Home | Wiadomości | Na radarze | Mixtour – intrygująca mieszanka

Mixtour – intrygująca mieszanka

❍ Reading Time: 2 minutes

Wśród rekomendacji do tegorocznej Nagrody Roku (tej germańskiej – Spiel des Jahres) jest niepozornie wyglądająca abstrakcyjna gra logiczna – Mixtour autorstwa Dietera Steina. Wiele jeszcze nie grałem, ale to co już poznałem wskazuje, że gra warta jest co najmniej rzutu okiem!

plansza i przykładowe kolory pionów/dysków

plansza i przykładowe kolory pionów/dysków

Na planszy 5×5 gracze umieszczają swoje dyski (piony) albo przemieszczają te, które tam się znajdują. Gra ma proste, ale kompletnie nieintuicyjne, czyli oryginalne! zasady. Gra została opublikowana na licencji Creative Commons, czyli każdy może sobie spokojnie zagrać wykorzystując dostępne w domu rekwizyty. Ponadto autor Dieter Stein przygotował aplikację pozwalającą zagrać online przeciw komputerowi czy z innym graczem (AI myśli straszliwie długo – nadaje się tylko do poznania zasad).

Zasady są tak niezwykłe, że gra trafiła na kilka geeklist rozważających/marzących o nowym wcieleniu serii GIPF. Wstawienie piona na puste pole jest oczywiste. Zaskoczenie dotyczy zasad poruszania pionami oraz ich stosami (pojedynczy pion, to stos o wysokości 1) umieszczonymi już na planszy. Przytoczę je w całości, może ktoś zechce zagrać w domowym zaciszu? (oryginalne zasady są dostępne w sieci z cennymi ilustracjami)

 • piony/stosy można poruszać po prostych pionowo, poziomo i skośnie,
 • stos można podzielić dowolnie, reszta pionów pozostaje na miejscu,
 • piony można zabrać tylko z wierzchu istniejącego stosu,
 • gracze mogą poruszać dowolnymi pionami/stosami na planszy (nie są ograniczeni do swojego koloru!),
 • nie wolno wykonać ruchu „cofającego” poprzedni ruch przeciwnika (nawet, jeśli jest możliwe wykonanie takiego ruchu),
 • wykonując ruch pionem/stosem nie wolno przeskakiwać nad zajętymi polami,
 • ruch musi się zakończyć na innym pionie/stosie,
 • stosy mogą mieć dowolną wysokość (w pewnym sensie ;) bo…),
 • stosy o wysokości 5 (albo wyższe) są usuwane z planszy i dają 1 punkt (o czym niżej przy warunkach wygranej),

i najważniejsza, najdziwaczniejsza, ale dająca niezwykły smak całej grze reguła

 • wysokość docelowego stosu określa odległość na jaką możemy wykonać ruch wybranym przez nas stosem
Ruch na stos o wys. 3 dopuszczalny jest z odległości 3! Ale stosik z e1 nie może wykonać ruchu, bo wymagałoby to przeskoczenia innych stosów! e4 może wykonać ruch.

Ruch na stos o wys. 3 dopuszczalny jest z odległości 3! Ale stosik z e1 nie może wykonać ruchu, bo wymagałoby to przeskoczenia innych stosów! e4 może wykonać ruch.

Na b2 można wykonać jeden z aż czterech możliwych ruchów - bo w odległości 1 są cztery inne stosy!

Na b2 można wykonać jeden z aż czterech możliwych ruchów – bo w odległości 1 są cztery inne stosy!

W momencie powstania stosu wysokiego na 5 i więcej pionów/dysków należy je usunąć z planszy (nadal możemy ich używać do rozgrywki, bo nie ma limitu pionów) a pion ze szczytu tego stosu daje punkt swojemu właścicielowi. Zatem można wykonać ruch dający punkty przeciwnikowi!

Wg oficjalnych zasad gra się do 5 punktów (jak żartobliwie pisze autor na swojej stronie – sponsorem gry jest liczba 5 ;) ). Ale można się umówić na inną wartość punktów.

Gra jest niebanalna. Zasady zupełnie inne od tych znanych, wymagają naprawdę rewolucyjnego podejścia do taktyki. Możliwość blokowania skoków nowopostawionymi pionami jest ciekawa. Rozdzielanie stosów może zaskoczyć. A same skoki to najfajniejsza opcja w tej nietypowej grze.

Cieszy mnie, że gra z mojej ulubionej kategorii, tych logicznych, abstrakcyjnych została zauważona i polecona do nagrody Gra Roku…

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia w kolejnych rozgrywkach ułoży mi się – jak sądzę – opinia o grze i pewnie uda mi się to przetworzyć w pełnowartościową recenzję…

4 komentarze

 1. Pomysł przypomina nieco szachy Makarenki, ale tam wysokość stosu atakującego (a nie docelowego) decyduje o jego możliwościach.
  http://www.pionek.net/gry-wspolczesne/22-plansza-8×8/96-szachy-makarenki.html

 2. Nie wiem nic o źródłach inspiracji (ale są widoki na jakiś wywiad z Autorem, to dopytam).
  Niewątpliwie odwrócenie zasady (stos docelowy zamiast startowego) bardzo wpływa na możliwości taktyczne. A do tego możliwość ruchu dowolnym stosem i jego dzielenie…

  Coraz smakowitsze są kolejne partie…

 3. To jest mózgowykręcacz większy niż GIPF-y (które są wspaniałe)!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*