Haggis – rzut okiem
Ten tekst przeczytasz w 4 minut

Nie wiedziałem, że taka gra nadchodzi. Nie trafiła na mój radar, nie zauważyłem jej w rankingach ani na prezentacjach. Zobaczyłem ją dopiero wśród targowych nowości w jednym z polskich sklepów internetowych. Ponieważ tytuł nic mi nie mówił, zerknąłem na BGG i jakbym dostał obuchem. Nie było dyskusji, muszę to mieć. Nie pomogły prośby, błagania, ani groźby żony. Nic nie dało mocne wewnętrzne postanowienie, żeby tym razem nic nie kupować w ciemno i poczekać chociaż do końca listopada z nowościami.

Już opis gry na BGG i dwa magiczne słowa: „climbing game” sprawiły, że po plecach przeszły mi ciary. Komentarze o grze zacząłem czytać jak zwykle od tych z najwyższymi notami. Przeczytałem tylko kilka i poleciałem zamówić. Ostatecznie przeważył komentarz Alexa Rockwella, który wiele lat temu niezwykle mi zaimponował wyczerpującym dezyderatem na temat strategii w mojej wówczas ulubionej grze, Puerto Rico. Alex postawił przy Haggisie ósemkę i napisał… „Tichu for 2! I love how the wild cards work.”

Tichu – to jest słowo klucz dla Haggisa. Nareszcie jest gra, która dla dwóch i trzech graczy może dać podobne wrażenia jak Tichu. Haggis działa zresztą tylko dla dwóch i trzech graczy. Jest tu wiele elementów mechaniki podobnych do Tichu, na czele z zagrywaniem kart w układach i z przebijaniem układów takimi samymi układami o wyższych kartach. To właśnie w języku angielskim kryje się pod terminem „climbing game”.

Podobieństw do Tichu jest sporo. Każdy gracz ma trzy karty specjalne – walet, dama i król – które działają tak jak feniks w Tichu (mogą zastąpić dowolną kartę w układzie), ale też tak jak jedynka, czyli mogą przedłużyć sekwencję. Karty zagrywamy w układach, mogą to być pojedyncze karty, pary, trójki, czwórki, piątki itd. (w grze jest pięć kolorów, karty mają rangi od 2 do 10, dodatkowo każdy gracz ma bezkolorowe trzy karty specjalne, którymi można przedłużać i uzupełniać układy). Inny rodzaj układu, to sekwencje w jednym kolorze. Co ciekawe, mogą to być nie tylko sekwencje pojedynczych kart, ale także sekwencje par, trójek itd. Jednak istotne tu jest to, że wszystkie pary, trójki itd. muszą być w tych samych kolorach na każdym „stopniu” sekwencji. Sekwencja z pojedynczych kart liczy się od trzech sztuk, sekwencja układów już od dwóch. Ostatnim rodzajem układu jest bomba. Tak jak w Tichu, bomba przebija „normalne” układy, ale nie zagrywa się jej poza kolejnością. Bombą może być zestaw kart 3, 5, 7 i 9, każda w innym kolorze (najsłabsza bomba), taki sam zestaw kart w jednym kolorze (najsilniejsza bomba) i dowolna para lub wszystkie trzy karty specjalne.

To nie wszystkie podobieństwa. Gdy weźmiemy lewę bombą, musimy ją oddać jednemu z przeciwników – tak jak w przypadku smoka w Tichu. To może być ważne, bo niektóre karty (3, 5, 7, 9 i specjalne) mają wartość punktową na koniec rozdania. Kolejną lewę zaczyna oczywiście gracz, który wziął poprzednią (nawet jeśli musiał ją oddać) – tak jak w Tichu kwestia tego kto zaczyna lewę jest absolutnie kluczowa dla rozgrywki. Zanim gracz zagra pierwszą kartę, może zgłosić zakład – coś jak powiedzenie „Tichu”. Zakład może być mały (za 15 punktów) lub duży (za 30 punktów). Jeśli gracz, który zgłosił zakład pierwszy pozbędzie się kart, zdobywa te punkty, o które się założył. Jeśli nie – te punkty zdobywają przeciwnicy (nie ma ujemnych punktów w Haggisie). Gracz, który pierwszy zgrał swoje karty, dostaje to co zostało w ręce ostatniemu, ale karty zdobyte w lewach już na stałe należą do zdobywcy.

Punkty zdobywa się z trzech źródeł. Po pierwsze, gdy zgramy wszystkie nasze karty, za każdą kartę w ręce gracza, który ma ich najwięcej (łącznie z leżącymi cały czas na stole kartami specjalnymi, których jeszcze nie zagrał) dostajemy 5 punktów. Drugie źródło, to punkty na kartach, które zdobyliśmy (jeśli skończyliśmy jako pierwsi, to dolicza się tu karty z ręki ostatniego gracza i tzw. Haggis – czyli karty które zostały po zakończeniu rozdawania; dla 2 graczy jest ich 8, dla 3 graczy – tylko 3). Trzecie i ostatnie źródło punktów, to zakłady.

Teraz o różnicach. Najważniejsza z nich, to aż trzy „feniksy” u każdego z graczy. Można je zużywać jako rozpaczliwe dojście do ręki (czyli jako bomby), albo jako uzupełnienie układów. W ten pierwszy sposób graliśmy w pierwszych grach, ale to raczej błąd. Karty specjalne dają wielką elastyczność w sposobie rozgrywania ręki. Pozwalają tą samą rękę zagrać na kilka różnych sposobów, w innych układach. Te plany trzeba modyfikować w trakcie rozdania w o wiele większym stopniu niż w Tichu. Kombinowanie, jak skonstruować układy, co mogą zagrać przeciwnicy i kiedy im przerwać jest głównym źródłem zabawy.

Nie jestem jeszcze pewien, czy rzeczywiście gra jest aż tak doskonała jak Tichu. Czy rzeczywiście w dwie osoby można poczuć wszystkie niuanse mojej ulubionej gry. Na pewno nie będzie tu porozumienia z partnerem, przewidywania jego zagrań i decyzji kiedy mu pomagać, a kiedy grać pod siebie. Chyba nie będzie też w takim stopniu intensywnych końcówek i rozgrywania przeciwników, przewidywania ich zagrań i zastawiania na nie pułapek (takich jak niespodziewane wejście bombą we właściwym momencie). Piszę „chyba”, bo na razie tego nie widziałem, ale w pierwszych rozgrywkach w Tichu też takich rzeczy się nie dostrzega.

Istotnym aspektem gry jest konieczność pilnowania innych graczy – w pewnym momencie trzeba porzucić plany skończenia rozdania jako pierwszy i zacząć się bronić – pozbywać się jak największej liczby kart, zamiast trzymać karty w ręce i czekać na swój moment. Wtedy właśnie trzeba zrezygnować z planów wykorzystania kart specjalnych do uzupełnienia silnych układów, tylko walnąć bombą i zrzucić z ręki co się da zanim przeciwnicy skończą rozdanie i skasują po 5 punktów za każdą kartę na mojej ręce.

Zabawa przy Haggisie jest przednia, ekscytacja tym jak się potoczy rozgrywka jest podobna jak w Tichu. Wszystkie zasady są logiczne i uzasadnione, nie mam żadnych zastrzeżeń do reguł gry. Wykonanie gry jest bardzo dobre, pudełko lekko oversized, w środku jedna talia dość sztywnych kart o ładnej fakturze i kolorach, umieszczona w plastikowej wyprasce. Postać kart mają też ściągi dla graczy. Jeszcze będę grę sprawdzał, ale chyba można już to powiedzieć głośno – zakup obowiązkowy dla każdego wielbiciela Tichu.

23 komentarze

 1. kwiatosz

  Hmm, czyli to jest zwykła gra karciana na standardowej talii, czy talia, oprócz wyglądu, czymś się różni?

 2. Ja_n

  Talia ma karty 2-10 w 5 kolorach i dodatkowo trzy zestawy J-Q-K (kolor nieistotny). Jeśli ze standardowej talii jesteś w stanie stworzyć ten piąty kolor, to spoko. Piąty kolor jest niezbędny tylko do gry w 3 osoby, dla dwóch osób nie jest używany.

 3. kwiatosz

  Hmm, jak nie wyskoczą z ceną 70zł to kupię, bo tak jak z Tichu – jeden egzemplarz dla przyzwoitości trzeba mieć :) No i w sumie zrobienie dodatkowego koloru to sporo roboty, to moją cierpliwość wyceniam na 35 zł ;)

 4. Ink

  Nie wyskoczyli – koło 40zł jest

 5. melee

  Gra się jednak sporo inaczej niż w Tichu, najważniejsze wydaje się odpowiednie zarządzanie swoimi „feniksami”. Ale zagraliśmy tylko kilka rozdań.

 6. Ja_n

  Potem z Pauliną tłukliśmy jeszcze kilka partii w 2 osoby.

 7. Avatar

  No i kurcze przeczytałem. To był błąd… Teraz muszę kupić.
  Ja_n, rozerwę jak Cię spotkam, opróżniasz mi portfel ;) :)

 8. Avatar

  Dopiero co wróciłem i czekała na mnie paczka z Rebela, a przez Ciebie muszę już robić kolejne zamówienie… Ja_n bój się Boga w niektórych domach nie wolno wymawiać słowa Tichu bo konsekwencje są straszne ;)

 9. Merry

  I pomyslec, ze dopiero co wrocilismy z 3ssen a tu juz trzeba gre kupic:D

 10. Merry

  O.okazuje sie ze juz zamowione;D

 11. Avatar

  Eh, również się złamałem i gra zamówiona :(

 12. Avatar

  Sorry, że się Wam wtrącam do przyjemnej rozmowy, ale nie wiem, czym się tutaj podniecać. Gra chodzi na 2-3 osoby, jak chcecie grać w więcej to macie Tichu, by grać w Haggis na 2 osoby wystarczy standardowa talia od 2 do 10 + J, D, K w 4 kolorach (bez asów), proszę przeczytać zasady i grać. Bonusowe punkty na niektórych kartach nalicza się na końcu rozgrywki. Nie zrozumcie mnie źle, doceniam wkład autora w wymyślenie zasad, ale ten cały szum i ekscytacja to lekka przesada, jest mnóstwo gier na zwykłej talii kart, słyszeliście o nich? Pozdrawiam. Sie ma.

 13. Avatar

  @Megamaniac
  Jest też mnóstwo gier, których wykonanie samemu zajmuje prawie nic czasu i prawie nic nie kosztuje, ale jednak jeżeli cena gry jest poniżej 50zł to coś ciągnie, żeby ją kupić jak się ma tylko pieniążki i mieć oryginał, w pudełku itd. ;). Takie zboczenie, sam się na tym łapię :).

 14. Avatar

  Zresztą Ja_n powyżej chyba wspominał, że w Haggis jest 5 kolorów a nie 4. No chyba, że w instrukcji autor dał jakiś wariant na standardową talię, choć to byłoby dziwne z marketingowego punktu widzenia ;)

 15. Avatar

  @Bartek 5 kolorów jest używanych przy 3 graczach, a przy 2 dokładnie 4 kolory jak w tradycyjnej tali

  @gra jest rzeczywiście ładnie wydana

 16. Avatar

  Aha, no to w takim razie rzeczywiście można grać w to zwykłą talią, przynajmniej przy dwóch osobach gorzej przy trzech. Choć i to nie jest wielki problem, bo jak mamy 3 osoby to już można grać w tichu, wariant na 3 osoby z tego co pamiętam jest w oficjalnej instrukcji w pudełku z grą.

 17. melee

  tylko jeszcze na części kart są punkty, trzeba by je dopisać ręcznie, czy ma to sens?

 18. kwiatosz

  W Tysiącu wartości punktowe można zapamiętać, to można i tu ;)
  A;e generalnie na pewno trudniej zrobić samoróbkę niż Tichu – czy jest ktoś, kto kupuje nową talię Tichu jak mu się stara zużyje?

 19. Ja_n

  Wartości punktowe są łatwe do zapamiętania. Karty 3, 5, 7 i 9 są warte 1 punkt. Karty J, Q i K są warte 2, 3 i 5 punktów. Ale nie rozumiem tych dywagacji, karty są bardzo dobrej jakości, karty specjalne (J, Q i K) nie mają rewersów (na rewersie jest to samo co na awersie), co ułatwia i rozdzielenie po rozdaniu, punkty są wyraźnie oznaczone na kartach, co ułatwia liczenie punktów na koniec rozdania. Samoróbka będzie trochę tańsza, ale pozbawiona tych wszystkich zalet, dla mnie kompletnie bez sensu. Ale może jestem nienormalny, bo ja na przykład kupuję kolejną talię Tichu jak stara się zużyje, choćby przez szacunek (a może wdzięczność?) dla autora.

 20. Avatar

  Ja_n: „choćby przez szacunek (a może wdzięczność?) dla autora” – brawo, słuszne podejście, zwłaszcza w czasach, gdy akt twórczy (gry, audio, whatever) jest dla homo sapiens zbyt trudny do zmierzenia. Kudos!

 21. Avatar

  Piąty kolor w samoróbce nie powinien być problemem dla kogoś kto ma już zaginione miasta. J,Q,K można zrobić z kart zakładów, których jest wystarczająca ilość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings