Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Hansa Teutonica – sucho jak w Lidze Hanzeatyckiej

Hansa Teutonica – sucho jak w Lidze Hanzeatyckiej [Współpraca reklamowa z Egmont] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Hansa Tuetonica

Concordia, El Gaucho, Antarktyda – te gry zdobiły na mnie dobre, a w niektórych przypadkach, nawet bardzo dobre wrażenie. Jak dotąd wygląda więc na to, że wydawnictwo Egmont ze swoją serią Egmont Geek  trafiło niemal idealnie w mój gust. Czy kolejna gra z serii – Hansa Teutonica również wpisała się w ten, jakże pozytywny, trend? Dowiecie się czytając niniejszą recenzję.

Hansa Teutonica to gra strategiczna dla od 2 do 5 graczy, w której stajemy się głowami gildii kupieckich i staramy się rozbudować nasze wpływy w tytułowej Hanzie. Pudełkowy czas partii to 45-90 minut (chociaż moim zdaniem jest to 60-120 minut), a minimalny sugerowany wiek graczy wynosi 12 lat.

Podczas przygotowania do rozgrywki w HT każdy z graczy otrzymuje kostki (małych kupców) i krążki (dużych kupców) w jego kolorze, które dzieli na pulę zasobów aktywnych i pulę rezerwy (ogólną). W trakcie partii gracze wykonują swoje tury w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, za każdym razem wykorzystując dostępną w ruchu pulę akcji (bazowo możemy wykonywać po dwie akcje w jednym ruchu). Dostępnych akcji mamy 5 różnych typów akcji, a każdą z nich, podczas jednej kolejki możemy wykonać wielokrotnie.

Najprostszą akcją jest odzyskanie naszych kosteczek z puli ogólnej do naszych zasobów. Na początku gry w ramach jednej akcji możemy odzyskać 3 kupców, ale w trakcie rozgrywki zdolność ta może ulec ulepszeniu.

Drugą akcję jest ustawienie naszego kupca (małego lub dużego) na drodze łączącej dwa miasta.

Trzecia akcja to przeniesienie kupców z jednej drogi na inną. Początkowo są to dwie kosteczki w ramach jednej akcji, ale, podobnie jak w przypadku odzyskiwania zasobów,  odpowiedni rozwój pozwala nam zwiększyć tą liczbę.

Czwartą możliwą akcją jest wypchnięcie kupca innego gracza z drogi i zajęcie jego miejsca. Rodzi to jednak konieczność odrzucenia dodatkowych 1 lub 2 kosteczek z puli zasobów aktywnych oraz pozwala graczowi „wyrzuconemu” odzyskać kostki z zasobów ogólnych.

Cała ta walka o drogi nabiera sensu, kiedy przyjrzymy się piątej możliwej akcji. Zajęcie naszymi kupcami całej trasy łączącej dwa miasta pozwala bowiem na ustawienie w jednym z nich kantoru, rozwinięcie przywileju lub zajęcie miejsc w radzie miasta Coellen.

Kantory pozwolą nam zdobywać punkty zwycięstwa za każdym razem, kiedy ktoś skorzysta z drogi prowadzącej do naszego miasta. Rozwinięcie przywilejów pozwoli nam znacznie zwiększyć nasze możliwości w trakcie partii, np. powiększyć pulę akcji, budować lepsze kantory, odzyskiwać więcej kości, przenosić większą ilość kupców w jednym ruchu lub zwiększyć mnożnik punktów zwycięstwa za kantory w najdłuższym szlaku handlowym na koniec rozgrywki. Miejsce w radzie miasta Coellen to natomiast czyste punkty zwycięstwa doliczane na koniec partii.

Zamykając ten zarys zasad, warto jeszcze wspomnieć o żetonach bonusów leżących przy niektórych drogach, albowiem pozwalają one ciekawe możliwości pozwalające nieraz mocno namieszać w rozgrywce i popsuć plany przeciwnikom, ale też zapewniają dodatkowe punkty zwycięstwa na koniec gry.

Gra kończy się natychmiast jeżeli nastąpi jeden z trzech warunków – 10 miast zostanie całkowicie zabudowanych kantorami lub jeden z graczy zdobędzie „z gry” 20 punktów zwycięstwa (co nie musi wcale oznaczać jego wygranej) lub zabraknie żetonów bonusów do dokładania.

Wiele osób narzekało na marną oprawę wizualną gry. Może to nie jest ten poziom co w Filarach Ziemi, ale, w mojej opinii, grafiki są przyzwoite, a plansza i sekretarzyki (planszetki) graczy są bardzo czytelne. Samej jakości wykonania elementów trudno już mieć cokolwiek do zarzucenia. Bez wątpienia pod tym względem jest to wyższa półka wśród gier dostępnych obecnie na rynku.

Niestety muszę się zgodzić z opiniami, że gra jest całkowicie pozbawiona klimatu. Kładzenie kosteczek czy to w miastach czy na drogach zupełnie nie przypomina nawet namiastki walk o wpływy w średniowiecznej Lidze i jest zdecydowanie mniej klimatyczne nawet od rozbudowy królestwa w Zamkach Burgundii czy rozwój gospodarstwa w Agricoli.

Sama rozgrywka natomiast – mimo że jest tu trudno zaplanować sobie dłuższe (i efektowniejsze) łańcuszki – cieszy możliwościami. Dróg do zwycięstwa jest w grze tyle, że wypróbowanie wszystkich zajmie mi jeszcze zdecydowania dużo czasu. Możemy zwyciężyć dzięki kontroli dużej ilości miast. Możemy stworzyć jeden długi szlak i pójść w rozwój przywileju w mieście Halle (związanego ze zwiększaniem mnożnika punktów za każdy kantor na szlaku), Możemy zbierać bonusy, które dają specjalne, zazwyczaj bardzo potężne cechy, ale też sporą ilość punktów na koniec partii. Możemy też mocno zainwestować w radnych w mieście Coellen, którzy potrafią dać całkiem sporą ilość pezetów na zakończenie gry. Sposobów na zdobywanie punktów jest jeszcze więcej, a to oczywiście wpływa pozytywnie na regrywalność HT.

Bardzo podoba mi się powiązanie wybranych strategii z koniecznością rozwoju określony zdolności. Przykładowo, jeżeli chcemy wstawiać radnych do miasta Coellen, to musimy odwiedzać takie miejscowości jak Gronigen, aby pozyskiwać dużych kupców i Stade, żaby mieć przywilej stawiania kantorów na różnych kolorach pól w miastach. Z kolei jeżeli chcemy wygrać poprzez połączenie wielu miast, to musimy być częstymi gośćmi w Halle, które zapewni nam lepsze mnożniki punktów zwycięstwa za każdy kantor. Oczywiście niektóre zdolności, jak możliwość wykonywania większej ilości akcji czy odzyskiwania większej liczby kosteczek do naszych zasobów, są uniwersalne i przydadzą się w każdej strategii, którą planujemy.

Bardzo fajna w tej grze jest też interakcja. Widzę, że współgracie często budują drogi przy jednym z miast? Stawiam tam kantor. Chcę zmusić przeciwnika do poświęcenia większej ilości kosteczek, a przy okazji odzyskać swoje z zasobów ogólnych? Stawiam mu kupca na drodze. Chcę pozbawić oponentów wpływów w mieście? Dobudowuję tam swoje kantory. Nie jest to interakcja wyjątkowo negatywna, ale z pewnością zapewnia w grze sporo emocji i rywalizacji.

Hansa Teutonica jest całkowicie pozbawiona losowości. Wszyscy gracze w każdym momencie gry całkowicie kontrolują swoje ruchy i jedynym czynnikiem, który może zepsuć nasze plany są działania innych osób.

Na koniec wspomnę o trzech rzeczach, które mnie lekko irytują w Hansie. Pierwszą z nich jest pewna oczywistość sposobu otwarcia gry. Mianowicie, jeżeli chcemy się bić o zwycięstwo, to szybko staje się jasne, że w pierwszej kolejności musimy iść po dodatkowe akcje. Powoduje to, że na początku każdej partii wokół miasta Gottingen kotłuje się masa kupców wszystkich graczy, podczas gdy cała reszta planszy pozostaje praktycznie nietknięta. I, mimo że ta rywalizacja wszystkich ze wszystkimi jest całkiem przyjemna, to pewien niesmak z powodu braku „innej drogi” pozostaje. Na szczęście jednak po chwili kupcy się rozchodzą spod murów Gottingen i gra nabiera rumieńców…

Przynajmniej aż do końcowego etapu kiedy praktycznie wszyscy już są na tyle mocni, że mogą osiągnąć swój cel (czyli zbudować całą drogę) praktycznie w jednym ruchu. Tym samym pod koniec (nie zawsze, choć często) odpada ten bardzo ciekawy element przepychanki i blokowania drogi przeciwnikom. Mniejsze znaczenie ma też –  niestety  -miejsce rozlokowania po planszy bonusów, w sytuacji kiedy wiemy, że inny gracz w przeciągu zaledwie jednej tury może nam go sprzątnąć sprzed nosa  (osoba, która zgarnęła bonus wybiera miejsce pojawienia się następnego żetonu, z zaznaczeniem, że musi być on umieszczony przy pustej drodze).

Ostatnim problemem Hansy jest skalowność. Gra naprawdę dobrze chodzi dopiero od czterech osób. Gramy wówczas na stronie planszy, na której jest więcej połączeń pomiędzy miastami, co daje też więcej możliwości rozplanowania ruchów. No i przepychani na drogach nabierają dodatkowy  rumieńców.

hansa-teutonica-2Hansa Teutonica to gra z przyzwoitą, jak dla mnie, oprawą graficzną, zupełnie pozbawiona klimatu, ale za to obdarzona ciekawą mechaniką i wieloma ścieżkami prowadzącymi do zwycięstwa; bardzo ciekawa w początkowej części partii i niekiedy trochę przydługa na jej finiszu. Mimo kilku wad, ja grałem i z pewnością jeszcze będę grał w przyszłości w HT z dużą przyjemnością. Fascynuje mnie odkrywanie i próbowanie nowych strategii, cieszą taktyczne przepychanki z przeciwnikami, sprawia frajdę możliwość różnorodnego rozwoju przywilejów moich gildii. A klimat? Cóż, fani naprawdę suchych eurosucharków pewnie Hansie i tak wybaczą jego brak.

 

Pingwin: nie dam oceny, bo grałam tylko raz i była to partia błędów i wypaczeń. Ale ta partia ukazała mi jedno – Hansa Teutonica jest przyjemna i ciekawa, ale nie wybacza błędów. A w zasadzie jednego błędu na początku gry. O co poszło? W pierwszej rundzie odpuściłam wyścig do akcji. W drugiej rundzie już się połapałam, ale się nie udało. Podobnie w trzeciej – coś źle wyliczyłam i wyszło mi, że nie dam rady. Zaczęłam szukać więc innych dróg, ale innych dróg nie ma. Po prostu musisz na początku mieć co najmniej trzy akcje (startujesz z dwoma) a najlepiej od razu pójść w cztery albo pięć. Koszty nie mają znaczenia. Musisz i kropka. Jako córka marnotrawna po kilku rundach poszukiwań wróciłam do akcji i je rozbudowałam, ale równie dobrze mogłabym pójść do kuchni parzyć herbatę. Jeśli kilka pierwszych rund źle rozegrasz – dalsza gra nie ma sensu. Możesz robić za towarzysza, fotografa, podać grzane wino lub skoczyć do sklepu po ciasteczka. Nie będzie to miało wpływu na przebieg gry.Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (7,5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

One comment

  1. Avatar

    Ciekawe. Ja również nie mogłem dopchnąć się z początku do akcji, ale obstawiłem miasta, przy strategicznych akcjach. Kolega, który właśnie rozwijał swoje akcje za późno zaczął zbierać punkty i nie dał rady mnie przegonić ;) mimo trzech znaczników na fosie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings