Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Moje Małe Everdell – mały krok do dużych gier

Moje Małe Everdell – mały krok do dużych gier [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

O czym marzy każdy rodzic – miłośnik planszówek? Aby zasiąść z pociechą do swojej ulubionej gry! Na przyjemność tę musi on jednak czasem długo poczekać, zwłaszcza jeśli wśród jego ukochanych tytułów są dłuższe karcianki wymagające czytania typu Terraformacji Marsa lub eurasy, takie, jak Great Western Trail lub Na skrzydłach. Czasem jednak projektanci planszówek podejmują starania, aby sprostać oczekiwaniom takich rodziców, zanim ich latorośle osiągną wiek nastoletni. Czy planszówka skierowana do młodszych odbiorców, wzorowana na takiej, która zachwyciła grupę starszych planszówkowych wyjadaczy ma sens? Moim zdaniem tytuły takie, jak My little Skythe lub Agricola Rodzinna pokazały, że jak najbardziej. I dlatego powstają kolejne, w tym nowość wydawnictwa Rebel, czyli Moje Małe Everdell.

Co cieszy dorosłych, cieszy czasem i dzieci

Trudno powiedzieć, co bardziej zachwyca mnie w grze Everdell. Tytuł ten zdecydowanie należy do grona moich ulubionych planszówek pod względem satysfakcjonującej mechaniki. Ta niezmiennie przekłada się na ogromną przyjemność, jaką czerpię z każdej rozegranej partii. Nie mniej od niej podoba mi się świat, w którym osadzona została gra autorstwa Jamesa A. Wilsona. Wisienką na torcie jest tutaj fantastyczna oprawa graficzna i świetne wykonanie komponentów (Tak, wiem – drzewo się rozwarstwia). Biorąc to wszystko pod uwagę, oczywiste jest, że chciałabym zabrać moją pociechę na wyprawę do Everdell. Niestety jest ona mocno nieletnia, więc szans, póki co na to nie ma. Dlatego właśnie tak bardzo ucieszyło mnie pojawienie się Mojego Małego Everdell. Tytuł ten według informacji na pudełku może być ogrywany już przez 6-letnie dzieci. Sprawdźmy więc, co w sobie kryje.

Wykonanie? Znakomite

Moje Małe Everdell to gra utrzymana w tym samym klimacie, co jej starsza siostra. We wnętrzu ozdobionego uroczą grafiką pudełka znajdziemy sporo papierowych i kartonowych komponentów. Są wśród nich plansza główna, planszetki domów, żetony parad, słońca, księżyca, znaczniki punktów, dodatkowe zasoby oraz karty. Większość z tych ostatnich należy do talii głównej, z której w największym stopniu będziemy korzystać podczas rozgrywki. Oprócz tego mamy tu jeszcze 4 kapitanów i 4 forty, kartę zwycięstwa i do trybu solo. Do gry może zasiąść od 1 do 4 graczy. Każdy z nich będzie dysponował zestawem uroczych, drewnianych mepli – motylków, lisków, jaszczurek lub myszek. Kierując poczynaniami wybranych zwierzaków, m.in. dzięki sześciennym kościom pozyskiwać będzie można surowce – jagody, gałązki i żywicę. Każdy z nich ma swoje miejsce w niewielkiej, nieźle prezentującej się tekturowej skrzynce. W pudełku znajdziemy jeszcze kość do trybu solo i bardzo dobrze napisaną instrukcję.

Witajcie ponownie w Everdell!

Przygotowanie gry Moje Małe Everdell obejmuje kilka kroków. Należy je rozpocząć oczywiście od rozłożenia planszy. Następnie we właściwym miejscu powinny znaleźć się słońce (żeton pierwszego gracza), księżyc (znacznik rundy), surowce i żetony punktów. Na planszy należy położyć tyle kości, ile osób bierze udział w rozgrywce, Po potasowaniu talii głównej odkrywanych jest 8 kart. Miejsce na nie znajduje się pod planszą. Na nią trafiają natomiast jeszcze posegregowane według rodzaju płytki parad. Powinny być one ułożone tak, aby te najwartościowsze znajdowały się na górze. Przed rozpoczęciem gry każdy pobiera jeszcze zestaw mepelków i planszetkę domu. Aby nieco ułatwić rozgrywkę dzieciom, można wręczyć im bonus startowy, w postaci jednego surowca każdego typu i/lub karty kapitana oraz fortu, które przyniosą im stałe profity w czasie gry.

Moje Małe Everdell na trzy osoby.

Moje Małe Everdell na trzy osoby.

Zasady? To proste!

Rozgrywka w Moje Małe Everdell podzielona jest na rundy. Te zaś składają się z pięciu etapów. W pierwszym z nich następuje rzut kośćmi surowców. Następnie przychodzi czas na zbieranie dobroci, czyli pozyskanie zasobów z zagranych wcześniej kart. W trzecim kroku gracze naprzemiennie wykonują po trzy tury. W każdej z nich wysyłają jednego zwierzaka na pole na planszy lub kartach, aktywując przypisaną do niego akcję. W swojej turze gracz może jeszcze zagrać jedną z kart znajdujących się pod planszą po opłaceniu jej kosztu. Po tym, jak wszystkie pionki zostaną wykorzystane, należy je zebrać z planszy. Na koniec rundy pierwszy gracz przekazuje jeszcze żeton słońca osobie po prawej stronie i a znacznik księżyca przesuwany jest nad kolejne pole nad planszą. Gra kończy się po czterech rundach. Można wtedy dokonać jeszcze wymiany surowców na punkty w stosunku 2 do 1. Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobyła ich najwięcej.

Co by tu zmajstrować?

Moje Małe Everdell to klasyczny worker placement. Jakie akcje możemy więc aktywować, wysyłając na ich pola nasze mepelki? Jako że jest to tytuł dla najmłodszych, opcji nie ma zbyt wiele. Pierwszą z nich jest pozyskanie jednego z surowców z obszaru w górnej części planszy. W jej środkowej mamy też możliwość pobrać zasoby wskazane na kości. Jaka jest różnica między polami akcji w tych dwóch obszarach? Z każdej kości może skorzystać tylko jedna osoba. Zasoby ze skrzynek są dostępne dla wszystkich, nawet jeśli ktoś umieścił już przy nich swojego mepelka. W toku rozgrywki gracze będą pozyskiwać różnego rodzaju karty. Na niektórych z nich znajduje się dodatkowe pole akcji. Może z niego skorzystać wyłącznie osoba, która taką kartę zagrała.

Karty

Po wykonaniu akcji w danej turze każdy z graczy ma możliwość zagrania karty z rynku do swojego obszaru gry. Aby to zrobić, musi opłacić koszt w zasobach, wskazany w jej górnej części. W grze Moje Małe Everdell występuje 5 rodzajów kart. Poszczególne ich typy łatwo rozróżnić dzięki symbolom obok nazwy, ale i odmiennym kolorom. Każdy z nich pełni inną funkcję:

  • Zielone – przynoszą profity po zagraniu i na początku każdej tury, najczęściej w postaci surowców
  • Niebieskie – zawierają stały efekt, aktywowany po spełnieniu warunku
  • Brązowe – dają natychmiastowe, jednorazowe profity
  • Czerwone – wprowadzają do gry nowe pola akcji
  • Fioletowe – przynoszą dodatkowe punkty na koniec gry w zależności od spełnienia wskazanego na nich warunku.

Punktacja

W grze Moje Małe Everdell punkty otrzymuje się z kilku źródeł. Do ostatecznego wyniku liczą się oczywiście żetony zdobyte podczas rozgrywki. Kolejną ich porcję otrzymamy dzięki kartom. O tym, jaką wartość ma każda z nich, informuje liczba w jej prawym górnym rogu. Dodatkowe profity otrzymujemy też z fioletowych kart i zebrane zasoby. Ostatnim sposobem na poprawienie wyniku jest pozyskiwanie płytek parad czterech rodzajów. Zdobywa się je natychmiast po spełnieniu określonego warunku, np. zagranie 3 kart tego samego koloru.

Samotny spacer po Everdell? Nie dla mnie.

Jest i tryb solo.

Jest i tryb solo.

Nowość wydawnictwa Rebel posiada wariant jednoosobowy. O ile zwykle chętnie go testuję, to w przypadku tego tytułu zupełnie mnie on nie pociąga. Gra jest bowiem moim zdaniem doskonałą planszówką dla rodzin z dziećmi lub nieco starszych maluchów per se, a także graczy, którzy dopiero wchodzą w świat eurogier i klasyczne Everdell jeszcze przerasta ich możliwości. W żadnej z tych grup nie widzę zbyt dużego potencjału do wykorzystania wariantu jednoosobowego, choć jego istnienie można tak, czy inaczej uznać za plus tego tytułu.

Małe Everdell, wielkie granie

Nowość wydawnictwa Rebel to gra, która bardzo mi się podoba. Podczas rozgrywki w Moje Małe Everdell wyraźnie czułam klimat położonego w głębi lasu miasteczka, które dane mi było wcześniej zwiedzać w towarzystwie jego dorosłych mieszkańców. Śliczne grafiki, urocze mepelki i trójwymiarowe, świetnie prezentujące się zasoby sprawiają, że gra zachwyca od pierwszego wejrzenia.

Everdell dla maluczkich…

Zasady gry Moje Małe Everdell są znacznie uproszczone w stosunku do pierwowzoru, ale wciąż gwarantują interesującą rozgrywkę. Z ich ogarnięciem spokojnie poradzą sobie z nimi już dzieci 6-letnie, czy nawet rezolutne 5-latki. Warto pochwalić czytelność tego tytułu. Plansza główna jest skonstruowana tak, że każdy komponent ma na niej swoje, wyraźnie zaznaczone miejsce. Fakt ten ułatwia oczywiście set up. Na większości kart znajdują się symbole, które mówią nam, co możemy dzięki nim zrobić.

A może wcale nie?

W talii są też takie karty, na których znajduje się krótki opis. Spotkałam się z zarzutem, że jest to powód, dla którego gra nie nadaje się dla młodszych graczy. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Maluchy w lot zapamiętują zasady działania poszczególnych kart, wystarczy im tylko przeczytać jej opis. Do gry przecież i tak zasiądą po raz pierwszy z osobą dorosłą, więc zupełnie nie widzę tutaj żadnego problemu. Jeśli miałabym podać powód, dla którego lepiej sięgnąć po ten tytuł z 8-latkiem, niż z 6-latkiem, będzie to konieczność planowania swoich posunięć. Młodszy gracz nie będzie w większości przypadków w stanie samodzielnie stworzyć taktyki, która da mu przewagę nad starszymi osobami. Może też nie zauważyć wszystkich możliwości między kartami i powiązań, jakie między nimi zachodzą, co znowu ustawi go w gorszej pozycji w stosunku do współgraczy.

Co dobrego w Everdell?

Gra ma proste zasady, dzięki czemu świetnie nadaje się na granie z dziećmi, ale podczas rozgrywki nie będą się nudzić także dorośli. Konieczność zbierania zestawów surowców po to, by móc wykupić upatrzoną kartę, ściganie się z innymi po wartościowe pola kości, możliwość korzystania z zależności między kartami, czy wreszcie punktowanie na wiele różnych sposobów – to tylko niektóre elementy urozmaicające rozgrywkę. Plusem gry jest też jej regrywalność, którą zapewniają kości, ale i losowy układ kart. Zawsze dostępnych jest tylko 8 z 54 kart. Przy grze 3 lub 4-osobowej uda nam się zobaczyć większość talii, jednak to, które z nich się pojawią i które uda nam się pozyskać, będzie się zmieniać w każdej partii.

Czy tylko dla dzieci?

Uważam, że dziecięca wersja kultowej gry wydawnictwa Rebel to tytuł dla małych, ale i większych fanów gier planszowych. Moje Małe Everdell dobrze sprawdzi się jako gra familijna, ale i tytuł dla początkujących graczy. Może ona spokojnie być potraktowana jako krok na drodze do większych, bardziej złożonych tytułów. W końcu, kiedy już zwiedzicie miasteczko Everdell z jego dzieciakami, czy nie będzie Was kusiła wycieczka w miejsca im niedostępne? Wtedy zaś możecie zasiąść do Everdell, żeby przypomnieć sobie, jak fascynujące, pełne różnorodnych możliwości jest to miejsce… Krótko mówiąc, w moim domu jest miejsce na Everdell i na Moje Małe Everdell. W zależności od tego, z kim będę chciała zagrać, z ogromną przyjemnością będę wyciągać na stół zarówno pierwszą, jak i drugą z tych planszówek.Grę Moje Małe Everdell kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings