Bausack – niech żyją klocki! [Współpraca reklamowa z Zoch] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

bausackMarzeniem mojego dzieciństwa były klocki, dokładnie klocki Lego. Niestety nie miałem rodziny za granicą, która mogła by mi takowe sprezentować, nie mieliśmy również tyle pieniędzy by kupić je w Peweksie. Marzenie dziecka należało czymś zaspokoić, miałem więc klocki… drewniane. Z perspektywy czasu widzę, że nie była to zła zabawka, była przede wszystkim bardzo twórcza.
Czy dzisiejsza recenzja będzie opowiadać o klockach? W pewnym sensie tak, opowiem o grze, w która zbudowana jest z klocków, opowiem o Bausack.

Być może nie lubicie podziału w recenzji na opis wykonania, zasad… ja nie przepadam za takim sformalizowaniem, ale dzisiaj zrobię to, bo trzeba…

kilka słów o wyglądzie Bausaca

… napisać. Pudło do gry jest spore i ciężkie. W środku znaleźć można 70 drewnianych klocków w dwóch kolorach (ładnie zapakowanych do dwóch woreczków), oraz mały trzeci woreczek z „kryształkami” służącymi jako waluta. Klocki zrobione są wyśmienicie, nie wiem czy są wykonane ręcznie, czy maszynowo, faktem jest że nie można się do nich przyczepić. Prawie każdy jest inny, to zaleta tej gry, ale również powód dlaczego kosztuje tyle pieniędzy, bo Bausack to droga gra.

Zawartość pudełka

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy oczywiście również instrukcję – kolorową, osobiście uważam, że nie najlepiej napisaną – i… to wszystko.

Instrukcja, jak to instrukcja...

Instrukcja, jak to instrukcja...

W trakcie gry

uczestnicy budują wieże. Każdy swoją, każdy inną – bo jak wspomniałem powtarzających się klocków jest niewiele. Celem nie jest zbudowanie najwyższej, najpiękniejszej, składającej się z największej liczby elementów wieży, tylko takiej, która ustoi jak najdłużej. Jeśli w trakcie zabawy któremuś z graczy wieża się przewróci – odpada on z gry, a klocki wchodzące w skład jego budowli, stają się dostępne dla wszystkich.

Klocki białe

Klocki białe

A jak się buduje?

Prosto. W trakcie swojego ruchu gracz wybiera jeden klocek z dostępnych, a następnie może z nim zrobić jedną z dwu rzeczy: pierwszą – może zdecydować, że chce dodać go do swojej budowy – w ten sposób inicjuje licytację „kto da więcej”. Gracze po kolei podnoszą stawkę – płaci się wspomnianymi kryształkami, każdy z graczy na początku zabawy dostaje ich 10 i muszą mu wystarczyć na całą grę – lub pasują. Osoba, która zadeklarowała najwięcej odrzuca kryształy do banku, bierze klocek i ustawia na swojej budowie. Pierwszy jest bazą, pozostałe ustawia się na nim – tworząc w ten sposób wieżę. Drugą rzecz jaką może zrobić gracz w ruchu, to wybranie klocka i zaproponowanie go osobie siedzącej na lewo od siebie – licytacja w „odrzucanie”. Ta jeśli nie chce go wziąć, wykłada przed siebie kryształek i daje kolejnej. Następna musi oddać dwa kryształki… i tak w kółko, aż w końcu ktoś zdecyduje się wziąć klocek i ustawić na swojej budowie. Wszystkie osoby, oprócz tej która wzięła element, muszą odrzucić zadeklarowane kryształy. Gracz proponuje oczywiście taki klocek, który kompletnie nie pasuje do budowy współgracza.

Klocki czerwone - te bardziej świńskie

Klocki czerwone - te bardziej świńskie

To właściwie całe zasady gry, która nosi nazwę Knock Out. Tu mała dygresja, w pudełku mamy opis 4 gier, Knock Out jest najbardziej popularny, na nim dzisiaj się chciałem skupić.

Zabawa czy gra?

Kolejne kroki budowy

Kolejne kroki budowy

Gdy moje dzieci zobaczyły Bausacka, od razu rzuciły się na niego i zaczęły budować wieże. Nie zależało im na grze, po prostu zaczęły się bawić w budowę. Ba, jak zauważyłem później, nie tylko dzieci podchodziły tak do pierwszych rozgrywek, dorośli również dali porwać się urokowi zabawy w układanie, przecież w każdym z nas kryje się dziecko :-) Gdy już minie pierwsze zauroczenie – mi osobiście nie mija – zaczyna się prawdziwa gra, a ta mimo prostych zasad może wzbudzić spore emocje. Z jednej strony jest stres, spowodowany dokładaniem kolejnych elementów do wieży, z drugiej… ciągłą licytacją, szczególnie tą w „odrzucanie”, ona powoduje że w miłej wydawało by się gierce może być sporo

negatywnej interakcji.

Budowa - ciąg dalszy

Budowa - ciąg dalszy

Grać można na dwa sposoby, defensywnie – wybierając klocki dla siebie i wykorzystując je w budowli, lub agresywnie – podkładając „świńskie” elementy współgraczom. W ten sposób przeciwnicy albo dokładają nieciekawe klocki do budowli, albo zmuszeni są pozbyć się kryształków. Jeśli tych zostanie im niewiele, możliwości odrzucenia niepasujących elementów stają się coraz mniejsze, a wraz z rozwojem gry jest to coraz bardziej istotne. W końcu dochodzi do sytuacji, że gracz zostaje bez kryształów, a co za tym idzie, zmuszony jest przyjmować wszystkie otrzymywane klocki… jego czas jest już policzony.

Niepozorne, a jakże ważne kryształki...

Niepozorne, a jakże ważne kryształki...

W pierwszych rozgrywkach może wydawać się, że licytacja „kto da więcej” jest mało istotna, prawda jest taka, że dobrze dobrany element może naprawić chwiejną, niezbyt stabilną wieżę.

Bausack – podsumowanie.

Zabawa w klocki zachwyciła mnie. Już pierwsze spotkanie z grą kilka lat temu na tyle mnie zainteresowało, że wylądowała na mojej wish liście. Niestety cena odstraszała, nie byłem również pewien, jak Bausack zostanie przyjęty u mnie w domu. Teraz wiem, że to gra dla wszystkich. Potrafią się nią zachwycić gracze, potrafią osoby początkujące, dorośli i dzieci.

Klocki z bliska

Klocki z bliska

To jedna z najlepszych gier zręcznościowych jakie znam, dokładnie w moim rankingu znajduje się na drugim miejscu, zaraz za Carrom. W przeciwieństwie jednak do tego klasyka, w Bausack mogą bawić się wszyscy, doświadczenie nie ma tu dużego znaczenia. Polecam Bausack, zdaję sobie sprawę, że to droga zabawa, dlatego drogi czytelniku lepiej najpierw zagraj u kolegi… a jeśli 180 zł nie jest dla Ciebie przeszkodą, to po prostu kup, daj się zauroczyć klockom.

Suche fakty

Autorem gry jest Klaus Zoch – właściciel firmy o tej samej nazwie. To jedna z pierwszych gier wydanych przez te wydawnictwo. Bausack istnieje już na rynku od przeszło dwudziestu lat i doczekał się wielu dodruków – o ile można tak powiedzieć o tej grze; w pewnym momencie był nawet dystrybuowany przez Hasbro, pod nazwą Bandu. Gra w 1988 roku była nominowana do Spiel des Jahres, a ostatnimi czasy zauroczyli się nią Skandynawowie, w 2008 roku uznana została za najlepszą grę w Finlandii, w 2009 za najlepszą grę rodzinną w Norwegii, oraz w Szwecji – za najbardziej innowacyjną grę.

I jeszcze raz klocki... wszystkie razem

I jeszcze raz klocki... wszystkie razem

Zalety

 • Wykonanie
 • Pomysł
 • Grywalność

Wady

 • Cena

bazik – 5/5 – najlepsza gra zręcznościowa typu 'baw się elementami aż się rozsypią’ jaką grałem. Po wysłuchaniu reguł zanosi się na kolejną Jengę czy Villę Paletti, ale okazuje się że dodana mechanika nie jest wcale taka sztuczna tylko naprawdę działa. Dodatkowo – jakoś tak jest że pomimo przedziwacznych klocków naprawdę da się robić duże skomplikowane konstrukcje, co daje sporo frajdy. Polecam.

Pancho – 3/5 – zaznaczam wyraźnie, że zagrałem tylko raz. Ciekawy pomysł i świetne wykonanie. Niestety w naszej rozgrywce potencjał gry marnował się. Do licytacji prawie w ogóle nie dochodziło, wszyscy tylko starali się wcisnąć innym najgorsze elementy. Po kilku turach rozgrywka zaczęła być nużąca, bo sprowadzała się głównie do obserwacji czy uda się ustawić element przeciwnikowi, czy jednak jego konstrukcja zawali się. Zainteresować się warto, ale gdy gra jest w kolekcji kolegi.

Veridiana – 3/5 – Ja się grą nie zachwyciłam, ale generalnie nie zachwycam się grami zręcznościowymi. Niemniej, potrafię docenić pomysł Bausac’a i .. negatywną interakcję, której nigdy za dużo! Uważam, że odrobina doświadczenia jest przydatna. Pamiętam wieże z pierwszej rozgrywki i te z kolejnych – znacząco się różniły. Samo budowanie jest naprawdę przyjemne. Lecz po odpadnięciu można już tylko czekać aż reszta graczy skończy rozgrywkę. Poza tym, warto grać na dużym stole aby przewracająca się wieża przeciwnika nie zburzyła mojej ;) Dla fanów zręcznościówek na pewno gratka!

ja_n – 3/5 – Grałem w tę samą rozgrywkę co Pancho i też tylko raz. Może ta rozgrywka była jakaś pechowa, ja jednak mam inny zarzut do gry.  Pomysłem na Bausack jest powstawanie nieprawdopodobnych konstrukcji, które stoją wbrew prawom fizyki, w tej grze oczekujemy że gdy wydaje się, że nic już nie można dostawić do budowli, graczowi jednak się to udaje i co więcej – nowy element otwiera nowe perspektywy na przyszłość. Niestety w naszej rozgrywce nic takiego nie nastąpiło. Tylko jedna budowla – moja – była godna uwagi, składała się bodaj z 8 elementów i wszystko zadziałało w niej tak jak napisałem powyżej. Jednak nie miałem żadnych szans wygrać gry, a wszyscy pozostali gracze przegrywali na dostawianiu elementów które po prostu nie mieściły im się na podstawce, a nie było mowy o ustawieniu czegokowiek na drugiej kondygnacji. Gra ma wielki potencjał, ale coś w niej nie zazębia się tak jakby mogło.Dziękujemy firmie Zoch za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (1/5):

Oprawa wizualna (5/5):

8 komentarzy

 1. Avatar

  Widziałem jak graliście na Pionku i wyglądało fajnie. Gdyby nie cena, to może nawet bym kupił.

 2. Avatar

  W Bausack grałem na Pionku.
  Fajnie się grało, ale wg mnie gracze mają za mało kryształków. W naszej rozgrywce 3 z 4 osób szybko się „wykosztowało” i gra przerodziła się w podkładanie mało atrakcyjnych klocków przeciwnikom, którzy nie mogli się obronić.
  Pomimo tego budowle wyszły nam fajne (zainteresowanym mogę podrzucić fotki :)

 3. Avatar

  Czy dobrze zrozumiałem, że w roku 2009 w Szwecji za innowacyjną uznana została gra mająca jakieś 11 lat (licząc od „Spiel des Jahres” w ’88)? Gra wygląda ciekawie, ale mam podejrzenie, że w tym przypadku głównie liczyła się duża ilość drewnianych klocków ;)

 4. Avatar

  Graliśmy na Pionku dwa razy, w dwie osoby. Też mięliśmy niedobory kryształków. Poza tym dwie osoby to jednak za mało do gry (jakoś nie zaskakuje, kto jest graczem po lewej), a dwie gry to za mało na rozwinięcie skrzydeł przez grę.

  No i cel gry kłóci się z wewnętrzną siłą każącą budować więcej i wyżej ;)

 5. Folko

  #Iqc – przeszło 20 lat :-) No ale co z tego, jeśli dla nich to nowa gra?

 6. Avatar

  Ależ właśnie to podkładanie mało atrakcyjnych klocków jest najlepsze i kombinowanie jak to co dostaliśmy jakoś upchać, żeby się budowla nie zawaliła.
  Marudzicie. Świetna Gra :-)
  Jakby było za dużo kryształków to gra trwałaby za długo.
  A używanie kryształków na licytacje o klocki jest moim zdaniem ich niepotrzebnym marnowaniem.

 7. Avatar

  Chciałbym podkreślić, że gra ma kilka wariantów, mi osobiście najbardziej przypadł do gustu ten z budowaniem wspólnej wieży, może dlatego ,że grałem przeważnie z dzieciakami. Warto jednak zagrać we wszystkie warianty by w pełni docenić grę.

 8. Folko

  :-) Jak zauważyłeś tu opisany jest Knock Out… do innych powrócę ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings