Home / Wiadomości / Aktualności / Fotorelacja z premiery gry Sosab

Fotorelacja z premiery gry Sosab

Duet autorów znanych z gier wydawanych przez IPN (Kolejka, 7, 11, 303) stworzył kolejną grę historyczną, tym razem pod szyldem Fundacji Chylińskiej. Jest to gra Sosab, o generale Sosabowskim i żołnierzach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – Games Fanatic jest jej patronem medialnym. Gra w wersji PnP jest dostępna za darmo na stronie fundacji. Oprócz tego ma się ona ukazać jako dodatek do miesięcznika Pamięć.pl (prawdopodobnie w styczniowym numerze). Wczoraj w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się premiera gry.
Byli obecni autorzy gry, uczniowie (którzy jako pierwsi mięli okazję zagrać w Sosaba) a także wielu gości – m. in. Joanna Pieciukiewicz (nakręciła film Honor generała), burmistrz dzielnicy Warszawa-Śródmieście (wnuk jednego z żołnierzy 1SBS) oraz przedstawiciel ambasady holenderskiej (Holendrzy bardzo cenią Sosabowskiego, Maczka oraz polskich żołnierzy). Zapraszam do obejrzenia zdjęć z premiery. Przy okazji możecie też obejrzeć trochę zdjęć z samego muzeum, które naprawdę warto odwiedzić.

sosab044

Karol Madaj, autor Sosaba ale również Kolejki, 303 i wielu innych gier

sosab045

Karol Madaj oraz Tomasz Ginter , autorzy Sosaba i serii 7, 111 i 303

sosab049

Autorzy opowiadają jak powstała gra

sosab050

Joanna Pieciukiewicz, napisała scenariusz i wyreżyserowała film Honor generała

sosab048

Sporo gości

sosab046

Było trochę okolicznościowego gadania, ale niezbyt dużo, nikt nie zdążył się znudzić

sosab047

Wszyscy słuchali

sosab052

Później było tłumaczenie zasad gry, tak aby młodzież mogła zainaugurować Sosaba

sosab051

Początek rozgrywki i wyjaśnianie watpliwości

sosab_001

Pierwsze rozgrywki

sosab_00

Pierwsze rozgrywki

sosab042

Karty

sosab041

Więcej kart

sosab040

Plansza

sosab039

Książeczki żołnierskie do zaznaczania postępów w grze

sosab043

Kompletna gra

Trochę zdjęć z muzeum.

muzeumwp019muzeumwp018muzeumwp017muzeumwp016muzeumwp015muzeumwp014muzeumwp013muzeumwp012muzeumwp011muzeumwp010muzeumwp009muzeumwp008muzeumwp007muzeumwp006muzeumwp005muzeumwp004muzeumwp003muzeumwp002muzeumwp001

12 komentarzy

 1. Pingwin

  Fajne zdjęcia. A w samego Sosaba zagrałeś?

 2. RAJ

  Grali młodzi. :)

 3. Avatar

  IPN wydaje coś pod nazwą Sosab? Nie czytałem biografii, ale zapewne tak zwracali się Doń przyjaciele. Czy to wypada by poważna jednostka publiczna nadawała taką nazwę grze planszowej? Mnie się to wydaje mało trafione. Chyba, że to początek cyklu o bohaterach narodowych. Potem pójdą: Kościu, Poni, Micki, Romu, Józu, Siko i reszta ziomali o których rymy będziem układać po wsze czasy. Wo wtedy oczywiście jak najbardziej. W dzisiejszych czasach trzeba demonstrować dystans do historii i narodu, żebyśmy za kilka lat mogli z czystym sumieniem powiedzieć: ,,My tylko wykonywaliśmy rozkazy”.

  • RAJ

   Nie diabła nie rozumiem i nie podzielam twoich obiekcji. Poza tym wydawcą jest Fundacja Chylińskiej, ale moim zdaniem nawet jakby to był IPN, to niczego by to nie zmieniało.

  • Avatar

   Po pierwsze: jeśli nie czytałeś biografii, to czemu wypowiadasz się autorytatywnie na tematy, na których się nie znasz? „Sosab” to nieoficjalne przezwisko, jakie nadali mu jego żołnierze. I gdybyś zadał sobie choć trochę trudu, żeby się o tej postaci dowiedzieć cokolwiek, to byś wiedział, że nie był to człowiek, do którego przyjaciele by tak mówili (i raczej nie głaskałby za to po główkach swoich żołnierzy). Ale co tam. Nie znam się, to się wypowiem.
   Po drugie: jesli byś się wczytał uważnie, to byś zauważył,(jak zresztą napisał RAJ), że to nie IPN wydał tę grę. Ale co tam. W IPN zawsze warto walić, prawda?.

  • Avatar

   Zapytaj się Hala Sosabowskiego czy ma cos przeciwko jest na fb.

   • Avatar

    Hal pewnie ma to gdzieś a mnie nie ma na FB. Może mi ten Sosab po prostu nie brzmi (Sos+Schab=Sosab). Jakby to było coś bardziej heroicznego, może bym nie zwrócił uwagi. A tak poczułem jakiś taki niesmak. Może to kwestia sosu, bo schab raczej świeży.

 4. WRS

  Dla wyjaśnienia – nazwa gry, pochodzi od tego jak zwracali się do Gen. Sosabowskiego jego podkomendni, a w samej grze gracze wcielają się właśnie w rolę żołnierzy Sosaba.
  A poza tym nie rozumiem o co chodzi w twym wywodzie Dominusmaris…

  Są przecież Beliniacy – od Prażmowskiego, formy jaką używali jego towarzysze broni,
  mówimy o Śmigłym, o Lisie…
  Czyżby właśnie zapomniany Sosabowski nie miał prawa do swojego wojennego, ale pełnego szacunku, miana – Sosab?

 5. Avatar

  Świetny temat, sprawdzony autor. Ale rozumiem że ze względu na wydawcę ( fundcja) cena nie będzie tak przyjazna jak w przypadku produkcji firmowanych IPN – tylko rynkowa …

 6. Avatar

  To było oczywiste, że to ksywa przyjacielsko-żołnierska. Ale czy to nie zbytnia poufałość wydawcy by uzurpować sobie prawo do sprzedawania czegoś pod takim tytułem? Reszta wywodu była taka na przekór trendom politycznym, ale nie chce mi się dokładnie wyjaśniać. Generalnie uważam, że sprzedawanie czegoś pod szyldem znanego nazwiska jest nieeleganckie, ale czasem konieczne np. Bonaparte. Ale wykorzystywanie ksywki, której używało bliskie grono przyjaciół/podkomendnych jest już zawłaszczaniem pewnej sfery prywatności. Nie muszę znać biografii by domyślać się że Sosabem nie nazywała go żona. Wasze argumenty, że tak nazywali go żołnierze w których się wcielamy mają inne podłoże. Nie twierdzę że popełniono zbrodnię. Po prostu ksywa to coś prywatnego. Gdyby historyk zatytułował tak biografię Sosabowskiego uznałbym, że uzurpuje sobie prawo do bycia jednym z najbliższych generała. Być może jakość biografii mogłaby pretensje do tego miana potwierdzić. W grze planszowej wydaje się to nieuzasadnione zawłaszczenie. Tyle z mojej strony.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

New Frontiers – o granicach, które nowe były kilkanaście lat temu

Nie wiem jak zacząć. Po prostu nie wiem. Dla kogo ma być ta recenzja? New Frontiers to gra, której genealogia jest pokręcona jak rodzinne zażyłości połowy bohaterów netfliksowego serialu Dark. Wspominać o Perto Rico? Mam zapomnieć, że mój licznik rozegranych partii w Race for the Galaxy przekroczył niedawno okrąglutki tysiąc? Odnoszę wrażenie, że to szczegół, który może mieć leciutki wpływ na moją perspektywę.