Home | Targi w Essen | Essen 2015 | Rankingi z Essen 2015

Rankingi z Essen 2015

❍ Reading Time: 2 minutes

Jak co roku chciałem z Wam się podzielić rankingami gier, które były obecne na Essen. Tym razem niestety nie dane mi było osobiście przechadzać się po halach więc tym bardziej czekałem na poniższe listy. Dzięki temu człowiek wiec co w pierwszej kolejności powinien próbować a czasami też co warto kupić.  W jednej z relacji mogliście zobaczyć jak polskie stoiska się prezentowały, to sprawdźcie tym razem jak radziły sobie tytuły polskich autorów.

Fairplay

Zaczyna podobnie jak rok temu od tego rankingu choć w tym razem wygląda od dość dziwnie. Niestety na chwilę obecną nie wiem co się zmieniło w zasadach, że tak wygląda a nie inaczej ale może niedługo pojawi się jakaś informacja na ich stronie.

 1. La Granja
 2. Mombasa,Nippon, Signorie
 3. 7 Wonders: Duel, Grand Austria Hotel, Council of Four
 4. Isle of Skye: From Chieftain to King,Codenames, Mysterium, Shakespeare,
 5. Discoveries, My Village
 6. Celestia

GeekBuzz

Ranking przygotowany przez serwis BoardGameGeek. Za tytutem Głosować może każda odwiedzająca osoba na targach na kilku komputerach przy ich stoisku (zdjęcie powyżej). W ostatnich latach na czoło listy trafiały dość dziwne tytuły. W tym roku mam wrażenie, że wygląda to lepiej. Za tytułem jest liczba oddanych głosów.

Z pozostałych polskich tytułów na liście można znaleźć następujące gry 49. Rattle, Battle, Grab the Loot, 69. Imperial Settlers: Atlanteans, 114.Witkacy, 123.CVlizations ,  135. Heroes, 136. Boże Igrzysko: Magnaci ,  146. Andromeda

Spielbarometer

Lista stworzona przez redaktorów serwisu  hall9000.de i ludoversum.de. Niestety jak zwykle mało głosów oddanych na gry. Dalsza cześć listy na ich stronie.

 1. Auf den Spuren von Marco Polo
 2. Brains: Japanischer Garten
 3. Crazy Coconuts
 4. Haithabu
 5. Mombasa
 6. 7 Wonders: Duel
 7. Haspelknecht
 8. Codenames
 9. Stichling
 10. Tumult Royale

Gry ocenione na BGG 

W tym roku także Emile de Maat  monitoruje oceny  przyznane oceny w serwisie BGG i pokazuje ich miejsce w głównym rankingu tego serwisu. Trzeba mieć jednak świadomość, że oceny te mogły być dodane przed targami np przez testerów czy życzliwych znajomych. Choć by zniwelować takie przypadki w tym roku nastąpiła miała zmiana i jeśli jakiś tytuł miał więcej niż 150 ocen przed targami to nie został na liście uwzględniony.  Warto tam zaglądać co jakiś czas, bo lista jest aktualizowana codziennie. 

 1. Triumph & Tragedy
 2. 7 Wonders: Duel
 3. 1714: The Case of the Catalans
 4. T.I.M.E Stories
 5. Pandemic Legacy
 6. Small City
 7. Space Cadets: Away Missions
 8. Enemy Action: Ardennes
 9. Vs. System 2PCG
 10. Wing Leader: Victories 1940-1942
 11. Champions of Midgard
 12. Conan
 13. Shakespeare
 14. Starfighter
 15. Kings of War
 16. 7 Ronin
 17. Terra
 18. Hyle
 19. Maskenball der Käfer
 20. Letter Tycoon

Polskie tytuły na dalszych miejscach:  33. Rattle, Battle, Grab the Loot, 54. ExoPlanets , 65. CVlizations, 85.Top-A-Top

Na końcu dodam, że znany recezent p. Kuklmann przyznał wyróżnienie dwóm grom: 7 Wonders: Duel (Bauza pochwalił się, że poszło 1800 sztuk w czasie targów) i M.U.L.E. The Board Game. A podpatrując FB i forum wychwyciłem jeszcze takie tytuły, które dostały pochwały: Ponzi Scheme, Among Nobles, Automania, Dojo Kun, Potion Explosion.

Na koniec jakby ktoś chciał zobaczyć jak wyglądały rankingi w poprzednich latach to zapraszam na następujące strony: 2013, 2012, 2014.

6 komentarzy

 1. Geek buzz 136 to Magnaci, wydanie angielskie.
  Ale gra w 100% polska, nawet tematycznie….

  Drugi raz z rzędu jesteśmy nie polscy, ale tylko dla redaktorów GF. Chyba dam bana na wożenie naszym transportem gier do recenzji ;)

 2. Upps nie wiem jak to się stało ale już poprawione. Nie no kolegom tego nie zrobisz… ;-)

 3. Zmieńcie nazwę na „Falanga”, to się problem rozwiąże :P

 4. Niestety nazwa juz zajeta i domena tez :/
  Odi – masz szczescie, ze pozwolilem WRSowi puscic gry do recenzji przez Ciebie na polnoc Polski, korcilo mnie strasznie zeby je przygarnac :P

 5. To już wiem, czemu paczka nosiła ślady przypominające atak dzikiego (planszówkowego?) zwierza – faktycznie z trudem się opanowałeś :D ;)
  Ale nie dziwie Ci się. Grafika They Come Unseen na okładce prezentuje się oszałamiająco. A i zawartość pudełka Producera zwala z nóg. Włosi wykonali niesamowitą robotę, ściągając te wszystkie plakaty, zdjęcia…

 6. Chyba więcej polskich gier zostało pominiętych – np: 57 miejsce 7 Ronin, 115 – Taste of Poland i wiele więcej na dalszych pozycjach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*