Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla wielu graczy | Doniczki – LDG dalej w klimatach przyrodniczych

Doniczki – LDG dalej w klimatach przyrodniczych [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Jeszcze do niedawna czytaliśmy o Verdant, a już dziś możemy czytać o grze Doniczki. Drugiej nowości od Lucky Duck Games krążącej w tematyce roślinności i przyrody. Tym razem skalę makro (wyspy) zamienimy na skalę mikro i zajmiemy się roślinami doniczkowymi. Czy będzie to dobry tytuł dla osoby, która średnio potrafi w domowe uprawy roślin i więdnie mi nawet kaktus? Przekonajcie się w poniższej recenzji.

Rośliny jako danie główne?

Co oznacza motyw/tematyka w kontekście współczesnych gier planszowych? Dla mnie opisuje główną koncepcję, na której skupia się cała grafika, teksty opisujące klimat i atmosferę. Spotykam się z tym, że wiele ludzi wspomina o tym, że motywy są „doklejane”. Uważam, że oznacza to, że dana gra może całkowicie zrezygnować z motywu i zastąpić wszystko ogólnymi symbolami i liczbami, i nadal będzie grywalna. Szczerze mówiąc, to nigdy mi nie przeszkadzało, ponieważ nie można powiedzieć, że kiedykolwiek grałem w grę planszową, powiedzmy o rolnictwie, a kiedy skończyłem, czułem się jakbym spędził godziny na grzebaniu w ziemi lub karmiąc kurczaki. Nie wybieram gry opartej tylko na temacie, ale jeśli muszę wybrać między kilkoma grami, pomaga on podjąć decyzję.

No dobra, po co więc ta cała gadka o temacie? Mówię to wszystko, ponieważ tłumaczyłem Doniczki kilku osobom, a ich początkowa reakcja jest zgodna z twierdzeniem „nigdy wcześniej nie słyszałem o grze planszowej o uprawie roślin…”. To trochę mnie zastanowiło, bo to nie jest tak, że Doniczki stanowią o uprawie roślin doniczkowych, ale właśnie to jest tematem gry. Wszystkie grafiki, komponenty i ogólna lekkość gry doskonale łączą się z uczuciem, którego możemy doznać podczas pielęgnacji, nawożenia czy podlewania roślin; pomagając im przetrwać i mieć nadzieję, że światło słoneczne, woda i sama roślina zrobią resztę. Co jest zawarte w Doniczkach? Otwórzmy pudełko i zobaczmy.

Ziemia, nawozy i fotosynteza

Wspomnę w tej recenzji grę Cascadia. Nie dlatego, że gry są bardzo podobne, ale dlatego, że pracowały nad nimi te same osoby i jeśli jesteś świadomy ciężkiej pracy i miłości, która została włożona w pierwszą grę, to polubisz Doniczki. Instrukcja gry to ładny, kolorowy, 20-stronicowy podręcznik, który w sposób klarowny omawia zagadnienia zarówno wersji wieloosobowej, jak i trybu solo. Nie brakuje przykładów i grafik, które sprawią, że odbiorcy będą mogli szybko zaznajomić się z grą.

Ostatnie kilka stron instrukcji Doniczek poświęcone zostały systemowi zdobywania osiągnięć. Ten system ustanawia wiele scenariuszy (jedne w ramach gry solo, inne zmieniające zasady dla gier wieloosobowych), które gracze zaznaczają, gdy je ukończą. Jako gracz, który gra dużo solowych gier, ten rodzaj systemu zachęca mnie wciąż do powrotu aby sprostać kolejnym wyzwaniom.

Większość część komponentów stanowią karty. Znajdziemy tu 60 kart roślin, jak również 60 unikalnych kart pomieszczeń. Dodatkowo otrzymamy po 10 kart celów roślin, celów pomieszczeń i celów przedmiotów, są to karty, które mogą być wykorzystane w rozgrywce zaawansowanej do zwiększenia wariantów punktacji. Wszystkie karty są ślicznie zilustrowane. Ikonografia oraz użyte kolory są łatwe do rozróżnienia i nigdy nie będzie wątpliwości, co dana karta oznacza.

Do pełni szczęścia poza talią kart, otrzymamy również trochę różnych żetonów. Niektóre z nich, jak 45 żetonów pielęgnacji czy 45 żetonów przedmiotów, zostaną wrzucone do materiałowego worka z napisem Verdant. Inne, takie jak żetony ręki do roślin lub bujności, zostaną umieszczone w stosach, które posłużą jako bank podczas gry. Wreszcie dostępnych jest również 36 żetonów doniczek (podzielonych na cztery typy: betonowe, drewniane, ceramiczne i terakotowe), które będą używane w każdej grze, ale ilość będzie różna w zależności od liczby graczy.

Większość żetonów to zwykłe kartonowe żetony, ale żetony wzrostu to ładne, grube, drewniane liście, które szczególnie cieszyły oko mojej żony. Podobnie jak karty, żetony przedmiotów są dobrze ilustrowane. Wszystko co znajdziemy w pudełku jest wyprodukowane z należytą starannością i wierzę, że wszyscy gracze będą zadowoleni z tego aspektu gry, nawet napis z oryginalnej wersji gry na torebce nie będzie przeszkadzał. Teraz spójrzmy, jak grać w Doniczki.

Tu podleję, tam nawiozę, a tego umieszczę w słońcu

Setup pomiędzy normalną wersją dla wielu graczy i wariantem solo jest niemal identyczne, z niewielkimi zmianami. Lubię, kiedy gra utrzymuje taką samą strukturę, ponieważ nie trzeba uczyć się różnych ustawień, aby grać w obie wersje. Gracze rozpoczną od utworzenia tego, co nazywa się rynkiem. Jest to rząd czterech kart roślin, czterech losowo dobranych żetonów z woreczka oraz czterech kart pomieszczeń. Rząd roślin umieszcza się nad rzędem przedmiotów, który umieszcza się nad rzędem pomieszczeń, tworząc trzy rzędy i cztery kolumny. Jeśli grasz w wersję solo, to jedna zmiana pojawia się właśnie tutaj, bierzesz cztery betonowe donice i umieszczasz je nad każdą kolumną. Jeśli grasz w wersję wieloosobową, będziesz po prostu trzymać doniczki ułożone w stosie z boku. Pozostaje tylko przygotować stosy żetonów bujności i ręki do roślin, a następnie rozdać każdemu z graczy po jednym pomieszczeniu i jednej roślinie.

Zanim podejmiesz decyzję, jak umieścić swoją startową roślinę i pokój, powinieneś wiedzieć, jaki jest cel Doniczek. Gracze będą tworzyć siatkę 3×5 (trzy wysokości, pięć szerokości) kart, naprzemiennie z kartami roślin i kartami pomieszczeń, przesuwając się od lewej do prawej, z góry na dół. W grze występuje pięć rodzajów kolorów, a każda karta pokoju jest oznaczona jednym z tych kolorów. Dodatkowo, każda karta rośliny jest częścią jednego gatunku rośliny, a każda z nich odpowiada jednemu z kolorów pokoju. Fuksja to sukulent, żółty odpowiada roślinom kwitnącym, niebieski liściastym, tekowy za pnące, a pomarańczowy roślinom nietypowym. Karty pomieszczeń na każdej krawędzi mają warunki oświetleniowe, od pełnego słońca przez półcień do cienia. W pokoju znajduje się również kwadrat, na którym można umieścić żetony przedmiotów.

Przechodząc do kart roślin, każda z nich zawiera typ rośliny w lewym górnym rogu. W prawym górnym rogu znajdziemy ikonę bujności z liczbą w środku, a pod nią złotą ikonę punktów zwycięstwa, które otrzymamy po ukończenie rośliny. Ikona bujności oznacza ilość żetonów bujności, które są potrzebne do zdobycia doniczki. Wartość punktów zwycięstwa pokazuje graczowi, ile PZ zdobędzie na koniec gry za daną kartę, jeśli zostanie ona zwieńczona doniczką. Jak więc zdobyć żetony bujności, aby nasze roślinki mogły się rozwijać?

W centralnej górnej części każdej karty Rośliny znajduje się od jednej do trzech ikon warunków oświetlenia, o których już wspomniałem. Reprezentują one pomieszczenia, w których rośliny chcą przebywać, aby mogły rosnąć. Za każdym razem, gdy karta rośliny jest zagrana prostopadle do karty pomieszczenia lub na odwrót, gdzie warunki oświetlenia się zgadzają, roślina zyskuje żeton bujności.

Sadzić każdy może

Mając te informacje, powinniśmy już wiedzieć, jak umieścić swoją startową roślinę i pokój, i miejmy nadzieję zdobyć swój pierwszy żeton bujności. Po tym, jak to nastąpi, pierwszy gracz wybiera karty i żetony z rynku do zabrania. Gracz wybiera kartę rośliny i żeton przedmiotu lub pielęgnacji tuż pod nią, lub wybiera kartę pokoju i żeton przedmiotu/pielęgnacji tuż nad nim. Po wybraniu, gracz umieszcza nową kartę w swojej siatce, pamiętając, że musi ona przylegać do zagranej wcześniej karty, muszą one naprzemiennie zawierać rośliny i pomieszczenia, a siatka nie może być większa niż wspomniane 3×5.

Można również użyć przedmiotu lub go zachować. Każdy gracz może jednocześnie zachować jeden przedmiot. Jeśli zdobędziemy kolejny przedmiot w późniejszej turze, jeden musi zostać użyty, drugi zaś można zachować. Żetony przedmiotów można też umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Dają one jednak więcej punktów, jeśli umieścimy je w pomieszczeniu o pasującym kolorze. Żetony pielęgnacji są narzędziami, które dają dodatkowe zdolności, aby pomóc roślinom szybciej się rozwinąć.

Na karcie, która znajdowała się w tej samej kolumnie co dobrana karta umieszcza się żeton ręki do roślin. Następnie uzupełniamy rynek i przychodzi tura następnego gracza. Jeśli ktoś wybierze kartę, na której znajdują się żetony kciuka (ręki do roślin), to zbiera je, może mieć ich maksymalnie 5. Pozwalają one zwiększyć bujność, manipulować rynkiem, wymieniając karty i kafle, a nawet wybierając kartę i kafel, które nie są ustawione obok siebie. Wreszcie, gdy gracz zdobędzie wystarczającą ilość żetonów bujności na karcie rośliny, aby ją ukończyć, dobiera żeton Doniczki o najwyższej wartości i umieścić go na karcie. Gra jest kontynuowana w ten sposób, aż wszyscy gracze uzupełniają siatkę 3×5.

Kwiat kwitnie dla własnej przyjemności.

W grze solowej gra jest praktycznie identyczna, choć rynek zachowuje się nieco inaczej. Rynek działa jak podajnik taśmowy. Powodując, że gracz odrzuca karty i żetony z ostatniej kolumny (łącznie z doniczką) na zakończeniu każdej rundy. Następnie wszystko przesuwamy o 1 pole dalej i ponownie uzupełniamy pierwszą kolumnę. Wnosi to dwa ciekawe elementy do trybu solo. Pierwszym z nich jest to, że gracz wie, kiedy karty i żetony zostaną odrzucone, w przeciwieństwie do gry z rywalem. Drugim jest to, że donice są odrzucane, a dostępna pula będzie się zmniejszać, co oznacza, że po pierwszych czterech turach, wszystkie betonowe donice zostaną usunięte. Tym samym szansa na uzyskanie trzech punktów za każdą z nich przepadnie. W związku z tym musimy jak najszybciej rozwijać nasze rośliny.

Gra kończy się tak samo jak w przypadku gry wieloosobowej. Przeprowadzamy punktację jak zwykle i porównaj swój wynik z tabelą umieszczoną w instrukcji. Tutaj oczywiście króluje złota zasada, im więcej tym lepiej. Dodatkowo, aby cieszyć się dłużej trybem jednoosobowym sprawdź grę ze scenariuszami, o których wspomniałem wcześniej.

Słowem podsumowania

Rozgrywka w obu wariantach Doniczek jest płynna. Gra tworzy efektowne przestrzenne puzzle, które są łatwe do nauki, lecz trudne do osiągnięcia mistrzostwa. Grając w scenariusze solo, mogę zaświadczyć, że niektóre z nich mogą stanowić niezłe wyzwanie dla mózgu, gdy próbuje się zachować równowagę między zdobywaniem wymaganej ilości punktów a spełnianiem wymaganych warunków (takich jak ukończenie wszystkich kart roślin, które zagrasz). Każdy, kto lubi łamigłówki, z pewnością polubi styl Doniczek. Zarówno rozgrywki solo, w tryb podstawowy czy z rozszerzeniami pozwalają na niezłe kombinowanie. Nie ma co ukrywać, że jest to swojego rodzaju pasjans z minimalnym stopniem interakcji między graczami. Mimo to czas spędzony przy stole mija bardzo przyjemnie. Po rozegranej partii chce się szybkiego bądź natychmiastowego rewanżu.

 

Liczba graczy: 1-5

Czas rozgrywki: 45 min +

Zalecany wiek graczy: 10+

Ciężar gatunkowy wg Board Game Geek: 2.04/5

 

Plusy:

+ piękne wykonanie, wysokiej jakości karty

+ tryby rozgrywki z wyzwaniami zapewniają wysoki poziom regrywalności

+ nada się nawet jako gra wprowadzająca

+ nie przytłacza zasadami

Minusy:

– mało europejskich roślin

– osobiście więcej nie znalazłem, jeśli Wy znaleźliście piszcie w komentarzachGrę Doniczki kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings