Home | Wiadomości | Cykle | Essen Spiel 2019 – a co nowego od…? (część 1)

Essen Spiel 2019 – a co nowego od…? (część 1)

❍ Reading Time: 3 minutes

Jak tu zorientować się w setkach nowych gier, które będą sprzedawane lub prezentowane na targach w Essen? Ilu fanów, tyle pomysłów. Można spróbować przejrzeć całą listę na BGG, można kierować się kciukami danymi przez innych użytkowników, można wypatrywać ciekawych tytułów czy okładek. Ja jednak przypomniałem sobie o pytaniu, które prędzej czy później co roku pojawiało się w rozmowach ze znajomymi miłośnikami gier.

A co nowego na tegoroczne Essen stworzył [tu wstaw nazwisko ulubionego projektanta]?

To pytanie postanowiłem wykorzystać do stworzenia poniższego zestawienia, przeglądając zapowiedzi pod kątem najbardziej uznanych twórców gier. Pozostał problem – których projektantów wybiorę do zestawienia? Aby uniknąć uznaniowości postanowiłem skorzystać z… uznaniowości kogoś innego. A konkretnie z algorytmu, z którego korzysta co roku użytkownik BGG Tony Chen, by na podstawie rankingu BGG wyznaczyć najbardziej prominentnych twórców.

Wyniki jego zastosowania dla roku 2018 znajdziecie tutaj.

 

Nie przedłużając ani chwili dłużej przechodzę do zapowiedzi. A zatem…

 

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Corey Konieczka?

Nic. Dla najwyżej ulokowanego w rankingu projektanta (Rebelia, Twilight Imperium, Eldritch Horror) Essen nigdy nie było ważną datą w kalendarzu. Jest ściśle powiązany z rynkiem amerykańskim.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Uwe Rosenberg?

Numer dwa rankingu (Kawerna, Uczta dla Odyna, Agricola, Le Havre) to zupełnie inna historia – na Essen znajdziemy kilka pozycji z nim powiązanych, choć niestety nie doczekamy się żadnego dużego tytułu. Dwa mniejsze to: Nova Luna od Edition Spielwiese, abstrakcyjna gra kafelkowa, której współprojektantem jest Corné van Moorsel, oraz Robin of Locksley od Wyrmgold GmbH, dwuosobówka oparta o zbieranie zestawów. Poza nimi są oczywiście kolejne (które to już) dodatki do nieśmiertelnych klasyków: Agricoli oraz Fasolek.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Reiner Knizia?

Od doktora (Eufrat i Tygrys, Ra, Samuraj) zawsze możemy spodziewać się licznych tytułów i tak będzie również tym razem. Nakładem Tasty Minstrel Games wyjdzie Aristocracy, z mechanikami zbierania zestawów i walki o przewagi. Pegasus Spiele dostarczy nam Axio Rota, abstrakt ze znajomymi z Geniusza i Axio symbolami. Z kolei od Ludonova dostaniemy Babylonię, nieco większą pozycję z mapą i żetonami. Oprawą graficzną kuszą Chartae od XVgames, gra o kartografach i starożytnych mapach. Wreszcie Ravensburger zaprezentuje The Quest for El Dorado: The Golden Temples, które może być zarówno osobną pozycją, jak i łączone z wydaną u nas przez Naszą Księgarnię Wyprawą do El Dorado.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Bruno Cathala?

To również płodny projektant (7 Cudów, Pięć Klanów, Cyklady), zatem i tym razem będzie czego szukać. Po kolei zatem. Conspiracy: Abyss Universe od Bombyx, karcianka osadzona w świecie znanym z Abyss. Ice Team od The Flying Games – skierowana raczej do młodszych graczy dwuosobówka o wyścigach niedźwiedzi polarnych. Ishtar: Gardens of Babylon od Iello – świetnie wyglądająca gra kafelkowa. Kameleo od Blue Orange – gra logiczna przeznaczona głównie dla jednego gracza (ale działająca też na dwóch). Wreszcie ponownie od Blue Orange – Kingdomino Duel, dwuosobowa wersja gry, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Stefan Feld?

Cóż… niewiele. Poza dodatkami promocyjnymi, wydaniami specjalnymi itp. wyłowiłem w zasadzie jedynie dodatek do Merlina – Merlin: Knight of the Round Table.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Vlaada Chvátil?

Słynny Czech (Cywilizacja, Mage Knight, Tajniacy) kolejny rok z kolei nas nie rozpieszcza. Na Essen znajdziemy jedynie długo oczekiwany dodatek do Cywilizacji: Poprzez wieki – Through the Ages: New Leaders and Wonders. (PS. Albo i nie znajdziemy, bo właśnie ogłoszono, że ze względu na błędy druku nie będzie na Essen dostępny do kupienia).

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Eric Lang?

Ponownie, jak w przypadku Coreya Konieczki – Essen to nie jest miejsce, w którym oczekujemy nowości od Erica Langa.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Martin Wallace?

Od autora Brassa i Steama zobaczymy dwie nowe pozycje: Nanty Narking, czyli przetematowiony Świat Dysku, zresztą dostępny już u nas po polsku, oraz Judge Dredd: Helter Skelter od Osprey Games. Ta druga gra to figurkowa planszówka podobna do Wildlands, ale stawiająca przeciwko sobie postacie znane z komiksów taki jak Sędzia Dredd czy Sláine.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Wolfgang Kramer?

Wraz ze swoim kiedyś nierozłącznym (a teraz już niekoniecznie) współprojektantem Michaelem Kieslingiem stworzył Paris, euro z masą typowo eurowych mechanik. Na Essen będzie jedynie w wersji demonstracyjnej, póki co nie znamy nawet wyglądu okładki.

Co nowego na tegoroczne Essen stworzył Michael Kiesling?

Ano właśnie, wspomniany Michael Kiesling działając już indywidualnie dostarcza nam więcej nowości. Po pierwsze – trzecią część cyklu Azul, czyli Azul: Summer Pavilion. Po drugie – kolejna gra o ogrodnictwie, tym razem w Japonii – Miyabi od HABA. Po trzecie wreszcie dodatek do Heaven & Ale: Kegs & More.

Michael Kiesling był dziesiąty na liście, więc to dobry moment na przerwę. Jako że druga dziesiątka składa się z niemniej znanych nazwisk, niebawem możecie spodziewać się drugiej części tekstu.

Ostatnia uwaga: jeżeli pominąłem jakąś znaczącą pozycję u któregoś z wymienionych projektantów, będę bardzo wdzięczny za zwrócenie uwagi. Wszak byłoby to karygodne zaniedbanie, gdyby jakaś gra przeszła nam koło nosa…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*