Home / Wiadomości / Aktualności / Rankingi po dniu drugim – czy ta twierdza się utrzyma?

Rankingi po dniu drugim – czy ta twierdza się utrzyma?

SPIELStało się to nagle i nieprzewidywalnie. Jeszcze przedwczoraj twierdza trzymała się dzielnie, ale nie interesowało się nią zbyt wielu. Wiadomo – jak się nikt nami nie interesuje to przynajmniej jest spokój.Ktoś jedak dodał ocenę… i kolejną. Stało się. Stronghold wszedł na listę High Traffic rankingu GeekBuzz. Zdarzały się gorsze oceny, ale około godziny 14 czasu Essenowego stało się coś niesamowitego – gra Ignacego wspięła się na sam szczyt. Odpiera ataki Władców podziemi, a także Imperialistycznych państw z przyszłości (bodajże z 2030 roku). Nie wiem jak długo ta sytuacja się utrzyma. Nie wiem czy uda się utrzymać Twierdzę i czy musi ona paść. Czy Obrońcom uda się utrzymać? Na pewno robią co mogą – zresztą sprawdźcie sami – udało im się przesłać dwie wiadomości przez posłańców ([link], [link]). Ekipo Portala: utrzymajcie tę Twierdzę jak najdłużej się uda, aby zapamiętano w księgach, że Stronghold naprawdę był jedną z najgorętszych gier Essen 2009. Co by tu nie mówić Stronghold na szczycie listy wygląda przepięknie.

Ok, reszta wpisu będzie mniej poetycka. Jeżeli ktoś się jeszcze nie zorientował w zestawieniu GeekBuzz w tej chwili króluje Stronghold. Wciąż jest niewiele ocen ale widać, że są niezłe. Tuż za nim Dungeon Lords i Imperial. Pełne zestawienie poniżej:

Stronghold
stats & comments (12) 22 4.3
2
Dungeon Lords
stats & comments (16) 43 4.3
3
Imperial 2030
stats & comments (2) 17 4.2
4
Peloponnes
stats & comments (3) 17 4.2
5
Power Grid – Factory Manager
stats & comments (7) 51 4.1
6
Ghost Stories: White Moon
stats & comments (6) 15 4.1
7
Carson City
stats & comments (9) 38 4.1
8
Macao
stats & comments (3) 25 4.1
9
Endeavor
stats & comments (0) 26 4.0
10
Agricola: Farmers of the Moor
stats & comments (0) 27 4.0
 1. Stronghold 4.3 (22)
 2. Dungeon Lords  4.3 (43)
 3. Imperial 2030  4.2 (17)
 4. Peloponnes 4.2 (17)
 5. Power Grid – Factory Manager  4.1 (51)
 6. Ghost Stories: White Moon 4.1 (15)
 7. Carson City 4.1 (38)
 8. Macao 4.1 (25)
 9. Endeavor 4.0 (26)
 10. Agricola: Farmers of the Moor 4.0 (27)

Gra Peloponnes całkowicie umknęła mojemu radarowi. Nie wiem na razie nic o tym tytule – wygląda na kolejną wersję: niech każdy z graczy wcieli się we władcę państwa (Grecji w tym przypadku) i rozwija swoją cywilizację kulturowo, zdobywa tereny, buduje miasta. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

autor: Taibi

autor: Taibi

Macao to nowa gra Stefana Felda – i nie – nie ma nic wspólnego z grą karcianą Makao. Gra, która od razu zniechęciła mnie kostkami w grze. Zresztą Stefan Feld skończył się na Notre Dame.. a na pewno mnie zniechęcił marnym In the Name of the Rose z zeszłego Essen.

autor: Warbaer

autor: Warbaer

Inną grą, której nie ma w tym zestawieniu (jest w Medium Traffic) jest Koplopers & Dwarsliggers – kolejowa gra z Holandii wykorzystująca jako mechanikę Action Points Allowance System – czyli po prostu punkty akcji, które w swojej turze możemy wydawać na różne czynności. Przyjrzę się jej z zaciekawieniem.

autor: Giuoco

autor: Giuoco

Drugie zestawienie, któremu trzeba się przyjrzeć to oczywiście Fair Play (dla niezorientowanych, Fair Play to niemieckie pismo o grach planszowych, które co roku na targach prowadzi właśnie takie zestawienie). Ranking w swoim charakterze zupełnie odmienny od GeekBuzz – mniej ‚Geekowy’, przepytujący większą ilość ludzi, w tym większą ilość „graczy niedzielnych”. Zestawienie zupełnie inne od wczorajszego:

1. Machtspiele, eggertspiele, Note 1,74
2. Magister Navis, Lookout Games, Note 1,82 (czyli Endeavor w wersji niemieckiej)
3. Macao, alea, Note 1,84
4. Dungeon Lords, Czech Games Edition, Note 1,88
5. Carson City, HUCH! & friends, Note 1,95
6. Vor den Toren von Loyang, Hall Games, Note 1,95
7. Opera, HUCH! & friends, Note 1,96
8. Funkenschlag-Fabrikmanager, 2F-Spiele, Note 1,96
9. Automobile, Treefrog, Note 2,00
10. Dominion: Seaside, Hans im Glück, Note 2,00
11. À la carte, Heidelberger, Note 2,00
12. Egizia, Hans im Glück, Note 2,04
13. Im Wandel der Zeiten Würfelspiel, Pegasus, Note 2,11
14. Ra, Abacusspiele, Note 2,16
15. Tobago, Zoch, Note 2,24
16. Shipyard, Czech Games Edition, Note 2,33
17. Colonia, Queen Games, Note 2,53
18. Battlestar Galactica, Heidelberger, Note 2,54
19. El Paso, Zoch, Note 2,69
20. Atlantis, Amigo, Note 2,72
21. Seidenstraße, DDD, Note 2,75
22. Savannah Tails, Fragor Games, Note 2,80

Loyang został zauważony (zresztą w rankingu BGG również zaczął nadrabiać straty). Carson City, Opera, Factory Manager i Dungeon Lords radzą sobie ciągle bardzo dobrze. Co to jest Machtspiele – znowu gra, która mi gdzieś umknęła. Niestety Strongholda nie widać, co jest dość dziwne skoro z tego co Trzewik mówił wyprzedali prawie cały zapas gier.

Z news’ów Blipowych Pancha (które możecie przeczytać obok, ale może ktoś nie zuważył ;) )

 • Havanna. Zaskakujaca dobra, tylko draco wystawil zagraj u kolegi. Warta kupna
 • Tobago. Sympatyczna familijna gra, swieza mechanika choc tez mozna bez niej przezyć
 • Krysis.Nowa wegierska gra.Strasznie slaba, nudna i bez nowych pomyslow. Unikac
 • Karciany samurai dziala fajnie. Rozrywka 15-20 minut. (ciekawe, słyszałem coś innego: przyp yosz) Teraz nacieramy w factory managera
 • Arkana straszna kicha. Nie wystarczy tylko jechac na mechanice dominiona. Dobrze ze nie kupilem

Trochę nowych  zdjęć wrzuciła Melisa m.in z wspomnianego wcześniej Koplopers & Dwarsliggers, a także bardzo ładnie wyglądającej Hansa Teutonica. Kulkmann jak zwykle się rozpisuje, ale tym razem nic co by mi wpadło jakoś szczególnie w oko. Nie wiem jakim cudem wcześniej nie wpadłem na galerię w Milan-Spiele.de – koniecznie obejrzeć.

Weekend więc polecam od czasu do czasu zerknąć na kamerkę z Essen. Wczoraj jednym uchem byłem na targach i słyszałem tłumaczenie Last Train to Wensleydale przez Martina Wallace’a (i widziałem jak musiał sprawdzać w instrukcji, zasady do własnej gry), widziałem trochę gry w Colonia (wygląda interesująco – całe szczęście kostka nie odgrywa jakiejś wielkiej roli). Słuchałem tłumaczenia Shipyard, widziałem durne miny graczy w „Bunny, Bunny, Moose, Moose”, a także kawałek tłumaczenia Dungeon Lords. Niestety nie załapałem się już tłumaczenie Strongholda :( A w międzyczasie na czacie można pogadać np z Aldiem czy Scottem Nicholsonem (który co chwila rzuca żartami z rękawa – niesamowity jest).

To by było na tyle dzisiaj. Do następnego wpisu.

18 komentarzy

 1. Avatar

  Pytanie – dlaczego Stronghold wygrywa z Dungeon Lords, skoro mają tyle samo stars, a Dungeon Lords ma więcej głosujących?

  Gratulacje dla Trzewika!

 2. Folko

  Peloponnes ma ciekawą mechanikę, nic specjalnie odkrywczego, ale zapowiada się ciekawie. Gracze rozbudowują swoją cywilizację poprzez dobudowywanie budynków, obszarów… te zdobywane są przez licytację, ale sam zakup nie wystarcza. Trzeba mieć jeszcze zasoby by dane obszary/budynki wybudować. W grę można bawić się też samemu, co na pewno jest plusem…

 3. Avatar

  Wookie: pewnie na którymś tam miejscu po przecinku Stronghold wypadł lepiej

 4. Avatar

  Czy to jakiś nowy trend z tymi ,,kartami cywilizacji”? Widać w planszówkowie też panują mody. Piję do tej Grecji, ale też do innych gier jak Rise czy Dungeon i Shipyard.

 5. Avatar

  obowiazkowa matematyka na maturze jak widac potrzebna ;)

 6. Avatar

  stronghold 94-95 pkt w 22 glosach )4,273 – 4, 318
  DL w 43 glosach 183 (4,256) do 187 (4,349). Ale 187 i 186 odpada bo bylby wtedy na pierwszym miejscu. Przy 95 pkt Strongholda wynik DL to 183-185), przy 94 – DL ma ich 183 :)

 7. Avatar

  ragozd: nie rozumiem wywodu. Przecież wiadomo, że jak ma więcej głosów to sumarycznie punktów jest więcej (dwa razy więcej głosów, dwa razy więcej punktów). Ale liczy się średnia tak?

 8. MichalStajszczak

  @yosz> Nie rozumiem, czego nie rozumiesz. Oczywiście, że liczy się średnia. Ale podawane na stronie wartości średniej zaokrąglane są do pierwszej cyfry po przecinku, natomiast klasyfikacja tworzona jest na podstawie wartości dokładnych. Ragozd po prostu pokazał, że przy tylu głosach i takiej podanej średniej, suma gwiazdek Strongholda (a jest to oczywiście liczba całkowita) może wynosić 94 lub 95, a DL od 183 do 185 (bo przy teoretycznie mozliwych 186 i 187 gra DL byłaby na prowadzeniu).

 9. Avatar

  ok, to już teraz rozumiem co rozumieć ;)

 10. Avatar

  Huhu, Stronghold w końcówce High Trafic.

 11. Avatar

  Ow, duzy spadek Strongholda – teraz na 9. po mocnej obniżce ratingu

 12. Avatar

  tylko dlatego że ocena spadła o 0.1 punkta – to nie jest mocna obniżka ocen

 13. Ja_n

  Pewnie to skutek soboty – stosunek geeków do graczy niedzielnych na targach się zmienił, więc i oceny Strongholda będą spadać. Swoje Stronghold zrobił, szum wywołany, wszyscy którzy śledzili targi na bieżąco tę grę dostrzegli.

 14. Avatar

  Kto jeszcze rok czy dwa lata temu by się spodziewał, że polska gra będzie najgorętszą premierą na Essen.

 15. Avatar

  Wchodzę na GeekBuzz, a tam Strongholda nie ma… Myślałem, że coś się pochrzaniło, ale znalazłem go na 18 pozycji.

  Dlaczego nagle taka zmiana tylko w stosunku do Strongholda? Reszta czołówki dalej jest bardzo zbliżona.

 16. Avatar

  Oceny wszystkich gier z czołówki trochę pospadały – sobota to najbardziej zapracowany dzień targów, najwięcej osób tak więć i najwięcej ocen. Ocena Strongholda spadła o 0.3 punkta – to nie jest tak dużo. Sporo gier ma podobne rankingi – kilka gier o ocenie 4.0 czy 3.9. Pozycja Strongholda moim zdaniem jest bardzo dobra, chociaż z cyferki (18) tego nie widać.

 17. Ja_n

  No i się wyjaśniło. Na stronie Portala pojawił się film, w którym Trzewik wyjaśnia że dzisiaj prezentował Strongholda jako grę o dyskusji a nie o wojnie. O dyskusji między miłośnikami kapusty i miłośnikami marchewki. Nic dziwnego że oceny lecą na łeb. :D

 18. Folko

  Polecam ten filmik… szczególnie Kapustce ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Event Badger na festiwalu GRAMY

Wybierasz się w najbliższy weekend na GRAMY? to może cię zainteresować!