Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dwuosobowe | Bohnanza das Duell – fasolkowy pojedynek

Bohnanza das Duell – fasolkowy pojedynek
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Fasolki Uwe Rosenberga są już grą kultową. Sam autor, może jest znany zgoła z innych, trochę bardziej mózgożernych gier, niemniej falsolki w cudownie miły sposób wpisują się w jego ulubioną rolniczą tematykę.

W tym roku Fasolki doczekały się wersji jubileuszowej, którą u nas – jakżeby inaczej – wydało G3. Ale nie o tym będę pisać. Chciałam się dziś przyjrzeć fasolkom w wersji dwuosobowej.

Różne oblicza Fasolek

Wersja jubileuszowa właśnie do mnie dotarła, więc niebawem napiszę o niej małe co nie co, ale do tej pory ogrywałam zwykłe Fasolki, Fasolki Rozszerzenie oraz najnowszy mój nabytek, czyli Bohnanza das Duell (w Polsce niestety jeszcze nie wydany, ale miejmy nadzieję, że jest to stan przejściowy ;)). Nasze rodzime Fasolki są przeznaczone dla 3-5 osób, dopiero Rozszerzenie wprowadza nowe gatunki i zasady dla dwóch graczy. Ale jeśli macie oryginalną Bohnanzę, to od razu powinniście mieć na pokładzie wariant dwuosobowy. Tak, czy owak, Fasolki na parę są całkiem miłym doświadczeniem a ja spróbuję opisać moje wrażenia z takiej rozgrywki – zarówno klasyczną Bohnanzą jak i Bohnanzą das Duell.

Fasolkowa podaż i popyt

Nie będę szczegółowo opisywać samych Fasolek, bo to gra, którą na pewno znacie. Przypomnę tylko, że typowa runda składa się z 4 faz:

  1. Zasadzenia 1 lub 2 fasolek z ręki.
  2. Odsłonięcia kart z talii i fazy handlu
  3. Zasadzenia fasolek zdobytych  drogą odsłonięcia, wymiany, zastraszenia bądź przekupstwa.
  4. Dobrania dwóch kart na rękę i umieszczenia ich na końcu kart trzymanych w ręku.

Ważne i charakterystyczne dla tej gry jest to, że nie zmieniamy kolejności kart w ręku, trzymamy je tak jak przyszły a sadzić możemy jedynie fasolki będące na początku. Gracz ma do dyspozycji tylko dwa (ew. trzy) pola, a na każdym polu może rosnąć tylko jeden rodzaj fasolek. Jednak w dowolnym momencie można sprzedawać swoje fasolki, aby zrobić miejsce na nowe gatunki a przy okazji zarobić nieco grosza. Bo to zarobione monetki zadecydują o zwycięstwie bądź porażce.

Ważna jest kolejność kart na ręce – nie wolno jej zmieniać.

Fasolkowy pojedynek

Jak wspomniałam – zasady dwuosobowe (jak również dodatkowe gatunki, które nam wchodzą wtedy do gry – ale o tym pisać nie będę) otrzymujemy dopiero w Rozszerzeniu. I faktycznie są to istotnie zmienione zasady dostosowane do specyfiki gry dwuosobowej (brak handlu). Nie jest to jakieś pseudo sztukowanie ani zapchaj dziura w postaci bota. A Das Duell idzie jeszcze o krok dalej i z radosnej gry w sadzenie fasolek robi grę pełną blefu i strategicznych posunięć.

Ale do rzeczy. W tabelce przedstawiłam porównanie zasad (oczywiście nie wdając się w szczegóły):

Fasolki dla 3+ graczy Wariant dwuosobowy klasycznych Fasolek Bohnanza das Duell
Faza 0: aktywny gracz sadzi lub odrzuca fasolki, które otrzymał w ofercie od przeciwnika.
1. Faza sadzenia: Ta faza jest wspólna dla wszystkich trzech wariantów: aktywny gracz sadzi jedną lub dwie fasolki z ręki
Dodatkowo w tej fazie aktywny gracz może usunąć z ręki jedną, dowolną kartę i odrzucić na discard
2. Faza handlu / podarunków Aktywny gracz odsłania 2 karty z talii Aktywny gracz odsłania 3 karty z talii Aktywny gracz odsłania 3 karty z talii
Teraz następuje handel. Wszystkie chwyty dozwolone. Ważne jest tylko to, że handlujemy jedynie z aktywnym graczem. Aktywny gracz dokłada do wyłożonych fasolek pasujące fasolki ze stosu kart odrzuconych.

Następnie decyduje, które z fasolek zatrzyma dla siebie (będzie musiał je posadzić), a które zostawi dla przeciwnika

W tym wariancie nie dokładamy nic z discardu.

Aktywny gracz dedyduje, które z trzech fasolek zatrzyma dla siebie.

Następnie za pomocą dedykowanych kart oferuje przeciwnikowi prezent – fasolkę wskazanego gatunku. Może to być fasolka ze stołu (z odsłoniętych kart) lub z ręki. Może też blefowwać (i zaoferować coś czego faktycznie nie ma). Jeśli przeciwnik przyjmie prezent następuje przekazanie karty (a w przypadku blefu gracz musi przekazać kartę monety), jeśli nie przyjmie, to teraz on musi zaoferować prezent – wskazuje gatunek fasolki, który chce przekazać oponentowi. I tak dalej, aż do momentu, gdy ktoś przyjmie podarunek lub skończą się karty spejcjalne.

3. Faza sadzenia: Wszyscy sadzą fasolki zabrane ze stołu i/lub zdobyte podczas handlu. Żadne fasolki nie są odrzucane. Gracz aktywny sadzi fasolki, które zdecydował się zabrać.

Przeciwnik zdecyduje co zrobić z resztą fasolek na początku swojej tury (w fazie „0”).

Gracze sadzą zdobyte fasolki (ze stołu i/lub otrzymane jako prezent) a to co zostało na stole gracz aktywny odrzuca na discard
4. Faza dobrania kart: Gracz aktywny dobiera trzy karty fasolek i umieszcza na końcu ręki Gracz aktywny dobiera dwie karty fasolek i umieszcza na końcu ręki Gracz aktywny dobiera dwie karty fasolek i umieszcza na końcu ręki. Dobiera również karty bonusowe tak, by mieć ich trzy na ręce.

W grze dwuosobowej nie ma handlowania. Ale za to gracze nie muszą sadzić wszystkich fasolek z odsłoniętych kart. Hulaj dusza piekła nie ma :)

W wersji klasycznej dwuosobówki do 3 kart odsłoniętych dokłada się jeszcze pasujące karty z discardu. Sporo tu zależy od szczęścia, bo zdarza się, że do tych trzech kart dojdzie jeszcze kolejne 3 albo i więcej, a zdarza się, że wierzchnia karta ze stosu kart odrzuconych jest inna niż odsłonięte karty i nie dołoży się nawet jednej. Jest to również pole do strategicznego popisu, mamy bowiem wiele możliwości odrzucania kart na discard – czy to z ręki, czy ze sprzedaży – a zatem możemy liczyć na łut szczęścia, że coś, co odrzuciliśmy za chwilę do nas wróci. Warto też wspomnieć o tym, że w tym dwuosobowym klasycznym wariancie sprzedawać fasolki można tylko podczas swojej tury – przeciwnik zatem nam nie namiesza na discardzie. Stąd też zapewne wzięła się faza „0” – jeśli sadzilibyśmy fasolki w fazie przeciwnika, to często bylibyśmy zmuszeni odrzucić je wszystkie nie mając możliwości sprzedaży i przygotowania pola pod nowy gatunek. W praktyce jednak gra się bardzo płynnie a fasolki sadzimy niemal w tym samym momencie.

W wersji klasycznej dwuosobówki gracz aktywny bierze (ze stołu) co mu się podoba a całą resztę zostawia rywalowi.

W Das Duel również bierze to co mu się podoba, ale nie zostawia oponentowi całej reszty. Wchodzimy w fazę prezentów. Ktoś komuś przekaże jako prezent dokładnie jedną kartę – albo gracz aktywny swojemy przeciwnikowi, albo przeciwnik jemu. Ale zawsze będzie to tylko jeden i dokładnie jeden prezent, jedna karta. Możemy to uznać za krok dalej niż odrzucenie karty z ręki w dwuosobowym klasyku. A wracając do Das Duell – jeśli coś na stole pozostanie niewykorzystane, to również pójdzie na discard.

Przykład myślenia „po staremu” – próbuję zbierać fasolki tego samego gatunku ;)
W tle – karty specjalne za pomocą których będziemy sobie oferować prezenty

A tak z bliska wyglądają karty prezentów. Składając ofertę wysuwamy wybraną kartę w stronę przeciwnika. A jeśli jej nie przyjmie, to on musi wybrać inną (żaden gatunek fasolki nie może się powtórzyć podczas danej rundy) i wysunąć ją w naszą stronę – jako ofertę.

Jest to pod względem mechanicznym bardzo duża zmiana. Ale nie jedyna. W Das Duell najważniejszy jest sposób sadzenia fasolek. Na jednym polu już nie muszą rosnąć fasolki tego samego gatunku. Gatunki mogą następować po sobie tzn. na fasolkę nr 10 można posadzić fasolkę taką samą lub o numer wyższą czyli 12 (gatunki fasolek są zawsze parzyste), a na tę z kolei 12 lub 14. Tworzy to najróżniejsze kombinacje (np. 10 – 10 – 12 – 14 – 14). I te kombinacje są przedmiotem kart bonusowych. Jeśli zauważymy na polu (swoim lub cudzym) przedstawiony na karcie układ, to kartę taką można zagrać i stanie się ona dodatkową monetką (a nawet wiecej, bo niesie z sobą dodatkowe grosze, które same może nie są cenne, ale z takich groszy potrafią uzbierać się nawet dwie czy trzy monetki). Poza tym oczywiście sprzedajemy fasolki z pól w standardowy sposób, czyli wszystkie fasolki z jednego pola, a obowiązujący fasolometr to ten, który jest widoczny, a więc z ostatniej dołożonej karty.

Tak to się robi w Das Duell. Fasolki nie muszą być już tego samego gatunku. Ważne, by były pokolei i rosnąco (auć, raczej niemalejąco)

I nagle z radosnej gry o handlowaniu, względnie sadzeniu i sprzedawaniu roślin strączkowych dostajemy grę pełną blefu i strategicznego kombinowania. Co więcej – trzeba wyrzucić swoje dotychczasowe fasolkowe doświadczenie do kosza i wywrócić sposób myślenia do góry nogami. Tu już nie chodzi o to, by sadzić jak najwięcej fasolek tego samego gatunku. Owszem, można. Ale po co? Co prawda jeśli będziemy kłaść fasolki z kolejnymi numerami, to nasz fasolometr będzie sukcesywnie osłabiany, ale większość kart bonusowych jednak wymaga kilku gatunków, a jedna monetka z groszami to naprawdę całkiem spory dochód. Zdecydowanie lepiej jest położyć 6 różnych fasolek niż 4 takie same – z samej sprzedaży może i na jedno wyjdzie, ale budując zestawy kilkugatunkowe mamy duże szanse na zdobycie punktów bonusowych.

Karty bonusowe. Różnokolorowe figury symbolizują różne gatunki fasolek.

Karty, numerki i fasolki, czyli klimatyczność wykonania.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Bohnanza das Duel ma w/g mnie mniej klimatu, ale za to o wiele wygodniejsze karty.

Mniej klimatu? Tak! Bo w Das Duell dawanie sobie prezentów brzmi tak:
– to ja ci proponuję 18-tkę
– a weź ją sobie schowaj. Możesz dostać ode mnie 14-tkę!
– nie chcę. Bierzesz 16-tkę?
– daj!

…w przeciwieństwie do klasyka, w którym handlujemy tak: oddam Grubasa za dwóch Kowbojów!

Klasyczne fasolki – w narożnikach miniaturki fasolek, zaś numerek (będący jednocześnie liczebnością tego gatunku w talii) jest gdzieś na glównym obrazku.

Być może na naszą mniej klimatyczną rozgrywkę miał do pewnego stopnia wpływ język niemiecki, jednakowoż numerki w Das Duell są bardzo, ale to bardzo ważne i naprawdę nie insteresuje nas niebieska tudzież ognista fasolka, my chcemy 12-tkę! W klasyku zbieramy to samo a karty przede wszystkim pokazują gatunek fasolek. W Das Duell istotne jest to, czy daną fasolkę możemy położyć na inną, a to poznajemy po numerkach. Dlatego zapewne zamiast miniaturki w rogach kart są liczby – i jest to absolutnie genialny wynalazek ;)

Podsumowując

Das Duell to zupełnie inna gra. Nie zbieramy jednego gatunku fasolek. Zbieramy szeroko pojęte sety. Nie handlujemy. Dajemy i otrzymujemy prezenty strategicznie planując je tak, by nie były zbyt korzystne dla przeciwnika, ale żeby jednak zdecydował się go przyjąć, bo być może w odwecie da nam coś czego nie chcemy, a potem będziemy musieli blefować. Ale dwuosobowy wariant klasycznych Fasolek też jest bardzo dobry. Nie jest wersją dopchniętą „na siłę”. Jest lekki i radosny, mocno losowy, ale też otwarty na pewną strategię w odrzucaniu kart. Jedna i druga gra daje bardzo dużo satysfakcji i w mojej ocenie obie są pozycjami typu „must have”.

 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings