Home | Katalog gier | Gry edukacyjne | Czy wiesz który zwierz…? czyli rzecz o dinozaurach i innych zwierzętach prehistorycznych

Czy wiesz który zwierz…? czyli rzecz o dinozaurach i innych zwierzętach prehistorycznych [Współpraca reklamowa z Lucrum Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Czy wiesz, który zwierz…? Dinozaury i inne zwierzęta prehistoryczne

Autor: Bernhard Naegele
Wiek: 6+ (wersja PL: 4+)
Czas gry: 20 min.
Liczba graczy: 2-6
Wydawca PL: Lucrum Games
Ranking BGG: 6.4
Cena: ok. 25 zł

Mówiąc dinozaury mamy zwykle na myśli dawno wymarłą grupę gadów zamieszkujących naszą planetę w erze mezozoicznej. Jednak dinozaury w sensie hierarchii linneuszowskiej, to takson obejmujący tylko dwa rzędy z licznej podgromady archozaurów, w skład którego dzisiaj włącza się także ptaki. Należy więc pamiętać, że wiele znanych nam wymarłych gadów jak np. ichtiozaury, plezjozaury, pterozaury, pelikozaury tak naprawdę dinozaurami nie było. I w tym miejscu gra ma u mnie plusa już na dzień dobry za te „i inne zwierzęta prehistoryczne”. Choć szkoda, że na kartach nie znajdziemy informacji do jakiej grupy zwierząt dany gad (najczęściej gad – choć znalazło się tam też parę rybek) należy – ale karta i tak jest mocno przeładowana treścią, więc może nie wymagajmy za wiele.

Dinozaury obejmują dwie główne grupy zwane rzędami: dinozaury gadziomiedniczne (Saurischia) i dinozaury ptasiomiedniczne (Ornithischia). Podstawą tego podziału jest budowa miednicy – przypominająca budową miednicę obecnie żyjących ptaków lub gadów. Co ciekawe – pomimo swojej nazwy ptaki nie należą do dinozaurów ptasiomidnicznych ;)

Poniżej (fot. Wikipedia) schemat podziału dinozaurów – jak widać żadnych latających ani pływających gadzin tu nie zobaczymy.

Dinozaury ptasiomiedniczne wszystkie były roślinożerne – zarówno dwunożne jak i czworonożne, choć większość z nas będzie je kojarzyła z czworonogami: potężnymi ceratopsami (triceratops, którego spopularyzował Steven Spielberg w Parku Jurajskim) czy stegozaurami (dla odmiany chory dinozaur w książce Michaela Crichtona to stegozaur, nie triceratops, ale Spielberg oddał mu chwałę w drugiej części i stadko stegozaurów również mogliśmy podziwiać na ekranach kin). Ale może zapamiętaliśmy pachycefalozaura, który uderzał głową w samochód niczym taran? to przykład dwunożnego ptasiomiednicznego dinozaura.

Olbrzymie zauropody (najczęściej myślimy wtedy o brachiozaurze albo diplodoku) to już dinozaury gadziomiedniczne. One też były roślinożerne. Za to teropody (też należące do gadziomiednicznych) to w większości nasze dobrze znane z kina mięsozaury: tyranozaur, velociraptor, spinozaur i reszta krwiożerczego towarzystwa.

To tyle tytułem tego przydługiego wstępu. A co znajdziemy na kartach?

Gromadka drapieżnych teropodów: welociraptor, giganotozaur, deinonych, tyranozaur, troodon, dilofozaur, allozaur

Czteronożne, roślinożerne zauropody: apatozaur, diplodok, barozaur i brachiozaur

Bardzo ciekawym pomysłem jest – jak widać – zestawienie z sylwetką człowieka.

Takie maleństwa :) choć to nie dinozaury, to jednak i wśród dinozaurów też było wiele małych rozmiarów, np. procomsognathus, którego akurat w kartach nie ma, ale to te małe dino, które polowały stadnie podgryzając swoją ofiarę i czekając aż osłabnie (Jurassic Park)

Kolejną innowacją w stosunku do swoich już wydanych braci jest rewers karty. Dowiadujemy się z niego nie tylko nazwy gatunkowej i cech, ale poznamy masę ciała, długość oraz okres występowania. A skoro tak, to … może zagramy w Timeline? ;)

To teraz dla odmiany zwierzęta, które nie są dinozaurami. Gady latające i pływające.

A to już Massetognathus i Cynognat.

No właśnie, tego mi brakuje w Zwierzu – mamy nazwę gatunkową, ale kompletnie nie wiemy do jakiego taksonu go zaliczyć. Na moje oko, oba są gadami ssakokształtnymi, ale tak na pewno to mogę powiedzieć to tylko o cynognacie.

No i może to byłoby tyle tych pseudonaukowych wywodów.

Czy gra mi się podoba? Tak. Mnie się podoba cały cykl (tu jest recenzja pozostałych trzech części – nie będę mnożyć bytów, zapraszam do przeczytania). Dinozaury (i inne zwierzęta prehistoryczne ;)) nie ustępują pozostałym częściom, a nawet wnoszą więcej. No i oczywiście trzeba pamiętać, że wiedza paleontologiczna zmienia się z roku na rok…

A właśnie, à propos zmian. Wiedza na kartach trzyma poziom. Dam przyklad:

Deinonych (Deinonychus) – ewolucja rekonstrukcji (z serwisu DinoAnimals.pl)

Jeszcze za mojej młodości dinozaury były przedstawiane jako szare, bure i z łuskami. Dopiero niedawno (dzięki kolejnym znaleziskom) odkryto, że skóra tych kopalnych gadów była kolorowa (bo dlaczego nie??) a wiele z nich miało pióra. Powyżej ewolucja rekonkstrukcji a poniżej karta deinonycha, odwzorowująca stan obecnej wiedzy.

Warto jeszcze może na koniec wspomnieć, że jest nie tylko więcej informacji, ale również cechy, których szukamy są dopasowane do gadów kopalnych. Nie mamy więc np. ogona, ale będziemy szukać kostnych płyt. I to w zasadzie tyle – trzeba po prostu w to zagrać. Myślę też, że dla dzieci, które uwielbiają dinozaury ten konkretny wariant Zwierza będzie łakomym kąskiem.

 Dziękujemy firmie Lucrum Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*