Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Dodatki | Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company

Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company [Współpraca reklamowa z G3] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Zdecydowanie nie należę do tzw. graczy pociągowych (train gamers), którzy potrafią poświęcać dziesiątki godzin na kombajny typu 18xx czy testowanie nowych wariantów i map do Age of Steam. Z drugiej strony, jak każdy facet, mam słabość do tematyki kolejowej i nie skreślam automatycznie z listy każdej produkcji związanej z lokomotywami i wagonami. Najlepszym tego przykładem jest pociągowa gra giełdowa w pigułce, czyli Chicago Express, którą cenię bardzo wysoko i często do niej wracam. I to na tyle często, że musiałem sprawdzić jak się prezentują dwa minidodatki do wersji podstawowej – Narrow Gauge oraz Erie Railroad Company.

Na pierwszy rzut oka

W poniższej recenzji skupię się tylko na nowych rozwiązaniach, które wnoszą rozszerzenia. Jeżeli szukacie opisu reguł i wrażeń z rozgrywki w wersję podstawową to zapraszam do recenzji Folko lub rzutu okiem Ja_na.

Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company zapakowane jest w jedno malutkie pudełeczko, które przy pudle od wersji podstawowej wygląda niczym Dawid przy Goliacie. Co za tym idzie najrozsądniejsze jest wyciągnięcie zawartości rozszerzenia i zapakowania go od razu do zwykłego Chicago Express. Warto jeszcze dodać, że Narrow Gauge & Erie Railroad Company wywoła wyrzuty sumienia nawet u największego zwolennika odróżniania gier polskawych od polskich. Naklejka z polskim tekstem tak dobrze komponuje się ze spodem pudełka, że nie widać prawie żadnej różnicy. Co więcej w środku znajdziemy tylko polską instrukcję zrobioną oczywiście na modłę wersji oryginalnej. Daję głowę, że przeciętny, niezorientowany w temacie konsument, będzie uważał rozszerzenie za pełnoprawną polską wersję.

Goliat i Dawid, zdjęcie: rockusultimus

Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company, jak już pisałem, zawiera dwa dodatki, które możemy grać albo oddzielnie albo razem. Oczywiście oba wymagają wersji podstawowej gry.

Narrow Gauge – zawartość

Narrow Gauge dostarcza możliwości rozwijania kolejki wąskotorowej. Rozwijania to za dużo powiedziane, bo nie będziemy z tego rodzaju kolei czerpać zysków, a będzie nam służyć jedynie do blokowania innych linii kolejowych. Samo rozszerzenie składa się z zestawu drewnianych, pomarańczowych lokomotyw oraz płytki, na której będziemy składować dostępne odcinki wąstkotorówki.

Narrow Gauge, zdjęcie: fralim

Narrow Gauge – zasady

Przed grą rozrzucamy pomarańczowe lokomotywy w miastach otaczających i przecinających narysowane na planszy góry. W każdym momencie rozgrywki, gdy jakaś linia kolejowa dotrze do tego miasta, zdejmujemy lokomotywę i umieszczamy ją na płytce reprezentującej kolej wąskotorową. Od tej pory każdy gracz wykonując jakąś akcje, może dodatkowo dobrać z płytki pomarańczowy element i umieścić go w bezpośrednim sąsiedztwie z normalną linią kolejową. A co za tym idzie na stałe blokując daną trasę jeżeli to góra lub las, lub powiększając koszt budowy jeżeli to równina. Na miastach nie możemy budować kolei wąskotorowej.

Narrow Gauge – wrażenia

Muszę przyznać, że rozszerzenie choć niewielkie, wnosi coś do rozgrywki i powoduje, że poszczególne partie mogą jeszcze bardziej zmieniać swoją postać. Gracze blokując pewne odcinki trasy, szczególnie w górach i lesie, mogą wpłynąć dość mocno na to, jak dana linia będzie się rozwijać i czy osiągnie upragnione Chicago. Co więcej, z powodu utrudnień w rozwoju trasy danego przedsiębiorstwa kolejowego mogą zmieniać się priorytety w zakupach akcji. Jeżeli planowaliśmy inwestowanie w daną spółkę, a wyrosła przed nią wąskotorówka, możemy proponować niższe stawki w licytacji lub wręcz zupełnie zrezygnować z tej inwestycji.

Znamienne jest, że jeżeli tylko dostępne są pomarańczowe lokomotywy, to w 99 na 100 przypadków powinniśmy z nich korzystać, aby coś tam zawsze zablokować linią kolejowym, których współwłaścicielami są konkurenci. Niestety bywa, że niczym w słynnym osuszaniu bagien w grze Venedig, często gracze o tym zupełnie zapominają albo przypominają sobie o tym już po swojej kolejce. Pojedynczy tura gracza jest na tyle błyskawiczna, że łatwo pominąć akcje związaną z koleją wąskotorową.

Erie Railroad Company – zawartość

Erie to nowy rodzaj linii kolejowej, który będziemy rozwijać w przeciwną stronę od kierunku rozbudowywania standardowych kompanii, ponieważ od Buffalo do Nowego Jorku. Minidodatek składa się, więc z brązowych, drewnianych lokomotyw, miniplanszy przedsiebiorstwa, budzącego politowanie (choć wcale nie takiego głupiego) żetonu do zasłonięcia fragmentu planszy oraz paru innych drobiazgów.

Erie Railway Company, zdjęcie: fralim

Erie Railroad Company, zdjęcie: fralim

Erie Railroad Company – zasady

Firma Erie, posiadająca tylko jedną akcje, wchodzi do gry w momencie, gdy zostanie osiągnięte przez jakąkolwiek sieć kolejową jedno z czterech środkowych miast na planszy. Od tej pory można licytować się o bycie właścicielem Erie. Spółka nie posiada więcej specjalnych zasad, oprócz tego, że jest jedynym przedsiębiorstwem, który może zarobić na połączeniu z Nowym Jorkiem.

Erie Railroad Company – wrażenia

Pozornie ciekawszy dodatek wnosi mniej od wąskotorówki z Narrow Gauge i charakteryzuje się mniejszym potencjałem. Bywa, że już z firmą Wabash z wersji podstawowej (która posiada tylko dwie akcje) gracze mają kłopoty i spore dylematy przy kupnie, to co dopiero przy posiadającej jedną akcje Erie. Tu trzeba dokładnie policzyć ile możemy za nią dać w czasie licytacji, tak aby inwestycja nam się opłaciła. Oczywiście zaawansowani gracze są w stanie mniej więcej stwierdzić czy warto wejść w posiadanie Erie, ale w pewnych sytuacjach nawet oni nie ryzykują jej prowadzenia. Szczególnie ma to miejsce przy grania z Narrow Gauge, który dodatkowo może przeszkodzić w osiągnięciu Nowego Jorku. Wcale nie są wyjątkiem partie, gdy nikt nie sięgnie po Erie i tym samym minidodatek przez całą rozgrywkę jest martwy.

Element ze strzałką zakrywający fragment planszy, budzący zawsze uśmiech politowania, zdjęcie: joshp

Podsumowanie

Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company to zdecydowanie dodatek dla graczy, którzy dużo grają w wersje podstawową, znają ją od podszewki i oczekują zwiększenia stopnia regrywalności. Nowe rozwiązania są bardzo subtelne, to małe smaczki, które doceni ktoś, kto ma za sobą przynajmniej 5 partii. Absolutnie nie wywracają one samej rozgrywki do góry nogami (niestety).

Wersja podstawowa z oboma dodatkami, zdjęcie: rockusultimus

Jednak całkiem niezły Narrow Gauge i taki sobie Erie Railroad Company to moim zdaniem trochę za mało, żeby być jakoś specjalnie podekscytowany tym rozszerzeniem. Brakuje mi bardziej rewolucyjnych rozwiązań, a nie tylko przypraw dla smakoszy. Gracz okazjonalny w Chicago Express powinien sobie go darować, gracz, który lubi i ceni Chicago Express może się w niego zaopatrzyć, choć wydaje mi się, że też jakiś wielkich zmian nie poczuje. Chicago Express: Narrow Gauge & Erie Railroad Company przeznaczony jest dla absolutnych fanów gry.

bazik (2/5) – niby nic nie psuje, ale też dla mnie nic absolutnie nie dodaje. jakbym już miał to bym z nim grał, ale nie kupiłbym bez kolosalnej przeceny. Może jakbym zagrał 30 rozgrywek w podstawkę tym samym gronie…

Don Simon (2/5) – działa poprawnie, ale nic nie zmienia. Zupełnie niepotrzebny i nieprzydatny zakup.Dziękujemy firmie G3 za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (3/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (4/5):

8 komentarzy

 1. Dzej

  Dzięki za recenzje. W końcu wiem co w dodatku piszczy ;]

 2. Avatar

  Oj panowie, coś dziwne te Wasze oceny – jak dla mnie Erie 5/5, Narrow 4/5. Dodatki mają POTĘŻNY wpływa na grę, szczególnie Erie.

 3. Avatar

  Pancho: no i Narrow używamy tylko wtedy, jeżeli REZYGNUJEMY z akcji, nie kiedy ją wykonujemy :).

 4. Avatar

  Znowu dodatki które nie przewracają gry do góry nogami. Ech, dziwni ci projektanci gier ;-p

 5. Pancho

  Steady, a masz jakieś potwierdzenie tej zasady? Bo bardzo chciałbym tę kwestię jednoznacznie wyjaśnić. Bo i polską i angielską instrukcje można interpretować na dwa sposoby. Widzę w wątku BGG, że ktoś potwierdza twoją wersję, ale to ktoś związany z wydawnictwem/autorem, ktoś kompetentny?

  Powiem tylko tak. Grałem przypadkowo na dwa sposoby. Pierwszy raz właśnie jak ty sugerujesz. Dodatek był wtedy martwy, a rozgrywka tragiczna. Nikt nie wybierał budowy kolei wąskotorowej, bo strata akcji jest zbyt kosztowna. Było na tyle słabo, że zacząłem jeszcze raz wertować zasady i wyszło, że można regułę zinterpretować też tak, że robimy ją razem z inną akcją. Wtedy okazało się, że dodatek sprawdza się bardzo dobrze i zaczął wreszcie działać. Przyjąłem go, więc za prawidłowy. Jeżeli jest jednak tak jak ty mówisz i pierwotnie grałem dobrze, to ocena dodatku spada przynajmniej o jeden punkt, a ja zdecydowanie pozostaję przy home rule :)

 6. Avatar

  wg mnie na stówę Steady ma rację

 7. Avatar

  Pancho, ja Narrow Gauge posiadam w wersji Winsome Games i tam reguly sa mega jasne na ten temat – wystawienie waskotorowki to akcja, ktora zaznaczasz na dowolnym dialerze.
  Wplyw na gre jest spory, ale raczej kiedy grasz w wiecej osob – wtedy o wiele czesciej dochodzi do wykorzystywania pustych akcji niz w grze w trojke.

 8. Pancho

  Ja piszę o wersji Queen Games, miejmy nadzieję, że nie ma to znaczenia. Grałem w 5 czy 6 osób w wersje z pustą akcją, nikt nie myślał żeby marnować ją na wąskotorówkę. Zupełnie nie czuję, żeby się to opłacało.

  Dobrze, jutro zrobię odpowiednią erratę w recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings