Home | Wiadomości | Aktualności | Essen 2010 – krótko, nieskładnie, ale na temat

Essen 2010 – krótko, nieskładnie, ale na temat
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Ufff, Essen 2010 można uznać za zamknięte. Tradycyjnie, obok zdjęcie zdobytych łupów. Jednak tym razem niepełne, bo gier było za dużo i pozostałe pojechały innym środkiem lokomocji. Tak więc do powyższego zdjęcia trzeba jeszcze dopisać:

20th Century

Bargain Hunter

Bugs

Crows

Days of Steam

Forgotten Island

Liberté

Magestorm

Mr. Jack Pocket

Navagador

Two by Two

Niestety mój pobyt, w odróżnieniu od poprzednich dwóch, widziałem trochę z innej perspektywy i nie miałem kompletnie czasu pograć. Liczbę sprawdzonych przeze mnie gier można zliczyć na palcach jednej ręki . Jednak co się odwlecze to nie uciecze. Nadrobię to teraz. Natomiast postaram się poniżej zamieścić zbiór ultrakrótkich podsumowań, o tym co widziałem lub słyszałem o poszczególnych produkcjach.

Zdecydowanie tytułem, o którym najwięcej mówionio, który wszędzie się przewijał, było 7 Wonders. Stoisko Reposa było przy samym wejściu, tak więc każdy pierwsze co widział na targach to właśnie 7 Wonders. Mnóstwo ludzi chodziło z pudełkami, francuska ekipa otwierała to nowe kartony, gra się sprzedawała jak ciepłe bułeczki. Ale czy faktycznie jest hitem? To trzeba oczywiście jeszcze zweryfikować. bazik mówił mi, że gra jest spoko, ale hitem nie będzie. Zobaczymy.

Dobre opinie zbierała też nowa gra z CGE 20th Century, bazik oświadczył, że najlepsza gra, z tych w które grał. Cóż, też na nią liczę, bo Vladimir Suchy póki co jeszcze nie zawiódł. Osobiście udało mi się spróbować Furstenfeld, nową, dużą produkcję od Friedmana Friese. W tym momencie jestem nią zachwycony, choć mam pewne obawy co do replayability. Niemiecki autor wziął drobne zapożyczenie z jakby odwróconego Dominiona (mamy gotową talię, którą przewiajmy, oczyszczamy ze smieci, tworzymy combosy), ale wprowadził mnóstwo konstruktywnych rozwiązań – system budowania budynków, zmiany cen na rynku i wiele innych atrakcyjnych rozwiązań. Tak więc nie traktujcie tej gry jako Dominiona (i fani i przeciwnicy), bo gra jest w sumie zupełnie inna. Grałem raz, ale bawiłem się świetnie i na pewno jest to kolejny ważny tytuł tych targów.

Co roku nowe dzieło Uwe Rosenberga cieszy się wielkim zainteresowaniem, tak też było i teraz z Merkatorem. Póki co opinie mam tylko z drugiej ręki – Przemka z Lacerty. Dwa razy grał i mówił, że dwa razy nie ogarniał wszystkich możliwości jakie daje gra. Pomysłów na strategie jest podobno mnóstwo. Podobnie jak było i z Le Havre, gra wymaga większej ilości partii, żeby oświadczyć czy to kolejny wielki tytuł tego autora, czy tytuł, który pójdzie po pewnym czasie w zapomnienie.

Navegador, czyli kolejny Mac Gerds i kolejny rondel. Kiedyś bardzo lubiłem jego produkcje, ale w końcu się znudziłem i nie miałem zamiaru go kupować. Jednak dobre opinie yosza i bazika przekonały mnie do niego. Podobno udana, ciekawa pozycja. Pozytywne wrażenia zdobył też London, choć tradycyjnie Martin Wallace pokazał, że o ile autorem jest wielkim, to biznesmenem żadnym. Sprzedawał egzemplarze z własnym autografem o 10 euro więcej, a w sobotę wyczerpały mu się wszystkie egzemplarze Londynu, a później też Age of Industry. London choć wizualnie dla mnie dość brzydki, jest podobno kolejną udaną produkcją bazującą na strasznie ostatnio modnych karciankach, z budowaniem combosów itd.

Tikal II był mocno promowany. Kiesling i Kramer rozdawali autografy na lewo i prawo. Bardzo dużo ludzi w nią grało, ale chyba nikt z polskiej ekipy. Bo nie wiem zupełnie jakie opinie gra zbierała. W Lune próbowano grać, ale bodajże jak melee pisał na forum, po instrukcji nie wiadomo nadal jak w to grać i co chodzi. Dokładnie tak samo jedna z polskich ekip rozłożyła ją, przeczytała instrukcje i spakowała z powrotem. Ale to jednak Stefan Feld, to zaryzykowałem i kupiłem.

Forgotten Island to czysty Pandemic, z niewielkimi zmianami i innym wyglądem. Ja wolę Pandemica, ale moim współtowarzyszom się podobało. Mr. Jack Pocket – zupełnie ignorowałem ten tytuł, jako tradycyjne odcinanie kuponów, a okazal się zaskakująca dobry. Rewelacyjnie oddaje esencje swego większego pierwowzoru i partia zajmuje 10-15 minut, tak więc grasz od razu kilka rozgrywek, zmieniając tylko strony (Inspektor albo Kuba). Famigilia, niegłupia, prosta karcianka, od Friedmana Friese. Proste zasady, szybka rozgrywka, ale frajda jest.

Podczas targów raz udało się złapać przypadkowo stolik i zagraliśmy w Jerusalem. Czysty klon El Grande, ze zwiększoną losowością i zmienionym tematem. Nikomu się specjalnie nie spodobał. Wizualnie tylko nieźle wygląda. Pozytywnie o grze Sobek wypowiadał się kapustka, mówił, że rozgrywka sprawiła mu duża przyjemność. To nowa, mała produkcja od Bruno Cathali. bazik w trochę zakręcony sposób wypowiadał się o Dakocie. Że w innej konfiguracji niż grał, może to być i nawet dobra gra. Że musiałbym jeszcze raz przetestować. Norenberc – to też wiem tylko od kilku zdań wyciągniętych od bazika. Leciutka, podobno mi mogłaby się spodobać. Całkiem ciekawe. Był prezentowany Burgund (inna, nowa gra Stefana Felda), ale chyba nie był sprzedawany, albo sprzedali go już pierwszego dnia. Bo później nie można było go dostać. Nie wiem w sumie jakie zbierał opinie.

Nasze, polskie produkcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na pewno ludzie krążyli i kupowali, bo widziałem jak nosili pudła choćby Strongholda Undead, K2, Magnum Sal czy Masters of Economy. Zresztą na wszystkich polskich stoiskach kręcili się bywalcy targów.

Póki co tylko tyle, w telegraficznym skrócie. Więcej w kolejnych wpisach i Planszostacji.

29 komentarzy

 1. melee

  ta droższa wersja London jednak różni się czymś więcej, niż podpisem Wallace’a ;)

 2. clown

  Przez chwilę myślałem, że czytam scenariusz do serialu „Tata, a bazik powiedział…” :)
  Liberte Wallace’a…

 3. melee

  drewno :) drewniane domki, drewniana kasa, nie wiem czy coś jeszcze

 4. melee

  no i nie czekałeś na polską edycję 7 wonders?

 5. Pancho

  @clown
  No bo bazik trochę więcej pograł (trochę – to mało powiedziane) :)

  @melee
  Tam są tylko nazwy budynków, więcej tekstu nie ma (oprócz instrukcji oczywiście).

 6. Pancho

  Swoją drogą widzę bardzo dużo pozytywnych opinii w powyższym zestawieniu. Tak więc dla równowagi dodam jeszcze co słyszałem o Great fire of London. Chłopaki zastanawiali się czy postawić na BGG 1 czy 2…

 7. Avatar

  Małe sprostowanie: ja zagrałem w Tikala II. Rozczarował mnie bardzo, ale może dlatego, bo nazwa jest myląca. To jest taki Tikal II, jak Elasund jest Osadnikami II. Więcej o nim i 23 poznanych opowiem wkrótce w pierwszych wrażeniach.

 8. Jax

  hehe, na Great Fire od samego początku się nie nastawiałem ;) (nie mam na radarze)

 9. Avatar

  Znaczy przed polską premierą Great Fire of London bazik znalazł wygrywającą strategię? ;)
  Może rozwiniesz temat Pancho? :)

 10. Pancho

  Bardziej rozwinąć to już musi yosz, bazik i inni. Ja tylko widziałem ich zszokowane miny po rozgrywce :)

 11. Avatar

  Slowo 'bazik’ wystepuje w tekscie tylko 5 razy, wiec co sie czepiasz ;P
  To na pewno recenzja Pancha ;)

 12. Avatar

  Ja sprostuję troszeczkę. O 10 Euro więcej Wallace sprzedawał „Last Train to…”. Czyli 40Euro podpisany a za 30Euro niepodpisany. Wcale nie chodziło o Londyn który był w takiej samej cenie a domki drewniane do Londynu dostawali ci co kupili odpowiednio wcześniej.

 13. melee

  wydawało mi się z relacji ludzi, że jest sprzedawana wersja „deluxe” i „standard”

 14. melee

  czy na pewno nie zagraliście ze złymi zasadami w pożar? patrzę na kilkadziesiąt ocen na BGG i nie ma tak drastycznych opinii, a tu akurat w jednej partii wszyscy chcą dać minimalne noty

 15. Avatar

  wersja deluxe to po prostu dodane drewniane domki zamniast żetonów i chyba kasa w inna ale na pewno może potwierdzić Yosz bo ma wersję z domkami.

 16. melee

  Kasa taka jak w Age of Industry „deluxe”.

 17. Avatar

  Tak – wersja deluxe to drewniana kasa i domki które można używać zamiast żetonów.

 18. Avatar

  To ja poszedłem do źródła i przejrzałem po prostu jakie oceny wystawił bazik :) Mogę powiedzieć, że nie są porażające, albo raczej są porażająco niskie. Na 25 gier (w znacznej większości te najgłośniejsze)tylko dwie oceny 8, raptem kilka 7. Większość to szóstki, piątki i niżej. Tak jak wydawało się przed targami, że to będzie jedno z lepszych Essen, tak wygląda, że to jedno z gorszych, gorsze nawet niż poprzednie.

 19. Jax

  a może byś tak Bartek poczekał na opinie co najmniej kilku osób ;D

 20. Avatar

  Szczerze mówiąc wolałbym dalej nie drążyć tematu i poprzestać na tym, że to Essen było nadzwyczaj słabe i żadnych nowych gier z niego nie muszę kupować ;P

 21. Ja_n

  W zasadzie powinieneś porównać chociaż z ocenami bazika z poprzednich targów na przestrzeni lat :). Aż dwie ósemki i całe kilka siódemek??? U bazika???? To rewelacyjny rok będzie :D

 22. Avatar

  tylko gwoli wyjasnienia – gry ktore mnie najbardziej interesowaly kupilem, a gier ktore kupilem i beda lezaly w domu unikalem na targach jak ognia wiec i ich nie ocenilem.

 23. Avatar

  ale faktycznie na pytania 'to powiedz bazik co warto kupic’ odpowiadalem 'nic’

 24. Avatar

  surowo, surowo ;) jednak warto na spokojnie z tymi nowościami… :)

 25. Avatar

  Bazik a tak dla porównania, np w dwóch poprzednich latach, dałeś jakieś oceny „kupować” essenowskim premierom?

 26. Avatar

  A kiedy rozeszło się echem, że „to Essen będzie zupełnie inne” to właśnie się zastanawiałem, z jakiej paki miałoby tak być. Co roku przed targami wisi w powietrzu kilka dziesiątek, a po kilku dniach nikt o tym nie pamięta ;)

 27. Avatar

  Ja grałem w Luna. Sprawa wygląda tak: jest 7 wysp, na każdej można kupić przywilej. Aby kupić trzeba poświęcić akcję 2 meeplów, których się ma na początku 6. Meeple muszą stać na tej samej wyspie. Można wybudować na wyspie świątynię i wtedy wystarczy na takiej wyspie jeden aktywny meeple, żeby wykonać akcję. Ale świątynię można wybudować tylko na wyspie, gdzie stoi w danej turze „architekt”, który co rundę przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara o bodajże 4 pola.
  Można też meepla wysłać do głównej świątyni po punkty zwycięstwa. Można w ten sposób wysłać kilka meepli. Wszystkie te meeple stoją tam do czasu, gdy nie wyrzuci ich inny gracz. Punkty też można zdobyć zasiadając w „radzie”. Po wyspach (zgodnie z ruchem wskazówek) porusza się też postać, która zabiera punkty zwycięstwa jeśli na końcu rundy na tej samej wyspie znajdują się meeple gracza.
  Grę oceniam na 3 w skali szkolnej. Jest ładna i prosta, ale raczej nie można się nastawiać na wymagającą rozgrywkę.

 28. Avatar

  @lacerta, a czy coś w waszych planach wydawniczych może się pojawić po tych targach? Czy na to jeszcze za wcześnie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings