Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Roll Through the Ages – czy Fred roluje Vlaadę?

Roll Through the Ages – czy Fred roluje Vlaadę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Gdy pierwszy raz zobaczyłem na BGG nazwę gry „Roll Through the Ages” pomyślałem: oto książkowy przykład oksymoronu, czyli wyrażenia wewnętrznie sprzecznego. Wszak Through the Ages to sztandarowa przedstawicielka gatunku heavy euro games, którego wielbiciele tradycyjnie kostek nie cierpią. A tu mamy grę która podkrada słynnej produkcji Vlaady Chvatila tytuł, temat i masę ciepłych emocji którą obdarzyli ją gracze i proponuje… turlanie kostkami!

Nowa gra amerykańskiego wydawnictwa FRED nazywa się niemal tak samo jak dzieło Chvatila, a czcionka na jej pudełku jest identyczna. W efekcie każdy gracz który tylko spojrzy na Roll Through the Ages, skojarzy je natychmiast z grą czeskiego projektanta. Jednak prócz tego że jej fabuła również opiewa losy rozwoju cywilizacji więcej podobieństw ciężko znaleźć. Autorem kostkowej wersji nie jest Chvatil, a znany głównie jako autor Pandemica Matt Leacock. RTtA jest przeznaczone dla 1 – 4 graczy, a jedna partia zajmuje średnio 30 minut, czyli 6-8 razy krócej niż gra w TtA. Czy wszystko to oznacza że FRED roluje Vlaadę Chvatila i próbuje jedynie wydoić graczy zakochanych w jego mózgożernej produkcji?

Filip Wiltgren

Drewniana plansza gracza, fot: Filip Wiltgren

Na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić. Po lekturze dwóch recenzji gry i pobieżnym poznaniu zasad (których przeczytać w całości nie można bo FRED jest jednym z wydawnictw, które stosuje całkowicie niezrozumiałą strategię ukrywania instrukcji do swych gier) wyłania się obraz RTtA jako ciekawego kostkowego chwilera, który nie ustrzegł się chyba jednak błędów.

W RTtA każdy z graczy otrzymuje drewnianą planszę na której za pomocą odpowiednich znaczników, wtykanych w odpowiednie otwory, zaznacza aktualny poziom surowców, którymi dysponuje jego państwo. Oprócz tego gracze mają też arkusze na których zapisują, zaznaczając odpowiednie rubryki, elementy swojej cywilizacji które udało im się wykreować. Trzon gry stanowią drewniane kostki. Na ich ściankach znajdujemy symbole: jedzenie, towary, pieniądze, robotników, lub trupie czaszki.

W swoim ruchu gracz rzuca tyloma kośćmi, ile ma wybudowanych miast (każdy zaczyna grę z trzema miastami, lecz może potem budować ich więcej). Wszystkie wyniki, oprócz trupich czaszek można przerzucać do trzech razy, próbując uzyskać rezultat pasujący do naszych planów. Gdy ustalimy już ostateczny wynik rzutów gracz musi wyżywić swoje miasta płacąc jedzeniem. Jeśli wyrzucił na kostkach trupie czaszki spotyka go jakiś rodzaj katastrofy, która odbiera mu punkty zwycięstwa lub zdobyte towary. Niektóre z układów katastrof mogą sprawić że nieszczęście dotknie pozostałych graczy.

Filip Wiltgren

Kości, fot: Filip Wiltgren

Na koniec ruchu gracz może spożytkować zdobyte surowce. Robotnicy mogą wznieść nowe miasto (kolejna kostka dla gracza), lub zostać skierowani do budowy jednego z cudów. Każdy cud składa się z określonej ilości elementów. Pierwszy kto wybuduje dany cud zdobywa określoną ilość punktów zwycięstwa, drugi twórca również uzyska punkty ale w mniejszej liczbie.

Zdobyte towary i pieniądze służą z kolei do rozwoju usprawnień, czy technologii. Mają one różny koszt i pozwalają w kolejnych turach gry omijać część reguł, lub dają specyficzny bonus. Agrykultura (nie mylić z Agricolą;) dodaje jednostkę żywności extra przy każdym wyrzuceniu na kostkach symbolu jedzenia, religia sprawi że katastrofa dotknie przeciwników a nie nasz naród, a dzięki architekturze każdy z wybudowanych przez nas cudów przyniesie 1 punkt zwycięstwa więcej. Takich „technologii” jest dostępnych 12. Na koniec swego ruchu gracz traci wszystkie niewydane pieniądze. Towary może kumulować aby wydać je na cenniejszą technologię w kolejnym ruchu.

Gra kończy się w momencie gdy powstaną wszystkie cuda świata, lub którykolwiek z graczy rozwinie pięć z dwunastu dostępnych technologii. Gra ponoć bardzo dobrze się skaluję i zapewnia emocjonująca zabawę w której rola szczęścia w rzutach i przyjętej strategii oceniana jest jako równorzędna. Recenzenci chwalą ilość możliwych dróg do zwycięstwa i wykonanie drewnianych plansz graczy.

Minusy to niski poziom interakcji, choć autor gry proponuje wariant umożliwiający handel towarami pomiędzy graczami. Nabywcy RTtA ganią również wykonanie kości. Mają one kolor naturalnego drewna i brązowy kolor symboli jest zbyt mało kontrastowy.

Ja bardzo lubię gry w których kości są używane w oryginalny i sprytny sposób i choć oczywiste jest, że porównanie RTtA do wielkiej poprzedniczki jest bluźnierstwem, to muszę przyznać że nowa gra FREDa zainteresowała mnie. Tym bardziej że jest już do kupienia w Polsce (dzięki Yosz za cynk).

Obawiam się jedynie zbyt wielkiej losowości i odrzuca mnie rozwiązanie kwestii liczenia punktów i notowania postępu w grze. Od towaru za 25 Euro oczekiwałbym czegoś więcej niż kartki papieru z rubrykami do wpisywania wyników. Niemniej jeśli ktoś grę kupi będę wdzięczny za zaproszenie do rozgrywki. Chętnie spróbuję u kolegi. W ciemno raczej nie kupię.

13 komentarzy

 1. Avatar

  Trudno powiedzieć, czy roluje, czy też ma po prostu umowę pozwalającą na eksploatcję linii…

  BoardGameNews było nieco bardziej przychylne grze, niż PT przedmówca :)

  Ja chętnie spróbuję, a co.

 2. Avatar

  Z tego co czytałem na BGG, gra powstawała zupełnie niezależnie od TtA, a dopiero po decyzji o jej wydaniu FRED zdecydował o zmianie nazwy. Czyli chwyt marketingowy – nie ma się co spodziewać podobieństw do oryginalnego TtA oprócz tematyki. Za to zapominając o eksploatacji marki, gra zapowiada się całkiem ciekawie – ja w każdym bądź razie, chętnie spróbuję.

 3. Avatar

  Ci z Freda to niech już lepiej sobie zmarszczą…

  czoło, zanim wpadną na kolejny pomysł by taką grę ludziom wciskać.

  Wiadomo, że to się sprzeda, ale jeśli wykorzystuje się tytuł gry ewidentnie dla geeków i daje się pod tym tytułem coś ewidentnie dla ludzi z dużym poczuciem humoru, to coś jest nie halo.

  Taką grę można sobie zrobić w domu.

  Potrzebujemy kilku kości. Na początku gracze rzucają trzema i zbierają punkty. Za 10 punktów można kupić dodatkową kostkę,
  za 25,0000537652363527 dodatkowe oczko na każdej kostce. Wyrzucenie 3 jedynek, niezależnie od liczby kości oznacza utratę połowy punktów. Wygrywa gracz, który jako pierwszy powie, że zaproponowanie tej partii było obrazą.

  Gra nazywa się Roll and Roll i opowiada wspaniałą historię kapeli Rockowej, podróżującej przez Stany w latach 80-tych…

  Jestem pewny, że Fredy mają prawa do nazwy TtA i nie tylko, ale takie gry to można robić na lekcji ZPT. Widać że na świecie planszówki są już baaaardzo komercyjne.

  P.S. Najbardziej śmiałem się ze zdania że gra się dobrze skaluje…

  Jak zagramy jutro rano w mycie zębów, to też sie świetnie wyskaluje.
  Możemy nawet myć wszyscy naraz :)

 4. Avatar

  @dominusmaris, czy możesz nie wypowiadać się o grach, w które nie grałeś. Skoro jesteś taki mądry, to dlaczego jeszcze nie masz wydanej żadnej swojej gry?

 5. Avatar

  Dominusmaris –> chyba coś ci się pozajączkowało. Nie czytałeś instrukcji, nie widziałeś gry, a tonem mentora piszesz, jak bardzo jest kaprawa.

 6. Avatar

  Najwyraźniej świat się jeszcze na mnie nie poznał :)

  Tak poważnie. Zastanawiam się na ile jest to krytyka mojej opinii a na ile samej formy mojej wypowiedzi? Jeżeli chcieliście na mnie wpłynąć bym zrezygnował z żartów spod przysłowiowej ,,budki z piwem”, bo Was nie bawią, to lepiej byłoby napisać o tym wprost.

  Wnioskuję to z osobistej wycieczki draco- mało merytorycznej (jak to z wycieczkami bywa), bo przecież mam prawo oceniać recenzowane gry, po przeczytaniu samej recenzji. Tak jak wszyscy. Nie jest tu wszak napisane: ,,Napisz komentarz, FOLKO”.

  Co do mojej wcześniejszej oceny. Chciałem się tylko wpisać w środowiskową tendencję. Chciałem być fajny. Przypomnę forum g-p.pl na temat mojej gry- dominus maris.
  Ile razy padały tam zwroty: ,,nie grałem” i ,,kostki”?

  Przyznaję, że grałem kiedyś w ,,kostkowego pokera” i świetnie się bawiłem, ale gdyby ktoś nazwał to cywilizacją i dorobił filozofię typu że kareta zmienia ustrój na monarchia, czułbym się oszukany.

  Skoro już o monarchi.

  Myślę że miałem prawo napisać, że
  ,,Król jest nagi”.

  Na koniec.

  Obiecuję bardziej dopasować swoje wypowiedzi do panujących standardów.
  Przepraszam i pozdrawiam.

 7. Avatar

  Pojawiła się na BGG videorecezja gry by Tom Vassel: http://boardgamegeek.com/thread/378186
  Tom chwali grę, co mnie martwi bo nie chcę wydawać 130 złotych na taka mała gierkę i naprawdę uważam że FRED roluje graczy. Walczę teraz z samym sobą. Serce mówi: kup, rozsądek: jako konsument powinieneś protestować bojkotując takiego wydawcę;(
  Naprawdę strasznie mnie to wkurza że sprzedają cztery drewniane deseczki i siedem kostek za tyle samo (a nawet więcej) za ile mogę mieć np. cudnie wydane Wasabi

 8. Avatar

  Kup Filipie, kup. Deseczki możesz też wykorzystać do innych celów. Np. jako podstawka pod gorący garnek :-)

 9. Avatar

  Albo do gry planszowej wg. definicji Dasilwy. Że każdy ma planszę i lutuje nią przeciwnika…:)))

 10. Avatar

  bard.pl 79,50

  planszomania.pl 75,00

  promocja jakaś chyba :-)

 11. Avatar

  To taka promocja z cyklu: „zróbmy coś żeby to zeszło” podejrzewam:)
  Przemiły Fred ma zaporowe ceny, startowali od 130 pln:P

 12. Avatar

  Początkowo byłem negatywnie nastawiony do gry, głównie ze względu na sceptyczne komentarze w sieci. Doszedłem jednak do wniosku, że opinia na podstawie instrukcji i screenów, a do tego cudza jest niewiele warta w porównaniu z odczuciami z rozgrywki i to własnymi. Załozenie było słuszne, pożyczona gra przypadła do gustu mnie i wspołgraczom, czyli podpada pod zakup. A że lekki filler ma logotyp niemal identyczny, co cięższa eurogra, ani mnie to ziębi, ani grzeje.

  A jak będę miał stenogramy rozmów między Fredem a Vlaadą, to Wam powiem, kto kogo rolował.

 13. Avatar

  Z perspektywy kilku gier też powiem że gra jest fajna, ale FREDa nie lubię jeszcze bardziej niż wtedy, gdy pisałem ten tekst:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings