Home | Katalog gier | Gry dwuosobowe | Tzaar – 3xT

Tzaar – 3xT [Współpraca reklamowa z Rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 2 minutes

tzaar3d-577771-140x0TZAAR to dwuosobowa gra logiczna, druga gra wchodząca w skład projektu GIPF.

dsc_0122Tzaar, Tzarra i Tott. Tak nazywają się piony. Stanowią one nierozerwalną trójcę, co oznacza, że nie mogą istnieć bez siebie nawzajem. Każdy z graczy posiada 6 tych pierwszych, 9 drugich i aż 15 ostatnich.  Celem gry jest doprowadzenie przeciwnika do tego, by nie mógł wykonać obowiązkowego ruchu lub … pozbawienie go jednego typu pionów.

 

Poza rozpoczynającym partię ruchem, który jest pojedynczy, każdy gracz w swojej turze wykonuje dwa posunięcia. Pierwszym jest obowiązkowe przejęcie piona przeciwnika. Gracz może przejąć kamień na sąsiednim polu lub pierwszy kamień, jaki jego atakujący pion napotka po przebyciu w linii prostej dowolnej liczby pustych pól. Zbity kamień usuwany jest z gry a pion gracza, który dokonał przejęcia zajmuje jego miejsce. Drugie posunięcie nie jest już obowiązkowe – możemy po raz wtóry zbić wybrany pion przeciwnika lub wzmocnić własny kamień, czyli „wskoczyć” nim na inny swój pion (lub stos, bowiem wzmocnione piony tworzą stosy). Wzmocnienie jest o tyle istotne, że przy biciu piona przeciwnika nie ma znaczenia jego typ lecz wysokość stosu. A więc pojedynczym pionem możemy zbić pojedynczy pion, podwójnym (czyli stosem o wysokości dwa) zbijamy wszystkie pojedyncze oraz podwójne kamienie i tak dalej. Takie wzmocnienie pozbawia nas jednak zasobów (pion, na który „wskoczymy” nie liczy się już jako pion przez nas posiadany), a więc najczęściej będziemy wskakiwać na kamienie, których mamy najwięcej.

Tzaar jest niezmiernie ciekawą grę, bo dosłownie w każdym momencie musimy podejmować decyzję, czy zbić więcej pionów przeciwnika osłabiając go, czy też wzmocnić siebie. Czuć w rozgrywce wzajemne deptanie sobie po piętach, a reguła wymuszająca przejęcie piona w pierwszym posunięciu – zanim będziemy mogli dokonać ewentualnego własnego wzmocnienia – jest kluczowa. Po tym wzmocnieniu oddajemy inicjatywę przeciwnikowi i to jest właśnie ten element, który powoduje idealny balans. Wzmocnię siebie – on zrobi to samo. Dokonam ponownego zbicia – on ma wybór. To gra, w której trzeba kontrolować kilka aspektów, by nie obudzić się z ręką … nad planszą gdzie już nie mamy ruchu albo zbrakło nam Tzaara (zazwyczaj najwrażliwszym elementem jest Tzaar, jako najmniej liczny). Oczy szeroko otwarte i szare komórki intensywnie pracujące na kilkoma możliwymi ścieżkami jednocześnie. Kolejna błyskotliwa gra logiczna, którą serdecznie polecam.Grę TZAAR kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (9/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*