Home | Katalog gier | Gry rodzinne | Forever Home – adoptuj psiaka!

Forever Home – adoptuj psiaka! [Współpraca reklamowa z Birdwood Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Forever Home
Autor: Lottie Hazell, Jack Hazell
Liczba graczy: 1-5
Wiek: 8+
Czas gry: 20-45min.
Wydawca: Birdwood Games
Rok wydania: 2023
Ranking BGG: 7.8/10 (24 głosujących)
Read this review in English

Forever Home to kolejna gra Lottie i Jacka Hazell – duetu od Psiego Parku. Dog Park był ich debiutem, IMHO całkiem udanym. Tym razem nie będziemy jednak wyprowadzać psów na spacer. Będziemy przyjmować psy do schroniska i trenować je, aby jak najszybciej znalazły swój nowy, wymarzony dom.

setup

Stół przygotowany do rozgrywki 3-osobowej. Jeszcze tylko początkowy draft psów (każdy startuje z dwoma psami w schornisku) metodą znaną z Sagrady i możemy zaczynać.

Pattern Building & Set Collection

W swojej turze wykonujemy dwie z trzech czynności (przy czym mogą być to dwie takie same akcje):
– bierzemy dostępnego psa i umieszczamy w swoim schronisku
– bierzemy kartę treningu i umieszczamy ją na ręku (limit kart na ręku to 5)
– przesuwamy psa w schronisku o jedno pole w poziomie, pionie lub na skos

W dowolnym momencie swojej tury, jeśli uzyskamy wzór pokazany na karcie – zagrywamy ją i wykonujemy efekt, jakim jest umieszczenie wskazanej liczby psów z tego wzoru w wybranych przez nas domach. Domy są cztery i każdy z nich punktuje trochę inaczej na koniec gry za umieszczone w nim pieski.

Na górze karty opisujące punktowanie w czterech domach (City, Suburbs, Country side oraz Foster Home). Poniżej – plansza z pieskami, która poinformuje nas jakie przewagi w domach i schroniskach będą punktowane na koniec gry. Na samym dole już czekają karty treningu i żetony pupili.

Do tego wszystkiego gramy również na przewagi – ten kto będzie miał najwięcej psów w określonym kolorze – czy to w schronisku, czy w domach – uzyska od 1 do 3 punktów. Nie jest to wiele, ale czasem potrafi przeważyć szalę zwycięstwa.

Najważniejsze jest jednak układanie wzorów z piesków na planszy schroniska, bo to pozwala na zagrywanie kart treningu (co samo w sobie daje już punkty) i umieszczanie psów w domach (co finalnie przynosi jeszcze więcej punktów).

Schronisko i karty treningu. Właśnie zagrałam kartę z dalmatyńczykiem (górna prawa karta) bo spełniam wzór na niej przedstawiony (i to nawet dwukrotnie – dwa fioletowe albo dwa różowe pieski. Oczywiście mogę zrealizować tylko jeden wzór). Teraz mogę umieścić jednego psa z ułożonego wzoru w wybranym przeze mnie domu.

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

Gra jest lekka i szybka. Nawet bardzo szybka. Raczej nie ma tu w czym przymulać (choć decyzje nie zawsze są oczywiste). Niemniej w dwie osoby będzie się grać przyjemniej niż w cztery, bo krócej będziecie czekać na swoją kolejkę. No i może nie tak wiele się zmieni na stole, więc można planować ruchy z wyprzedzeniem. Gra skończy się, gdy ktoś zagra swoją siódmą kartę – co następuje dużo wcześniej niżbyśmy się tego spodziewali. Mam wrażenie, że gra jest nawet zbyt szybka – choć oczywiście świadomość tego, że mamy niewiele czasu powinna również wpływać na nasze decyzje. Chciałoby się grać dalej, ale trzeba nieraz wybrać wróbla niż czekać na gołębia, bo najczęściej nie damy rady zrealizować bardziej dalekosiężnych celów.

Układanie wzorów nie jest zbyt odkrywcze. Bardzo zależy od tego, co nam wyjdzie z woreczka (lub talii) na stół. Schronisko, czyli plansza gracza, ma dwie strony – podstawową i zaawansowaną – przy czym ta zaawansowana wcale taka zaawansowana nie jest. Ot, kilka pól, które generują efekt, gdy się położy na nim pieska. Można trochę więcej pokombinować, ale też szału nie ma.

Psi gateway

BGG szacuje ciężar Forever Home na 2.0 podczas gdy złożoność Psiego Parku oceniana była na 2.16. I tu niemałe zaskoczenie, bo moim zdaniem Psi Park był bardziej wymagającą grą – więcej, niż tylko  o te szesnaście setnych punkta w skali 1-5.  Za to Forever Home idealnie nadaje się jako gateway dla nowych graczy, zwłaszcza takich, którzy lubią psy. Wszystko tu jest proste, przyjemne, remisy przy przewagach rozstrzygane familijnie (tzn. wszyscy remisujący otrzymują tyle punktów jakby byli zwycięzcami). Dla bardziej doświadczonych graczy ta pozycja może się jednak okazać za prosta i dość szybko znudzić.Dziękujemy firmie Birdwood Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Czy ta gra jest gdzieś do kupienia w Polsce?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*