Citadels
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Autor: Aluka (Aluka)

Czytając liczne wypowiedzi na polskich i zagranicznych forach, stykałam się niemal wyłącznie z bardzo pozytywnymi opiniami na temat Citadels. Sama też nie będę oryginalna i przyznam, że jest to gra naprawdę świetna. Śliczne wydanie utrzymujące klimat średniowiecznego miasta, proste, ale ciekawe i bogate zasady to cechy decydujące o tym, że Citadels gwarantuje długie godziny doskonałej zabawy i warta jest swojej ceny.

O jakości Citadels świadczy już sam fakt, że w roku 2000 została ona nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody „Gra roku”.

Pierwsze spojrzenie

Zawartość pudełka wygląda bardzo zachęcająco. W jednej przegródce stosik kart przedstawiających dzielnice, w drugiej karty postaci, dalej garść złocistych plastikowych żetonów (co ciekawe, w starszych wydaniach Citadels były one tekturowe), większe, kolorowe żetony z obrazkami postaci i jakimiś tajemniczymi cyframi, wizerunek korony na podstawce. Karty są czytelne i ładnie zaprojektowane. Bez problemu można odczytać opis umiejętności każdej z postaci czy specjalnych właściwości niektórych dzielnic. Wszystkie elementy gry są bardzo estetycznie wykonane, grafiki na kartach i żetonach zdecydowanie zasługują na pochwałę. Dobrze jest od razu zaopatrzyć się w komplet koszulek na karty, gdyż naprawdę szkoda by było je zniszczyć.

Rozgrywka

Zasady Citadels są dziecinnie proste. Chociaż po przeczytaniu instrukcji mogą pojawić się jakieś wątpliwości, z pewnością zostaną one rozwiane w ciągu pierwszych 15 minut gry. Ja nauczyłam się grać błyskawicznie, chociaż warunki były ciężkie – konwent, późna nocna godzina, jedna, lekko zakręcona osoba tłumacząca zasady i kilku mocno zaspanych graczy, widzących Cytadele po raz pierwszy w życiu. Mówiąc ogólnie – Cytadele polegają na wybudowaniu jak najpotężniejszego miasta w jak najkrótszym czasie. W rozgrywce uczestniczyć może od 2 do 7 graczy. Zasady są tak skonstruowane, że nie ważne, ile osób bierze w niej udział, zabawa zawsze jest przednia.

Początkowo graliśmy w pięć osób. Na początku tury osiem podstawowych kart postaci przedstawiających Zabójcę, Złodzieja, Maga, Króla, Biskupa, Kupca, Architekta i Generała [chwilowo nie mam lepszego pomysłu na Warlorda] było tasowanych, jedna z nich odkładana na bok zakryta, druga także odkładana, jednak tym razem obrazkiem do góry. Gracz rozpoczynający turę w tajemnicy przez innymi wybierał sobie postać z pozostałych sześciu i przekazywał karty dalej. Ostatnia, niechciana przez nikogo karta także odkładana była na bok (zakryta). Następnie nadchodziła pora na kolejne wywoływanie każdej z postaci (od Złodzieja zaczynając, na Generale kończąc). W swojej kolejce mogła ona wykorzystać swoją unikalną umiejętność, pobrać złoto i inwestować w budowanie swojego miasta. Ten z graczy, który jako pierwszy postawił osiem dzielnic, kończył grę.

Czy zostawał faktycznym zwycięzcą, okazywało się dopiero po podliczeniu punktów (co jest zadaniem banalnie prostym – żadnych skomplikowanych matematycznych działań). Pierwsze dwie czy trzy kolejki były dość niezdarne i nieporadne, jednak szybko uczyliśmy się kombinować i przewidywać ruchy innych graczy – w końcu na tym ta gra polega.

Ponieważ na tych zasadach ciężko grałoby się w 2-3 osoby (zbyt wiele postaci pozostawałoby poza grą), Citadels zawiera na taki wypadek specjalne zasady. Każdy z graczy wybiera sobie aż dwie postacie, co wymusza zmianę taktyki i dodatkowo urozmaica grę. Nieco zmienione zasady pojawiają się także w przypadku grania w 7 osób.

Zasady rozszerzone

Zapewniam, że zasady podstawowe wystarczają, żeby bawić się wspaniale przez długie godziny. Jeśli jednak komuś wciąż jest mało, ma do dyspozycji zasady rozszerzone – dostępnych jest 10 dodatkowych postaci, które możesz wprowadzić do gry, zastępując nimi któreś z już poznanych ośmiu lub dodając dziewiątą.

Dlaczego jest taka zabawna?

Grając w Citadels szybko zauważysz, jak ważnym elementem jest interakcja między graczami. Ponieważ twoja wiedza na temat postaci, jakie wybrali inny gracze jest znikoma lub wręcz żadna, musisz wydedukować to z ich sytuacji lub po prostu zgadnąć. Jeśli nie jesteś doświadczonym pokerzystą i nie posiadłeś przydatnej umiejętności zachowywanie kamiennej twarzy, będziesz zmuszony różnymi sposobami zmylić przeciwników próbujących dokonać na Tobie zamachu Zabójcą czy Złodziejem opróżnić Twój skarbiec.

Podsumowanie

Na pytanie „Czy warto wydać na Citadels około 115 złotych?” musisz odpowiedzieć sobie sam. Moja odpowiedź brzmi „Tak!”. Nieczęsto spotyka się tak ciekawą, urozmaiconą i ładnie wydaną karciankę. Jeśli jednak ta suma jest dla ciebie za wysoka, a i z językiem angielskim masz pewne problemy – nie martw się. Już w zimie możemy spodziewać się polskiego wydania.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

20 komentarzy

  1. Avatar
    Artur Jedliński

    Ja moge tylko dodać od siebie, że Citadels robiło furorę na moim tygodniowym urlopie z planszówkami jak i na Teleporcie. Zdecydowanie POLECAM jako grę na imprezy i ze znajomymi, którzy niekoniecznie są maniakami planszówek (maniakom tym bardziej będzie się podobała).

  2. Avatar

    Tak jest chyba w większości gier. Czy to monopoly czy cytadela. O grach typu GoT nie wspominając :)

  3. Avatar

    Cóż, jest to przedewszystkim karcianka, więc jest duży element losowy w tej grze, trzeba poprostu mieć szczęście, którego brak jest zawsze najbardziej frustrujący…Pancho, nie graj z tymi osobami w pokera (oczywiście tego na pieniądze), bo możesz źle skończyć… :D

  4. Avatar

    U mnie przy niektorych partiach w GoT bardzo malo brakowalo do rekoczynow hehe :) . Ale moi gracze ucza sie, wiedza teraz ze spokoj i wyrachowanie to polowa sukcesu w tej grze .

  5. Avatar

    O samej grze w Polskij wersji cisza dalej…, Pozostaje zbierać pieniążki o ile….. wyjdzie. Znowu pesymistyczny nastrój.

    Tylko w sumie nie rozumiem Nataniel jednego, skoro ma wyjść Polska wersja to dlaczegi uparcie sprzedajecie wersję angielską?

    Ciekawe czy podoba się to tej tajemniczej firmie. Przez to sprzeda mniej gier i nie będzie was lubić za to.

  6. Avatar
    Artur Jedliński

    Na stronie zapowiedzi jest update:
    http://www.gry-planszowe.pl/article.php/12/32/Citadels-i-Drakon-po-POLSKU!.html

    Mam nadzieje, ze gra naprawde wyjdzie. Wiesz, wiele produktow jest wydawanych bez jakiejs specjalnej polityki informacyjnej – ja tego nie rozumiem, ja tego nie popieram – wg mnie o grze powinno sie mowic co chwile, pisac jak najwiecej, informowac prase, ze poszlo podpisalismy umowe, ze skonczylismy faze skladu, ze poszlo do drukarni, ze na biurku szefa stoja nowe kwiaty itd. W ten sposob nakreca sie popyt! Ech, coz zrobic – ja nie wplyne na te polityke.

    Poniewaz Citadels polskie ma wyjsc dopiero w listopadzie – a do listopada jeszcze sporo czasu. Naprawde te kilkanascie sztuk, ktore sprzedamy do listopada to nic w porownaniu z nakladem jaki na pewno jest planowany. Jesli gra trafi do hipermarketow (a mam nadzieje, ze trafi), to jest to kropla w morzu.

  7. Avatar
    Robert "Rathi Dragon" Jaskula

    To ja na pewno kupuje : ))
    Mialem zamowic, ale jesli ma byc w hipermarketach, to pewnie tak bedzie taniej.

  8. Avatar

    Jeżeli chodzi o kupno to polecam.
    W piątek dostałem swój egzemplarz i nawet mój siostrzeniec,
    „dość zmanierowany” młodzieniec, stwierdził po jednej partyjce, że: ” Fajna gra, lepsza od komputerowych”.

    Rathi, zapraszam na granie w cytadelki zanim zdecydujesz sie na kupno.
    Innych zainteresowanych z Krakowa także zapraszam na partyjkę.

    PS. Angielski do tej gry nie jest tak bardzo potrzebny. Jednak przydaje się osoba podczas gry, zwłaszcza wprowadzającej, która jest przynajmniej na średnim poziomie.

  9. Adam Wawrzynek

    To ja we wrześniu bardzo chętnie, chociaż z kupnem chyba poczekam do polskiej wersji – trzeba wspierać nasz rynek. Swoją drogą ciągle cisza o wydawcy…

  10. Avatar

    O.K. zorganizujemy spotkanie we wrześniu.
    ___
    Niechaj wasze cytadele rozbudowują się wszerz i wzdłuż.

  11. Avatar
    Robert "Rathi Dragon" Jaskula

    Dziekuje za zaproszenie.
    Jednak nie bede mogl z niego skorzystac.
    Przynajmniej nie „zanim zdecyduje sie na kupno”.
    Zanim wroce do Polski bede mial juz kupiona gre : )))
    Aczkolwiek bardzo chetnie zagram jak tylko wroce do Krakowa : ))

  12. Avatar

    Hehe, wyczytałem właśnie na BGG o pewnym polskim akcencie dotyczącym Citadels, a dokładnie – autora gry. Zgodnie z [url=http://www.boardgamegeek.com/geeklist.php3?action=view&listid=3660#item56100]biografią autora (podobno pochodzącą od niego samego), zamieszczoną na jednej z list na BGG, jego ulubioną wódką jest…. Jarzębiak! Może warto mu wysłać flaszke z opłaconą kopertą zwrotną. :) Kto wie, może odeśle w zamian gierkę?

    Pozdrawiam,
    Jacek

  13. Avatar

    „Born 19961” – Powrót do przyszłosci ;)

    A Jarzębiak to nie jedyny polski akcent, żonę też ma Polkę.

  14. Avatar
    Artur Jedliński

    i bywa w Polsce co roku, jak dobrze pojdzie to bedzie na Dracoolu w te wakacje.

  15. Avatar

    Hehe, no cóż, pora reaktywować komentarze pod tą recenzją, a cóż zrobi to lepiej niż jakaś kontrowersyjna opinia? Mnie Cytadela rozczarowała. Grałem kilka razy w 4 osoby i raz w 7 osób. Nie używałem kart z dodatku (na razie). Gra w 7 osób była ciekawsza niż w 4. Generalnie gra wydaje się trochę mało dynamiczna i niemrawa. Jak na grę „imprezową” zbyt wiele jest okazji, żeby odwracać uwagę od grania i zajmować się czymś innym podczas gdy rywale odgrywają swoje rundy lub wybierają postacie. Troszkę też za mało wynika z naszych zbudowanych dzielnic – ot raz po raz sciągniemy z nich jakieś drobne kwoty, część dzielnic fioletowych rzeczywiście się w grze przydaje. Może lekarstwem na to są karty z dodatku – tam więcej dzielnic ma jakieś cechy specjalne. Generalnie wrażenie moje oraz innych graczy, z którymi grałem jest takie: Bang! czy Bohnanza biją Cytadelę na głowę w kategorii gier imprezowych. Muszę jeszcze pograć w 2 i 3 osoby i może zmienię zdanie.

  16. Avatar
    Artur Jedliński

    Coz, o ile bardzo cenie sobie Bohnanze, to jednak moim znajomym, ktorych pierwszy raz namawiam do gry – latwiej jest pojac budowanie sredniowiecznego miasta niz przekonac ich do sadzenia fasoli :). Niestety w mojej grupie gralismy w nia az do zobrzydzenia i teraz raczej lezakuje czekajac na lepsze czasy.

  17. Avatar
    Agata Mężyńska

    W sylwestrowy wieczór „piłowaliśmy” i uprawę fasoli, i budowę średniowiecznych miast. To drugie szło jakoś składniej. Łatwiej podkładać świnie! Nawet jeśli nie tak dosłownie jak w Bohnanzie…

    Bez problemu dało się wszystkich namówić na obie gry . Może dlatego, że proponowały panie, a panom nie wypadało odmawiać. ;)

  18. Avatar
    Krzysztof Szala

    Strasznie chcialem Citadeli sprobowac, gdyz bardzo lubie takie klimaty. Po przeczytaniu instrukcji bylem jeszcze bardziej napalony. Gdy zagralem – rozczarowalem sie … zreszta juz prosilem na forum o wypowiedzi fanow tej gry. Bo moze ja po prostu czegos w niej nie dostrzegam ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings