Home / Recenzje / Gry dla dzieci / Czarodziejski Labirynt, czyli Mądre Sowy testują Zieloną Sowę

Czarodziejski Labirynt, czyli Mądre Sowy testują Zieloną Sowę

Niedawno do sklepów trafił, wydany nakładem wydawnictwa Zielona Sowa, Czarodziejski Labirynt. Jest to jedno- lub dwuosobowa gra dla dzieci w wieku lat 6 lub wyższym, w której czas rozgrywki nie powinien przekroczyć 20 minut.

Czarodziejski Labirynt zwrócił moją uwagę pewnymi swoimi nawiązaniami do Karuby. Dżungla, skarby, układanie ścieżek – podobieństwa do hitu autorstwa Rudigera Dorna na pierwszy rzut oka były spore.

Zasady gry

Zasady Czarodziejskiego Labiryntu, jak można było się spodziewać, są bardzo proste. Musimy ułożyć drogę prowadzącą od naszej postaci do skarbu, z tą różnicą, że tutaj postacią nie musimy poruszać – wystarczy, że utworzymy połączenie pomiędzy bohaterem i skarbem.

W zależności od wybranego wariantu gry (w instrukcji znajdują się 3) rozkładamy odpowiednią liczbę zakrytych kafli, rozmieszczamy naszych bohaterów, skarby oraz ewentualne przeszkadzajki wzdłuż krawędzi „planszy” i możemy przystępować do rozgrywki. W trakcie tury możemy odkryć zakryty kafel drogi lub obrócić odkryty oraz – w niektórych wariantach – musimy przesunąć o jedno pole, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, pnącza (rzeczone przeszkadzajki).

W wariancie jednoosobowym gra się kończy kiedy ułożymy ścieżki wiodące do wszystkich naszych skarbów jednocześnie lub wpadniemy w pnącza (co oznacza przegraną). Przy pojedynku dwóch graczy na zakończenie liczone są punkty – jeden za skarby leżące po mojej strony planszy (bo miałem do nich łatwiejsze dojście) oraz dwa za kafle leżące po stronie planszy przeciwnika (potrzebne było ułożenie dłuższej ścieżki). Rolą pnączy w pojedynku jest pozbawianie graczy skarbów, co wiąże się z jednoczesną utrata punktów zwycięstwa.

Okiem mądrych sówek i starego puchacza

Testowałem grę z głównie 6- i  7- latkami, czyli w teoretycznie w najmłodszym przedziale wiekowym wskazanym na pudełku. Żadnemu dziecku w tym wieku ani zrozumienie zasad ani sama rozgrywka nie sprawiły żadnego kłopotu. Miałem też okazję zagrać z 5-letnim chrześniakiem i również tutaj, po kilku przypomnieniach chłopiec złapał reguły i spokojnie radził sobie z zabawą (w wariancie najprostszym, bez pnączy). W tym przedziale wiekowym gra sprawiła się więc całkiem dobrze.

Niestety nie jest to jednak gra, w którą rodzic-geek chętnie zagra ze swoją pociechą. Jest to jedna z tych gier, w których podczas pojedynku dorosły – dziecko co najmniej jeden z graczy będzie niezadowolony. Senior, gdy będzie musiał dawać dziecku fory, albo junior, gdy jednak forów nie będzie dostawał, przez co będzie notorycznie przegrywał. Z kolei jeżeli chodzi o wariant solo to, o ile dziecko jest w stanie się przy nim jeszcze jakiś czas bawić, o tyle dla dorosłej osoby jest on po prostu zbyt trywialny i nudny.

Reasumując, Czarodziejski Labirynt jest przeznaczony przede wszystkim dla młodszych graczy, szczególnie w wieku 5-7 lub 5-8 lat, przy czym wśród nich powinien sprawdzić się zarówno w wariancie solo jak i dwuosobowym. Graficznie i jakościowo jest przyzwoicie wydany, chociaż do jakości gier od Trefla czy (większości) Egmontu trochę mu jednak brakuje. Plusami są bez wątpienia niska cena oraz szybki czas gry, który pozwoli dzieciom rozegrać pojedynek lub partyjkę solo nawet podczas szkolnej przerwy.

Ogólna ocena (5/10):

Złożoność gry (1/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Dziękujemy firmie Zielona Sowa za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

GF Express: Sleeping Gods

W sierpniu 2019 roku Ryan Laukat przeprowadził kampanię crowdfundingową swojego najnowszego dzieła. Kickstarterowa zbiórka Sleeping Gods zakończyła się gigantycznym sukcesem. Projekt wsparło ponad 12000 osób. Poprzednie gry tego autora, takie jak Górą i Dołem czy też Bliżej i Dalej zyskały sporą rzeszę fanów spośród graczy znad Wisły. Nie ma się więc co dziwić, że także Sleeping Gods szybko znalazło się na ich celowniku. Polska wersja gry wydawała się być kwestią czasu. I rzeczywiście, Lucky Duck Games Polska postanowiło podjąć się tego karkołomnego (ze względu na ilość tekstu do przetłumaczenia) zadania. Już jutro, na portalu wspieram.to, rozpocznie się kampania Uśpionych Bogów. Niektórzy z naszych redaktorów mieli okazję tytuł ten wypróbować już jakiś czas temu. Ich opinia o grze sprawiła, że zdecydowaliśmy się objąć ją patronatem Games Fanatic. Ja swój egzemplarz (w angielskiej wersji językowej) dostałam niedawno. Dziś opowiem Wam, dlaczego nasza decyzja była według mnie strzałem w dziesiątkę. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap