Home | Wiadomości | Aktualności | Essen 2010 – krótko, nieskładnie, ale na temat

Essen 2010 – krótko, nieskładnie, ale na temat

❍ Reading Time: 3 minutes

Ufff, Essen 2010 można uznać za zamknięte. Tradycyjnie, obok zdjęcie zdobytych łupów. Jednak tym razem niepełne, bo gier było za dużo i pozostałe pojechały innym środkiem lokomocji. Tak więc do powyższego zdjęcia trzeba jeszcze dopisać:

20th Century

Bargain Hunter

Bugs

Crows

Days of Steam

Forgotten Island

Liberté

Magestorm

Mr. Jack Pocket

Navagador

Two by Two

Niestety mój pobyt, w odróżnieniu od poprzednich dwóch, widziałem trochę z innej perspektywy i nie miałem kompletnie czasu pograć. Liczbę sprawdzonych przeze mnie gier można zliczyć na palcach jednej ręki . Jednak co się odwlecze to nie uciecze. Nadrobię to teraz. Natomiast postaram się poniżej zamieścić zbiór ultrakrótkich podsumowań, o tym co widziałem lub słyszałem o poszczególnych produkcjach.

Zdecydowanie tytułem, o którym najwięcej mówionio, który wszędzie się przewijał, było 7 Wonders. Stoisko Reposa było przy samym wejściu, tak więc każdy pierwsze co widział na targach to właśnie 7 Wonders. Mnóstwo ludzi chodziło z pudełkami, francuska ekipa otwierała to nowe kartony, gra się sprzedawała jak ciepłe bułeczki. Ale czy faktycznie jest hitem? To trzeba oczywiście jeszcze zweryfikować. bazik mówił mi, że gra jest spoko, ale hitem nie będzie. Zobaczymy.

Dobre opinie zbierała też nowa gra z CGE 20th Century, bazik oświadczył, że najlepsza gra, z tych w które grał. Cóż, też na nią liczę, bo Vladimir Suchy póki co jeszcze nie zawiódł. Osobiście udało mi się spróbować Furstenfeld, nową, dużą produkcję od Friedmana Friese. W tym momencie jestem nią zachwycony, choć mam pewne obawy co do replayability. Niemiecki autor wziął drobne zapożyczenie z jakby odwróconego Dominiona (mamy gotową talię, którą przewiajmy, oczyszczamy ze smieci, tworzymy combosy), ale wprowadził mnóstwo konstruktywnych rozwiązań – system budowania budynków, zmiany cen na rynku i wiele innych atrakcyjnych rozwiązań. Tak więc nie traktujcie tej gry jako Dominiona (i fani i przeciwnicy), bo gra jest w sumie zupełnie inna. Grałem raz, ale bawiłem się świetnie i na pewno jest to kolejny ważny tytuł tych targów.

Co roku nowe dzieło Uwe Rosenberga cieszy się wielkim zainteresowaniem, tak też było i teraz z Merkatorem. Póki co opinie mam tylko z drugiej ręki – Przemka z Lacerty. Dwa razy grał i mówił, że dwa razy nie ogarniał wszystkich możliwości jakie daje gra. Pomysłów na strategie jest podobno mnóstwo. Podobnie jak było i z Le Havre, gra wymaga większej ilości partii, żeby oświadczyć czy to kolejny wielki tytuł tego autora, czy tytuł, który pójdzie po pewnym czasie w zapomnienie.

Navegador, czyli kolejny Mac Gerds i kolejny rondel. Kiedyś bardzo lubiłem jego produkcje, ale w końcu się znudziłem i nie miałem zamiaru go kupować. Jednak dobre opinie yosza i bazika przekonały mnie do niego. Podobno udana, ciekawa pozycja. Pozytywne wrażenia zdobył też London, choć tradycyjnie Martin Wallace pokazał, że o ile autorem jest wielkim, to biznesmenem żadnym. Sprzedawał egzemplarze z własnym autografem o 10 euro więcej, a w sobotę wyczerpały mu się wszystkie egzemplarze Londynu, a później też Age of Industry. London choć wizualnie dla mnie dość brzydki, jest podobno kolejną udaną produkcją bazującą na strasznie ostatnio modnych karciankach, z budowaniem combosów itd.

Tikal II był mocno promowany. Kiesling i Kramer rozdawali autografy na lewo i prawo. Bardzo dużo ludzi w nią grało, ale chyba nikt z polskiej ekipy. Bo nie wiem zupełnie jakie opinie gra zbierała. W Lune próbowano grać, ale bodajże jak melee pisał na forum, po instrukcji nie wiadomo nadal jak w to grać i co chodzi. Dokładnie tak samo jedna z polskich ekip rozłożyła ją, przeczytała instrukcje i spakowała z powrotem. Ale to jednak Stefan Feld, to zaryzykowałem i kupiłem.

Forgotten Island to czysty Pandemic, z niewielkimi zmianami i innym wyglądem. Ja wolę Pandemica, ale moim współtowarzyszom się podobało. Mr. Jack Pocket – zupełnie ignorowałem ten tytuł, jako tradycyjne odcinanie kuponów, a okazal się zaskakująca dobry. Rewelacyjnie oddaje esencje swego większego pierwowzoru i partia zajmuje 10-15 minut, tak więc grasz od razu kilka rozgrywek, zmieniając tylko strony (Inspektor albo Kuba). Famigilia, niegłupia, prosta karcianka, od Friedmana Friese. Proste zasady, szybka rozgrywka, ale frajda jest.

Podczas targów raz udało się złapać przypadkowo stolik i zagraliśmy w Jerusalem. Czysty klon El Grande, ze zwiększoną losowością i zmienionym tematem. Nikomu się specjalnie nie spodobał. Wizualnie tylko nieźle wygląda. Pozytywnie o grze Sobek wypowiadał się kapustka, mówił, że rozgrywka sprawiła mu duża przyjemność. To nowa, mała produkcja od Bruno Cathali. bazik w trochę zakręcony sposób wypowiadał się o Dakocie. Że w innej konfiguracji niż grał, może to być i nawet dobra gra. Że musiałbym jeszcze raz przetestować. Norenberc – to też wiem tylko od kilku zdań wyciągniętych od bazika. Leciutka, podobno mi mogłaby się spodobać. Całkiem ciekawe. Był prezentowany Burgund (inna, nowa gra Stefana Felda), ale chyba nie był sprzedawany, albo sprzedali go już pierwszego dnia. Bo później nie można było go dostać. Nie wiem w sumie jakie zbierał opinie.

Nasze, polskie produkcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na pewno ludzie krążyli i kupowali, bo widziałem jak nosili pudła choćby Strongholda Undead, K2, Magnum Sal czy Masters of Economy. Zresztą na wszystkich polskich stoiskach kręcili się bywalcy targów.

Póki co tylko tyle, w telegraficznym skrócie. Więcej w kolejnych wpisach i Planszostacji.

29 komentarzy

 1. ta droższa wersja London jednak różni się czymś więcej, niż podpisem Wallace’a ;)

 2. Przez chwilę myślałem, że czytam scenariusz do serialu „Tata, a bazik powiedział…” :)
  Liberte Wallace’a…

 3. drewno :) drewniane domki, drewniana kasa, nie wiem czy coś jeszcze

 4. no i nie czekałeś na polską edycję 7 wonders?

 5. @clown
  No bo bazik trochę więcej pograł (trochę – to mało powiedziane) :)

  @melee
  Tam są tylko nazwy budynków, więcej tekstu nie ma (oprócz instrukcji oczywiście).

 6. Swoją drogą widzę bardzo dużo pozytywnych opinii w powyższym zestawieniu. Tak więc dla równowagi dodam jeszcze co słyszałem o Great fire of London. Chłopaki zastanawiali się czy postawić na BGG 1 czy 2…

 7. Małe sprostowanie: ja zagrałem w Tikala II. Rozczarował mnie bardzo, ale może dlatego, bo nazwa jest myląca. To jest taki Tikal II, jak Elasund jest Osadnikami II. Więcej o nim i 23 poznanych opowiem wkrótce w pierwszych wrażeniach.

 8. hehe, na Great Fire od samego początku się nie nastawiałem ;) (nie mam na radarze)

 9. Znaczy przed polską premierą Great Fire of London bazik znalazł wygrywającą strategię? ;)
  Może rozwiniesz temat Pancho? :)

 10. Bardziej rozwinąć to już musi yosz, bazik i inni. Ja tylko widziałem ich zszokowane miny po rozgrywce :)

 11. Slowo 'bazik’ wystepuje w tekscie tylko 5 razy, wiec co sie czepiasz ;P
  To na pewno recenzja Pancha ;)

 12. Ja sprostuję troszeczkę. O 10 Euro więcej Wallace sprzedawał „Last Train to…”. Czyli 40Euro podpisany a za 30Euro niepodpisany. Wcale nie chodziło o Londyn który był w takiej samej cenie a domki drewniane do Londynu dostawali ci co kupili odpowiednio wcześniej.

 13. wydawało mi się z relacji ludzi, że jest sprzedawana wersja „deluxe” i „standard”

 14. czy na pewno nie zagraliście ze złymi zasadami w pożar? patrzę na kilkadziesiąt ocen na BGG i nie ma tak drastycznych opinii, a tu akurat w jednej partii wszyscy chcą dać minimalne noty

 15. wersja deluxe to po prostu dodane drewniane domki zamniast żetonów i chyba kasa w inna ale na pewno może potwierdzić Yosz bo ma wersję z domkami.

 16. Kasa taka jak w Age of Industry „deluxe”.

 17. Tak – wersja deluxe to drewniana kasa i domki które można używać zamiast żetonów.

 18. To ja poszedłem do źródła i przejrzałem po prostu jakie oceny wystawił bazik :) Mogę powiedzieć, że nie są porażające, albo raczej są porażająco niskie. Na 25 gier (w znacznej większości te najgłośniejsze)tylko dwie oceny 8, raptem kilka 7. Większość to szóstki, piątki i niżej. Tak jak wydawało się przed targami, że to będzie jedno z lepszych Essen, tak wygląda, że to jedno z gorszych, gorsze nawet niż poprzednie.

 19. a może byś tak Bartek poczekał na opinie co najmniej kilku osób ;D

 20. Szczerze mówiąc wolałbym dalej nie drążyć tematu i poprzestać na tym, że to Essen było nadzwyczaj słabe i żadnych nowych gier z niego nie muszę kupować ;P

 21. W zasadzie powinieneś porównać chociaż z ocenami bazika z poprzednich targów na przestrzeni lat :). Aż dwie ósemki i całe kilka siódemek??? U bazika???? To rewelacyjny rok będzie :D

 22. tylko gwoli wyjasnienia – gry ktore mnie najbardziej interesowaly kupilem, a gier ktore kupilem i beda lezaly w domu unikalem na targach jak ognia wiec i ich nie ocenilem.

 23. ale faktycznie na pytania 'to powiedz bazik co warto kupic’ odpowiadalem 'nic’

 24. surowo, surowo ;) jednak warto na spokojnie z tymi nowościami… :)

 25. Bazik a tak dla porównania, np w dwóch poprzednich latach, dałeś jakieś oceny „kupować” essenowskim premierom?

 26. A kiedy rozeszło się echem, że „to Essen będzie zupełnie inne” to właśnie się zastanawiałem, z jakiej paki miałoby tak być. Co roku przed targami wisi w powietrzu kilka dziesiątek, a po kilku dniach nikt o tym nie pamięta ;)

 27. Ja grałem w Luna. Sprawa wygląda tak: jest 7 wysp, na każdej można kupić przywilej. Aby kupić trzeba poświęcić akcję 2 meeplów, których się ma na początku 6. Meeple muszą stać na tej samej wyspie. Można wybudować na wyspie świątynię i wtedy wystarczy na takiej wyspie jeden aktywny meeple, żeby wykonać akcję. Ale świątynię można wybudować tylko na wyspie, gdzie stoi w danej turze „architekt”, który co rundę przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara o bodajże 4 pola.
  Można też meepla wysłać do głównej świątyni po punkty zwycięstwa. Można w ten sposób wysłać kilka meepli. Wszystkie te meeple stoją tam do czasu, gdy nie wyrzuci ich inny gracz. Punkty też można zdobyć zasiadając w „radzie”. Po wyspach (zgodnie z ruchem wskazówek) porusza się też postać, która zabiera punkty zwycięstwa jeśli na końcu rundy na tej samej wyspie znajdują się meeple gracza.
  Grę oceniam na 3 w skali szkolnej. Jest ładna i prosta, ale raczej nie można się nastawiać na wymagającą rozgrywkę.

 28. @lacerta, a czy coś w waszych planach wydawniczych może się pojawić po tych targach? Czy na to jeszcze za wcześnie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*