Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Książki i albumy | Archiwum ŚGP – Caylus – jak grać, aby wygrać

Archiwum ŚGP – Caylus – jak grać, aby wygrać
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Z Szymon Białkiem zwanym „Herr JoJossem” miałem okazję grać w Caylusa raz. Nie zdawałem sobie wtedy z kim mam do czynienia. Nie wiedziałem, że ma za sobą kilkaset partii i zna dzieło Ystari Games jak mało kto. Jako, że uważam się za niezłego gracza w Caylusa podszedłem do sprawy ufny w swoje siły. Przez większość rozgrywki zdecydowanie prowadziłem, kończyła się partia i już widziałem, że nikt mi nie zagrozi. Pozostali gracze przypisywali mi już pewne zwycięstwo, z wyjątkiem spokojnego, niczym niewzruszonego Herr JoJossa. O, święta naiwności! W ciągu dwóch ostatnich tur zostałem nagle zdetronizowany i pokonany. Moja znacząca przewaga okazała się dla niego malutką przeszkodą. W jednej chwili znalazłem się w środku koszmaru. Cóż… poczułem wtedy rękę mistrza. Poniżej to on we własnej osobie podzieli się swoimi tajemnicami o grze Caylus.
Pancho

Caylus – jak grać, aby wygrać
Szymon Białek

Pieniądze

Pieniądze

Na początek sprawa podstawowa, a może i najważniejsza – przepływ pieniędzy. W końcu Caylus to gra ekonomiczna. Nie jest priorytetem, żeby mieć mnóstwo kasy, ale na tyle wystarczającą ilość, aby wykorzystywać nadarzające się okazję. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zawsze tyle pieniążków aby móc postawić wszystkich robotników, przynajmniej po koszcie 1. Ewentualnie posiadać rezerwę na przesunięcie provosta. Jeżeli rozpoczynasz swoją turę tylko z dwoma denarami to znaczy się, że coś w poprzedniej poszło źle. Przestrzegam przed spłukaniem się w pierwszych rundach, szczególnie gdy jeden z graczy ma swojego robotnika w Karczmie. Szybki pas z powodu posiadania niewielkiej gotówki przez pozostałych uczestników może wtedy zadecydować o zwycięstwie. Kilku robotników ląduje w szczególnie zyskownych miejscach i jest już właściwie po grze.

Od tego co napisałem powyżej są wyjątki. Jeżeli wydamy wszystko w ostatnich rundach na Punkty Zwycięstwa (PZ) w Kościele czy na złoto w Banku, nie należy się tym za bardzo przejmować. Zysk z tego jest większy niż straty związane z brakiem kasy.

Z czego czerpać zyski:

 • Faktoria jest budynkiem kluczowym. Praktycznie zawsze obstawianym jako jeden z pierwszych, w związku z tym warto korzystać z pozostałych alternatyw,
 • Handel zasobami za pieniądze. W pierwszych turach warto sprzedać u handlarza nadwyżki drewna za 4 denary, potem u lepszego za 6. Szczególnie użyteczne gdy w grze pojawiają się trójzasobowe budynki produkcyjne.

Czego unikać:

 • Łaski królewskiej dającej pieniądze. W moim odczuciu jest to jeden ze słabszych favorów i staram się go ignorować, zapewniając sobie inne źródła finansowania. Wyjątkiem są rozgrywki przy dużej liczbie osób. Wtedy nie ma możliwości nie skorzystania z niego, bo dostęp do denarów jest bardzo ograniczony.

Co daje nam mnogość denarów?

 • przygotowanie na szybkie pasy, można wtedy wykorzystać dobre, niezajęte budynki,
 • przygotowanie na niespodzianki związane z przesuwaniem provosta,
 • dyspozycję w Kościele (dodatkowe PZ), Banku (złoto) oraz Targowisku (dodatkowe zasoby)

Planowanie

Zasoby

 

Każdy graczy, aby mieć jakąś szansę na wygranie musi planować. Bez tego nie możliwości realizacji założonych celów, szczególnie tych dalekosiężnych. Wymienię choćby dwa istotne przypadki:

 • Wybudowanie jako pierwszy budynku kamiennego (bez użycia murarza). Trzeba dobrze zaplanować zdobycie co najmniej dwóch łask królewskich w pierwszym obszarze favorów. Gdy już będzie wiadomo kiedy ma nastąpić przejście do następnego sektora zamku, zapewnić sobie, że w aktualnej turze dostaniesz nową łaskę. Cały misterny plan musi być realizowany od samego początku rozgrywki, ale zwraca się z nawiązką.
 • Zdobywanie jak największej ilości zasobów. Oczywiście wymaga to wykorzystywania budynków produkcyjnych. Niestety nie ma ich za wiele. W związku z tym trzeba kontrolować przemieszczenia provosta oraz kwestie kolejności. W następnych fazach gry nie zawsze produkcja zasobów jest już tak ważna, czasami ważniejsze jest dostanie łaski królewskiej, czy ustawienie robotnika jako pierwszego w zamku albo zakupy w Banku (złoto).

Budowanie

Zamek

 

Konstruowanie budynków w Caylusie jest rzeczą kluczową. Jednak ważniejszą sprawą jest wiedzieć kiedy i co wystawić.

Budynki drewniane

 • Usługowe (handlarz, targowisko). W moim odczuciu są najlepsze i właściwie tylko je buduje. Gdy jestem właścicielem handlarza to zawsze wielu graczy korzysta z niego (dając mi wiele PZ). Czasami po szybkich pasach uczestników i ja wstawię tam swojego robotnika za 1 denara, co jest szczególnie opłacalne. Targowisko też jest dobre, ponieważ jest dość wczesnym budynkiem, który daje dowolne 2 zasoby. Dodatkową zaletą tych budynków jest ilość PZ za wybudowanie.
 • Konstrukcyjne (prawnik, murarz). Jeżeli już mam wybierać to wolę prawnika. Niestety szybka budowa prawnika nie zawsze musi się zwrócić. Rzadko kiedy mamy dużo ubrań (czarnego zasobu) aby zdominować produkcję Rezydencji. Murarz jest dość niebezpieczny. Jeżeli ty z niego nie skorzystasz tylko twój przeciwnik to 1 PZ nie zrekompensuje Ci tego co on dzięki niemu wybuduje.
 • Produkcyjne. Najmniej interesująca. Choć na pierwszy rzut oka wydaję się inaczej. Dają one 2 PZ w chwili budowy, wybudowane w miarę wcześnie w czasie mogą dać wiele PZ. Jeżeli weźmie się po uwagę, że średnio gra trwa 15 rund, to taki budynek może dać około 10 PZ. Co w sumie stanowi całkiem dobry zwrot z inwestycji. Ale czy rzeczywiście jest to opłacalne? Moim zdaniem nie. Działają one zbytnio na korzyść przeciwników, jeżeli wyprzedzą cię w jego zajęciu. Konkurent korzystający z jego możliwości może łatwo uzyskać przewagę w budowie zamku (będzie posiadał więcej kostek zasobów niż inni).

Budynki kamienne

 • Produkcyjne. Tu z kolei polecam właśnie je. Buduje je w pierwszej kolejności, wręcz większość moich strategii opiera się na szybkim wybudowaniu jak największej ich ilości. Dość często gdy udaje mi się posiadać dwie z nich, gra jest moja. Ich właściwość dająca właścicielowi jeden zasób w prezencie jest zasadnicza. Pozwalają na wiele różnych rozwiązań oraz daje przewagę w produkcji zasobów. Zresztą samo ich posiadanie generuje wiele PZ, ponieważ każdy gracz lubi dostać 3 kostki zasobów.
 • Kościół. Sam w sobie może nie jest w niczym wyjątkowym. Zamienia denary na PZ. Jednak gdy wchodzi do gry dostarcza 3 PZ daje oraz łaskę królewską. Wybieram go szczególnie gdy w rozgrywce jest murarz i prawnik lub posiadam dużo czarnych kosteczek. Wtedy stosuję następujący manewr: zabudowuję Kościół rezydencją i budują go po chwili na nowo. Dzięki temu można wielokrotnie dostać punkty i łaski królewskie.
 • Generatory złota (Bank i Alchemik). Pierwszy jest bardzo dobry gdy mamy wiele denarów (posiadamy wiele rezydencji lub korzystamy często z handlarza). Drugi buduje najczęściej gdy jestem w posiadaniu choć jednego miejsca gdzie produkowane są 3 zasoby. Wtedy łatwiej wymieniać nadprodukcyjne kostki na złoto. Jeżeli jednak mam wybierać to Bank jest lepszy. W późniejszej fazie gry pieniądze łatwiej zdobyć niż duże ilości zasobów. Dla podpowiedzi dodam, że złoto jest w tej grze następnym elementem kluczowym.

Budynki prestiżowe

 • Musimy wziąć pod uwagę, że do większości potrzeba pewnych ilości kamienia. Jeśli więc nie znajdziemy sposobu pozyskiwania kamienia może się okazać, że będziemy zdani na gorsze konstrukcje. Nieważne, że posiadamy duże ilości złota.
 • Katedra. Uważam że jest to najlepszy budynek w grze. Wymaga 3 złota i 5 kamieni, ale daje aż 25 PZ. Co prawda nie dostajemy w zamian za wystawienie żadnego przywileju królewskiego, ale za to dużo PZ. Wystarczająco dużo, aby się opłacało wybudować.
 • W wypadku gdy mamy już kilka postępów na torze łask królewskich z punktami zwycięstwa oraz kilka rezydencji, możemy rozważyć budowę dwóch budynków. Statuę za 1 złota oraz Uczelnie za 2 złota, co daje nam 21 PZ i dwie łaski. Te ostatnie mogą dać nam kolejne 10 PZ albo i więcej.
 • Nie spisywałbym na straty niekamiennych budynków prestiżowych. Często zdarza się nadprodukcja żywności, drewna czy ubrań. W takich przypadkach budynki mogą okazać warte zainteresowania, mimo tego że nie dają takich ilości PZ co kamienne. Szczególnie polecam Tkacza (1 złota + 3 ubrania, 12 PZ) oraz Teatr (2 złota + 3 drewna, 14 PZ + łaska królewska). Obie te konstrukcje maja najlepszy wskaźnik zwrotu z inwestycji.

Łaski królewskie i Budowa zamku

Łaski królewskie

 

Te dwie sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Za każdym razem, gdy budujemy największą ilość elementów zamku otrzymujemy nagrodę – łaskę królewską. Warto budować dla króla, bez jego wdzięczności, jak wynika z mojego doświadczenia, nie jest możliwe zwycięstwo.

Faza budowania lochów

Najbardziej korzystnie jest wystawić dwa domki. Daje to 10 PZ oraz co najmniej jedną łaskę. W dobrym układzie nawet trzy favory, co jest sytuacją optymalną, choć mało prawdopodobną przy dużej liczbie graczy. Preferuję następujące tory łask królewskich: najlepszy jest oczywiście tor budowy, potem PZ i… zasobów, kasy raczej unikam. Denary można uzyskać w dużej liczbie miejsc, o czym już wcześniej pisałem. Tak więc w pierwszej fazie gry przeważnie wystawiam dzięki łaskom Handlarza lub Targ.

Faza budowania murów

Tutaj potrzeba jedynie 3 elementów aby dostać aż 2 łaski. Oczywiście gdy mam dużo zasobów i możliwość zbudowania większej ilości to staram się dociągnąć do 5. Wtedy to już jest naprawdę dobra sytuacja na finisz.

Faza budowania wież

W ostanie fazie warto budować jeszcze więcej, wstawiać robotników jak najczęściej do zamku, otrzymywać jak najwięcej łask, budować wszystko co się da.

Pieniądze

 

I to tyle. Na zakończenie pamiętajmy, że to tylko gra. Zwycięstwo nie jest tu najważniejsze. Dobra zabawa i planowanie nowych strategii a następnie ich realizacja jest największą zaleta Caylusa. Jeśli macie jakieś pytania piszcie na caylus@wp.pl.

4 komentarze

 1. Avatar

  Odgrzewany Kotlet :)

 2. Avatar

  Dlatego nazywa się z 'Archiwum ŚGP’ :)

 3. Avatar

  Może Mustafa sugeruje nową nazwę cyklu? ;)

 4. MichalStajszczak

  Mustafa dopiero niedawno kupił ten numer ŚGP i teraz pewnie żałuje, że to zrobił, bo najlepsze teksty przypominane są na GamesFanatic :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings