Home | Audio/Video | Archiwum Planszostacji | Planszostacja 52 – Deck building

Planszostacja 52 – Deck building
Ten tekst przeczytasz w < 1 minutę

Wracamy! Szybcy, wściekli i głodni dyskusji. Oficjalna Planszostacja nie ma ostatnio zbyt dużej regularności, ale czas to zmienić. 52 odcinek to kolejna próba przywrócenia cyklicznej audycji o grach karcianych i planszowych. W tym odcinku rozmawiamy o:

 • Zapowiedzi Galakty: Deadwood: Miasto Bezprawia, Władca Pierścieni LCG, Civilization, Posiadłość Szaleństwa
 • Zapowiedź Qubix od Granny
 • Deck building. Czy doczekamy się hitów z tą mechaniką? (na przykładzie Puzzle Strike, Thunderstone, Nightfall, Ascension, London, Furstenfeld)
 • Planszówkowy barok. Czy obecne gry są wtórne? Czy skończyła się pewna epoka?
 • Recenzje gier i ich rzetelność. Walka z mitami pracy recenzenckiej.

Planszostacja 52

27 komentarzy

 1. Avatar

  W końcu się pojawiła :)
  Zaraz się biorę za słuchanie.

 2. Avatar

  Czuję mocną inspirację wątkami na forum, jeśli chodzi o tematy do dyskusji :-)

 3. Avatar

  Tematy rzeczywiście „na czasie” :)

  Posłucham pewnie jutro, ale ciekaw jestem od kiedy London i Furstenfeld są grami z mechaniką deck-building.

 4. Avatar

  Też zwróciłem uwagę, że bardzo aktualne te tematy. Tym samym pokazaliście, że jednak można w sprawnym tempie zmontować odcinek :)Trzeba było odczekać po zmontowaniu ten zwyczajowy tydzień i dopiero opublikować, a tak nieroztropnie sobie podnieśliście poprzeczkę na przyszłość ;)

 5. Avatar

  Tak na marginesie „Pszczółka Maja” była Japońska… ;)

 6. Avatar

  Wookie – posłuchasz, zrozumiesz :)

 7. Avatar

  Dobry odcinek, jak za starych czasów. Kilka osób, różne argumenty i opinie, szczypta humoru – krótko mówiąc, świetnie się słucha. Dzięki Wam łatwiej mi się czyściło kuchnię z poremontowego pyłu.

 8. Avatar

  10 razy się logowałem zanim się udało:/

  Szkoda, że nikt z Was nie grał w Nightfall, bo jest to gra, która zupełnie nie wpisuje się, do kategorii „klonów Dominiona”, o której mówił yosz. W tej grze budowanie talii jest na drugim planie, jest sporo ciekawych/nowych mechanizmów, ma to raczej pośredni związek z Dominionem.

  No i nadal uważam, że Furstenfeld nie stało nawet obok deck-buildingu, także nie wiem dlaczego o tej grze mówiliście (nie wspominając, że jest średnia).

  „cześć, żegnam, do zobaczenia” :)

 9. Avatar

  @Wookie: Mi się własnie Furstenfeld kojarzy bardzo jako „Dominion odwrotny”. Muszę pozbywać się decku umiejętnie, tak jak w D umiejętnie ten deck budować. Ja tu czuje ducha Dominiona, w pozytywnym znaczeniu.

  To ja się tak „mądrze” pożegnałem, sorry stres pierwszego nagrania dużej Planszostacji ;)

 10. clown

  Nightfall to raczej klon Thunderstone’a z interakcją między graczami. Parę ciekawych rozwiązań jest, to fakt, natomiast zastanawiam się czy skalowalność tej gry nie jest problemem. Przy grze w pięciu graczy były dłużyzny. Koledzy grający w dwie osoby z kolei mówili, że wejście jakiegos „hiper komba” kończy zbyt szybko grę.

 11. Avatar

  @Necr: Pszczółka maja była niemiecka – jako książka. Książka nosi tytuł oryginalny „Die Biene Maja und ihre Abenteuer”.
  A produkcja filmowa była austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjska.

 12. Avatar

  @Tycjan – mi się furstenfeld nie kojarzy, ale ok:)

  @clown – grałem we wszystkich układach osobowych i Nightfall to gra dla 3-4 osób. Są podobieństwa z Thunderstonem, ale Nightfall to głównie mechanizm „chain” i skuteczne zadawanie ran i obrona przed nimi. Uważam, że ta gra to coś zupełnie nowego w deck-buildingach.

 13. Avatar

  Wookie: ale to dalej „typowy” deck bulding. Kup kartę, zagraj, potasuj. Właśnie Furstenfeld czy London próbują wziąć ten pomysł i wykorzystać w inny sposób.

 14. clown

  @Wookie – możliwe – na pewno chętnie wypróbuję Nightfalla w tej konfiguracji. Thunderstone lubię, a w Nightfallu dodatkowo ten mechanizm łańcucha ciekawie działa.
  W kontekście tej dyskusji jeszcze bardziej nie mogę doczekać się A Few Acres of Snow Wallace’a.

 15. Avatar

  @yosz – no właśnie nie.
  W Nightfall jest schemat „atakuj, łańcuch, kup kartę/karty, dobierz do 5”. Jest to gra deck-buildingowa, ale naprawdę sporo wnosi do gatunku i mocno odstaje od wielu innych gier, które po prostu zerżnęły mechanikę i dodały coś małego.

 16. Avatar

  Dodam, że istnieje polski odpowiednik metacritic, czyli http://www.bazarecenzji.pl. Nie ma tam chyba planszówek, są gry konsolowe. Serwis należy do wrocławskiego Techlandu.

 17. Avatar

  … ale trafiłem :) 11 lutego 2011 serwis zakończył działalność.

 18. Avatar

  Nie pamiętam komu mam dziękować ale pomysł zrzutu na Mp3raj i spacer przy dźwiękach planszostacji = zajebiście i zdrowo przy okazji :D

 19. Pancho

  @Bartek
  „Tym samym pokazaliście, że jednak można w sprawnym tempie zmontować odcinek :)”

  Trochę inny tryb pracy zawodowej niż kiedykolwiek wcześniej, poza tym wiele nauczyliśmy się dzięki wcześniejszym Planszostacjom, jak mówić, jak nagrywać, jak montować. Dzięki temu czas montowania akurat teraz był krótszy.

  @Dr Doom
  „Pszczółka maja była niemiecka – jako książka. Książka nosi tytuł oryginalny „Die Biene Maja und ihre Abenteuer”.”

  Dawno, dawno temu, w liceum, historyk cytował nam fragment oryginału. Pokazywał jak bardzo zmieniły się książki dla dzieci w ciągu blisko stu lat. Był to wielomówiący opis jak jeden owad odgryzał innemu bohaterowi głowę :)

  @wookie, clown

  Co do samego deck-buildingu i spierania się czy Furstenfeld, Nightfall czy London są jeszcze grami korzystającymi z tych rozwiązań. To chyba właśnie najlepszy dowód, że jednak coś się dzieje w tym temacie i powstają gry, które sobie odrobinę wzięły z oryginału, ale ostatecznie mamy świeży tytuł, który nie da już łatwo zaklasyfikować.

 20. Avatar

  w sprawie świetnych implementacji mechanizmu deck-building: ktoś może lubić kolubryny FFG lub nie, ale moim zdaniem świetnie wykorzystuje tą mechanikę Starcraft – mechanizm kupowania kart do talii walki z puli kart technologii jest świetny i idealnie wykorzystuje możliwości, jakie deck-building daje – w dodatku są tu tak naprawdę 3 różne talie, a – zwłaszcza z Brood War – jak dobrze są zbalansowane. Co ważne, mechanika ta jest ważna, a nie dominuje w rozgrywce i pozwala grze rozwinąć skrzydła.

  No i, warto podkreślić – Starcraft był wydany przed Dominionem, więc na pewno nie jest jego klonem :)

 21. Avatar

  ech, gdzieżbym się spodziewał te – dajmy na to – 2 lata temu, że będę tu jakieś Ameritrashe zachwalał :)

 22. Avatar

  Gdzie jest deckbuilding w London ??? O_o
  W london jest nie więcej deck buildingu niż w RftG… nawet mniej bo większość kart odwraca się po 1 krotnym wykorzystaniu, a udało mi się osiągnąć niezły wynik odpalając miasto 2 razy na grę. Po co nazywać każdą grą karcianą klonem dominiona?

  Jeśli chodzi o Puzzle Strike to IMO jest pierwszą grą, która sensownie wykorzystała mechanikę dominiona. Core grania kombosów i budowa decku jest praktycznie 100% dominionem z naprawdę kosmetycznymi zmianami, ale wprowadzono asymetrię poprzez postacie i sama gra opiera się na balansowaniu miedzy ekonomią a agresją w zupełnie inny sposób niż w Dominonie.

  Na thunderstone się bardzo zawiodłem – Dominion tylko jeszcze mniej się dzieje… może i ma więcej klimatu, ale w dominonie mimo braku klimatu są fajne interakcje kart.. a tu jakoś tak ubogo i nudno.

 23. Avatar

  Przychodzi pacjent do lekarza. Lekarz otwiera kopertę z historią badań i chorób pacjenta, wyjmuje zawartość i kładzie na biurku. Po czym bierze po jednej kartce, rzuca okiem, co jest na niej napisane i dobiera następną. W międzyczasie zwraca się do pacjenta:
  – No więc co panu dolega?
  Pacjent z przerażeniem patrząc się na kartki leżące na biurku i te trzymane przez lekarza odpowiada:
  – Panie doktorze, jak wszędzie widzę budowanie talii.

 24. Pancho

  @Zephyr

  Też nie chodziło tylko i wyłącznie o klony, ale mocniejsze inspiracje, wykorzystywanie jakiś mechanizmów z Dominiona. W przypadku Furstenfelda będę się upierał, że tam elementy dominionopodobne są widoczne. Friese wykorzystał te rozwiązana w kreatywny sposób dlatego dla niektórych osób jest to sprawa sporna. Natomiast z London masz rację, za daleko się raczej posunęliśmy. Nie znałem gry w momencie nagrywania audycji, bardziej liczyłem, że chłopaki jak będzie trzeba to zaproponują/odrzucą ją. Ja pamiętałem tylko, że przed Essen pojawiały się głosy, że to będzie taki Dominion od Wallace’a. Dzisiaj jestem już po pierwszej rozgrywce i faktycznie ciężko się doszukać podobieństw. Jedynym ciut wspólnym punktem między oboma grami jest budowanie combosów za pomocą kart. Ale wygląda to trochę inaczej i inaczej działa. Natomiast podejrzewam, że stan wrzawy związanej z wydawaniem Dominiona i innych gier karcianych w jego stylu pomógł zwrócić uwagę Wallace’a na najnowsze mechaniki związane z karciankami. I pewnie sprawdził Dominiona. W instrukcji od London zresztą Wallace pisze, że miał spory problem ze swoją grą i w pewnym momencie przerobienie jej na płaszczyznę karcianki rozwiązało mnóstwo problemów i uprościło mocno mechanikę. No, ale to raczej za mało, żeby zaklasyfikować grę jako wywodzącą się bezpośrednio z Dominiona.

  A co do London – świetna gra, Wallace i tym razem nie zawiódł. Ja_n spędził sobotni wieczór w Whitechapel (inny komentarz), ja dwuosobowy też w Londynie :) Strasznie mi się podobało, ciekaw jestem czy kolejne partie będą równie zacięte i nie będzie powtarzalności. Wreszcie mogłem umieścić na BGG znacznik Must have :)

 25. Pancho

  Swoją drogą w instrukcji do A Few Acres of Snow już zupełnie Wallace nie odżeguje się od wzorowania na Dominionie.

  „The more astute gamer out there will have twigged that the central mechanism to ‘A Few Acres of Snow’ is highly influenced by the best selling card game, Dominion. I’m happy to adapt ideas from other games, as long as I feel that they fit the theme. The deckbuilding element of the game builds in the delay between asking for something and getting it which was a major issue for the two combatants. This was a war fought at the end of a very long supply line.”

  I o to właśnie chodziło – żeby robić gry korzystające z idei Dominiona, ale wnoszące bardzo wiele od siebie. Jak z Agricolą czy Le Havre w stosunku do Caylusa. Dzisiaj nikt nie jest na tyle szalony, aby twierdzić, że Agricola czy Le Havre są klonami Caylusa. Mechanizm worker placement zrobił gigantyczną ewolucję.

 26. Folko

  Tylko Mechanizm worker placement nie wywodzi się raczej z Caylusa ;-)

 27. Pancho

  @Folko

  Jak zwykle, zawsze coś/ktoś był jeszcze wcześniej. Ale rozumiem tutaj tzw. „wprowadzenie na salony” :) Dominion też nie wymyślił deck buildingu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings