed rozgrywką wylosowane z większej puli – co przypadnie w udziale Tobie, wie tylko dowództwo w centrali.

Osią konfliktu – rozgrywki – są karty. W grze występuje 18 kart, po sześć na każdą z trzech aren działań wojennych: na lądzie, na morzu i w powietrzu. Runda składa się z następujących po sobie ruchów, w których gracze zagrywają po jednej karcie i rozpatrują jej efekt. Rozgrywka jest więc dynamiczna, bo i owe efekty nie wymagają wielu działań logistycznych.

Amat victoria curam

Karty w grze posiadają różną moc – od 1 do 6 – a każda z nich w inny sposób wpływa na pole bitwy (te efekty są krótko i rzeczowo opisane na samych kartach). Z racji na ich losowy dociąg może się zdarzyć sytuacja, że nie otrzymamy żadnych kart do walki w określonym terenie. Wtedy z pomocą przychodzą rewersy, które choć nie posiadają żadnych specjalnych mocy, umożliwiają zagranie odwróconej karty na dowolnej arenie.

Wszystkie karty zagrywamy jedna na drugą tak, że tylko efekt ostatniej karty jest widoczny – w pozostałych liczy się jedynie ich moc.

Zwycięstwo w grze nie przychodzi szybko i potrzebne są przynajmniej dwie partie, by wyłonić zwycięską stronę. Po rozegraniu wszystkich kart następuje podliczenie mocy po obu stronach konfliktu. Remisy rozstrzygają karty Naczelnego Wodza, losowane na początku rozgrywki. Po podsumowaniu każdej z aren – do zwycięstwa potrzeba zdominować punktowo przynajmniej dwie z nich – przyznawane są punkty, w zależności od tego, jak doszło do wygranej. Maksymalnie można ich otrzymać 6 – wygraną w grze gwarantuje dopiero 12 punktów, stąd przynajmniej dwie rozgrywki potrzebne do rozegrania pełnej partii.

Ballada o podrzucaniu świni

Przepraszam, że zabrałem się do sprawy tak formalnie: od reguł, punktów i warunków. A gra nie jest ani trochę proceduralna – żyje sobie komfortowo na pograniczu Sporu O Bór (Schotten-Totten) i Res Arcana. Trudno tu znaleźć sobie punkt wyjścia czy strategię przed otrzymaniem kart na rękę, a po ich otrzymaniu nasze wyzwanie leży nie w tym, które karty zagrać – bo raczej wszystkie wyjdą na stół – ale w tym, w jakiej kolejności je zagrywać, by zmaksymalizować ich korzystny wpływ na bitwę. Pod tym względem zagadka jest naprawdę nieprzeciętna, bo mimo skromnej, 18-kartowej talii, możliwych kombinacji w naszej ręce jest aż 18564.

Nie dajmy się jednak uwieść magii dużych liczb – 18 tysięcy partii raczej nikt tu nie zagra, bo farba z kart schodzi średnio po trzech tysiącach partii (*zmyślona statystyka). Liczba ta daje jednak pewien wgląd w to, jak dziwacznie może potoczyć się każda z rozgrywek. Szansa na to, że zamorduje nas szop pracz w przebraniu jastrzębia jest niska, ale nigdy zerowa – podobnie jest w Zwierzęcym Froncie: szansa na to, że jeden gracz dostanie tylko „lądowe” karty, a drugi tylko „morskie” jest niska, ale nigdy zerowa.

W połączeniu z sześcioma kartami, które w każdej rozgrywce zwyczajnie nie biorą udziału, tworzy to realne napięcie w obliczu niewiadomej: co na ręku trzyma przeciwnik? I w jakiej kolejności będzie dawkować mi informację o swoim stanie posiadania? Czy zagra odwrócone karty, a następnie zmyślnie wzmocni je efektem innej z kart? Czy może będzie tworzyć dywersję na jednym froncie, domagając się reakcji, by w ostatnim ruchu przesunąć kartę z innego frontu i zwyciężyć dwie potyczki na raz? Dużo, bardzo dużo pytań rodzi się tu przed pierwszym ruchem, a z każdą wyłożoną kartą potencjalne kombinacje tylko się komplikują.

Lasagne du guerre

Mam nietypowy pomysł – rozbierzmy ten wojenny przekładaniec na części pierwsze i sprawdźmy, na ilu poziomach odbywa się tu rozważanie taktyczne.

 1. Otrzymujemy karty na rękę, poznając swoje możliwości w danej partii. Wiemy, których sześciu manewrów nie wykona wróg. 924 potencjalne rozkłady kart w ręce przeciwnika.
 2. Rozważamy kolejność zagrywania kart z naszej ręki. 720 potencjalnych kombinacji.
 3. Przypominamy sobie, że przecież każdą kartę możemy zagrać rewersem. To już 46080 możliwych zagrań.
 4. Karty zagrywamy na trzech frontach, których kolejność zmienia się w każdej bitwie – niektóre karty wpływają na sąsiednie fronty, więc ich moc będzie zależeć od kontekstu. Algorytm potrzebuje dwóch tygodni, by obliczyć potencjalne kombinacje.
 5. Efekty z kart powalają nam odwracać sąsiednie karty, cofać je na rękę lub przesuwać między frontami, dobierać dodatkową kartę, odwracać kartę przeciwnika, wzmacniać działania już zagranych kart czy modyfikować ich moc. Algorytm potrzebuje 200 lat, by obliczyć potencjalne kombinacje.
 6. Nasz przeciwnik o dziwo też bierze udział w grze! Jego zagrania na bieżąco wpływają na sytuację na wszystkich trzech arenach, wpływają na nasze karty i wymagają pilnych reakcji. Nasze plany biorą w łeb lub zgoła odwrotnie – otwierają się przed nami nowe perspektywy i okazje. Algorytm wyrzuca komunikat: „proszę nie stawać we dwóch”.

Nie chciałbym tu czarować kalkulatorem. Powyższe poziomy wojennej rozkminy są dla mnie żywym dowodem na to, że ta gra ma w sobie głębię, której nie widać na tyle pudełka czy w podsumowaniu na BGG. Sam wziąłem ją do recenzji trochę na zasadzie „o, śmieszne świnki”, ale wystarczyło kilka rozdań i moje serce przepełniło się aromatem okopowej, skwierczącej wieprzowiny, podsmażanej na rozgrzanej do czerwoności saperce. Uwielbiam zapach bekonu o poranku.

Make love, not war

Rzecz jasna, te militarne odniesienia są trochę wyolbrzymione na potrzeby recenzji. W grze nie ma żadnej krwi, nic się nie smaży i tym bardziej nikt nie traci tu żywota – nie widać nawet specjalnych konfliktów moralnych na linii oddział-dowódca. Tematycznie można wręcz powiedzieć, że zagrywane karty to bardziej stroszenie militarnych piórek. Konflikt jest tu sprowadzony do pewnego abstraktu, ale nijak nie szkodzi to rozgrywce, ani nie wpływa na naszą satysfakcję z prowadzonych manewrów.

Powietrze, grunt i być może

Gra Air, Land and Sea, której reimplementacją jest Zwierzęcy Front, nigdy nie została wydana po polsku – choć na forum gry-planszowe.pl trwa fanowski projekt tłumaczący karty i zmieniający nieco ich tematykę. Zwierzęcy Front uzupełnia ten brak na rynku, porzucając silnie wojskową szatę graficzną pierwowzoru i oblekając karty humorystycznymi i nieco komiksowymi ilustracjami. To dobry krok w stronę demilitaryzacji, bo choć gra nadal opowiada o starciu wojsk, to robi to w sposób nienachalny i raczej zabawny, niż stuprocentowo poważny i zasadniczy jak służba wojskowa.

Poza tym, „Powietrze, ląd i morze” nie wyglądałoby dobrze na pudełku.

Bagnet na broń i wprost na front

Minusów w grze nie stwierdzono. Jest szybka i lekka, nie przytłacza zasadami, flow gry jest naturalny i przyjemny, a każda decyzja jest tu na wagę złota. Gra wynagradza taktyczne, elastyczne myślenie i kreatywność w zagrywaniu poszczególnych kart. Często zdarza się, że kartę o mocy 6 lepiej zagrać zakrytą, by znienacka potem odwrócić ją pod koniec rozdania. Czasem jednak efekt jest odwrotny: zostajemy na ręce z kartami, które umoczą nam inne już wcześniej zagrane.

Pyszne, zaprawdę, pyszne dylematy stawia przed nami Zwierzęcy Front i robi to z wnętrza niewielkiego pudełka, które można porzucić, by grę wrzucić do kieszeni i zabrać w teren. Miejsca na stole potrzebuje niewiele, rozkłada i składa się w kilkanaście sekund, a partia potrafi zmieścić się w kilkunastu minutach. Czy Twoja pralka to potrafi?

Gra dla dwóch graczy w wieku powyżej 14 lat (wg. społeczności BGG – powyżej 10 lat)

Około 15-30 minut na rozgrywkę

Zalety:

+ ekspresowe przygotowanie gry i tłumaczenie zasad

+ rozkoszne łamanie głowy w kompaktowej formie

+ dynamiczna rozgrywka

+ ogromna regrywalnośćGrę Zwierzęcy Front kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Ogólna ocena (8.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

4 komentarze

 1. Avatar

  Mała poprawka: faktycznie wszystkie karty zagrywamy jedna na drugą ale tak, że efekt ostatniej karty jest widoczny i poprzednich też (moc i efekt) ale co do stwierdzenia, że „w pozostałych liczy się jedynie ich moc” jest ono nie zgodne z zasadami. Póki karta jest odkryta i nawet jest przykryta inną kartą to liczy się jej zarówno moc jak i zdolność taktyczna.

  • Piotr Wojtasiak
   Piotr Wojtasiak

   Tak, naturalnie – wyraziłem się nieprecyzyjnie, choć trochę też uznałem, że ta zasada jest niejako rozumiana sama przez się: w sensie zdolności czy efektu aktywna jest tylko odkryta/wierzchnia karta :)

 2. Avatar

  Aktywna jest tylko odkryta/wierzchnia karta? Nie rozumiem stwierdzenia.
  Każda karta jest aktywna nawet zakryta inną kartą i zdolność tej zakrytej karty ciągle działa, za wyjątkiem kart z piorunem.

 3. Andy

  Może uporządkujmy trochę terminologię.
  Każda karta może być:
  – Odkryta, czyli leżąca awersem do góry,
  albo
  – Zakryta, czyli leżąca awersem do dołu.

  I jednocześnie każda karta może być:
  – Nieprzykryta, czyli leżąca na wierzchu wszystkich kart wcześniej zagranych na tym obszarze
  albo
  – Przykryta, czyli każda karta na obszarze, poza nieprzykrytą.

  Trwałe zdolności karty działają tak długo, jak długo karta jest ODKRYTA, niezależnie od tego czy jest przykryta, czy nieprzykryta.

  Po polsku brzmi to gorzej niż po angielsku (faceup/facedown, uncovered/covered)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings