Home | Felietony | Nienawidzę Strongholda

Nienawidzę Strongholda
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Byłem pewien, że nienawidzę Strongholda gdzieś pod koniec lipca 2009, tuż po zakończeniu wszystkich cholernych wielomiesięcznych testów. Miałem tej gry serdecznie dość. Nienawidziłem jej. Kilka tygodni później – gdy zaczęły się jazdy absolutnie bez trzymanki podczas produkcji gry – nienawidziłem go jeszcze bardziej. Na dźwięk słowa Stronghold zamierało mi serce. Miałem dość telefonów z drukarni, z Rebela, z firmy. Oczywiście tak naprawdę nic wtedy jeszcze nie wiedziałem o nienawidzeniu Strongholda. Dopiero w Essen poczułem co znaczy nienawidzić tej gry.

Essen 2009 było cholernie ciężkie. Mam talent do składania słów w ładne zdania i przekazywania emocji, jednak horroru, którym były zeszłoroczne targi nie potrafię oddać. Nieprawdopodobna praca w rytmie piętnastominutowego monologu prezentującego grę. The game is about a siege. One player plays a role of Defender, the other is Invader… Trzewik, ten klient prosi o autograf, podpiszesz? Tak, podpiszę, defenders know that there is no chance to save the castle…. Trzewik, ten pan jest z portugalskiego serwisu, chce wywiadu. OK, niech wpadnie za godzinę, they fight only for two reasons… They earn time for women and children to escape from castle… Trzewik, ten facet pyta, czy masz dystrybutora w Brazylii. Nie wiem, pytaj Rebela, nie mam pojęcia co już podpisali. And they fight for honour, for history. They want to be remembered as brave warriors. Spartans, you know… Trzewik, facet pyta, czy w pudełku jest francuska instrukcja. Nie ma, francuską edycję robi IELLO, defender has alltogether 30 cubes representing soldiers. Invader has 300. Question is not if he breaks into castle. Question is when… Trzewik, przyszedł facet z Phalanx Games, pyta o jakiś szczegół reguł. Trzewik, ta babka z Czech znowu przyszła, co jej powiedzieć? Niech mu Multi wytłumaczy reguły. A babka niech zostawi wizytówkę, oddzwonię do niej dziś. This is Glory board. It represents glory that players earned. Spoko, jestem z Polski, możesz tłumaczyć po polsku. Po polsku nie potrafię. Od trzech dni robię to po angielsku. At the beginning of the game Invader has 10 glory points… Trzewik, Petr pyta, czy pożyczysz im egzemplarz na noc do hotelu. Tak, pożyczę. After every turn of the game, he will lose one… Trzewik, Rebel mówi, że Holendrzy są zainteresowani 2000 kopii, czad! Fajnie, chronicle will say: 'Well, defenders fight brave’… Trzewik, chcesz zmiany?

Wstawaliśmy o siódmej, jedliśmy śniadanie, jechaliśmy na targi, przez 10 godzin tłumaczyliśmy reguły Strongholda, wracaliśmy na nocleg, padaliśmy na twarz i rano wszystko zaczynało się od początku. Tak, wtedy naprawdę nienawidziłem tej gry. Za żadne skarby nikt nie namówiłby mnie wtedy na partyjkę Strongholda.

„Trzewik, musisz zrobić dodatek, wiesz o tym, prawda?”, spytał mnie na targach Piotr Kątnik, szef Rebel.pl. „To jest absolutny hit targów, sprzedamy wszystko co przywieźliśmy, zapasy, które mamy w Polsce sprzedadzą się do końca roku. Ludzie będą chcieli dodatku. Zrobiłeś hit i musisz zrobić dodatek.”

Wiedziałem o tym. Wiedziałem o tym cholernie dobrze. I jeszcze bardziej nienawidziłem Strongholda. Na myśl o rozkładaniu planszy i testowaniu dodatku robiło mi się słabo.

„Potrzebuję kilku miesięcy odsapki. A potem zrobię dodatek. Obiecuję.”, odparłem.

Dotrzymałem słowa. Zrobiłem dodatek do Strongholda. Włożyłem w niego całe serce i talent. Stanąłem na głowie, by gracze byli zadowoleni, by otrzymali nową historię, kolejną porcję emocji i radochy nad planszą. Patrzę na ten dodatek, patrzę na testerów i widzę, że wykonałem dobrą robotę.

I teraz już wiem, że to wcześniej to było takie tylko droczenie się ze Strongholdem. O tak, dopiero teraz naprawdę go nienawidzę.

28 komentarzy

 1. Avatar

  Toś mnie pozytywnie nastroiłeś przed wyjazdem do Essen

 2. Avatar

  „Spoko, jestem z Polski, możesz tłumaczyć po polsku. Po polsku nie potrafię. Od trzech dni robię to po angielsku.” – po prostu wybuchnąłem śmiechem :). Tak to jest jak się człowiek w robocika na chwilę zamienia. Znam to z autopsji :).

 3. Avatar

  Ale jak gracz, któremu tłumaczono był zmęczony, dopiero po 4 wtrąceniu zagadał po polsku. Biedak…

 4. Avatar

  Tyż znam to z autopsji, gdy pokazywaliśmy Wiedźmina na E3 po raz pierwszy (chyba 2004 rok) przez bite 3 dni zrobiłem chyba 40 prezentacji i nie zobaczyłem w ogóle targów. :)

 5. kwiatosz

  Ten wpis podsumowuje cytat z wywiadu z Koterskim: „Filmy kręcę tak, że mojemu bohaterowi jest smutno, ale widzowi wesoło”.
  Wcześniej to było takie droczenie się – to zdanie mnie rozwaliło :D:D:D

 6. Avatar

  Świetnie oddane targi w felietonie. To było do kurcze przewidzenia, i jak już się wlazło między wrony to wiemy co dalej :)
  Ale pamiętam inny artykuł w którym Pan Ignacy był szczęśliwy że w sumie robi to co lubi i że ma z tego za co brzuchy rodzinie zapełnić.
  Więc to trochę koliduje ze sobą – nienawidzić czegoś z czego się żyje, utrzymuje rodzinę, jeździ za granice na wczasy?
  Ja rozumiem jakby handlował ciężkimi dragami albo parał się innym obrzydliwym procederem który faktycznie mógłby nienawidzić, ale to (tylko/aż) gry planszowe.
  Pozdrawiam z przymrużeniem oka ;)

  A tak na marginesie co trzeba zrobić żeby zaadaptować grę do universum Neuroshimy?

 7. Avatar

  Bri*

  Pisze się tak, by zaciekawić czytelnika – potem myśli się o tym, czy ma to wlasciwie sens :)

 8. Avatar

  Więc to trochę koliduje ze sobą – nienawidzić czegoś z czego się żyje, utrzymuje rodzinę,

  Jak się z czegoś żyje, to zazwyczaj się poświęca temu dużo czasu. Wystarczająco dużo, żeby to czasem nienawidzić.

  A tekst bardzo fajny.

 9. Avatar

  @Bri
  To ty nie wiesz, że miłość od nienawiści dzieli bardzo cieniutka linia? Toż to prawda stara jak świat.

 10. Avatar

  Panie Trzewiczek, artykuł ciekawy niemniej oczekuję że „robienie” dodatku do 51-stanu będzie już czystą przyjemnością dla Pana. Jak sam pan napisał, za pieniądze zarobione na grach żywi pan rodzinę. Kupiłem 51-stan nie wiem ile z tego zysku dla Pana mam nadzieję że chociaż na lizaka dla dziecka. I proszę pamiętać że w mojej kieszeni jeszcze się na jednego na pewno uzbiera. Czekam na dodatek i życzę powodzenia. Termin wydania marzec?

 11. Merry

  Jest pozny sobotni wieczor. Dzieci spia lub dobrze udaja, ze spia. Pytam niesmialo, z drzeniem glosu prawie „Ignacy, zagramy w cos?”
  Podnosi ponuro leb i warczy „nie dzisiaj pliiiiz”
  Tak oto bedac zona autora gier w zasadzie licze tylko na przyjaciol i znajomych. Ktos moze w tichu?:)
  A moze 51 na 4 graczy ale na 2 pary da sie zrobic?
  Ignacy?

 12. Veridiana

  Tekst po prostu rozwalający :))

 13. Avatar

  Gratulacje i uznanie dla autora
  Szacun dla Merry

 14. Avatar

  Bardzo fajny tekst :D
  Taki ekshibicjonistyczny :D
  Znam ból tworzenia i nienawiści do swego dzieła :D

 15. Avatar

  I znowu fajny tekst Trzewika. Znowu mi humor poprawił. Po nim znowu mogę wrócić do mojej ukochanej i zarazem tak znienawidzonej roboty;)Ukochanej bo daje mi kasę na życie, znienawidzonej bo wiem, że zabiera mi 1/3 mojego życia, który to czas mógłbym spędzić bardziej konstruktywnie:)Np: na tworzeniu gier:)

 16. Avatar

  Zajebisty tekst :) dawno się tak nie uśmiałem:). Dzięki tej nienawiści też po części wyszła tak wspaniała gra:) Oby tak dalej 51st jest także na medal. Więcej takich autorów w polsce a półki w domu popękają jak nic;).
  Żona chcąca grać w planszówki prawdziwy skarb :)

 17. Avatar

  Najbardziej irytujący pseudo twórca XXI wieku ?? chyba tak. Sorki ale na samo hasło trzewiki buciki kapciuszki i tak dalej robi mi się słabo. Najbardziej drazni ta pycha :)) taaak ja zrobiłem hit, moje gry są idealna :))) niesamowite :)) Śmieszy mnie to że czytając takie pochwały skierowane do samego siebie zaczyna to przypominać troche hmmm wybaczcie słowo . :) onanizm :)) ale cóż póki nasz sztukmistrz jest w formie niech jeszcze troche opisze jaki to świetny kawał dobrej roboty odwalił :) no prosimy i czekamy :). Mam obawę tylko iż buciki znalazły sie na szczycie swej kariery i w każdej chwili może ktoś go z niego zepchnąc :P ale zapewne będzie ktos jeszcze bardziej zakochany w sobie :)
  Pozdrawiam wszystkich fanów strongholda ;))
  bartoszeg :)

 18. Avatar

  @bartoszeg – rozumiem, że Twoim jedynym cele w życiu jest pisanie o Trzewiku? Napisałeś w tym serwisie całe 4 komentarze i każdy dokładnie w tym stylu jak powyżej. Trzewik Cię irytuje – już wiemy. Długo będziesz to ciągnął?

 19. Avatar

  to powiedz mi czemu się nim wszyscy tak jarają jak dzieci ?? Chociaż w większości tego co pisze zawarte jest buractwo -.-”

 20. Avatar

  „Sorki ale na samo hasło trzewiki buciki kapciuszki i tak dalej robi mi się słabo”

  Cóż za merytoryczna wypowiedź, nic tylko pogratulować. Sam pewnie nazywasz się Keller?

 21. Avatar

  [edited by admin] Aczkolwiek wasze oburzenie przypomina mi troche nie tak dawne wydarzenia spod pałacu :)ale jak widze trafiłem na strone fanów obuwniczego twórcy tak więc musze się do was dopasować :))
  „Jak zwykle świetny tekst :) brawo trzewik:) Wróciłem skonany z pracy, generalnie chciałem umrzeć, zginąć i przepadnąć ale twój felieton poprawił mi natychmiast humor :) proszę o więcej i częśćiej :)”

 22. Odi

  Bartoszeg -> Cóż, gdybyś zadał sobie nieco trudu i przejrzał komentarze, które pojawiły się po premierze 51 Stanu zauwazyłbyś, że bynajmniej nikt tu nie jest bezkrytycznym fanem pracy, jaką wykonuje Ignacy Trzewiczek i Portal. Wpadki są głośno komentowane, a wręcz piętnowane. Potrafimy jednocześnie docenić dobre i trafne teksty Ignace Trzewiczka oraz interesujące mechaniki, na których opiera swoje gry. Innymi słowy – staramy się być obiektywni. Kiedy trzeba – wytykamy błędy, kiedy można – chwalimy.

  Byłoby nam miło, gdybyś potrafił wypowiadać się w tym serwisie w tym właśnie duchu, natomiast darował sobie anatgonizujące komentarze i argumenty ad personam, w szczególności niezbyt grzeczne wycieczki inspirowane nazwiskiem Ignacem Trzewiczka.

  Bynajmniej, Twój ostry sposób wypowiedzi nie sprawia, że Twoje argumenty mają większą siłę przebicia.

 23. Avatar

  Nie użyłem ani jednego przekleństwa :) gdyż nigdy nie uciekam się do takiej formy :) Chciałem poprostu jasno zamanifestować brak przychylności do tego autora. AAaaa jeszcze jedno to co mnie straasznie irytuje. Sztukmistrz przed laty napisał do MiM’a jakis tekst/teksty pod tytułem Jesienna Gawęda a później pisał że to on wprowadził zupełnie nową jakość warhammera i tak dalej i tak dalej i właśnie ta wypowiedz spowodowała iż straciłem dla tego czlowieka caly szacunek i żałuje bo np. monastyr był bardzo bardzo fajny ale niestety nie będę kupował produktów osoby, która nie ma za grosz skromności

 24. Avatar

  Już wiemy wiemy, naprawdę. Jak chcesz, możesz nawet to sobie napisać na czole i chodzić z dumnie podniesioną głową. Jeżeli masz do powiedzenia coś nie ad personam, zapraszamy do dyskusji. W przeciwnym wypadku, do widzenia :)

 25. Avatar

  Essen 2010 i prezentacja gier na stoisku wydawnictwa Leonardo wyglądała zupełnie tak, jak opisał to Ignacy w powyższym tekście. Rzygam na razie planszówkami a 'Magnum Sal’ w szczególności.
  Wrażenie horroru dopełniał fakt, że jak kładłem się wieczorem spać i zamykałem oczy to widziałem tylko swoje dłonie przesuwające meeple, dokładające kostki i odwracające kafelki >:/

  Ale ogólnie było super. Chcę jeszcze :D

 26. Avatar

  Boleśnie prawdziwy felieton

 27. Avatar

  Ja nienawidzę MOE a Soulless nienawidzi Alchemicusa. Jak kogoś kręci wyżywanie się twórczo, to temat wymyślony 2 lata temu nazad musi obrzydnąć. Na tapetach mamy już od dawna zupełnie co innego. Detale to robota rzemieślnicza.

 28. Avatar

  Tricki ad hominem mogą być? ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings