Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Ecosystem: Savanna – do trzech razy sztuka

Ecosystem: Savanna – do trzech razy sztuka [Współpraca reklamowa z Genius Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Ecosystem: Savanna

Proszę Państwa oto lew. Wyleguje się wśród drzew. Te akacje dziwnym trafem są skubane przez żyrafę. Obok rącza mknie gazela. Widok ten aż onieśmiela. Rogacizna nie jest harda, gdy za sobą ma geparda. A tam dalej, na postoju, słonie są u wodopoju. Widok ten jest wiele wart na safari z kilku kart.


Seria gier Matta Simpsona spod znaku Ekosystemu znalazła sobie wygodną, familijną niszę, w której z powodzeniem egzystuje.

Pierwsza gra uwodziła leśną swojskością i bezpretensjonalną rozgrywką. Rafa koralowa niestety osiadła na mieliźnie. Część kart z Ekosystemu została po prostu przemalowana. Nowinki w rozgrywce pomogły w ewolucji koncepcji gry, jednak przesadny nacisk na podmorską równowagę i balansowanie wyniku niemal zatopił rozgrywkę pod jej własnym ciężarem. Do tego wieloryb był dziwny.

Savanna powraca do korzeni. Jest elegancka w swej prostocie i wręcz rewolucyjna w nowej mechanice.

Ecosystem: Savanna

Garść suchych faktów

Ecosystem: Savanna zostało wydane przez Genius Games, którego misją jest przemycanie do gier odrobiny nauki. Bawiąc uczyć to szlachetna misja.

Koncept ojca założyciela cyklu tym razem do afrykańskich realiów zaadoptowali Daniel Dávalos i Steve Schlepphorst. Widać, że zastrzyk świeżej krwi oraz pomysłów wyszedł grze na dobre.

Za szatę graficzną odpowiada Mesa Schumacher, który zrobiła, co trzeba, czyli zilustrowała karty jak pocztówki z Serengeti.

Od dwóch do sześciu graczy pobawi się w tą karcianą przestrzenną układankę tak od kwadransa do pół godzinki. Jest wariant jednoosobowy żywcem wzięty z Rafy koralowej. Tajniki nowego ekosystemu mogą zgłębiać dzieci od lat ośmiu, ale można tę poprzeczkę bezpiecznie obniżyć.

Zapamiętajcie te informacje, bo będą na sprawdzianie.

Wielkie karciane równiny

Nie da się zrobić innych ilustracji niż bardzo ładne, kiedy motywem przewodnim jest Serengeti. Nasza Księgarnia już ma z górki, kiedy Martyna Szpil przemaluje tę część Ekosystemu.

Karty oryginalnego wydania są małe, kompaktowe. Gra jest dzięki temu mniej stołożerna, a nie traci na urodzie. Większy format stosowany w polskich edycjach ma tę zaletę, że pozwala umieścić ikonografię, co jest idealną formą ściągawki. Tutaj, zanim zapamięta się, który zwierz jak punktuje, trzeba posiłkować się pomocą gracza. Na szczęście mechanicznie Savanna jest tak intuicyjna, że po rozgrzewce ściąga staje się zbędna.

Ecosystem: Savanna

Prostokąt życia

Fundamentalne prawa gameplayu zostały w Savannie zachowane. Dwie rundy draftu, wypełnianie siatki pięć na cztery kartami i punktowanie końcowe jak u zarania serii.

Mechanicznie gra jest o wiele bardziej prostolinijna od przekombinowanej Rafy koralowej. Zrezygnowano z zasad, w myśl których karta punktuje za spełnienie dwóch warunków, co było ekstremalnie uciążliwe w przypadku nieszczęsnej mureny z poprzedniej odsłony Ekosystemu.

Savanna wprowadza bardzo dosłownie pojętą mechanikę łańcucha pokarmowego. Karty są pożerane. Flipnięte kartoniki padają z kolei łupem padlinożerców. Jak w National Geographic. Nic bardziej tematycznego i klimatycznego w tym cyklu dotychczas nie wymyślono. Tutaj drapieżniki dosłownie polują na karty roślinożerców.

Natura jest bezwzględna, brutalna i obdarowuje sprytnych graczy łańcuchami punktowych kombosów. Martwa gazela bywa o wiele więcej warta niż żywa. Taka gra, takie życie.

Ecosystem: Savanna

Karciane safari

Wszystkie karty z Savanny są bardzo tematycznie pomyślane.

Wodopój przyciąga zwierzęta duże i małe, zatem punktuje za bioróżnorodność. Im więcej kart tworzy nieprzerwane trawiaste równiny, tym bardziej  zapunktują. Wśród traw dobrze czują się zebry i lwy. Najbardziej gamerska roślina w całej Afryce, akacja, punktuje za obecność w każdym rzędzie i kolumnie. Z drzew skubią punkty żyrafy. Słonie preferują swoje własne towarzystwo. Rącze gazele przynoszą bonus punktowy dla tego, kto ułoży największe stada.

Teraz skupmy się na tym, co tygrysy polubiły najbardziej, na drapieżnikach, padlinożercach i rozkoszach  łowów.

Słodkie gazele i szykowne zebry mogą zostać upolowane przez władców sawanny. W praktyce wygląda to tak, że obraca się kartę zwierzyny, na szczęście po tym jak już sama zapunktowała i oblicza punkty dla łowcy. Ponieważ tak lwy jak i gepardy mogą przekąsić gazelkę, może wystąpić konflikt interesów. Wtedy gracz musi zdecydować, któremu z myśliwych przypadnie zdobycz punktowa. Hieny i sępy nie są wybredne. Pożywiają się każdą padliną w totalnej harmonii.

Ecosystem: Savanna

Szybki łowca to syty łowca

Gepardy mogą doścignąć i zapunktować każdą gazelę po przekątnej. To prawdziwe wyścigowe maszyny do polowania. Lew po prostu przewraca wybraną zebrę lub gazelę gdziekolwiek w układzie. Warto korzystać z drapieżników myśląc od razu, jak na tym wyjdą padlinożercy.

Hiena skonsumuje wszystko, co padło w zasięgu dwóch  kart od niej. Kilka hien potrafi stworzyć solidny mnożnik punktowy. Sępy unoszą się w górnych rzędach układu pożywiając się z każdej karty flipniętej w kolumnie poniżej. Dzięki niestrudzonym sprzątaczom sawanny jedna upolowana karta może brać udział w kilku etapach punktowania. Prawdziwy cud naturalnej optymalizacji.

Kombos to samotny myśliwy

Ecosystem: Savanna z całej trójki gier daje najwięcej swobody w szukaniu własnej drogi do pozyskiwania punktów.

Brutalne kombo gazele – gepardy – hieny pozwala wycisnąć absurdalne ilości punktów kosztem tableau wyglądającego jak cmentarzysko. Rozległe trawiaste pastwiska okraszone zebrami i lwami z hieną czy sępem dla domknięcia punktowania też pozwalają osiągnąć bardzo dobre wyniki. Idylliczny obrazek drzewiastych wzgórz, wśród których paradują żyrafi i grupy majestatycznych słoni jest wynikiem, skupienia się na wysoko punktujących kartach. Strategia wyciskania zysków ze wszystkiego po trochu także przynosi rezultaty ponieważ gra jest dobrze zbalansowana.

Jak na grę o równowadze w naturalnym środowisku, Ecosystem: Savanna jest bardzo dobrze zbalansowana. Umożliwia realizowanie kilku równorzędnych strategii punktowych. Każda karta ma swoje miejsce w szeregu i rolę do odegrania. Rzadziej niż w poprzednich odsłonach zdarzają się puste ruchy, kiedy gracz zmuszony jest zagrać jakąś zapchajdziurę. Przegięcia wciąż się zdarzają, lecz jest to kwestią wyłącznie ogrania. Mordercze „hiena kombo” ma prawo udać się tylko raz. Potem każdy by tak chciał i gra spontanicznie osiąga stan naturalną równowagę.

Ecosystem: Savanna

Zajęcia grupowe

Rozgrywka w Ecosystem: Savanna to sam miód i orzeszki. Ponieważ karty działają bardzo  intuicyjnie, wybiera się je szybciej w drafcie i wykłada bardziej z głową. Gra śmiga po stole niczym gepard na polowaniu.

Tłumaczenie zasad robi się w biegu. Punktowanie przebiega bardzo sprawnie. Po dwóch partyjkach każdy już jest wyjadaczem.

W każdym składzie osobowym Savanna ładnie śmiga. Zasady solo są żywcem przeniesione z Rafy koralowej, gdzie Richard Wilkins zaprojektował efektywny system. Żeby było klimatycznie gramy z błotem Swalą. Tryb dwuosobowy wprowadza neutralnego niby gracza, który randomowo usuwa kartę podczas draftu.

Rozpieszczony edycjami Naszej Księgarni z niecierpliwością oczekuję autorskiego warianciku Grzegorza Stawickiego w zlokalizowanej edycji. To już taka świecka, wydawnicza tradycja.

Lekcja biologii na stole

Edukacyjne założenia, jakie przyjmuje Genius Games, Ecosystem: Savanna spełnia na piątkę z plusem. Gra jest lekka, przystępna, fajna i pożyteczna jednocześnie. W czasie krótszym niż godzina lekcyjna każdy może stworzyć mały, karciany symulator Króla lwa oparty o realne naukowe podstawy.

Zanim zabrzmi dzwonek na przerwę, Asia stworzy rezerwat łagodnych stworzeń. Piotruś wreszcie zrozumie istotę funkcjonowania łańcucha pokarmowego. Beatka zapamięta, że padlinożercy to służby sanitarne Serengeti. A Wojtuś… Wojtuś odwiedzi szkolnego psychologa, bo nad jego krainą nie świeci słońce, a „hakuna matata” jest tylko dla wybranych.

Gdzie lew stary mocno śpi

I mamy zwycięzcę. Oto król dżungli w kategorii familijnych tableau builderów.

Po feralnym potknięciu o rafę koralową seria odzyskuje szczytową formę. Tak prosty zabieg, jak odwracanie kart podczas punktowania, dynamizuje dotychczas statyczną procedurę księgowania zysków. W Savannie można kibicować wyścigowi geparda i lwa po biedną gazelę. Jej los przypieczętuje ten łowca, który zgarnie więcej punktów. Niezależnie od tego, kto wygra, hiena i tak uszczknie coś dla siebie.

Ecosystem: Savanna nie ma sobie równych spośród gier trylogii. Jest jeszcze prostsza i szybsza od Ekosystemu. W przeciwieństwie do Rafy koralowej Savanna wprowadza mechanikę rzeczywiście nowatorską dla tego cyklu. Tematycznie i klimatycznie Savanna przebija pozostałe. Do pełnej ekstazy brakuje tylko jedwabistego głosu narratora z offu.

 Grę Ecosystem: Savanna kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Genius Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

4 komentarze

 1. Pingwin

  No ja bym polemizowała, czy Rafa Koralowa osiadła na mieliźnie ;) dla mnie akurat ten nacisk na balans i te dziwności jak Murena czy Wieloryb dodały smaku, pierwszy Ekosystem przy Rafie zbladł i zrobił się nudny. Ale z niecierpliwością czekam na część trzecią od NK, też jestem ciekawa co będzie w środku.

  • Avatar

   W Sawannie Naszo Księgarniowej nie będzie tych autorskich modułów. A szkoda.
   Jako autor polemicznej opinii mogę się pod nią podpisać wszystkimi pazurami.
   Sawanna zjada Rafę bez popitki. Flipowanie kart przez drapieżniki jest tak proste i genialnie tematyczne, że aż rewolucyjne dla mechanik serii. I jeszcze sępisz hieny, żeby ci się skombiły z padliną. Nature is brutal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings