Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dwuosobowe | Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945

Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945 [Współpraca reklamowa z GMT Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Downfall BoxKiedy pierwszy raz zobaczyłem zapowiedź Downfalla, to nie zrobiła ona na mnie specjalnego wrażenia. Ot, kolejna gra o Drugiej Wojnie Światowej w Europie. Milion już takich… Jakiś czas później zwróciłem uwagę, że jest na tę grę trochę hajpu i wtedy zobaczyłem nazwiska autorów… I się zaczęło… John Butterfield i Chad Jensen.
Pierwszy zasłynął przede wszystkim niesamowicie dopracowanymi grami RAF oraz seriami D-Day i Enemy Action. Drugi jest twórcą słynnych serii Combat Commander oraz Dominant Species. W środowisku wojenników ciężko znaleźć kogoś kto by nie kojarzył tych tytułów. W efekcie mi również włączył się Tryb Golluma (My preciousss!!!)…

Jak powstawała gra

Historia powstania Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945 jest ewenementem. Choć gra ma dwóch autorów, którzy dobrze się znali a nawet przyjaźnili, to nigdy nie zamienili oni ani jednego słowa na jej temat. Gra była samodzielnie tworzona przez Jensena, który pracował nad nią wiele lat korzystając z pomocy żony jako testerki. Niestety kiedy prace były już w zasadzie na ukończeniu, Jensen ciężko zachorował i zmarł.

Po pewnym czasie jego żona zaproponowała Butterfieldowi, żeby dokończył grę. Przekazała mu wszystkie komponenty (żetony, plansze, karty, tabele), które były już przygotowane jako ostateczna wersja oraz opowiedziała wszystko co pamiętała ze swoich rozgrywek – co zresztą czasem bywało mylące, gdyż mieszały się jej różne wersje, które przewinęły się przez te lata. Kluczowe jest jednak to czego Butterfield nie dostał. A nie dostał zasad.

Nie istniała ani jedna notatka na ten temat, wszystkie zasady Jensen miał w głowie – taki miał styl pracy… Tak więc Butterfield odtworzył tę grę na podstawie tabel, planszy, chitów, kart i rozpisek z początkowym rozstawieniem. Nie mamy możliwości aby dowiedzieć się w jakim stopniu obecny Downfall odpowiada temu, którego wymyślił sobie Jensen. Ale osoba Butterfielda jest gwarantem tego, że nie jest to bubel.

Downfall: Conquest of the Third Reich

Wykonanie

Estetycznie gra stoi na standardowym dla GMT, wysokim poziomie. Bardzo duże żetony jednostek na bardzo dużych heksach wyglądają bardzo dobrze. Jedynym problemem jest wielkość planszy, która składa się z dwóch standardowych plansz GMT, czyli razem 112cm na 86,5 cm. Nie każdy domowy stół sobie z tym bezboleśnie poradzi, a ponieważ plansza jest “miękka”, więc wystawanie poza krawędź stołu boli.
Coraz częściej GMT wydaje gry “dwuczęściowo”, osobno podstawowa gra, osobno większe pudełko (które zastąpi zwykłe, mniejsze) ze sztywną planszą. Co ciekawe, ten “dodatek” od razu się wyprzedał i wydawca ma wkrótce puścić do drukarni jego drugi wydruk.
W efekcie jednak na planszy na wszystko jest mnóstwo miejsca i rozłożona gra naprawdę robi świetne wrażenie.

Downfall: Conquest of the Third Reich

Zasady

Instrukcja jest typową instrukcją od Butterfielda. Duże litery, duże obrazki z przykładami, wszystko jest szczegółowo i bardzo dobrze wyjaśnione. Z uwagi na skalę gry autor uniknął zagłębiania się w drobne zasady dodatkowe, które miałyby szczegółowo odwzorować jakieś nietypowe ważne wydarzenia.

Zwykle staram się opisać dwie trzy nie standardowe zasady/cechy charakterystyczne dla opisywanej gry. Niestety w tym przypadku mam zgryz, gdyż w zasadzie cała gra jest niestandardowa! Łatwiej powiedzieć co jest standardowe. Mamy żetony armii, z kropkami (od 1 do 4) oznaczającymi ich siłę (pewnie uznano, że bloczki zbytnio podniosłyby koszt gry) oraz heksy oraz poruszanie się z wydawaniem punktów ruchu. I to w zasadzie tyle…

Każdy gracz dowodzi dwoma frakcjami – jeden Aliantami i Osią na froncie wschodnim (OKH) a drugi Związkiem Sowietami i Osią na froncie zachodnim i południowym (OKW). Pozwala to obu graczom zarówno atakować jak i bronić się, dzięki czemu nie ma syndromu “chłopca do bicia”.

Czity

Podstawą mechaniki są czity. Każda frakcja ma swój zestaw czitów, na których znajdują się akcje jakie mogą podjąć ich wojska. Są tam rozkazy bezpośrednio dotyczące jednostek – ruch (ze wskazaniem ilości punktów ruchu jaką może wykorzystać każda wskazana jednostka – 3, 4 lub 5), ataki (z ilością bitew jakie możemy wywołać) oraz mieszane (ruch i atak). Co ciekawe, na czitach są wskazane rodzaje jednostek, które mogą wykonać te ruchy i ataki – wszystkie zmechanizowane i piechoty, wszystkie piechoty, tylko zmechanizowane, tylko elitarne…
Oprócz tego są czity z akcjami uzupełnień piechoty, uzupełnień czołgów, powoływania partyzantów, sztabów czy walki strategicznej.

Czity wszystkich graczy trafiają do jednego kubka, następnie wyciąga się po kolei dziesięć z nich i układa na odpowiednim torze. Gdy dana frakcja ma swoja kolejkę, to wybiera jeden z ułożonych czitów i wykonuje go (ewentualnie jeden czit może być zachowany na później) a następnie losowany jest kolejny czit aby zawsze było dziesięć dostępnych. Wykonanie akcji z czitów ma swój koszt w punktach.

Inicjatywa

Inicjatywa decyduje o tym, kto ma właśnie wykonać akcję. Mamy licznik inicjatywy (1-90), na którym znajdują się żetony inicjatywy każdej frakcji. Frakcja, której inicjatywa jest najniższa musi wykonać swoją akcję a wtedy jej inicjatywa podnosi się o koszt akcji czita, który został zagrany. Później znowu sprawdzamy kto ma najniższą i wykonuje swoja akcję. Oczywiście powoduje to, że kolejność jest zmienna i może się zdarzać, że ta sama frakcja wykona dwie akcje pod rząd. Jeżeli inicjatywa przekroczy 90, to żeton idzie na początek i jest traktowany jakby miał +90.

Na tym torze znajdują się też znaczniki zdarzeń, których przekroczenie powoduje odkrycie kolejnej karty wydarzeń. Po nim porusza się też żeton pogody, który wskazuje aktualną pogodę a także kończy turę gdy przekroczy pole 90.

Downfall: Conquest of the Third Reich

Walka

Kiedy wybierzemy czit z walką możemy rozegrać tyle bitew ile wskazuje czit, wskazuje on też, które oddziały mogą być głównymi atakującymi. Wybieramy wrogi hex i wskazujemy sąsiadujący z nim żeton oddziału, który będzie głównym atakującym i bierzemy jego siłę w kropkach. Następnie doliczamy +1 za każdy dodatkowy oddział wspierający atak (mogą to robić dowolne oddziały, także te nie wskazane na czicie), dalej dochodzi bonus za elitarność, ilość jednostek pancernych itd. oraz zagrane karty akcji, które mogą podwyższyć siłę lub dać modyfikator do rzutu.

Obrońca sumuje wszystkie swoje jednostki na heksie, dodaje bonusy z kart a następnie odejmuje swoją siłę od siły atakującego. Znajdujemy w tabelce odpowiednią kolumnę i rzucamy 2k6 +/- modyfikatory za pogodę, lotnictwo i karty. Jako wynik walki dostajemy wielkość strat atakującego i obrońcy. Obrońca może połowę swoich strat zamienić na heksy ucieczki. Można przy tym uciekać przez strefę kontroli ale oznacza to utratę dodatkowych punktów siły (obecność własnych oddziałów tego nie neutralizuje).

Więcej zasad

Nietypowych rozwiązań jest o wiele wiele więcej, ale nie jest moim celem nie jest streszczanie Wam całej instrukcji.
Dość powiedzieć, że pierwszy kontakt z grą może być trudny, ale nie z uwagi na komplikację zasad tylko ich odmienność od tego co znamy z typowych heksowych gier wojennych.

Downfall: Conquest of the Third Reich

Wrażenia

Kiedyś stwierdziłem, że Butterfield to geniusz. Dzisiaj pozostaje mi powiedzieć, że Jensen i Butterfield to geniusze. Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945 to prawdziwy diament. Gra wciąga a zasady działają jak szwajcarski zegarek. Ma wszystkie zalety czitów a równocześnie nie ma ich wad.
Rozwiązanie z inicjatywą jest rewelacyjne, otwiera nowe możliwości planowania i manipulowania kolejnością zagrań – ale chaos wojny nadal może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie.
Chcę w Downfalla grać i grać. Do tego to co dzieje się na planszy daje poczucie, że to faktycznie jest Druga Wojna Światowa a nie jakiś sandbox i nie wiadomo co. Z drugiej strony pewne oskryptowanie jest zawarte w kartach wydarzeń, ale nie odczuwa się tego jakoś specjalnie i nie wpływa to na przyjemność z rozgrywki.
Niestety jest dość bolesna w dzisiejszych czasach wada czyli czas rozgrywki. Krótki scenariusz Overlord zajmie 12 godzin. Cała kampania od 1942 zajmie nawet 16 godzin. Tak to już jest na tym świecie – coś za coś.

Porównanie Downfalli

Rok temu wyszła gra o identycznej tematyce i bardzo podobnym tytule, czyli Downfall of the Third Reich. Wiele osób myliło te gry albo zastanawiało się nad ich podobieństwem.

Downfall of the Third Reich – obejmuje WW2 w Europie i Afryce zaczynając od 1940, ma ogólnie proste zasady ale tragicznie napisana instrukcję, co prowadzi do wielu nieporozumień. Jeden gracz gra Osią, drugi Aliantami (ewentualny trzeci Sowietami). Rozgrywka jest uproszczona i szybka, ale nie prostacka. Całą wojnę można rozegrać w 2-3 godziny, ale może doskwierać duże oskryptowanie, co może znacznie zmniejszyć regrywalność.

Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945 – obejmuje WW2 w Europie i Afryce zaczynając od 1942, zasady bardziej szczegółowe, ale łatwe do opanowania, świetnie napisana instrukcja. Jeden gracz gra Aliantami i Niemcami wschodnimi, drugi Sowietami i Niemcami zachodnimi. Dużo nowatorskich, nietypowych zasad, które jednak świetnie działają, rozgrywka jest bardzo przyjemna. Czas rozgrywki to 16 godzin (8 dla krótkiego scenariusza). Minimalne oskryptowanie.

To są zupełnie odmienne pozycje, ale obie uważam za warte ogrania.
Jeżeli masz czas na Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945, to bierzcie i się nie zastanawiajcie. Jeżeli macie 3 godziny, to wyciągajcie Downfall of the Third Reich.

Zalety
– gra dobrze dopracowana
– nietypowe, ale bardzo ciekawe i dobrze działające zasady
– obaj gracze są stroną atakującą na “swoim” froncie
– świetnie wygląda

Wady
– potrzeba dużo czasu
– potrzeba sporo miejsca na stole

 Grę Downfall: Conquest of the Third Reich, 1942-1945 kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie GMT Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings