Home | Katalog gier | Gry dla graczy | Na Skrzydłach Ptaki Azji – spacerujemy wśród Pawi

Na Skrzydłach Ptaki Azji – spacerujemy wśród Pawi [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 5 minutes

Uwielbiam w trakcie ciepłego dnia poleżeć w hamaku i posłuchać śpiewu ptaków, podziwiać ich zachowanie w trakcie lotu oraz na ziemi; poza gołębiami, tych ptaków jakoś nigdy nie lubiłem. A gdy nie mogę podziwiać ptaków, w ich naturalnym środowisku zasiadam do gry Na Skrzydłach, a dzięki nowemu, samodzielnemu dodatkowi Na Skrzydłach Ptaki Azji miałem ku temu kolejne powody. Zapraszam do recenzji.

Puszyć się jak paw

Paw Indyjski to ptak, który wspaniale prezentuje swój ogon na okładce najnowszego, samodzielnego dodatku do gry Na Skrzydłach. Śmiem twierdzić, że paw prezentuje się jeszcze piękniej niż tyran różany z podstawki. Ale jak wiemy o gustach się nie dyskutuje. Głównym czynnikiem, który sprawił, że chciałem przetestować Na Skrzydłach Ptaki Azji był zapowiadany tryb duetu. Miał wprowadzić odrobinę pikanterii w klasyczną rozgrywkę.

Pierwsze wrażenie odnośnie pudełka – jeszcze przed jego rozpakowaniem – było bardzo pozytywne. Trzymając grę w rękach już po samej wadze można spodziewać się duże ilości oraz wysokiej jakości komponentów. W rzeczywistości właśnie jest. W opakowaniu z grą znajdziemy 90 kart ptaków, 14 kart bonusów, plansze karmnika, tackę na karty oraz mapa dla trybu duet oraz plansza celów do gry w trybie stada. Poza tymi elementami znajdziemy jeszcze drewniane znaczniki akcji oraz trybu duetu; te w kolorach biały i czarnym po złożeniu przypominają symbol Yin i Yang. Do tego trybu załączono również arkusze szybkiego startu, które mają na celu odpowiednio wprowadzić graczy w nowy tryb.

W grze znajdziemy również dwustronne plansze graczy oraz standardowo żetony i kości pożywienia, oczywiście są także jaja niezbędne w trakcie rozgrywki. A jeśli ktoś stwierdzi, że mu mało to dołożono jeszcze pięknie wydaną instrukcję, załącznik oraz instrukcję Automy; wszystkie trzy podręczniki wydrukowane na wysokiej jakości papierze płótnowanym. Jest to raj dla estetów. Inne drobne elementy już pominę, a my przejdźmy do samej gry.

Jak sójka za morze

Przygotowanie rozgrywki w Na Skrzydłach Ptaki Azji w trybie duet nie różni się znacznie od przygotowania klasycznej rozgrywki z tym, że nie będziemy potrzebowali elementów z podstawowej gry. Pojawiają się natomiast dodatkowe elementy w postacie mapy dla tego trybu oraz drewniane znaczniki. Pozostałe elementy, jeśli mieliście styczność z podstawową wersją, gdy będą już wam znane, jeśli nie, bardzo szybko da się to nadrobić. Całość setupu nie powinna zająć nam więcej niż 5 minut, a tłumaczenie zasada osobie grającej pierwszy raz około 10. Tryb duetu posiada bardzo przyjemnie zredagowane arkusze szybkiego startu ułatwiają zapoznanie się z tym trybem. Opisują one dokładnie przebieg pierwszych 4 rund gracza w 1 turze; tak też najlepiej to rozegrać.

W kolejnych naszych działaniach możemy już korzystać z pełnej puli dostępnych akcji. A mamy ich tyle samo co w Na Skrzydłach.  Po krótce opiszę każdą z nich dla osób nieznających tytułu.

Pierwszą z możliwości patrząc od góry planszy jest zagranie ptaka na jedno z występujących w grze siedlisk. Aby go tam umieścić musi on występować w danych siedliskach oraz należy ponieść koszt zagrania w pożywieniu. Innymi słowy musimy go do siebie zwabić.

Jeśli nie mamy pożywienia możemy je pozyskać na siedlisku leśnym. Pozwoli to nam w zależności od wielkości siedliska uzyskać różną ilość pożywienia. Należy pamiętać, że jeśli znajdują się tam ptaki to możemy aktywować ich zdolności. Oczywiście jeśli są one dostępne po aktywacji, a nie po zagraniu lub na koniec tury.

W przypadku siedliska łąki mamy możliwość pozyskania jajek. Będziemy je umieszczali w gniazdach naszych ptaków, a także będą one nam potrzebne, aby mieć możliwość zagrania kolejnych ptaków w naszych siedliskach.

Mokradła natomiast pozwolą nam na pozyskanie potencjalnych kandydatów do pojawienia się w naszych siedliskach. Właśnie tam będziemy mieli możliwość dociągnięcia kart na rękę, a opcje są dwie. Jeśli żaden z trzech dostępnych ptaków nam nie odpowiada możemy dociągnąć w ciemno z talii. Na końcu tury uzupełniamy brakujące miejsca, a koniec rundy wywołuje wymianę dostępnych ptaków.

Nowością w trybie duet jest możliwość zagrania akcji wymiany dostępnych ptaków oraz przerzucenia kości pokarmu. We wersji podstawowej nie było możliwości przerzucania kości pokarmu zanim w karmniku nie zostały tylko 2 kości, a wymiany kart ptaków nie kojarzę w ogóle.

Każdy dudek ma swój czubek

Całość Na Skrzydłach Ptaki Azji jako gra dwuosobowa prezentuje się cudownie. Owszem możemy się przyczepić do kilku drobnych spraw, jednak nie odbierają one radości z gry. Są to bardziej problemy natury wizualnej/organizacyjnej. W podstawowym Na Skrzydłach zakochałem się głównie ze względu na uroczy karmnik pełniący rolę wieży do kości. Nie mówię, że nie miały na to również wpływu piękne grafiki na kartach oraz walory edukacyjne gry.

Również w Ptakach Azji znajdziemy dane, które mają nam odrobinę przybliżyć świat ptaków. Z informacji umieszczonych na kartach dowiemy się w jakim obszarze występuje dany gatunek. O każdym z ptaków jest pewna ciekawostka oraz informacja o rodzaju gniazda i rozpiętości skrzydeł. Wszystko to sprawia, że gra się bardzo przyjemnie.

Są jednak pewne drobne niuanse, które odrobinę tą radość zmniejszają. W dodatku zrezygnowano z oryginalnego karmnika, zastąpiono go planszetką z grafiką desek. Bez celu okaże się również poszukiwanie zasobnika na karty, ten zastąpiono kolejną planszetką. W pudełku znajdziemy również tackę na zasoby. Jeśli jednak będziemy chcieli tam umieścić jaja i pożywienie to nie zmieścimy wszystkiego.

Ostatecznie również pakowanie całości będzie trwało dłużej niż w przypadku podstawowej wersji. Na Skrzydłach Ptaki Azji nie posiadają żadnego organizera ułatwiającego chowanie gry. Wręcz przeciwnie. Dołączono do gry jedynie woreczki strunowe – co prawda biodegradowalne – jednak to pomaga jedynie odrobinę. Musimy się nieco namęczyć, aby udało nam się zamknąć pudełko „na płasko”.

Wróble już ćwierkają

Gra będzie trwała 4 rundy, z każdą kolejną będziemy mogli wykonać mniej akcji. Ostatecznie będziemy punktowali za ptaki, jaja w gniazdach, cele specjalne oraz te z końca rundy. W Na Skrzydłach Ptaki Azji jest tak samo przyjemna jak w trakcie spaceru, w letnie popołudnie, w zacienionym lesie. Możemy się wtedy wsłuchiwać w piękne ptasie śpiewy; podobnie jest w przypadku gry, jeśli zainstalujemy aplikację. Ta niestety nie wspiera jeszcze polskiej wersji kart ptaków z Azji, pozostałe dodatki tak. Jest to tylko kwestią czasu, kiedy zostanie ona zaktualizowana pod nasze karty.

Co do samej gry. Jest to tytuł bardzo przyjemny w odbiorze. Zarówno pod względem zasad jak i wizualnym. Uwielbiam w niego grać dla samej przyjemności obcowania z pięknymi grafikami ptaków. Nie testowałem jeszcze dodatku jak rozszerzenie do gry dla 6-7 osób jednak, jak tylko mi się to uda zostaniecie o tym poinformowani.

Zdecydowanie jest to tytuł, który w swojej kolekcji powinien mieć każdy fan gry Na Skrzydłach posiadający wcześniejsze dodatki. Jeśli natomiast jesteś nowym graczem, który wcześniej stronił od podstawki to tryb duetu może do Ciebie przemówić. Dla mnie rywalizacja w nim to czysta przyjemność. Grając musimy stale przeprowadzać analizę mapy duetowej co będzie dla nas lepsze do zagrania. Cały czas widzimy przed sobą cele jakie na końcu rundy będą punktowały więc musimy tak umieszczać ptaki w naszym rezerwacie, aby dały nam możliwie najwięcej bonusów z mapy duetu.

 

Liczba graczy: 1-2 (jako samodzielny dodatek), 6-7 (jako dodatek do podstawowej wersji)

Zalecany wiek graczy: 10+

Czas  potrzebny na rozegranie partii: minimum 40 minut

Ciężar gatunkowy wg. Board Game Geek: 2.50/5.00

 

Plusy:

+ bardzo wysoki poziom wydania

+ przepiękne grafiki ptaków na kartach

+ miłe urozmaicenie do gry podstawowej

+ ciekawy tryb DUET dla dwóch graczy, który wprowadza dodatkową rywalizację

+ dodatkowy tryb STADA do gry w 6-7 osobowej

+ plansze szybkiego startu wprowadzające w tryb DUET

 

Minusy:

– zmiana karmnika na tackę oraz zasobnika na karty na zwykłą planszę

– pudełko mogłoby być odrobinę wyższe aby łatwiej organizować jego zawartość

 Grę Na Skrzydłach: Ptaki Azji kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (9/10):

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*