Home / Recenzje / Gry dla dzieci / Imago Family – Kalambury w nowym, kolorowym wydaniu

Imago Family – Kalambury w nowym, kolorowym wydaniu

O zaletach gier bez prądu nikogo z czytelników GF przekonywać nie trzeba. Cięższe tytuły potrafią rozprostować zwoje mózgowe nawet doświadczonym graczom, lżejsze pomagają im ćwiczyć np. spostrzegawczość i kreatywność, często dostarczając przy tym sporej dawki emocji. I do tej właśnie kategorii należy Imago Family, stworzona z myślą o najmłodszych gra Wydawnictwa Rebel.

Lubicie kalambury? Jeśli tak, koniecznie powinniście sięgnąć po Imago Family. Jeśli nie… to nie regulujcie odbiorników! Podobnie jak poprzednia z tej serii gra (o której możecie poczytać tutaj) są to kalambury w zupełnie nowym, bardzo przyjemnym wydaniu, które mogą zaskoczyć nawet kalamburosceptyków.

Wygląd i wykonanie

Imago Family została zamknięta w średniej wielkości pudełku. Barwne ilustracje zdobiące okładkę zdradzają, jak będzie wyglądała zabawa z tym tytułem. Rozgrywka polega na łączeniu dostępnych kształtów po to, by pomóc współgraczom odgadnąć hasło. Wewnątrz pudełka znajdziemy dwa rodzaje kart. Pierwsze z nich są plastikowe i przezroczyste. Znajdują się na nich kolorowe symbole, kształty itp. To ich będziemy używać, by przedstawiać hasła. Te zaś będziemy czerpać z obszernej, bo zawierającej aż 120 kart talii. Z jednej strony mamy w tym przypadku hasła, z drugiej podpowiedź. Oprócz kart, w pudełku znajdziemy jeszcze znaczniki punktacji, planszę oraz instrukcję. Wszystko ładne i solidne. Krótko mówiąc, pod względem wykonania oceniam Imago Family bardzo wysoko.

Rozgrywka

Przygotowanie do rozgrywki polega na ułożeniu wszystkich komponentów w zasięgu ręki graczy. Karty z symbolami powinny być rozłożone tak, by wszystkie obrazki były widoczne. Zasady gry są banalnie proste. Losujemy kartę ze stosu, wybieramy jedno z pięciu znajdujących się na niej haseł (z gwiazdką jest nieco prostsze od pozostałych) i staramy się je jak najlepiej zobrazować. Robimy to oczywiście za pomocą dostępnych symboli. Możemy je dowolnie łączyć, obracać, nakładać na siebie, przesuwać, zasłaniać ich fragmenty, nawet tworzyć trójwymiarowe konstrukcje. Jeśli chodzi o manipulowanie kartami, niedozwolone jest jedynie układanie z nich liter oraz liczb. Dodatkowo musimy powstrzymać się przed wydawaniem dźwięków oraz gestykulowaniem. Osoba, która jako pierwsza odgadnie hasło, zdobywa punkt. w nagrodę za dobrze wykonane zadanie, otrzymuje go też pokazujący gracz. Gra kończy się, gdy każdy rozegra  po dwie (w 3 lub w 4 osoby) lub jedną (5-8) turę. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Wrażenia

Imago Family to gra stworzona dla dzieci, która sprawdza się doskonale także w przypadku starszych graczy. W porównaniu do Imago mamy tu nieco prostsze hasła, ale i dużo bardziej kolorowe, zabawne i interesujące symbole do wykorzystania. Znajdziemy oczywiście wśród nich podstawowe, bardzo przydatne kształty (np. prostokąt, serce lub strzałkę), ale oprócz tego mamy też np. sympatycznego dinusia, czachę oraz tęczę.

Rozgrywka jest przyjemna, angażująca wszystkich graczy, bardzo emocjonująca i często przezabawna. Żeby zrozumiale zobrazować hasło, trzeba się często nieźle nagimnastykować (mnie na łopatki rozłożyły m.in. Prima Aprilis, Minionki i ściąganie podczas sprawdzianu). Nie jest to jednak wielkie móżdżenie, a raczej zabawne kombinowanie.

Wydawca poleca grę dzieciom od 8 roku życia. Ja uważam, że spokojnie można do niej zaprosić nawet młodszych graczy. Warto wtedy zrezygnować z punktacji i po prostu bawić się w odgadywanie haseł. W czasie rozgrywki emocji i tak będzie co niemiara. Imago Family to gra, która posiada walory edukacyjne. Jest ona przede wszystkim świetnym sposobem na ćwiczenie kreatywności, a także umiejętności łączenia faktów. Jeśli znacie i lubicie Imago, ta gra również Wam się spodoba. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić tego tytułu, gorąco do tego zachęcam. Naprawdę warto!

A na koniec jeszcze mała zgaduj zgadula :)

 Grę Imago Family kupisz w sklepie

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (8/10):


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Kamienna mandala – czysta logiczna abstrakcja

Kamienna mandala to bardzo ładnie i solidnie wykonana gra. Jeśli chodzi o samą mechanikę - jest elegancka, daje spore pole do kombinowania, ale jednocześnie nie przytłacza. W naturalny sposób Kamienna mandala wywołuje skojarzenie z Azulem - jest jednak od niego prostsza, choć satysfakcja z gry jest porównywalna. Z czystym sumieniem polecam graczom rodzinnym.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap