Home | Wiadomości | Aktualności | Rankingi i nieco wrażeń z Essen 2012

Rankingi i nieco wrażeń z Essen 2012
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Dwa dni temu dobiegła końca jubileuszowa bo 30 edycja targów  Spiele w Essen. W tym roku zjawiło się tam ponad 400 wystawców, wśród których prym wiodą oczywiście wydawnictwa gier (w tym 10 polskich). Ile tytułów było przedstawianych, trudno zliczyć bo na pewno lista 550 pozycji na BGG nie pokazuje wszystkiego. Jakie zaś gry znalazły się w dwóch najważniejszych rankingach  GeekBuzz i Fairplay? Zachęcam do lektury, gdzie też dorzuciłem parę wspomnień i galerię zdjęć z mojego pobytu.

Po zeszłorocznym, powiedzmy szczerze niezbyt  udanym rankingu GeekBuzz, ekipa z portalu Boardgamegeeek.com postanowiła nieco zmienić jego zasady. W tym roku zbierano tylko liczbę głosów, bez oceny. Chętna osoba dostawała unikalny login do aplikacji, gdzie była lista wszystkich gier i następnie zaznaczała, które gry zrobiły na niej dobre wrażenie. Tak więc był to swego rodzaju plebiscyt na popularność. Nic więc zatem dziwnego, ze wygrała gra, w którą po pierwsze można było zagrać chyba na największej liczbie stołów (nie liczyłem dokładnie ale oscyluje to w granicach 30). Zazwyczaj dla innych gier jest to dosłownie kilka stanowisk. Jak gra jest wydawana przez kilka wydawnictw to liczba ta oczywiście rośnie. Dla przykładu w Robinsona Crusoe można zagrać było zarówno na stoisku Portala jak i Z-mana. Po drugie pokazowa rozgrywka w Escape trwa dokładnie 10 minut. Tak więc liczba osób, które mogły zagrać w tą grę myślę, że idzie w tysiące. Tak zaś przedstawia się pierwsza dwudziestka tego rankingu:

GeekBuzz:

 1. Escape: The Curse of the Temple (198)
 2. Tzolk’in: The Mayan Calendar (136)
 3. Myrmes (130)
 4. Fremde Federn (118)
 5. 7 Wonders: Cities (109)
 6. Al Rashid (105)
 7. Tokaido (93)
 8. Village (90)
 9. Suburbia (87)
 10. 1969 (83)
 11. Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island (78)
 12. Ginkgopolis (78)
 13. Goblins, Inc.  (76)
 14. Escape: Illusions (71) – dodatek do Escape: The Curse of the Temple
 15. Terra Mystica (71)
 16. OddVille (70)
 17. Clocks (67)
 18. Among the Stars (67)
 19. Asgard (67)
 20. Seasons (66)

Inne polskie tytuły zajęły następujące miejsca:
46. Jaskinia (39)
96. Magnum Sal-Muria (18)
144. Amber (12)
152. 1984: Animal Farm (12)
153. Slavika (12)
173. Konwój (10)

Drugi z rankingów, magazynu Fairplay, stosuje sprawdzoną metodologię już od kilku lat. Głosowanie w tym przypadku odbywa się nieco bardziej tradycyjny sposób czyli na papierze. Dodać, też trzeba, że jednak ich stoisko jest mniejsze i mniej rzucające się w oczy niż w przypadku ekipy BGG.  Także sam magazyn nie jest tak znany jak wspomniany wyżej portal, stąd pewnie mniejsza liczba oddanych głosów. Na liście poniżej znajdują się tytuły które uzyskały minimum 45 głosów (liczba w nawiasie) oraz  ze średnią ocen przynajmniej 3 (rozpiętość wynosi od 1 do 6). Brak jest niestety tutaj polskich tytułów.

Fairplay:

 1. Keyflower 1,54 (46)
 2. Terra Mystica 1,64 (56)
 3. Ginkgopolis 1,94 (67)
 4. Il Vecchio 1,96 (71)
 5. Homesteaders (2,07) 58
 6. Hanabi 2,13 (86)
 7. Tzolk´in Der Kalender der Maya 2,13 (46)
 8. Die Legenden von Andor 2,26 (62)
 9. Die Palaeste von Carrara 2,32 (92)
 10. Riff Raff 2,33 (45)
 11. Snowdonia 2,37 (46)
 12. Fremde Federn 2,41 (58)
 13. Eminent Domain 2,47 (59)
 14. Seasons 2,63 (84)
 15. Saint Malo 2,82 (62)
 16. Qin 2,92 (62)
 17. Milestones 2,98 (54)

Jak widać w obu przypadkach na listach znalazły się tytuły, które polscy gracze już mogli poznać. Zazwyczaj to są nowe wydania jak w przypadku Homesteaders czy też wydania niemieckie znanych tytułów. W przeciwieństwie do poprzedniego roku myślę że, oba rankingi dają dobre pojęcie o tym jakie tytuły były najbardziej widoczne na targach i dobrze ocenianie. Zarówno zapaleni jak i rodzinni gracze, mogą tutaj wypatrzeć kilka gier, którym warto bliżej się przyjrzeć. Niestety Polskie gry nie były tak widoczne w obu rankingach jak w poprzednim roku, ale z tego co obserwowałem cieszyły się powodzeniem.

Standardowy ścisk

Co do ogólnych wrażeń z targów to oczywiście są one jak najbardziej pozytywne. Super było w końcu odwiedzić miejsce i poczuć tą atmosferę, o której od kilku lat się tylko czyta lub słyszy z opowiadań.  Tłumy podobno w tym roku nie były duże, ale i tak na mnie zrobiły wrażenie. Dzięki niespodziewanemu zbiegowi okoliczności stałem się właścicielem wejściówki dla wystawców co bardzo ułatwiło mi życie. Nie dość, że mogłem wchodzić na targi nawet dwie godziny  wcześniej niż „zwykły” zwiedzający to w przypadków tłumów mogłem wchodzić bocznym wejściem. Powiem szczerze, że byłem nieco przerażony liczbą osób jaki zbierały się tam codziennie rano.

Dwójka autorów ucięła sobie pogawędkę

Na początku trudno się odnaleźć w labiryncie kolejnych hal. Człowiek wraca parę razy w to samo miejsce i nie może dotrzeć gdzie chce.  Jednocześnie wszędzie chce zajrzeć, porobić zdjęcia, spędzić chwilę czasu na wysłuchaniu choć kilku zdań o grze. Na dodatek każdy dzień jest wypełniony wieloma atrakcjami typu spotkania z autorami czy grafikami gier, których zresztą nie raz mija się w przejściu na halach. Poza tym na około tłumy ludzi, którzy już po kilku  godzinach targów niosą za sobą wózki wypełnione pudełkami gier. Tak więc masz świadomość, że pewnie wykupują już najlepsze nowości jak i rarytasy w antykwariatach czy wyprzedażach. Ja np. w pierwszych godzinach zignorowałem wyprzedaż, na której widziałem nimieckie wydanie Cash&Guns za 5 euro. Wróciłem tam po południu i niestety już wszystkie pudełka się rozeszły.  Zadziwiające jest bogactwo gier jakie tam można zobaczyć. Pomijając już czasami dość dziwne gry planszowe i karcianki z różnych rejonów świata,  to znaleźć tam można wszelkiej maści gry dla dzieci, logiczne, zręcznościowe, bitewniaki czy nawet rekwizyty dla uczestników LARP-ów.  Można się poczuć nieco przytłoczonym tym wszystkim i ja osobiście dopiero drugiego dnia jakoś poczułem się pewniej.

Jeden z antykwariatów z grami

Mimo tego, że byłem na targach pełne trzy dni plus parę godzin w niedzielę, to tak naprawdę z obu rankingów udało mi zagrać się dokładnie w 8 tytułów. Z czego 3 poznałem wieczorem w hotelu dzięki uprzejmości kolegów. Niestety główny dylemat na targach jest następujący.  Albo zagram w te gry, które najbardziej mnie interesują ale będę na nie długo czekał albo zagram w to co akurat będzie wolne, przechodząc przez hale. Zazwyczaj to są mało znane tytuły, z którymi różnie bywa. Oczywiście można po paru turach wstać i podziękować, no ale kolejną godzinę czy pół jesteśmy w plecy. Przykładem takich totalnie chybionych pozycji jest np. Collapsible D: The Final Minutes of the Titanic czyli rzecz o ratowaniu pasażerów. Pięknie wydana gra,  w którą autorzy włożyli dużo pracy jeśli chodzi o odwzorowanie historii (schemat statku, prawdziwi pasażerowie). Co z tego jak gra jest bardzo słaba mechanicznie, gdyż niezbyt udanie wykorzystuje kości. Wytrzymaliśmy całe 3 tury.

Niestety niezbyt udana gra o Titanicu

Nawet jak się uda doczekać na upragniony stolik to czasami gramy w okrojoną wersję albo po prostu najprostszy wariant gry. Inna sprawa to tłumaczenie reguł. Na szczęście wbrew moim obawom wszędzie była choć jedna osoba posługująca się angielskim ale  niestety czasami był to angielski bardzo trudny do zrozumienia. Tak np. z kolegami zrezygnowaliśmy z rozgrywki w CO2, bo po prostu żaden z nas nie mógł dojść jak działa gra po tłumaczeniu reguł. Z tych powodów na pewno nie można ferować wyroków co do gier i jeśli ktoś nastawia się na samo poznawanie gorących nowości to z pewnością polskie konwenty tuż po Essen nadają się do tego bardziej. Poza tym już wiem, że jeśli w przyszłości mam wracać na targi to na pewno z kimś. Na szczęście tym razem miałem dobrych kompanów do poznawania gier, ale parę razy próbowałem gdzieś samemu się dosiąść i po prostu jest to trudne i czasochłonne.

Ranking Fairplay po pierwszym dniu

Z gier, które udało mi się zagrać,  dobre wrażenie sprawił na mnie m.in. KeyFlower. W porównaniu z Escape można w niego było zagrać jedynie 3 stołach tylko na stoisku wydawnictwa R&D Games. Polecam ją miłośnikom takich tytułów jak Le Havre, gdzie budujemy unikalne budynki, z których mogą korzystać inni gracze. Każdy budynek możemy ulepszyć by oferował nam większe możliwości. Wszystko to zaś okraszone zostało sprytną licytacją i duża dozą interakcji. Drugi tytuł na który dużo osób czekało i mnie osobiście też bardzo przypadł do gustu to Tzolk’in. Przed Essen bałem się czy na pewno dobry pomysł z kołami zostanie wykorzystany do zrobienia bardzo dobrej gry. Po pierwszej rozgrywce wygląda na to, że jak najbardziej tak. Szybka rozgrywka, kilka potencjalnych strategii jakie można zauważyć, subtelna interakcja, sporo kombinowania z kolejnością wstawiania i zdejmowania naszych ludzi z kół. Wszystko to sprawia, że ja bardzo chętnie wrócę do tego tytułu.

Podsumowując taki turystyczny wyjazd na targi w Essen nie jest tanią sprawą. Ale myślę, że choć raz w życiu każdy planszówkowicz powinien tam pojechać i doświadczyć tego wszystkiego samemu. Ja osobiście rzeczywiście mocno będę się zastanawiał, czy jechać za rok.  Ale już za dwa lata, chyba zatęsknię za tą imprezą.

 

4 komentarze

 1. Pancho

  Dzięki za relację! Fantastyczne zdjęcia, złapanie Friese & Rosenbega – super sprawa.

  Sipio, powiedz mi jeszcze czy zauważyłeś jakiś trend w klimacie (np. kosmos) albo w mechanice (np. dużo gier worker placement, szalonych imprezowych itp.), który szykuje się na ten rok? Było coś takiego dostrzegalne? Była też taka gra targów? Taki najbardziej hypowany tytuł, który ciągle się przewijał w rozmowach, plakatach, na stołach? Tak jak kiedyś z Dominion czy Le Havre.

 2. Avatar

  Święte słowa. Dość powiedzieć, że taka np. Snowdonia (swoją drogą wspaniali wystawcy) miała jeden nieduży stolik do grania i jeden mikroskopijny kontuar do prezentacji, a rozgrywka trwała 1,5h. Jeżeli ktoś o 10:00 widział wariata pędzącego przez sale w celu dopadnięcia stolika, to byłem ja ;)
  Tak samo zgoda co do CO2. Może nie tyle problemem był słaby angielski, ale kompletna nieumiejętność tłumaczenia. Zamiast wyjaśniać reguły prowadzący kierował rozgrywką na zasadzie „ty zrób to, a ty połóż tutaj kartę i znacznik”.
  Faktem jest, że niektórzy wystawcy zupełnie nie zdają sobie sprawy z wagi dobrego tłumaczenia. Kobieta z Asmodee prawie nas zniechęciła do kupna świetnych Myrmesów, bo co chwile zaglądała do instrukcji, przedstawiła nam broken zasady i generalnie nie wiedziała co się w grze dzieje. Za to AEG robiło wszystko, żeby człowiek opuścił stoisko ze wszystkimi grami z Tempesta ;)
  Kompletnym zaskoczeniem natomiast było dla nas odnalezienie w hali 7 Opolan z Platypus Lounge.

 3. sipio

  Na pewno rzucało się w oczy Escape, przez ilość stolików, reklam jak i torby, które dawało przy zakupach Qeen Games. Z poważniejszych gier za to chyba Tzkolin przodował, m.in. w dwóch miejscach był tłumaczony na wielkoformatowych planszach. Co do klimatów to chyba najczęściej powtarzał się kosmos w różnych odmianach (m.in. Kosmonauts, 1969,Septikon, Among the stars, Space Cadets, Exodus). Poza tym budowanie miasta i dziki zachód. Mechanicznie zaś to myślę, że przede wszystkim mamy powrót do kości używanych na różne sposoby. Sporo też kafelkowych gier było. Ale chętnie skonfrontuje te moje wrażenia z innymi, bo może akurat tak ja trafiałem.

 4. Avatar

  @MisterC, a Ci Opolanie z Platypus Lounge to Opolanie z Opola czy może z Opola Lubelskiego?
  :-) Bo myśmy o nich też nie słyszeli :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings