Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Dodatki | Uśpieni Bogowie: Fala zagłady, Podziemia

Uśpieni Bogowie: Fala zagłady, Podziemia [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Fala Zagłady, Podziemia Sądzisz, że po miesiącach podróżowania po Wędrującym Morzu wiesz już o tym świecie wszystko? Łudzisz się, że niczym Cię on już nie zaskoczy? Nic bardziej mylnego! W jego najdalszych zakątkach kryje się jeszcze mnóstwo niezbadanych miejsc. W nich zaś czają się kolejne totemy i strzegące je zdumiewające stwory, które z przyjemnością przetestują na Tobie szybkość swoich szponów, skuteczność macek lub ostrość dzierżonej w zakrwawionych dłoniach broni. Czy jesteś gotowy, by zagłębić się w mroczne Podziemia i stawić czoła potężnej Fali Zagłady? Przekonajmy się!

Nieco ponad rok temu miałam przyjemność przetestować anglojęzyczną wersję planszówki, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Lucky Duck Games pod nazwą Uśpieni Bogowie. O tym, że gra zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, możecie przekonać się z lektury mojego rzutu okiem. W międzyczasie objęta patronatem Games Fanatic gra trafiła też do rąk Propiego. Ten zaś podobnie jak i ja stracił głowę dla rewelacyjnej gry przygodowej autorstwa Ryana Laukata, okraszając swoją opinię najwyższą oceną, ale i jak zwykle mnóstwem fantastycznych, fabularyzowanych opisów oraz zachwycającymi zdjęciami. Jako że Uśpieni Bogowie zrobili na nas tak dobre wrażenie, nie będzie dla Was pewnie zaskoczeniem, że z radością przystałam na propozycję wzięcia pod lupę dodatków. O ile Podziemia miałam okazję już mieć w swoich rękach wcześniej (w wersji anglojęzycznej), o tyle Fala Zagłady była dla mnie całkowitą nowością.

Nowe, piękne zakątki Wędrującego Morza

Każdy, kto miał okazję obcować z grą Uśpieni Bogowie, wie, że jej wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Możemy się oczywiście spierać na temat tego, czy grafiki są, czy nie są przesłodzone i czy pudełka na komponenty mają sens, jednak niezależnie od rezultatu tej dyskusji, nie znajdziemy raczej osoby, na której pod względem jakości wykonania planszówka ta nie zrobiła wrażenia. Jak na jej tle prezentują się więc dodatki?

Uśpieni Bogowie w towarzystwie Podziemi i Fali Zagłady

Uśpieni Bogowie w towarzystwie Podziemi i Fali Zagłady

Fala Zagłady – zabierze Cię na koniec świata

Jako że pudełko tego rozszerzenia jest bardzo „szczupłe”, wygląda wyjątkowo niepozornie (choć dzięki spójnej szacie graficznej prezentuje się na półce równie dobrze, jak podstawka), jeśli postawimy je obok Uśpionych Bogów. Niech nie zmylą Was jednak pozory. W jego wnętrzu kryje się bowiem sporo planszówkowych dobroci. Gracze, którzy sięgną po ten dodatek, otrzymają mnóstwo nowych kart zadań, przygody, targu, wydarzeń, oraz kilkunastu nowych wrogów do pokonania. Aby móc wszystko to pomieścić na terenie i tak pełnego już ciekawych lokacji Wędrującego Morza, rozszerzenie wprowadza dodatkowe terytoria do eksploracji. Ich zwiedzenie będzie możliwe za sprawą 8-stronicowego atlasu. Nowe miejsca otwierają przed pasażerami Mantykory kolejne możliwości przeżycia (lub nie) niezapomnianej przygody. To, jak potoczą się nasze losy, zależeć będzie od wyborów, których dokonamy, m.in. wertując nową księgę przygód.

Na tropie kolejnej przygody

Opisywane przeze mnie wyżej komponenty poszerzają świat wykreowany przez Ryana Laukata, nie wpływając jednak na mechanikę gry. Robi to natomiast ostatnia dołączona do dodatku talia kart. Dzięki niej możemy przeżyć przygodę w świecie gry, bazując na nieco innych zasadach, wykorzystując do tego nowy tryb – Arcade. Podobnie jak w podstawowej wersji gry będziemy w jej czasie kontrolować wszystkich pasażerów Mantykory. Tym razem jednak nie będziemy korzystać ze statku, przemierzając Wędrujące Morze w poszukiwaniu totemów, które pomogą nam obudzić tytułowych Uśpionych Bogów. Zamiast tego staniemy przed szeregiem wyzwań i potyczek z różnego rodzaju mieszkańcami tego niezwykłego świata. Kierując się instrukcjami zawartymi na początku nowej księgi przygód, wybieramy od 8 do nawet 40 kart z talii Arkade. W ten sposób utworzonym przez nas stosie znajdą się nagrody, które pomogą nam przygotować się do czekających nas wyzwań, spotkania, w ramach których będziemy musieli wykonać test umiejętności i przeciwnicy, którym stawimy czoła. W zależności od wybranego przez nas wariantu oraz poziomu trudności gra może trwać od jednej do aż pięciu godzin.

Podziemia – W głąb niezbadanych korytarzy

Drugi dodatek został zamknięty w kartonowym opakowaniu, które po przełożeniu jego zawartości umieściłam tam, gdzie jego miejsce – w koszu na makulaturę. Na rozszerzenie to składają się 3 solidnie wykonane, dwustronne plansze podziemi, talia obozów, żetony przedmiotów, które można znaleźć, eksplorując nowe tereny, znacznik latarni, księga, a także kolejne karty przygody.

Na tytułowe Podziemia można natknąć się, przemierzając Wędrujące Morze w ramach mapy, którą znajdujemy w podstawowej wersji gry. Jeśli trafimy do lokalizacji, która je mieści, mamy wybór – czytamy odpowiedni paragraf z pierwotnej księgi przygód lub sięgamy po tę, którą dostajemy w rozszerzeniu. Rozgrywka z wykorzystaniem dodatku jest nieco inne niż ta, do której przywykliśmy. Zwykle otwarty świat zostaje tu ograniczony do jednej, eksplorowanej przez nas w danym momencie Fortecy, Krypty, czy też Świątyni. Jeśli zdecydujemy się wejść w Podziemia, musimy przygotować wspomnianą księgę z paragrafami opisującymi nasze przygody, wskazaną mapkę, talię obozów, żetony przedmiotów, eksploracji (z podstawki) i znacznik latarni. W każdej z sześciu nowych lokacji czekają na nas inne wyzwania. Raz zostajemy poproszeni o pomoc w odbiciu zagarniętego terenu, innym razem to my będziemy mogli skorzystać z pomocy przewodnika. W większości przypadków będziemy jednak na własną rękę przemierzać mroczne korytarze. Czy uda nam się odnaleźć ukryte w nich totemy i inne strzeżone przez różnorodne stwory przedmioty? Jak pewnie się domyślacie, nie będzie to zadanie łatwe.

Wrażenia

Uśpieni Bogowie to gra, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie przede wszystkim ze względu na to, jak bogaty świat pozwala odkryć graczom, którzy do niej zasiadają. Jej dodatkową zaletą są niezbyt trudne zasady, a także cieszące oko wykonanie. Zanim zasiadłam do pierwszej rozgrywki, wydawało mi się, że będzie to planszówka, która po ograniu, jako jednorazowa nie zagrzeje u mnie długo miejsca. Szybko przekonałam się, że jest wręcz przeciwnie. Jej regrywalność jest bardzo wysoka. Z czego to wynika? Po pierwsze z faktu, że podczas każdej wyprawy Mantykorą odkrywamy tylko ułamek świata stworzonego przez Ryana Laukata. Nie bez znaczenia jest też możliwość dokonywania innych wyborów podczas kolejnych przygód. Pewną rolę odgrywa też losowość dotycząca m.in. kart wydarzeń, ale i to, że możemy rozgrywać kolejne partie, kontrolując inne postaci. To wszystko sprawia, że tytuł ten bawi przez wiele, wiele godzin, zupełnie się przy tym nie nudząc.

Dalej, głębiej, ciekawiej

No dobrze, ale skoro tak jest, to po co nam dodatki? Aby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę! Fala Zagłady i Podziemia to przede wszystkim mnóstwo nowych kart zadań, przygód, wydarzeń, przeciwników i targu. To one były dla mnie główną motywacją, aby wypróbować dodatki. Dlatego też po ich otrzymaniu od razu dołączyłam ja do komponentów z podstawowej wersji gry i tam już pozostały. Efekt? Podczas rozgrywki z tymi rozszerzeniami jak magnes przyciągały mnie nowe tereny, które mogłam dzięki nim zwiedzić. Nie dlatego, że Wędrujące Morze znam już jak własną kieszeń, tylko dlatego, że były…nowe :) 

W nowych księgach czekają kolejne przygody.

W nowych księgach czekają kolejne przygody.

Przygoda w pigułce 

A co z trybem Arcade? Przyznam, że byłam co do niego nieco sceptycznie nastawiona. Nie do końca wierzyłam np. w to, że wersja obejmująca zaledwie 8 kart zajmie około godziny, zapewniając mi przy tym taki poziom rozrywki, jak przemierzanie bezkresnej toni na pokładzie Mantykory. Okazało się jednak, że wariant ten jest dużo bardziej wymagający, niż się wydaje. 

Skondensowana, nieco uproszczona przygoda wcale nie jest łatwa do przetrwania. Ważnym aspektem jest to, że zaczynamy ją tak, jak nas Wędrujące Morze przywitało – bez umiejętności i ekwipunku innego, niż podstawowy. Wszystko to musimy zdobyć, korzystając z karty nagród i wykonując z powodzeniem testy. Jeśli nie, nasza przygoda szybko się zakończy. A sprawdziany naszych umiejętności to tylko początek. Co kilka kart czeka nas bowiem potyczka z mieszkańcem danej krainy. W ich przypadku spore znaczenie ma to, na kogo trafimy. Jeśli już na początku będzie to silny przeciwnik, może być krucho.

Jak przetrwać? Umiejętne operowanie rozkazami, wydawanie zdobytego doświadczenia na umiejętności oraz zarobionej gotówki na dostępny na targu ekwipunek są tutaj kluczowe. Tylko dzięki nim mamy szansę dotrwać w jednym kawałku do końca przygody. Tam zaś czeka na nas boss, który w bonusie od gry dostaje dodatkową, losowaną przez nas umiejętność. Przyznam, że satysfakcja z gry w trybie arcade jest naprawdę spora, zwłaszcza że momentami musimy kombinować dużo bardziej niż w czasie klasycznej rozgrywki nad tym, jak wykaraskać się z kłopotów, w które wpadliśmy. 

Zaskakujące zalety dodatku

Na początku wspomniałam, że pudełko Fali Zagłady wygląda dość niepozornie. To prawda, jednak to właśnie dzięki niemu udało mi się rozwiązać problem z przechowywaniem ledwo mieszczącej się zawartości Uśpionych Bogów. Wąskie, ale bardzo solidne opakowanie jest idealnego rozmiaru, aby włożyć do niego wszystkie papierowe komponenty – instrukcje, mapy, księgi przygód. Pozostałe elementy podstawki i dodatków pięknie mieszczą się w wielkim pudle, które uzupełniłam o organizery przyspieszające set up gry.

No i pięknie :)

No i pięknie :)

Podsumowując

Zdarzyło Wam się zagubić się na Wędrującym Morzu? Mieliście okazję doświadczyć tego, jaką przyjemność sprawia jego przemierzanie? Jeśli tak, odwiedzenie Podziemi i zapoznanie się z Falą Zagłady powinno być kolejnym punktem na Waszej liście „to do”. Dodatki te z jednej strony wprowadzają nieco nowości, z drugiej są po prostu solidnym przedłużeniem podstawowej wersji gry. I choćby z tego powodu mogę je Wam gorąco polecić, co też niniejszym czynię :)Grę Fala Zagłady kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Piotr Wojtasiak

    Czuję się mile wspomniany! Koleżanka niech się lepiej przyzna, gdzie takie zgrabne organizery wyrwała! Wyglądają jak stworzone do tej gry!

    • Aga Satława

      Organizery sprzedawane są chyba w cztero lub pięciopaku w Action. Są bardzo poręczne – goszczą w niejednym pudełku na moim regale, więc polecam :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings