Home | Katalog gier | Gry strategiczne | Czaszki z Sedlec

Czaszki z Sedlec [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Czaszki z Sedlec (Skulls of Sedlec)
Autor: Dustin Dobson
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 20 min.
Wiek 8+
Rok pierwszego wydania: 2020
Wydawca PL: Lucky Duck Games
Ranking BGG: 7.5/10

Jest to gra inspirowana Kaplicą Czaszek z Sedlec w Czechach.

Szybka i lekka gra, w której wszystko cudownie ze sobą współgra i daje dużo satysfakcji. Gramy 6 (lub 9) rund, podczas których zbieramy karty ze stołu i budujemy piramidę czaszek w naszym tableau.

Punkt pierwszy: wybór kart 

Bierzemy dowolną odkrytą kartę, albo – jeśli są jeszcze jakieś zakryte stosy – odkrywamy dwie (z dwóch różnych stosów) i musimy wziąć wtedy jedną z nich. Wybór ten delikatnie łechce szare komórki, ponieważ za chwilę będziemy je dokładać do naszego tableau, a to jak dołożymy da nam punkty zwycięstwa na koniec gry.

Punkt drugi: karty układamy przed sobą w formie piramidy

Oczywiście nie można budować w powietrzu, położenie każdej karty na wyższym poziomie jest możliwe tylko wtedy, gdy karta w całości opiera się na dwóch kartach z niższego poziomu. Trzeba to dobrze przemyśleć, bo czaszki punktują w różny sposób – a to za sąsiedztwo, a to za obecność na danym poziomie, a to za karty „pod sobą” etc. i ma to olbrzymie znaczenie gdzie którą kartę położysz.

Piramida czaszek

Piramida czaszek (gra 3 i 4 osobowa). Mnisi punktują za obecność na każdym poziomie, Zbóje za sąsiedztwo z mnichem, Kochankowie muszą mieć parę, aby zapunktować, Chłopi po prostu dają 1pkt (niewiele, ale przynajmniej pewniak) a Król daje punkty za każdego króla i chłopa leżącego w piramidzie na niższym niż on poziomie. Tutaj: Król da 3pkt (za trzech chłopów), każdy z trzech Mnichów da po 2 pkt., dwóch Zbójów zapunktuje po 2pkt, ale trzeci nie da nic, bo nie sąsiaduje z mnichem, Kochankowie dadzą razem 6pkt a Chłopi po jednym. Jeśli dobrze liczę – razem 23 punkty.

Punkt trzeci: ograniczenie kart na ręku

Ograniczenie to wynosi dwie karty – jest cudownie minimalistyczne, a przez to trzeba się dobrze zastanowić jaką kartę zabrać ze stołu, a przede wszystkim czy w ogóle ją brać (bo może jednak dołożyć do piramidy jeśli jedną już mamy na ręku) aby nie zablokować sobie w kolejnej turze możliwości wzięcia jeszcze lepszej karty.

Czaszki z Sedlec - karty na ręku

Ograniczenie ręki do 2. No i co tu zagrać?

Klimat nićmi szyty

Nie będę ściemniać, że jest mocno klimatyczna. Ta gra równie dobrze mogłaby być o zwierzątkach, albo o kolekcjonerach. Albo o segregacji śmieci. Ale jest o czaszkach – i fajnie, bo przy okazji może się człowiek czegoś dowiedzieć. Pierwsze co zrobiłam po przyjeździe do domu (w Czaszki grałam na Planszówkach w Spodku) to wygooglanie co to jest ten Sedlec i czy rzeczywiście były tam jakieś czaszki ;)

Tak czy owak – temat dobrze pasuje do koncepcji tworzenia piramidy. A już to, że zbóje chcą odkupić swoje winy i dlatego punktują będąc w pobliżu mnichów – rozwaliło mnie na łopatki.

Cud, miód, malina.

Polska wersja zawiera w sobie od razu dwa dodatki – Monstrancję, czyli tryb solo, oraz dodatkowe karty z nowymi czaszkami (czaszkami katów), które umożliwiają rozgrywkę w 4 osoby. To bardzo miłe.

Czaszki z Sedlec. Tryb solo. Będziemy układać nie tylko piramidę z czaszek ale też wylosowany wzór (tu monstrancję). A także rozpatrywać dodatkowy warunek.

Czaszju z Sedkec - Kaci.

Dodatek: Kaci. Kaci dają 1pkt a dodatkowo punktują za każdego połączonego zbója.

Reasumując – gra jest lekka i przyjemna, obfitująca w wybory. Dobrze się skaluje. Posiada tryb solo. Może nie jest hitem nad hity, ale wśród fillerków się wyróżnia i daje naprawdę sporo satysfakcji. Polecam. W kategorii oceny trynitarnej jest kandydatem do kupna (czyli 2/2).

Czaszki z Sedlec

Czaszki z Sedlec. Koniec dwuosobowej gry. Punktacja: 2pkt (za Króla) + 10pkt (za pięciu Mnichów) + 2pkt (za dwóch Chłopów) + 12 pkt (za dwie pary Kochanków) + 6pkt (za trzech z Zbójów – czwarty nie sąsiaduje z mnichem, więc nie daje punktów) + 9pkt. za Katów (ten z lewej da 4pkt z czterech zbójów plus 1pkt sam za siebie, a ten z prawej tylko trzy punkty za zbójów i jeden punkt za siebie – ta sama grupa trzech połączonych Zbójów pracuje zarówno dla jednego jak i dla drugiego Kata).Grę Czaszki z Sedlec kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Macie błąd w przykładzie liczenia punktacji. Za katów powinno być 9 pkt. (1 pkt. + 1 pkt. za połączonego zbója)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*