Home | Wiadomości | Aktualności | Rankingi po dniu pierwszym

Rankingi po dniu pierwszym

❍ Reading Time: 3 minutes

SPIELWprawdzie dopiero pierwszy publiczny dzień targów za nami, ale już powstają pierwsze rankingi BGG i FairPlay. W rozwinięciu pełne zestawienia wraz z moim subiektywnym komentarzem. A także dwie lub trzy gry, którym będzie może warto się przyjrzeć.

Zacznijmy od GeekBuzz’a, o którym już trochę napisał Nataniel. Ranking tworzony jest na targach przez graczy. Głosowanie odbywa się na stoisku BGG. Ranking podzielony jest na trzy sekcje: High Traffic, Medium Traffic i Low Traffic. Im więcej osób zagłosuje na daną grę, w tym wyższej liście się pojawi – jest to logiczne – im więcej osób zagłosuje, tym bardziej wiarygodna ocena. Zacznijmy od listy High Traffic (pozostałe listy tylko omówię, bez wklejania już pełnego zestawienia). Bezpośrednio po nazwie gry podaję średnią, a w nawiasie ilość głosów. W odróżnieniu od rankingu BGG skala ocen to 1-5.

1 Power Grid – Factory Manager – 4.4 (12)
2. Carson City – 4.4 (8)
3. Mow – 4.3 (9)
4. Dungeon Lords – 4.3 (11)
5. Power Grid – Umspannwerk – 4.2 (8)
6. Mr. Jack in New York – 4.1 (8)
7. Endeavor – 4.0 (8)
8. Agricola – Farmers of the Moor – 3.9 (9)
9. Colonia – 3.8 (10)
10. Savannach Tails – 3.8 (10)

11. Dominion Seaside – 3.7 (11)

15 At the Gates of Loyang – 2.7 (10)

Jak widać na szczycie listy króluje Friedemann Friese. Ze swoją najnowszą grą. Co ciekawe – mini dodatek do Wysokiego Napięcia tegoż samego autora na miejscu 5 (darmowy dodatek co na pewno wpływa na ocenę). Na pierwsze miejsce Factory Managera prawdopodobnie ma wpływ sympatyczna osoba samego autora, który tłumaczy grę na lewo i prawo. Sama gra ponieważ składa się tylko z 5 rund  trwa około godziny – co jak na cięższą pozycję jest bardzo dobrym rezultatem.

Factory Manager prezentowany na stoisku (autor: toob)

Factory Manager prezentowany w centrum prasowym (autor: toob)

Dziwić mogą bardzo niskie oceny nowej pozycji Uwe Rosenberga – At the Gates of Loyang… ale nie mnie. Jest to ciężka gra. Nie jest chyba też prezentowana na stoisku tak jak np Factory Manager. Przyglądając się kamerce z Essen, przez pewien czas w kadrze była grupka czworga osób, próbująca zagrać w tę grę. Zaczęli od czytania instrukcji na głos. Nie wiem czy jest to najlepszy sposób na spędzanie czasu w Essen, szczególnie że gra do najprostszych nie należy. Zerknąłem pół godziny później – ciągle czytali instrukcję i uczyli się gry. Kolejne 30 minut – zaczęli grać – niestety ciągle zerkając do instrukcji. Wydaje mi się, że jest to podobny przypadek jak z Le Havre – gra zyska w oczach graczy, dopiero po kilkukrotnym zagraniu i zacznie wspinać się w rankingu BGG.

Nie wiem czy połowę dnia targów chciałbym spędzić męcząc się z instrukcją

Nie wiem czy połowę dnia targów chciałbym spędzić męcząc się z instrukcją (autor: yakos)

Oczywiście nieźle radzi sobie Dungeon Lords – na BGG można przeczytać już nawet pierwsze recenzje z Essen.

Gra wygląda o wiele lepiej niż na renderowanych screenach (autor: haarrrgh)

Gra wygląda o wiele lepiej niż na renderowanych screenach (autor: haarrrgh)

Na liście Medium Traffic króluje Stronghold ze średnią ocen 4.9 (7 głosów). Jeszcze kilka głosów i Stronghold „wpadnie” do wyższej listy, a jeżeli utrzyma swoje wysokie noty, będzie królował na pierwszym miejscu. Wysoko oceniana jest też Havana – gra łudząco przypominająca Cubę (grafiki stworzone przez Michaela Menzel’a). O grze, na swoim blogu pisze Kulkmann i rzeczywiście wygląda bardzo obiecująco.

Stronghold na Essen (autor: yakos)

Stronghold na Essen (autor: yakos)

Może warto się zainteresować? (autor: Kulkmann)

Może warto się zainteresować? (autor: Kulkmann)

Zdziwiła mnie wysoka pozycja Cable Car – czyli nowego wcielenia Metra, również z grafikami Menzel’a. Mechanika nie została mocno zmieniona (gra zawiera mały dodatek) – widać klasyka się nie starzeje, a nowe wydanie graficzne podnosi ocenę gry w oczach graczy.

Cable Car czyli Metro w nowej oprawie (autor: Bernd)

Cable Car czyli Metro w nowej oprawie (autor: Bernd)

Jak już pisał Nataniel – polska gra 7 na liście Low Traffic zajmuje piątą pozycję, w całkiem niezłym towarzystwie jak np: The Adventurers czy dodatku do Chicago Express.

Zerknijmy teraz na ranking Fair Play. Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej (przypominam, że im niższa ocena tym gra wyżej na liście):

1. Carson City, HUCH! & friends, Note 1,44
2. Automobile, Treefrog, Note 1,57
3. Opera, HUCH! & friends, Note 1,67
4. Roll Thrugh the Ages, Pegasus, Note 1,73
5. Dungeon Lords, Czech Games Edition, Note 1,83
6. Macao, alea, 2,00
7. Battlestar Galactica, Heidelberger, Note 2,14
8. Funkenschlag-Fabrikmanager, 2F-Spiele, Note 2,17
9. Egizia, Hans im Glück, Note 2,25
10. Ra, Abacusspiele, Note 2,33
11. Tobago, Zoch, Note 2,50
12. Havana, eggertspiele, Note 2,62

Znów wysokie miejsce Carson City. Dziwi mnie obecność Automobile (które zresztą też jest na liście BGG na miejscu 14) i niemieckiej edycji Roll Through the Ages, a także Battlestar Galactica.

Z pewnością niewiele osób do tej pory głosowało – co zresztą widać w GeekBuzz’ie i te zestawienie nie są w pełni miarodajne. Będę się im przyglądał i starał się zebrać podsumowanie wraz z subiektywnym komentarzem.

Nie zapomnijcie zajrzeć do galeri Melissy, a także na BGG – pojawiło się dużo zdjęć gier (np Dungeon Lords). Wpadłem też jeszcze na trochę zdjęć na Twitterze. Do następnego razu.

24 komentarze

 1. Stronghold już na High Traffic, ale średnia spadła do 4.4 i drugie miejsce.

 2. Lista ta faworyzuje w oczywisty sposób gry lżejsze. Grę z prostymi zasadami może poznać więcej osób i więcej osób może ją ocenić. Poza tym łatwiej taką grę ocenić. Gry bardziej skomplikowane nie będą miały łatwo na tej liście. Trzewik tam się chyba dwoi i troi skoro Stronghold na tej liście jest tak wysoko :-)

 3. Ink: ranking który podałem był obowiązujący na koniec dnia pierwszego. Zaczęły pojawiać sie nowe oceny wraz z nowym dniem i tak – Stronghold na miejscu drugim ;)

 4. No wiem, wiem, tak sobie napisałem update na bieżąco.

  Swoją drogą ciekawe, że średnia spadła tak gwałtownie (z 4.9 do 4.4)

 5. @lnk> Taki spadek to nic dziwnego przy małej liczbie ocen. Załózmy, że było 7 x 5 i jedna 4 – średnia 4,9. Doszła jedna ocena 1 i średnia spada natychmiast do 4,4

 6. Już na drugim w High Traffic :)

 7. Sorrki, nie przeczytałem Waszych wpisów…

 8. @MichalStajszczak: Zgadza się, matematycznie możliwe. Ciekawi mnie tylko, że ktoś rzucił tę jedynkę (dlatego napisałem „ciekawe że”, a nie „ciekawe jak”)

 9. yosz: grałem w Metro jeden raz, i jakoś rozgrywka nie zacheciła mnie do kupna. Grę testowałem ze względu na tematy kę pociągów :) teraz widzę CABLE CAR i myślę – ładniej to wygląda, jeszcze jakiś dodatek – kurczę – chcę to mieć! Czyżby gorączka essenowa?

 10. Pytanie:
  Od czego zależy to, że gra zaczyna być notowana na BGG, a nie wyświetla się Fans:27? Ktoś musi zmienić jej status na wydaną czy co?

 11. @konev: O ile się orientuję – 30 osób musi ocenić.

 12. Ranking Fair Play może być ciut bardziej miarodajny ze względu na większą ilość głosujących.
  W każdym razie cieszy mnie pozycha Opery i Carson City – wytypowałem je do kupna przed Essen prawie w ciemno :)
  Zwraca uwagę Egizia – pojaiwa się w zestawieniu bgg i Fair Play. Przeczytałem o niej to co jest na bgg i jest to solidne euro, opis nie wzbudza mojej zbytniej ekscytacji, ale w takim układzie chętnie sprawdzę.

 13. Aha, pozycja Automobile faktycznie może nieco zaskakiwać – ale to tylko świadczy o tych w W-wie co się nie poznali na dobrej grze ;P

 14. Dziwi bo to już „stara” gra :D Mi się bardzo podoba

 15. Stronghold wskoczył właśnie na pierwsze miejsce

 16. Wprawdzie to pewnie chwilowe (wahania przy tej ilości głosów są ogromne) ale…

  … ręka w górę, kto rok temu przypuszczał, że polska gra choćby przez godzinę będzie najgorętszą pozycją na Essen.

 17. Printscreen zrobiony dla przyszłych pokoleń… autorów :D

 18. @lnk> Ciekawe, że ktoś wrzucił 1, ciekawe KTO to zrobił, ciekawe DLACZEGO to zrobił? Temat dla służb specjalnych? :)

 19. A co to jest w ogóle to „Fair Play”?

 20. Fair play (z ang. czysta gra) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikłych z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.
  Źródło – Wikipedia

 21. Dzięki Nataniel, ale w kontekście Essen chodziło mi właśnie o tę pierwszą definicję…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*