Home | Felietony | Stronghold: zapiski z dziennika (2)

Stronghold: zapiski z dziennika (2)

❍ Reading Time: 4 minutes   
 

Ten początkowy etap jest niezwykły. Nie wiem, jak gry tworzą inni twórcy, nie wiem, jak przebiega ten proces w przypadku Knizii, Kramera, czy Faiduttiego. Wiem, jak to jest u mnie. Jest to dość osobliwe zjawisko. Wyobrażam sobie ludzi grających w moją grę.

Na samym początku zupełnie nie martwię się mechaniką. Nie szkicuję fajnego pomysłu na licytację, ani nie notuję ciekawego rozwiązania na dociąg kart. Jeżdżę samochodem i słuchając fajnej muzyki wyobrażam sobie ludzi grających w grę. Myślę nad tym jakie chcę osiągnąć emocje, myślę nad tym co chciałbym by robili w trakcie gry. Wyobrażam sobie całą partię, całą rozgrywkę. Potem dopiero wynajdę reguły, które zapewnią wrażenia i emocje, o których marzyłem.

Jak wyglądały pierwsze obrazy Strongholda? Jak widziałem tę grę?

W poprzednim odcinku użyłem wyrazu Westerplatte. Nie bez przyczyny. Tak jawiła mi się ta gra. Olbrzymie siły najeźdźcy z jednej strony i garstka obrońców z drugiej. Fala anonimowych wojsk, olbrzymia masa wojska po jednej stronie i garstka żołnierzy wspieranych kilkoma osobistościami po drugiej. Z jednej strony kolejne regimenty atakujących, z drugiej coś na kształt drużyny pierścienia, charyzmatyczny Aragorn, bitny Boromir, mądry Gandalf. Chciałem wrażenia nieuchronności upadku zamku. Chciałem, by gracz atakujący zamek miał na twarzy złowrogi uśmiech, by był pewien, że w końcu wejdzie do zamku, że to tylko kwestia czasu. By zalewał mury, by budował katapulty, wieże oblężnicze i z okrutną satysfakcją niweczył trudy zdesperowanego obrońcy. Z drugiej strony wyobrażałem sobie tego zdesperowanego obrońcę, gracza, który ma czterech, pięciu bohaterów na murach, którzy pomagają obrońcom wytrwać, którzy swoimi unikalnymi umiejętnościami pozwalają obrońcom oprzeć się naporowi wroga. Wyobrażałem sobie jak gracz obrońca deklaruje, że jego Aragorn robi przemowę do wojsk i każdy żołnierz na murze ma +1 do siły, wyobrażałem sobie jak Boromir wpada w ciżbę wrogów i wycina wszystkie kostki najeźdźcy na jednym z odcinków muru. Wyobrażałem sobie najeźdźcę, który kwituje to wszystko z uśmiechem pogardy i szepcze: „To była twoja ostatnia tura. Dzielnie stawałeś. A teraz nastąpi koniec…”

W tych początkowych, wyobrażanych ledwo założeniach, chciałem, by obrońca wygrywał jeśli przetrwa dziesięć tur, lub przegrywał, jeśli najeźdźca wedrze się do zamku. Ostatecznie to się zmieniło, lecz tak wyglądało na początku. Konsekwentnie realizowany plan i napór wojsk, kontra improwizacja i łatanie dziur na bieżąco. Olbrzymie siły najeźdźcy kontra unikalne, potężne, lecz tylko działające w jednym, kilku punktach zdolności obrońcy. Katapulty, które tura za turą kruszą mury, walka na murach, w której ginie choćby i dziesięciu najeźdźców, i dwóch obrońców – dla najeźdźcy dziesięć trupów to pestka, dla obrońcy dwójka martwych żołnierzy na murze to krok od przegranej.

To wyobrażanie sobie gry jest fascynującą przygodą. Jest etapem na którym wszystko jest możliwe, chwilą, kiedy mogę szkicować w głowie najfajniejsze sceny i wyobrażać sobie, że reguły gry podołają, że udźwigną moje marzenia i pozwolą im się ziścić. Że zdołam stworzyć taką mechanikę, która zapewni takie emocje, takie wrażenia z gry o jakich marzę. Że za kilka miesięcy, kiedy gracze zasiądą do gry, na ustach jednego z nich wykwitnie okrutny uśmiech pewnego siebie najeźdźcy, a na twarzy drugiego odmaluje się grymas dzielnego dowódcy, który ma pięciu na krzyż żołnierzy, ale nie ma zamiaru, za żadne skarby świata nie ma zamiaru poddać zamku. Faceta, który stanie na głowie, by wykorzystać każdą regułę jaką stworzę do tego, by utrzymać zamek do dziesiątej tury.

W grudniu byłem w Warszawie. Spotykałem się z przyjaciółmi, znajomymi, graliśmy, bawiliśmy się, debatowaliśmy o grach. W którymś momencie padło pytanie: „Trzewik, ty znasz dużo gier. Słuchaj, poszukuję takiej gry, w której gracze nie startują z tej samej pozycji. Wiesz, co kupuję grę, to każdy gracz ma zawsze na starcie dokładnie to samo, gracze mają ten sam cel i go realizują, by na końcu dowiedzieć się, kto mając taką samą pozycję wyjściową zdołał cel osiągnąć najskuteczniej. Szukam innej gry. Takiej, żeby gracze mieli inne cele, albo zupełnie inne środki do osiągnięcia celu, żeby nie startowali z takiej samej pozycji, nie wiem, czegoś takiego, żebym miał poczucie, że każdy przy stole realizuje inną, zupełnie inną taktykę. Co byś polecił.”

No i co ja biedny mam zrobić. Facet mnie tu ma za autorytet, wypala do mnie z grubej rury prosząc o poradę, a ja gapię się na niego i kompletna pustka w głowie. „Wiesz, nie wiem. W Starcrafcie o ile wiem rasy są bardzo zróżnicowane. W naszym NS HEX też w zasadzie te armie są zupełnie inne…”

Nie tego oczekiwał. „Wiesz, ale tak żeby było naprawdę inaczej, nie że jeden gracz ma inną umiejętność od drugiego, ale żeby grali zupełnie inaczej, by plansza była miejscem ich starcia, ale by ich cele, narzędzia osiągnięcia tych celów były zupełnie różne.”

Patrzyłem to na niego, to na ścianę za nim. Przelatywałem w głowie wszystkie kolorowe pudełka, jakie stały u mnie w domu na półce i facet miał rację. W grach gracze mają taką samą pozycję wyjściową, mają ten sam cel i podczas rozgrywki wychodzi, kto ten cel zrealizował lepiej. W końcu przypomniał mi się Stronghold. „Wiesz co, nie wiem czy jest taka gra, bo faktycznie nic mi teraz nie przychodzi do głowy. Ale za rok będzie. Od pewnego czasu robię grę planszową o oblężeniu zamku. Tam gracze mają totalnie odmienną sytuację na planszy, totalnie odmienne narzędzia do osiągnięcia celu i mają sprzeczny cel. To może być to czego szukasz. I powiem ci, że gdy nad nią dotąd pracowałem, to nie przypuszczałem, że to takie nowatorskie. W życiu nie zwróciłem na to uwagi.”

Od tamtej rozmowy konsekwentnie, przez te wszystkie miesiące pracy pilnowałem, by zabawa Najeźdźcy i zabawa Obrońcy różniły się od siebie tak mocno jak to tylko możliwe. Być może to właśnie będzie ta cecha, która zapewni grze sukces.

42 komentarze

 1. Avatar

  Fajny opis, ale muszę zauważyć że gra z niesymetrycznymi celami to nie jest jakiś niezwykły powiew nowości. Żeby nie szukać daleko i nie odbiegać od twych fascynacji Trzewiku to jest np. War of the Ring w którym gracz kierujący wolnymi plemionami musi właśnie utrzymać się militarnie na tyle długa aby Frodo zdążyć donieść pierścień do góry przeznaczenia, a gracz – Sauron musi zmiażdżyć go militarnie zanim to nastąpi. Albo taki Mr. Jack – też niesymetryczne cele.

 2. Avatar

  Trzewiku, a czemu nie poleciłeś kniziowej Konfrontacji, hm? :)

  Mam nadzieję, że nie wyjdę na malkontenta, ale w grach typu Dawid vs Goliat, najistotniejsze jest uczynienie kierowania Goliatem prawdziwym wyzwaniem. A jak tak piszesz o tych 'uśmiechach’ najeźdzcy, to… Zbytni komfort wyczuwam. No gdzieś mi po prostu brakuje emocji w rodzaju: „Cholera, siły się powoli kończą, a ja jestem dopiero na murach zewnętrznych! Cholera, startowałem z taką przewagą…No wstyd przegrać!”

  Będzie to w grze?
  I co z siłami atakującego – będa jednolitą masą, czy raczej będa zróżnicowane, podobnie jak siły Saurona w Konfrontacji?

 3. Ja_n

  2 de Mayo, Władca Pierścieni: Konfrontacja, War of the Ring, Leonardo da Vinci (gracze mają mocno inne zasoby na starcie, mogą je sobie dobierać przed rozgrywką), kooperacyjny Władca Pierścieni Knizii z dodatkiem Sauron (tak, tam tylko jeden gracz ma zupełnie inną grę do zagrania, ale tak samo będzie przecież w Strongholdzie), wszystkie praktycznie gry kooperacyjne ze zdrajcą, Descent, Doom. Pewnie jeszcze wiele innych, te przyszły mi do głowy na szybko.

 4. Avatar

  Tylko jak to zbalansować? Jesli inna mechanika, zasay wrecz , będa tyczyc sie obrońcy i inne napastnikowi to moze byc ciężko. Po tym co napisałeś może to wyglądać tak jakby jedna osoba miala grać np w Agricole, druga w Power Grid i na koniec patrzymy kto ma lepszy wynik, pod względem jakiegos algorytmu, który to rzetelnie porówna. :) może być ciężko :)

  Ale w sumie chyba nie jest też tak, że nie ma takich gier, no choćby Zombiaki – inne cele, inne środki dla graczy.

 5. Avatar

  dorzucę: Memoir, Battlelore, Tide of Iron i pochodne, ogólnie większość gier opartych na scenariuszach.

  a jak wygląda kwestia balansu rozgrywki? W Memoir przeszkadza mi że w większości scenariuszy Niemcy są stroną skazaną na porażkę, uratować ich może pech/gapiostwo Aliantów albo szczęśliwe rzuty.

  Jeśli w strongholdzie szanse na wygraną będą równe i będą zależały od umiejętności gracza- jestem za:)

 6. Avatar

  Jeśli chodzi o gry z nierówną pozycją startową i różnymi celami to dość łatwo wymienić kilka tytułów (nawet z pomarańczowej 50-tki!): „Władca Pierścieni: Konfrontacja” (tudzież kilka innych gier związanych z Władcą Pierścieni), „Mr. Jack”, „Gra o tron”, „Shadows over Camelot”,… Co nie zmiena faktu, że z ciekawością czekam na Strongholda.

 7. Avatar

  Ale są już takie gry, że 2 de Mayo i Duel in the Dark wspomnę. Nawet Battlestar można pod to podciągnąć.

 8. Avatar

  Nie napisałem, że nie ma gier o różnych celach, tylko że tamtego grudniowego wieczoru nic mi nie przyszło do głowy (leciałem po półce wzrokiem mojej w domu) i wyniknęło z tego, że jest to jakiś tam dość wyjątkowy atrybut. Absolutnie nie piszę przecież, że odkryłem coś nowatorskiego i właśnie rzuciłem świat planszówek na kolana robiąc dwie strony o innych celach :) Zwracam uwagę, że generalnie, w 80% gier jest tak, że starty jest ten sam i jest wyścig do zwycięstwa. Gier z różnym startem jest znacznie, znacznie mniej.

  Żeby przyłączyć się do wyliczanki (a co! :) to ja dorzucam Fluch der Mumie :)

  Jeśli chodzi o balans, to chyba nie oczekujecie, że napiszę: „No, niestety nie udało mi się zbalansować rozgrywki, ale i tak sie fajnie gra!” :)

 9. Avatar

  Hahahahahahah! :D

  A widzisz, ja taką szczerość nagrodziłbym preorderem!
  :D

 10. Avatar

  Lucf balansowanie gry z niesymetrycznymi celami nie różni się znacząco od balansowania gry „zwykłej”. Trwa może nieco dłużej i wymaga większej ilości testów, ale i tak sprowadza się do przeprowadzenia wielu rozgrywek i porównywania wyników. Trzeba tylko koniecznie wziąć pod uwagę czynnik ludzki i zadbać o to, aby gracze często zamieniali się rolami. Gdy tego nie robisz można dojść do błędnych wniosków na temat balansu podczas gdy w istocie jeden z graczy jest po prostu lepszy;)

 11. Avatar

  Filipos-pewnie masz rację, ale WYDAJE MI SIĘ, że ważniejsze jest też MATEMATYCZNE WYLICZENIE „mocy” jednej i drugiej strony. Ich armi, sił, jakichś specjlanych mocy etc.

  Czyli np. czerwona armia ma 2 krasnalóów o łącznej sile 4, to armia czarna ma jednego bosa o sile 3 i giermka o sile 1. Mniej wiecej o coś takiego mi chodzi, w bardzo dużym uprosczeniu.

 12. Avatar

  No to już oczywiście zależy od rodzaju gry i rodzaju tych niesymetrycznych celów. W przypadku gry wojennej czy quasi-wojennej możesz mieć rację. Natomiast jeśli weźmiemy takiego np. Mr. Jacka to już nie jest kwestia matematyki i równoważenia sił tylko raczej żmudnego sprawdzania jak w określonych warunkach efektywne są konkretne strategie jednej i drugiej strony i jak wzajemnie na siebie wpływają, ile tur powinna trwać gra żeby nie była zbyt trudna/łatwa dla jednej ze stron (bo w grach asymetrycznych często poziom trudności dla obydwu stron zmienia się w czasie) itd. To są rzeczy których się raczej nie wyliczy na etapie „projektowania” – wyłazi to w testach i to właśnie nazywam balansowaniem.

 13. Folko

  Taka prosta matematyka jest… za prosta ;-)
  Do tego musisz dodać szereg elementów typu – ukształtowanie terenu, fortyfikacje, morale itp… Nie wiem na razie (wkrótce ma się to zmienić ;-) ) na czym polega mechanika, ale o zbalansowanie jestem raczej spokojny. Portal sprawdza się w tym co najmniej dobrze.

 14. Avatar

  Po pierwsze z góry przepraszam wszystkich za zdawkowe odpowiedzi – nie rozpisuję się w komentarzach, bo rozpisywać się będę w kolejnych odcinkach cyklu, tak więc odpowiadam tylko tak zdawkowo, a rzeczy o które pytacie generalnie będą tematami kolejnych artykułów.

  Po drugie zaś tak tylko w skrócie, uprzedzając kolejne artykuły powiem, że o wiele więcej testów i o wiele trudniej jest wyszukiwanie wygrywającej taktyki (jak słynne onegdaj głodzenie w Stone Age). Balans „siły” to rzemieślnicza praca. Rozgrywasz 100 partii i masz to wyliczone, po prostu. Ale jeśli chodzi o to, by znaleźć jakąś zaskakującą taktykę wygrywającą… To jest zabawa na max. Wyszukiwanie najbardziej debilnych i nieoczekiwanych sposobów gry i sprawdzanie czy czasem nie wygrywają gry :)

 15. Avatar

  Czy tę grę tworzy tylko Trzewik czy też Michał Oracz? Czy to bedzie gra dwuosobowa?

 16. Avatar

  Trzewiku, mi osobiście mniej chodziło o balans, a bardziej o uczynienie rozgrywki zajmującą i wymagającą, dla gracza kierującego stroną silniejszą.

  Z Twojego opisu emocji, które chciałbyś wzbudzić u graczy wynika,że najfajniejsze emocje są przyporządkowane stronie słabszej. To zrozumiałe, ale mimo wszystko chciałbym się dowiedzieć (w nastepnych wpisach strongholdowego dziennika), jakie wyzwania stać będą przed stroną silniejszą. Może np militarnie rozwoala słabego małym palcem, ale…zmaga się ze słabym dowództwem? Z niesubordynacją oddziałów? Z kłopotami w zaopatrywaniu tak wielkiej armii?

 17. Avatar

  I pewnie powtórzę się po raz setny:

  „….wygrywającej taktyki (jak słynne onegdaj głodzenie w Stone Age)…” które jest kompletną bzdurą (z perspektywy osoby po blisko 60 partiach….)

 18. Avatar

  Wydaje mi się że gry o których mowa charakteryzują się często ,,nieciekawym/nierealnym” końcem typu:

  Gdy twoje bebechy wyściełają polanę,krew tryska na wszystkie strony a ostatnim zapamiętanym w agonii widokiem zostaje twa płonąca chata…

  Nie martw się… Wygrałeś!

  Do twojej kobiety dobierze się teraz tylko 3 zamiast 7 zbirów, co daje ci minimalne acz zasłużone zwycięstwo jednym punktem.
  Szczere gratulacje od autora gry.

  Nie żeby mi się sam pomysł niesymetrycznej gry nie podobał, ale jakoś nie czuję tej potencjalnej dumy ze zwycięstwa, gdy zostaję na placu boju z jednym ludkiem i wmawiam przeciwnikowi, który właśnie otoczył mnie ,,ostatnią” setką żołnierzy, że właśnie w tej terminalnej chwili zawaliło mu się niebo na głowę.

 19. Avatar

  1. tworzy trzewik
  2. 2-4 graczy
  3. czary mary z Victory Pointami robia bardzo duze cisnienie na Najezdzcy.

 20. Ja_n

  @Tommy – nie masz racji. Głodzenie jest kompletną bzdurą, ale dopiero po szybkim update zasad już po wydaniu gry. Zgodnie z pierwotnymi zasadami nie było konieczności oddawania zasobów za brak pożywienia, po prostu brałeś na klatę karne punkty i nie przejmowałeś się obiadkami. Gra w momencie pierwszego wydania była niedorobiona i tyle.

 21. Avatar

  „@Tommy – nie masz racji. Głodzenie jest kompletną bzdurą, ale dopiero po szybkim update zasad już po wydaniu gry. Zgodnie z pierwotnymi zasadami nie było konieczności oddawania zasobów za brak pożywienia, po prostu brałeś na klatę karne punkty i nie przejmowałeś się obiadkami. Gra w momencie pierwszego wydania była niedorobiona i tyle.” – nikt mnie nie przekona, że 10 punktów w plecy co rundę (których jest powiedzmy 10-kilkanaście) a wyniki u doświadczonych graczy potrafią nie przekraczać 150pkt a różnice pomiędzy nimi to zazwyczaj np. 3pkt nie wpłynie negatywnie na wynik końcowy…. inaczej: nie ma opcji na wygraną w przypadku karnych punktów w dwóch rundach, nie mówiąc o całej grze nie przejmowania się jedzeniem – ewentualnie wyobrażam to sobie jako jakiś mega blitzkrieg, ale szanse są moim zdaniem zerowe (chyba, że współgracze to debile albo nie potrafią grać po prostu).

  Mylisz się za to w innej kwestii – teraz wcale nie masz przymusu oddawania zasobów w sensie materiałów! Musisz oddać jedzenie które masz (nawet jak jest go za mało) i przyjmujesz -10pkt. Możesz zapłacić 1materiał = 1jedzenia ale to Twój wybór! (zazwyczaj robi się tak w przypadku jak masz materiał a brakuje Ci np. 1-2sztuki).

 22. Mst

  Ja uważam, że wersja z punktami karnymi (-10VP) ale bez utraty innych zasobów poza jedzeniem w przypadku nie wyżywienia swoich ludków jest wystarczająco zbalansowana. Późniejsze poprawki (typu utrata zasobów lub -4VP za każdego głodzonego ludka) niepotrzebnie zmniejszają ilość strategii możliwych do wykorzystania.

 23. Ink

  @dominusmaris: A nie wystarczy wyobrazić sobie, że w tej terminalnej chwili nadeszła odsiecz?

 24. Folko

  Wprawdzie nie rozegrałem 60 partii w Stone Age, nie jest tu też na to miejsce, ale zgadzam się z Tommy. Większość „strategii wygrywających” (głodzenie, nie zbalansowane karty) jakie pojawiły się po wejściu na rynek SA wynikała z małej ilości rozegranych partii…

 25. Avatar

  @dominusmaris
  Popłakałem się ze śmiechu, i jednocześnie ręce opadły mi w bezsilności. Pieklenie zabawne przedstawienie tragicznej sceny. Chłopaku, marnujesz się tu, weź się lepiej za pisarstwo ;)

  To ja dorzucę jeszcze masę historycznych gier wojennych z Conflict Of Heroes czy Combat Commander na czele, gdzie mamy np. Niemców, których jest garstka – ale świetnie wyszkolonych i wyekwipowanych – kontra horda słabych czerwonoarmiejców, którymi się ciężko dowodzi.

  Zagadnienie, które porusza gra Trzewika – czyli starcia gdzie atakujący ma miażdżąca przewagę nad obrońcą, a ten i tak wygrywa (czy ma przynajmniej taką możliwość) jest stałym problemem przy projektowaniu gier wojennych.
  Im bardziej skrajny przypadek tym trudniej go odwzorować na planszy, czasami się to udaje lepiej, czasami gorzej, czasami myślę, że to w ogóle bezcelowe.
  Można by tu mnożyć przykłady – z polskiego podwórka warto wspomnieć świetną jak na swoje czasy – a i dziś IMHO trzymającą poziom – grę „Tannenberg 1914” gdzie jedna armia niemiecka stosując klasyczny manewr po liniach wewnętrznych pobiła kompletnie dwie armie rosyjskie. Udało się to głównie dzięki nienawiści, jaką się darzyli rosyjscy generałowie a także słabym rozpoznaniem ich wojsk oraz sprawności armii niemieckiej.

  Jeszcze ciekawiej sprawa się miała 10 lat wcześniej w Chinach podczas wojny rosyjsko-japońskiej, gdzie armia japońska – o wiele mniej liczna niż Rosjanie – regularnie biła tych ostatnich. Próbując oddać ten konflikt na planszy dałem sobie spokój, bo co to za radość była by, gdyby gracz dowodzący wojskiem Romanowów miał niemalże pewność, że jakiej akcji zaczepnej nie zaplanuje to i tak spali ona na panewce (fatalne morale i zdolności oficerów) i będzie mógł się tylko bronić.

  Przyczyny dla których dana bitwa (z ww. typu) okazała się sukcesem garstki obrońców były różne. Nie jest to akurat miejsce żeby tu je wymieniać, ale myślę, że to też jest jakiś trop przy konstruowaniu takiej gry. Pomyślałem, że może w następnych odcinkach się dowiemy, że obrońca na początku gry będzie losował 1-2 karty specjalne (z powiedzmy 10), które dadzą mu specjalny bonus, a atakujący nie będzie miał pewności co to za karta (zagrana w krytycznej chwili np. uchroni twierdzę przed upadkiem w danej turze). A ponieważ karty będą bardzo różne, to atakujący nie będzie wiedział czy zastosował dobrą taktykę – i stąd będzie brało się napięcie :)
  Czy będzie to niespodziewana odsiecz z flanki, czy obrońcy-samobójcy jak Pan Wołodyjowski wysadzający się razem z wieżą, czy zdrajca który ma zabić jednego z dowódców szturmujących wojsk? A może w Grenadzie zaraza? („Dlatego Ci obrońcy tak dziwnie łatwo ustępują!”)
  Tak sobie puściłem wodze fantazji ;)

 26. Avatar

  PS. Wracając do Grenady:
  Czy autor przewiduje umieszczenie – może w dodatku do gry? – kultowej postaci polskiej literatury, słynnego Almanzora, przez swą dzielność zwanego Zwierzem Alpuhary? xD

 27. Avatar

  Odi – gralem kilka razy w prototyp i dla mnie gra ta silniejsza, atakujaca strona – jest bardziej miodna, ma wiecej inicjatywy w „kombinowaniu”. To zalezy pewnie troche od typu osobowosci – Rafalowi, ktory ze mna gral bardziej podobala sie rola obroncy.

  Mysle, ze wrazenie jest troche podobne jak w Zombiakach – zombiaki maja spore mozliwosci kombinowania i zaskakiwania, blefowania. Obronca w zasadzie musi odbijac strzaly i doczekac switu :)

 28. Avatar

  no wlasnie, w sumie zapowiadaja sie przerobione zombiaki… a zombiaki wg mnie to niestety kiepska gra. wolalbym cos w stylu konfrontacji – gdzie kazda ze stron wymaga innej taktyki i stylu gry

 29. Avatar

  romek – uwierz, widzialem stronghold w akcji i NIE SA to zombiaki ;)

  (chyba, ze sam fakt, ze jeden z graczy napiera, a drugi sie broni jest dla ciebie odrzucajacy. Wtedy nie ma rady…)

 30. Avatar

  Jeśli gra ma się dobrze sprzedawać i ma być w klimacie fantasy, to najlepiej jeśli będzie osadzona w świecie Władcy Pierścieni, a tu nie ma problemu, bo czy gra nie może być o bitwie w Helmowym Jarze? Rozwiązuje to problem zwycięstwa obrońców – przychodzą Enty i atakujący znikają.

 31. Avatar

  Nie sądzę, żeby portal było stać na taką licencję.

 32. Avatar

  Potwierdzam, że Portal nie stać na licencję Lord of the Rings :D

 33. Avatar

  Mam nadzieję, że twórcy Stronghold znają/mają świadomość istnienia gry „Bitwa na polach Pellenoru”, do której bardzo bardzo mocno nawiązuje tekst felietonu… czytając go, miałem przed oczyma tą właśnie grę, tym bardziej, że umiejscowiono ją właśnie w świecie Wojny o Pierścień.

  Gra ta zresztą była udana, mimo różnych wad i jakości wydania właściwego czasom, w których się ukazała, i bardziej grywalna niż monstrualna Wojna o Pierścień, która trwała tak długo, że nie dało się jej skończyć.

  Jak na razie tematycznie Stronghold wyważa otwarte drzwi. Nie znam pomysłu na mechanikę nowej pozycji Portala, ale koncept już był – a implementacja wcale udana.

 34. Avatar

  z info na wiki nt. „Bitwy…”:

  W 1984 roku powstała strategiczna gra planszowa Bitwa na polach Pelennoru. Wydało ją wydawnictwo Encore (które wydało również Wojnę o Pierścień).

  W skład gry wchodził 12 stronicowy podręcznik, opisujący zasady, oraz plansza heksogoniczna składająca się z 3924 pól, na których to zobrazowano pola Pelennoru, oraz miasto Minas Tirith wraz z okolicą.
  Na planszy uwzględnione są mury, bramy, skały i góry, tunele, szańce, lasy i zagajniki, oraz trzy drogi: do Rohanu, Minas Morgul i Pelargiru.

  Rozgrywka odbywa się turowo (16 tur), podczas których gracze poruszają się swoimi żetonami po planszy i walczą (rozstrzygają specjalne statystyki oraz rzuty kostką). Jeden z graczy dowodzi broniącymi się wojskami Gondoru i Rohanu, zaś drugi armią Saurona.

  Kluczowe są tury druga (nadciągają posiłki wojsk Mordoru) oraz piąta (przybycie Jeźdźców Rohanu). Pod koniec gry następuje „powrót króla” kiedy to przybywa z odsieczą Aragorn.
  W grze pojawiają się różne postaci specjalne, takie jak Éomer czy Khamûl. Gandalf i Wódz Nazgûli mogą dodatkowo rzucać potężne czary. Z jednostek specjalnych trzeba wspomnieć o Grondzie, wielkim taranie jakiego użyto przy oblężeniu. Oddziały są podzielone na łuczników, piechotę, kopijników, toporników, jazdę, kuszników, Uruk-hai, gwardię pałacową, mûmakile, ciężką jazdę, trolle czy wreszcie łuczników konnych. Te same oddziały orków i ludzi mają różne statystyki.

  Przeciętna rozgrywka może trwać od dwóch do pięciu godzin.

 35. Avatar

  Myślę, że adaptowanie do potrzeb gry, historii z książki jest świetnym pomysłem i dobrze się sprawdza: GoT, Filary, Tolkienowate, Imię Róży, Conan (długo jeszcze?)… Można zaczerpnąć z historii napisanych przez polskich autorów, którzy są całkiem poczytni na „naszym”, rynku. Gdyby gra odniosła międzynarodowy sukces (czego Trzewikowi z teamem szczerze życzę), mogłaby wypromować również książkę – korzyść obopólna. Jak chcemy standardów to ze światem Wiedźmina, czy z Narrenturm nie byłoby, chyba, problemu nie do przeskoczenia, a rozgrywka nabrałaby głębi…

 36. Avatar

  Necr – ile polskich ksiazek jest bestsellerami i ile z nich sprzedaje sie nie tylko w PL ale takze na Zachodzie?

 37. Avatar

  Chyba na tym właśnie polega pomysł Necra, można wejść od kuchni. Weźmy takiego Dukaja (na bazie jego opowiadania powstała ,,Katedra”-film animowany nominowany do Oskara).

  Gra planszowa na podstawie ,,Inne Pieśni” mogła by się stać hitem, jest tam wiele ,,pretekstów” do stworzenia świetnej mechaniki, a wtedy i książka mogłaby się lepiej wypromować.

  Wydaje mi się że świat nie musi być skazany na Harrego Pottera, o Eragonie nie wspominając.

 38. Avatar

  Dominus to bierz się do roboty i dokonaj retheme’u Dominusa Marisa na świat „Innych pieśni”:)))

 39. Avatar

  Jeśli o Dukaja chodzi, to czekamy tylko na ciężką optymalizacyjną eurogrę w realiach „Lodu”, gdzie wydobywamy i sprzedajemy tungetyt i zimnazo, zabiegamy o względy Ojca Mroza, a to jak daleko zajdziemy na Drogach Mamutów zależy od poziomu ćmieczy w organizmie. ;P

 40. Avatar

  „Szukam innej gry. Takiej, żeby gracze mieli inne cele, albo zupełnie inne środki do osiągnięcia celu, żeby nie startowali z takiej samej pozycji, nie wiem, czegoś takiego, żebym miał poczucie, że każdy przy stole realizuje inną, zupełnie inną taktykę. Co byś polecił.”

  Odpowiedź: Bitwa na polach Pelennoru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings