Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Zgadnij! Co jest inaczej?, czyli karciane znajdź różnice w obrazkach

Zgadnij! Co jest inaczej?, czyli karciane znajdź różnice w obrazkach

zgadnij_106051,01Od małego lubiłem zagadki związane z szukaniem różnic na obrazkach. Dosyć skutecznie udało mi się zarazić tą małą pasją syna i teraz jak tylko kupujemy gazetki związane z różnego rodzaju łamigłówkami, zawsze zaczynamy od rozwiązywania zadań polegających na znalezieniu 10 różnic w dwóch z pozoru identycznych rysunkach lub dopasowaniu właściwego cienia do przedstawionej na obrazku postaci. Tym bardziej ucieszyłem się, kiedy dostałem od wydawnictwa G3 małe pudełeczko z karcianką Zgadnij! Co jest inaczej?

Zgadnij! Co jest inaczej? jest to gra dla dzieci łącząca w sobie bardzo zgrabnie elementy gry na spostrzegawczość, na refleks i gry pamięciowej. Przed partią rozkładamy na stole 5 kart i rozdajemy graczom odpowiednią liczbę kart na rękę. Karty na obu stronach przedstawiają podobne obrazki, które dzieli ze sobą jeden szczegół. W trakcie rozgrywki zawodnicy, po przyjrzeniu się rysunkom, zamykają oczy, następnie prowadzący przekłada jedną z kart na drugą stronę, po czym na hasło „Zgadnij! Co jest inaczej?” gracze otwierają oczy i próbują doszukać się zmiany. Osoba, która wskaże jako pierwsza właściwą kartę może odłożyć jedną ze swoich kart na środek stołu powiększając tym samym pulę. Jeżeli nikt nie wybierze właściwej odpowiedzi, karty pozbywa się prowadzący. Gra toczy się do momentu kiedy jedna z osób pozbędzie się wszystkich kart i zostanie zwycięzcą.

Zgadnij! Co jest inaczej (8)

Tak przedstawia się wariant podstawowy, który możemy jednak w dość łatwy i ciekawy sposób samemu modyfikować. Jeżeli gracze są w różnym wieku możemy rozdać różną liczbę kart na rękę. Możemy wyeliminować element szybkościowy i grać na tury, tzn. każdemu z graczy kolejno zmieniana jest jedna karta i jeżeli prawidłowo odgadnie, która wówczas oddaje kartę z ręki na stół, a jeżeli się pomyli to zabiera kartę ze środka stołu na rękę (tak graliśmy najczęściej z synkiem). Ten wariant również można zmodyfikować dostrajając go do poziomu zawodników, np. poprzez zmianę stron na dwóch (a nie jednej) kartach. Pole do popisu jest tu dość duże, a co ważniejsze pozwala ono dostosować każdą partię do poziomu zawodników.

Graficznie Zgadnij! Co jest inaczej? nie powala. Ilustracje są dość proste, na białym tle, bez żadnych fajerwerków. Zawiesić możemy na nich oko jedynie, kiedy szukamy różnic. Z jednej strony rozwiązanie jest zrozumiałe – gra jest przeznaczona już dla 4-latków, którym mniej detali z pewnością pozwala się skupić na meritum obrazka. Z drugiej jednak strony, już mój 5 i pół letni syn zauważył, że grafiki na kartach przypominają rysunki przedszkolaków (i to tych z młodszych grup). Wykonanie gry jest za to bardzo porządne. Karty są grube, a pudełko zaopatrzone jest w wypraskę ułatwiającą przechowywanie elementów w jednej pozycji.

Zgadnij! Co jest inaczej (1)

Zgadnij! Co jest inaczej? to świetna rozrywka przede wszystkim dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dorośli mogą ją od czasu do czasu wyciągać we własny gronie w roli fillerka, szczególnie jeżeli darzą sentymentem zabawy z dzieciństwa w znajdywanie różnic i lubią gry imprezowe w stylu Asteriks i spółka, jednakże wydaje mi się, że gra będzie lądować na stole, głównie podczas zabawy z naszymi pociechami.

Mi i mojemu dziecku gra bardzo przypadła do gustu, choć z uwagi na dosyć niewielką liczbę kart (32 karty) mam pewne obawy o jej regrywalność. Nie zmienia to jednak faktu, że tytuł polecam, jako świetną i rozwijającą rozrywkę dla rodziców i małych graczy.

A na koniec trochę zabawy :)

Zgadnij! Co jest inaczej?

 

Ogólna ocena (8,5/10):

Złożoność gry (1/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Przydatne linki:

Dziękujemy firmie G3 za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*