Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Altiplano – alpaka o francuskich manierach

Altiplano – alpaka o francuskich manierach [Współpraca reklamowa z Baldar] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Oficjalna premiera Altiplano zapowiedziana została na 8 marca, jednak już od ponad tygodnia kupujący mogą znaleźć grę w sklepach z planszówkami. Ja od momentu zapowiedzi polskiej wersji gry czekałem na nią bardzo niecierpliwie (podejrzewam, że tytuł byłby w top 5 najbardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego roku). Wszystko za sprawą Orleanu, który – obok Great Western Trail – był dla mnie najlepszą grą jaką poznałem w 2017 r. Teraz pora sobie odpowiedzieć na pytanie czy Altiplano sprostał oczekiwaniom.

Altiplano to gra autorstwa Reinera Stockhausena, przeznaczona dla od 2 do 5 graczy w wieku od 12 lat, z pudełkowym czasem rozgrywki pomiędzy jedną a dwoma godzinami.

Ponieważ na naszych łamach mieliście już okazje zapoznać się z instrukcją (TUTAJ), a skrót zasad nieco nakreśliła Anna w swoim unboxingu i rzucie okiem (TUTAJ), ja w niniejszym materiale skupię się wyłącznie na moich wrażeniach i przemyśleniach z rozgrywek.

Wiele osób na pewno zastanawia się nad podobieństwami Altiplano do Orleanu. Ponieważ to Orlean był powodem mojego zainteresowania Altiplano, siłą rzeczy w tym tekście nie będę stronił od takich porównań.

Orlean oparty był na bag building. Mimo wielu podobieństwa do mechaniki budowania talii różnice były na tyle istotne, że mogliśmy mówić o dużej oryginalności tego rozwiązania. Chodzi tu przede wszystkim o zasadę, że zakupione i użyte postacie od razu trafiają do woreczka i będą uczestniczyć już w kolejnym losowaniu. Rozwiązanie to miało też swoją wadę. Mogło się bowiem zdarzyć, że kupiony poddany mógł przez całą grę pozostać w woreczku stając się de facto bezużyteczny.

Prawdopodobnie pod wpływem głosów krytycznych wytykających taką sytuację, autor zdecydował się na wprowadzenie do rzeczonej mechaniki drobnych acz istotnych korekt. W dalszym ciągu gracze mają woreczki do losowania, wciąż także je rozbudowujemy o nowe żetony. Dodatkowo do gry wprowadzone zostały jednak również skrzyneczki, do których odkładamy zarówno wykorzystane w danej turze, jak i nowo zakupione żetony. Przesypanie wszystkich żetonów na powrót do woreczka następuje dopiero po jego całkowitym opróżnieniu.

Czy taka zmiana jest dobra? Z pewnością krytykom rozwiązania zastosowanego w Orleanie będzie ona się podobać, bo teraz mamy gwarancje, ze każdy zakupiony żeton w końcu będziemy mogli wykorzystać. Mi jednak pomysł wykorzystany w Orlean przypadł do gustu, ze względu na oryginalne podejście do znanej od wielu lat mechaniki. Tymczasem wprowadzenie w Altiplano skrzyneczki na zużyte i nowo zakupione zasoby, znacznie zbliżyło grę do klasycznego deck buildingu, w którym karty zastąpiono po prostu żetonami.

Kolejna charakterystycznym elementem Orleanu był ciekawy sposób wykorzystania worker placementu. Polegał on na tym, że na określone pola mogły stanąć jedynie określone ludziki, a do odpalenia efektu danego pola potrzeba było najczęściej więcej niż jednego pracownika (w tym do wszystkich akcji z planszy głównej). Dodatkowo na przeważającej liczbie pól można było wykonać wyłącznie jedna konkretna akcję w momencie kiedy położymy na nim określoną kombinację postaci.

Co do zasady w Altiplano jest podobnie, są jednak różnice, które mocno wpływają też na rozgrywkę. Po pierwsze, sporą część akcji podstawowych da się wykonać za pomoc wyłącznie jednego żetonu, po drugie, i znacznie istotniejsze, do danych pól przypisanych jest więcej niż jedna akcja. Oznacza to, że jeżeli np. posiadając wszystkie wymagane żetony i będąc na przystani chcemy wybudować łódź, to nie pozyskamy już kamienia bo na polu przystani możemy położyć jedynie dwa żetony, a do wykonania obu akcji niezbędne są cztery. Efekt tego jest taki, że skraca się kołderka, ale i wydłuża downtime w fazie planowania, bo nawet posiadając wszystkie odpowiednie zasoby często nie będziemy mogli ich wykorzystać zgodnie z zamierzeniem.

Kolejna kwestią, która w mojej opinii warta jest porównania to sposób dystrybucji żetonów i rola dobudówek / budynków. W Orleanie było tak, że wszystkie żetony podwładnych można było zdobyć w wyniku wykonania jakiejś akcji na planszy głównej (np. w wyniku użycia rolnika, flisaka i kupca można było pozyskać rycerza). W Altiplano już nie wszystkie surowce da się pozyskać w ten sposób (pomijam akcję kupna łodzi, w wyniku której jeden gracz może pozyskać jednorazowo dowolny dostępny jeszcze surowiec). Do ich zdobycia niezbędne staje się pozyskanie dobudówek, które pozwalają na produkcję danego towaru. W wyniku tego, o ile budynki w Orleanie, były zakupowane głównie już pod budowanie określonej strategii, o tyle dobudówki w Atliplano wydają się być wręcz  niezbędne do podstawowego funkcjonowania i nie wyobrażam sobie na tą chwilę partii, w której ktoś mógłby się bez nich całkowicie obejść. Tym bardziej, że w Altiplano nie ma odpowiedników mnichów, którzy pełnili funkcje jokerów, ani kół zębatych, które ułatwiałyby produkcję.

Drogi do zwycięstwa w Altiplano wydają się być bardziej zróżnicowane. Nie narzekałem na liniowość Orleanu, ale faktem jest, że bez zdobycia dobrego mnożnika punktowego na torze wiedzy trudno było o zwycięstwo (chociaż mi udało się raz wygrać głównie dzięki samym podróżom po mapie i zdobywaniu towarów). W Altiplano strategii jest więcej, chociaż, przynajmniej co do części z nich, mam wrażenie, że są też bardziej absorbujące. W takim znaczeniu, że decydując się na jedną drogę trzeba na niej się koncentrować w znacznym stopniu odpuszczając inne (pomijam tu misje, których realizacja często wiąże się właśnie z rozwojem określonej strategii). Przykładowo stawiając na realizację zleceń godzimy się z operowaniem małą pulą żetonów, bo tych, które położymy na zlecania nie możemy już użyć. Z kolei kupując chatki zakładamy, że inwestujemy w dobra, które będą dodatkowo (dzięki chatkom) punktowane. A to oznacza, że nasza pula żetonów będzie co prawda większa, ale za to dosyć jednolita więc trzeba będzie ją na bieżąco czyścić.

I tu dochodzimy do kolejnej kwestii – czyszczenia woreczka. W Orleanie miało ono niebagatelną rolę, dlatego że zwiększało szanse wylosowania potrzebnego poddanego (najczęściej mnicha), który – jak pisałem na początku – przy zbyt obfitym w żetony woreczku mógł nigdy podczas gry się nie pojawić. Z drugiej strony przyznać trzeba, że premie za odsyłanie naszych przedstawicieli do ratusza były liche, a na dodatek na koniec ktoś mógł wykorzystać naszych poddanych w ratuszu do podstępnego zgarnięcia żetonu mieszczanina. W Altiplano czyszczenie woreczka polega na posyłaniu zbędnych żetonów do magazynu. W zamian, za każdą zapełnioną półkę w magazynie, zdobywamy punkty zwycięstwa, tym więcej im wyższy / dalszy rządek zapełnimy. Magazyn każdy ma swój, a punkty za niego dostajemy na koniec gry więc nikt nam nie będzie się wtrącał w to kiedy i jakie towary będziemy w nim składować. A przy odpowiednim ułożeniu zapasów, na koniec partii z magazynu możemy wynieść naprawdę istotną zdobycz punktową.

Ostatnia kwestią, która chciałem poruszyć jest przemieszczanie się naszym ludzikiem po planszy. Otóż, żeby wykonać akcję w danym obszarze musimy najpierw do niego dotrzeć. A możliwości ruchu mamy jednak ograniczone. Pierwszy ruch jest za darmo, do tego możemy przemieścić się o trzy pola, co oznacza, że w naszym zasięgu jest cała plansza. Później jednak za każdy ruch musimy zapłacić jedno pożywienie (lub monetkę, o ile mamy odpowiednią dobudówkę), a dodatkowo, jeżeli nie mamy wozu, możemy przemieścić się wyłącznie na sąsiednie pole. To również skraca kołderkę, ale i powoduje większy downtime, bo (ponownie) mimo posiadania odpowiednich zasobów, możemy nie móc wykonać zamierzonych akcji.

Podsumowując natomiast wrażenia z rozgrywki powiem, że dla mnie Altiplano w stosunku do Orleanu jest tym czym Agricola jest dla Kawerny. W Orleanie (podobnie jak w Kawernie) dosyć szybko zdobywam mnogość wyborów, przy jednoczesnych niewielkich ograniczenia i tak naprawdę dylematy związane są głównie ze zbyt duża ilością dostępnych akcji. W Altiplano z kolei też wybór żetonów jest duży, ale sporo jest też ograniczeń, bo niektórych żetonów nie mamy jak zdobyć, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do właściwego obszaru, żeby wykonać akcję albo nie możemy wykonać dwóch akcji z danego obszaru ze względu na zbyt małą dostępną ilość pól.

Samo takie porównanie nie stanowi gradacji obu tytułów, bo tak jak znajdą się gracze, którzy stawiają Agricolę ponad Kawernę, tak i będą tacy, którzy Altiplano (właśnie ze względu na tą przykrótką kołderkę) polubią bardziej od Orleanu. Ja osobiście jednak wolę gry z większą swobodą i mniejszym stopniem ograniczeń, w których zabawa polega na główkowaniu jak w najlepszy sposób zoptymalizować dostępne akcje. Stąd też i Altiplano nie zdeklasowało w mojej osobistej hierarchii Orleanu. Mimo tego ze spokojnym sumieniem mogę ten tytuł polecić, bo poza długim setupem i niekiedy zbyt dużym downtimem, nie zauważyłem w nim żadnych większych wad. Zalet znaleźć można natomiast całkiem sporo, bo mamy tu dużo decyzji, krótką kołderkę, kilka sposobów punktowania i niemało główkowania.

Gra nie należy może do najłatwiejszych, ale bardziej zaawansowanym graczom nie stworzy problemu. Do tego wcześniejsza znajomość Orleanu, powinna znacznie ułatwić przyswojenie zasad. Czy warto więc się tym tytułem zainteresować? W moim domu jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto. Czuć ducha Orleanu, jednocześnie można znaleźć sporo istotnych różnić wpływających na inne odczucia z rozgrywki. Na pewno nie są to dwie takie same gry i posiadanie jednej nie jest argumentem do omijania drugiej. A która gra bardziej Wam się spodoba, to już kwestia Waszego gustu.



Grę Altiplano kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Baldar za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

3 komentarze

  1. Avatar

    Niby Altiplano fajne a czuć w Twojej recenzji, że gdybyś miał wieczorem wybór, zagrałabyś w Orlean. :)

    • Avatar

      Autor recenzji być może woli Orlean. A moim zdaniem Altiplano jest grą zdecydowanie lepszą od Orleanu. No ale ja też wolę Agricolę od Kawerny :-)

    • Ginet

      Dokładnie tak jak piszesz. Wolę Orlean i pewnie częściej będzie on trafiał na stół.
      Oczywiście nie zawsze wybiorę Orlean, bo to zależy od kilku czynników.
      Na pewno jednak Altiplano nie będzie u nas się kurzyć. To kawał solidnej gry. Wszystko działa, jest ładnie ułożone, a rozgrywka jest fajna i wymagająca.
      Wybór między O. i A. to wybór miedzy dwoma bardzo dobrymi grami i zależy tylko od preferencji graczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings