Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry edukacyjne | Legendarni Wynalazcy – jak zostać geniuszem

Legendarni Wynalazcy – jak zostać geniuszem
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Legendarni Wynalazcy to jedna z nowości Rebela, która dopiero co ujrzała światło dzienne. Jednak na mojej półce gościła już od ponad roku, bowiem jej niemiecką wersję (Club der Erfinder) przywiozłam z zeszłorocznego Essen. Kupiła mnie przepiękna oprawa graficzna. A i temat zaciekawił. Czy za tą piękną okładką kryje się równie dobra gra?

Legendarni Wynalazcy przeznaczeni są dla 2–5 graczy, a czas rozgrywki wg pudełka to 40 minut. Tyle trwa zazwyczaj pierwsza rozgrywka i partia 4- lub 5-osobowa. W 2 i 3 osoby zamkniemy się w pół godziny. Już po samym czasie rozgrywki możemy wywnioskować, że nie będziemy mieć do czynienia z ciężkim euro, a raczej z grą lżejszego kalibru. A szkoda, bo taka tematyka aż prosi się o jakąś porządną, mózgożerną planszówkę. Podczas rozgrywki każdy z graczy otrzymuje zespół czterech naukowców, których zadaniem jest popchnąć rozwój cywilizacyjny do przodu i stworzyć coraz to bardziej złożone wynalazki, które usprawnią życie ludzkości. Nasi geniusze zostali podzieleni wg czasów, w jakich żyli. Znajdziemy tu nazwiska bardziej i mniej znane: Archimedes, Arystoteles, Hildegarda z Bingen, Isaac Newton, Albert Einstein, Nikola Tesla, Maria Curie-Skłodowska (w niemieckiej wersji gry, nie wiedzieć czemu, pozbawiona polskiego członu nazwiska) i inni. Pojawiły się też takie nazwiska, jak Nikolaus von Oresme, Ada Lovelace czy Antoine Lavoisier, o których istnieniu i osiągnięciach zapewne nie miałabym pojęcia, gdyby nie gra. W pudełku poza instrukcją znajdziemy również książeczkę z krótkimi biografiami wszystkich naukowców, więc ciekawscy i spragnieni wiedzy będą mogli szybko swoje pragnienie ugasić. Ja, z racji że z niemieckim mi nie po drodze, zdana byłam jedynie na wujka google. Ale sam pomysł dołączenia takiej książeczki pochwalam i doceniam.

Szata graficzna

Zaczęłam od tego, że urzekła mnie szata graficzna, więc co nieco o stronie wizualnej. Gra zamknięta jest w pudełku o trochę niestandardowych rozmiarach (przynajmniej ja nie mam drugiego takiego na półce). Na pewno jest mniejsze od najbardziej typowych planszówek, ale i całkiem małym bym go nie nazwała. I to mi się podoba, bo pudełko jest wypełnione po brzegi, a spokojnie można by było tę zawartość wrzucić do dużego pudła w imię zasady: im większe opakowanie, tym lepsza sprzedaż (bez względu na to, jak dużo powietrza dostajemy w gratisie). Wewnątrz znajdziemy kafle naukowców wykonane z porządnej, grubej tektury z urzekającymi wprost grafikami. Oprawa graficzna podoba mi się ogromnie! Piękna kolorystyka, ładna kreska, nieco komiksowa, nieco bajkowa, momentami delikatnie karykaturalna… Ale to wszystko do kupy tworzy naprawdę świetny efekt. Równie piękne są grafiki na kartach wynalazków, ale to, co mnie totalnie kupiło, to niewielka figurka przedstawiająca popiersie Leonarda da Vinci. No cudo! Wykonana z dbałością o szczegóły, z grubego porządnego plastiku… Powiem Wam w sekrecie, że przede wszystkim dla tej figurki w ogóle nabyłam tę grę. Nie powiem, żeby była ona jakoś szczególnie potrzebna w rozgrywce, bo w zasadzie prawie nic nie robi (ot, pomaga w określeniu kolejności, rozstrzyga remisy), ale jest piękna :). Poza tym wszystkim dostajemy jeszcze trochę żetonów i drewnianych znaczników. Podsumowując, za oprawę graficzną daję 10, a za figurkę Leonarda nawet 11!

Rozgrywka

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to jest dosyć prosta i już po pierwszej partii szybciutko załapiemy o co chodzi. Gra podzielona jest na trzy ery. W każdej erze dowodzimy zespołem czterech naukowców. Każdy z nich ma swoją początkową wiedzę w jednej lub dwóch dziedzinach spośród fizyki, chemii, matematyki i mechaniki. Karty wynalazków również zostały podzielone na ery. Jak łatwo się domyślić – w pierwszej erze będziemy mieć wynalazki prostsze, wymagające mniejszej ilości wiedzy, po czym w każdej kolejnej będą one coraz bardziej złożone. Na początku każdej ery losujemy karty w ilości o 3 większej niż liczba graczy, po czym na każdym wynalazku umieszczamy po 2 żetony nagród. W swoim ruchu mogę zrobić jedną z dwóch rzeczy. Pierwsza akcja to wysłanie jednego wynalazcy do badań. Aby to uczynić, wybieram kartę, na której kładę znaczniki wiedzy odpowiadające aktualnemu stanowi wiedzy mojego naukowca. Co ważne, podczas jednej akcji mogę pracować tylko nad jednym wynalazkiem. I co jeszcze ważniejsze, nad danym wynalazkiem może pracować kilku graczy. A więc jeśli położę na jakiejś karcie znaczniki, to kolejni gracze mogą również dołożyć swoje na wolnych miejscach. Kiedy karta zostanie zapełniona, wynalazek uznajemy za zakończony. Gracze, którzy brali udział w badaniach nad nim, dzielą się nagrodami. Przy czym z nagrody może skorzystać tylko trzech graczy, jeśli było ich więcej – odchodzą z niczym.  Nagrody mamy zawsze trzy – dwa żetony i sama karta. Osoba, która dołożyła najwięcej znaczników, wybiera swoją nagrodę jako pierwsza.

Po podzieleniu się nagrodami wracamy z powrotem do wykonywania akcji. Jeśli użyłam jakiegoś naukowca, obracam jego kartę na bok, aby zaznaczyć, że jest on już zmęczony i nie może więcej pracować. Aby móc ponownie go użyć, muszę wykorzystać drugą akcję – odpoczynek. Polega ona na uaktywnieniu z powrotem wszystkich zużytych naukowców. Kiedy ukończymy przedostatni wynalazek, era dobiega końca. Kartę ostatniego wynalazku odrzucamy z gry (nawet, jeśli były na niej jakieś znaczniki) i rozpoczynamy kolejną erę. Po zakończeniu ery trzeciej, podliczamy punkty.

Punktujemy i wygrywamy

Za co otrzymujemy punkty? Możemy je zdobyć na cztery sposoby. Po pierwsze za rozwój naszych naukowców. Możemy zwiększać ich wiedzę za pomocą żetonów nagród, które posiadają wartości od 1 do 4. Na każdym kafelku naukowca znajduje się cel i liczba punktów, jaką otrzymamy, jeśli uda nam się go zrealizować. Z doświadczenia wiem, że trudno jest zrealizować cele wszystkich naukowców, ale 2 lub 3 zazwyczaj się udaje. Poza tym niektóre żetony nagród posiadają punkty zwycięstwa – dodajemy je po prostu na koniec gry do naszego wyniku. Punkty zwycięstwa znajdują się również na kartach wynalazków – w zależności od ery każdy wynalazek jest wart 1, 2 lub 3 punkty na koniec gry. Możemy też ułożyć sekwencję z kart. Każda karta ma przyporządkowaną jakąś kategorię i numer od 0 do 5. Jeśli uda nam się ułożyć sekwencję kart zaczynającą się od zera, to na koniec gry dostaniemy tyle punktów, ile wynosi najwyższa wartość w naszej sekwencji. Np. sekwencja złożona z kart 0, 1, 2, 3 to 3 punkty na koniec gry. A zatem co trzeba zrobić, aby wygrać? Rozwijać naukowców, zbierać żetony nagród, zbierać karty i układać sekwencje. Raczej nie uda nam się zrobić tego wszystkiego na maksa, więc albo jedna rzecz, albo wszystkiego po trochu.

Wrażenia z rozgrywki

Na deser wrażenia z rozgrywki. Szczerze mówiąc, nie są one najlepsze. Jak uwielbiam i podziwiam oprawę graficzną, tak sama gra jest dla mnie taka sobie. Mechanika jest bardzo prosta, spokojnie można zagrać nawet z niedoświadczonym w planszówkach rywalem. A więc mógłby to być dobry tytuł na początek. Mógłby, ale nie jestem pewna, czy jest. Gra wydaje mi się nieco monotonna. Nie ma „tego czegoś”. Brakuje mi w niej tej iskierki, która wciąga i sprawia, że chce się zagrać ponownie. Strategicznych możliwości i decyzji raczej tutaj nie znajdziemy za wiele… Mam wrażenie, że strategia jest jedna i za każdym razem taka sama – najpierw rozwijam swoich naukowców, żeby szybciej robić wynalazki w kolejnych erach i osiągnąć ich cele, potem poluję na punkty zwycięstwa. Czasem uda mi się ułożyć sekwencję, ale jest to raczej niepewne i – wydaje mi się – bardziej przypadkowe niż zaplanowane. Karty wychodzą losowo do każdej ery, więc nie mam nigdy pewności, czy tę sekwencję uda mi się ułożyć. Wydawało mi się, że będzie tu kilka dróg do zwycięstwa, ale to nie do końca tak wygląda. Nie zawsze udaje się obrać jakąś jedną ścieżkę i nią iść. Czasem trzeba zbierać to, co się akurat napatoczyło. I wyniki końcowe są zazwyczaj bardzo zbliżone. Ja zwykle kończę grę mając dwadzieścia kilka punktów. Ot, różnica o jeden czy dwa. Niby jest trochę rywalizacji o przewagę na kartach wynalazków, ale… no właśnie, niby czasem jest, a czasem nie ma. Nieraz wszystkie nagrody są na tyle atrakcyjne (lub mało atrakcyjne), że bez znaczenia, czy będę wybierała pierwsza, czy nie. Niby jest tu semi-kooperacja – pracuję nad wynalazkiem, ja coś dostanę, ale i przeciwnikowi „niechcący” pomagam szybciej go dokończyć. Niby tak, ale czasem nie jest to decyzja przemyślana i zaplanowana, a jedyny sensowny ruch, jaki mogę wykonać.

Nie zauważyłam też, żeby każdą grupą naukowców jakoś inaczej się grało. Oczywiście, różnią się wiedzą między sobą, ale nie czuć tej różnicy w grze. Nie ma dla każdego z nich jakiejś choćby nieco innej strategii. Po prostu, dokładam kosteczki tam, gdzie mogę i gdzie ewentualnie jest coś, co chciałabym dostać. Brakuje mi w tej grze takiej mechanicznej głębi. Może za dużo od niej oczekiwałam, może to ma być taka prosta gra na początek… Ale dla mnie jest za płytka i przez to zbyt mało interesująca i wciągająca. Chyba nie poleciłabym jej komuś na początek drogi planszówkowej. Właściwie sama nie wiem, komu bym ją poleciła… Być może starszym dzieciom i młodszej młodzieży, żeby zaciekawić ich światem nauki i żeby dowiedzieli się co nieco o słynnych wynalazcach… Ale czy ja wiem, czy spragniona wrażeń młodzież zainteresuje się grą, która mechanicznie nie jest nazbyt wciągająca? Mimo wszystkich słabych stron z mojej półki Legendarni Wynalazcy raczej nie znikną, bo są zbyt piękni, żeby się ich pozbyć, ale szczerze wątpię, by często gościli na stole.  To jest dla mnie taka gra, którą określiłabym mianem 3Z – bardzo warto ją zobaczyć, warto chociaż raz zagrać, a potem o niej zapomnieć. A szkoda. Naprawdę szczerze mi szkoda, że ten temat i ta piękna oprawa graficzna nie zostały wykorzystane do jakiejś mechanicznie ciekawszej planszówki.

Podsumowanie

Plusy:

– piękna oprawa graficzna

– ciekawy, intrygujący temat

– walory edukacyjne – dowiemy się czegoś więcej o bardziej i mniej znanych naukowcach z różnych epok

– proste i przystępne zasady

– prosta, krótka i jasna instrukcja

Minusy:

– mało wciągająca mechanika

– słaba regrywalność – w zasadzie w każdej grze robimy to samo

– niewielka decyzyjność – niby możemy decydować, ale czasem robimy coś, bo to jedyny sensowny ruch

– płytka, nie ma w niej głębi, która zachęcałaby do tego, aby jeszcze raz zagraćGrę Legendarni Wynalazcy kupisz w sklepie


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Ot, nie mogę powiedzieć, że gra jest zła, ale też nie znajduje w niej niczego takiego, co skłoniłoby mnie, żeby ją polecać, czyli totalny przeciętniak. Sporo istotnych wad wpływających na grywalność. Odczuwalne zalety powodują jednak, że osoby będące fanami gatunku – mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Przydatne linki:

One comment

  1. Avatar

    Nie zgodzę się z opinią. Gra nie jest prosta, wymaga dobrego wyczucia kiedy brać żetony, kiedy punktować kartami, a kiedy rozwijać naukowców. Mam masę rozgrywek w tą grę na BGA i rywalizacja z dobrymi przeciwnikami bywa pasjonująca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings