Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Przewrotne żabki – taktyka i memory

Przewrotne żabki – taktyka i memory [Współpraca reklamowa z Granna] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 2 minutes

Przewrotne żabki (Flip Over Frog)
Autor: Okabenius ( Takuya Okabe  – 岡部 拓也 )
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 min
Wiek graczy: 6+
Rok wydania: 2018
Wydawca PL: Granna (2021)
Ranking BGG: 6.7/10

Przewrotne żabki to bardzo prosta ale przyjemna gra. W swoim ruchu wybierasz jedną z trzech żabek trzymanych na ręce i kładziesz na wolne pole (lub na nieaktywną, czyli odwróconą żabkę) na planszy. W zależności od tego jakie pola wskazują strzałki na kafelku dokładanej właśnie żabki – odwracasz sąsiadujące (po skosie lub wertykalnie/horyzontalnie) żabki na drugą stronę.  Żabki występują w czterech kolorach. Celem jest posiadanie na planszy na koniec gry największej liczby odkrytych (czyli aktywnych, awersem ku górze) żabek w swoim kolorze. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że tożsamości w tej grze są ukryte – przeciwnicy nie wiedzą jaką żabką jesteś (i vice versa).

Żabkę możesz położyć jedynie na pole wolne lub z zakrytą (odwróconą żabką). Wśród kafelków, które co rundę dobierane są losowo na rękę, występują też węże (jest ich tylko cztery) – węże z kolei możemy dokładać tylko na odkrytą żabkę a efektem będzie usunięcie węża i żabki z gry. Co to oznacza? A tyle, że raz położona żabka na planszy absolutnie nie jest stabilna. W zasadzie prawie na pewno każda z żabek co najmniej raz zostanie obrócona. Pomyślmy…. dokoła naszej żabki jest 8 pól (czasem mniej, jeśli jest na brzegu, ale przyjmijmy, że mamy ich 8). Żabki mają strzałki albo na rogach, albo na brzegach – czyli odwracamy żabki stykające się rogami, albo brzegami. No trzeba mieć wyjątkowego farta, żeby wszystkie pola dookoła mojej żabki zostały zapełnione takimi żabkami, które nie ruszą mojej.

A co jeśli położę żabkę na polu, które już jest otoczone? I tak może się jeszcze wszystko wydarzyć! Pamiętajcie, że żabki można kłaść na odwrócone żabki – i w tym właśnie jest siła prowadząca… do chaosu ;)

Przyznam, że nie wyrobiłam sobie jeszcze strategii w tej grze. Nawet jeśli uda mi się położyć żabkę w miejscu już otoczonym, to i tak za chwilę położenie kolejnej żabki na kolejnym, oddalonym polu spowoduje odwrócenie żabki, która sąsiaduje z moją, a w szczególności za chwilę na tej odwróconej żabce może się pojawić kolejna żabka, która odwróci moją. Może, ale nie musi…

To jest lekka, rodzinna gra. Może być też grą imprezową (na małoliczne imprezy – gdyż albowiem jak na pudełku jest napisane – raptem czterech graczy grać może). Nie odkryłam jedynej słusznej strategii. Chaos panuje dość spory – zarówno przy grze w 2 jak i 4 graczy (poza tym, że na czworo wiadomo, że grają wszystkie kolory). Na pewno jest to gra, która ćwiczy pamięć. Nie do końca da się zaplanować takie ułożenie żabek, aby mieć gwarancję swojego koloru, ale na pewno da się zapamiętać (lepiej lub gorzej) gdzie która żabka leży. Niekoniecznie wiec trzeba kłaść swoje żabki – czasem lepiej kłaść żabki tak, by moje już tam leżące odwróciły się na właściwą stronę.

Przewrotne żabki w ciekawy sposób połączyły strategiczne myślenie z mechaniką memory. Gra jest prosta, przyjemna i na pewno nie można o niej powiedzieć, by była schematyczna. Powinna się spodobać nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom. A na pewno warto przynajmniej ją wypróbować.

Widzicie sytuację końcową? Wydawało się, że niebieski (to byłam ja) przegra z zerowym dorobkiem, ale gracz po lewej szczycący się doskonałą pamięcią postanowił wykonać strategiczny ruch… i oto wszystkie cztery kolory remisują!

Great game!Grę Przewrotne żabki kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*