Home | Wiadomości | Zapowiedzi | „Proch i Stal” – gra o Konfederatach Barskich w Tyńcu

„Proch i Stal” – gra o Konfederatach Barskich w Tyńcu

W dniu 12 czerwca 2011 (w godzinach 15-18) odbędzie się premiera nowej gry planszowej: „Proch i Stal” (Wojciech Krupnik, Wojciech Wójcik). Będzie ona miała miejsce w Tyńcu podczas V Dni Benedyktyńskich, które w części będą poświęcone konfederacji barskiej. W Tyńcu oprócz możliwości zagrania w grę będzie szansa zobaczenia i zagrania w wersję wielkoformatową, zmierzenia się z innymi obrońcami twierdzy w konkursie/turnieju (jako nagrody oprócz produktów benedyktyńskich przewidziano także egzemplarze gry). Poniżej kilka słów o samej grze.


„Proch i Stal” to gra kooperacyjna oparta na wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1771 i 1772 w okolicach podkrakowskiego klasztoru benedyktyńskiego w Tyńcu. Grupa żołnierzy konfederacji barskiej podstępem zajęła opactwo i zamieniła je w fortecę. Atakowani min. przez wojska Rosyjskie nie tylko utrzymali Tyniec, ale również organizowali liczne wypady poza twierdzę (min. udało im się czasowo opanować Wawel).

W grze gracze wcielają w oficerów konfederackich. Ich zadaniem jest utrzymanie twierdzy przez ustaloną liczbę tur (zależną od poziomu trudności). Muszą dbać o aprowizacje swoich oddziałów, wspierać desperacko broniącą się załogę Wawelu, utrzymać morale wśród swoich żołnierzy i przede wszystkim zapobiec stratom wśród własnych jednostek. Jeżeli w dowolnym momencie rozgrywki w Tyńcu zabraknie żołnierzy, twierdza pada i gracze przegrywają. Współpraca, planowanie i odrobina szczęścia będą konieczne, aby klasztor pozostał niezwyciężony.

Podstawowe informacje:
Tytuł: „Proch i Stal”
Liczba Graczy: 1-4
Czas Rozgrywki: 30-60 minut (około 15 minut na gracza)
Wiek: 10 lat i więcej

 

5 komentarzy

 1. Nie wiadomo czy ktoś się z tą grą na Pionku pojawi?

 2. Witam,

  Niestety nie mogę obiecać na 100% ponieważ spędzę tydzień przed pionkiem poza domem promując grę w Tyńcu … nie wiem czy dostanę zielone światło na wyjazd na Pionka.

  Być może jednak uda się „posłać” (pocztą lub przez kogoś) grę z Krakowa na Pionka aby dać szansę graczom spróbowania.

 3. Z opisu wynika, jaki jest warunek przegrania gry. Czy jeżeli twierdza się utrzyma (jak długo?), to wtedy WSZYSCY gracze wygrywają, czy też jest indywidualny zwycięzca (poza wariantem dla jednej osoby)?

 4. Wszyscy gracze wygrywają jeżeli uda im się utrzymać twierdzę przez 7 tur (wariant łatwy), 10 tur (wariant podstawowy) i 12 tur (wariant trudny). Jest to czysta gra kooperacyjna (bez zdrajcy i wyboru najlepszego obrońcy).

 5. Udało się jednak. Na 90% ja i współautor będziemy na Pionku w sobotę – więc będzie szansa zagrać w „Proch i Stal”!

  Wydawca jeszcze pracuje nad dostarczeniem wersji wielkoformatowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*