Home / Katalog gier / Gry dla dzieci / Jaś i Małgosia

Jaś i Małgosia

Jaś i Małgosia
Autor: Krzysztof Jurzysta
Wiek: 6+
Czas gry: 20 min.
Rok pierwszego wydania: 2021
Wydawca PL: Granna

Zacznijmy od tego, że produkcji pt. „Jaś i Małgosia” w kategorii gier dla dzieci jest dość spora liczba. Nawet na BGG znajdziecie niemiecką produkcję z 2005. A rodzimych pozycji à la chińczyk czy grzybobranie (tyle, że z chatką z pierniczków) jest bez liku. Ale to nie to. To nie ten Jaś i Małgosia. TEN Jaś i Małgosia jest całkiem sprytną kooperacyjną grą strategiczną.

Co rundkę rozbudowujemy nasz labirynt kafelków aby móc poruszać figurkami Jasia i Małgosi mniej więcej  w tym samym tempie, w jakim będzie poruszać się Baba Jaga. Nasze postacie bowiem biegają wokół domku, a czynią tyle ruchów ile zewnętrznych kropek w ich kolorze znajduje się w danym momencie na zbudowanej z kafelków planszy.

Słyszałam wiele zachwytów nad tą grą (nie przeczę, że zasługuje). Deklaracje, że gra nie jest łatwa, że tyle kombinowania.

Otóż powiem tak: ile razy do niej zasiadaliśmy, tyle razy wygrywaliśmy. Nie przeczę, że trzeba trochę pomyśleć, ale… naprawdę wystarczy pomyśleć. Co rundę dokładamy kafelek do naszego wspólnego tableau i staramy się uzyskać dwa cele: pierwszy – to ułożenie jakiegoś wzoru (cukierka/rogalika/lodów/etc.) aby móc zdjąć z domku pierniczek (jak zdejmiemy wszystkie pierniczki to wygramy). Drugi cel – tak dokładać te kafelki, aby dzieci i baba jaga poruszały się mniej-więcej w tym samym tempie (mechanicznie: aby kropek w danym kolorze po zewnętrznej stronie naszej układanki było mniej-więcej tyle samo). Oczywiście możemy na chwilę zaburzyć owo rozmieszczenie kropek, ale wypada szybko naprawić sytuację, bo jak baba jaga dotrze lub minie pole z którymkolwiek dzieckiem – przegrywamy. To samo tyczy się dzieci – jeśli którekolwiek dogoni babę jagę… możemy na nowo rozkładać grę licząc na to, że odegramy się.

Podsumowując: Jaś i Małgosia to bardzo przyjemna gra kooperacyjna dla dzieci. Dla dorosłych nie stanowi żadnego wyzwania, ale dzieci uczą się (eureka!) strategii :) W kategorii gier dla najmłodszych jest to całkiem udana pozycja. Polecam.Grę Jaś i Małgosia kupisz w sklepie

Dziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Trek 12 – w szeregach i obszarach pośród gór

Ostatnio mam wrażenie, że każdą moją recenzję muszę zaczynać od zaznaczenia miłości do danego gatunku. Tak się jakoś dość fortunnie składa. I tym razem przyznaje się bez bicia – jestem fanką wykreślanek, zwłaszcza tych zmyślnych oraz precyzyjnie skrojonych. A jak jeszcze temat jest oryginalny i ciekawy, to w to mi graj. Jakiś czas temu na rynku pojawił się Trek 12 od wydawnictwa Rebel. Nie było o niem zbyt głośna, a szkoda, gdyż jest to naprawdę sprytny i bardzo przyjemny filler, który niejednym może nas zaskoczyć. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap