Home | Wiadomości | Turnieje | Relacja z Geek Expansion – zobaczcie, jak się grało w Grójcu.

Relacja z Geek Expansion – zobaczcie, jak się grało w Grójcu.

❍ Reading Time: 3 minutes

GE_banner_wadePierwszy konwent gier i fantastyki Geek Expansion dobiegł końca! Jeżeli nie dotarliście do Grójca w te wakacje, to już pakujcie walizki i szykujcie się na następną edycję. A tym czasem – co nieco do poczytania i do obejrzenia. Zapraszamy do relacji!

Kości zostały rzucone w Grójcu

Stało się, pierwsza edycja konwentu gier i fantastyki Geek Expansion za nami. W czasie trzech naprawdę upalnych dni blisko 350 fanów gier (geeków) bawiło się przy planszówkach, grach wideo, bitewniakach, w sesjach RPG oraz na filmowych seansach najnowszych hitów fantasy i science-fiction.

Geek Expansion odbył się w ostatni weekend wakacji, czyli 26-28 sierpnia, poniekąd właśnie jako forma pożegnania lata w Grójcu. Dzięki zaangażowaniu okolicznych klubów gier, wydawców i sklepów branżowych (GROFAN, WARG, Galakta, Portal, Bard, Rebel, Giermek, Galaktyka Gier, Destroyer, Dawne Komputery i Gry) przygotowano cztery bloki tematyczne dla fanów gier wszelakich.

Raj dla fanów gier

W Gamesroomie uczestnicy mieli okazję sięgnąć do biblioteczki złożonej z ponad 200 gier planszowych; w sali Retro mogli poznać blisko 50 gier wideo na kultowych systemach komputerowych takich jak Atari, Commodore, SNES, NES, Amiga; a także wziąć udział w pokazach gier bitewnych – Battletech, TANKS, X-wing, LOTR, Warhammer 40k, Warhammer Fantasy Battle.

Dla bardziej wymagających graczy fani roleplayów z Grójca i okolic przygotowali kilka sesji RPG osadzonych w bardzo popularnych systemach jak Zew Cthulhu, Wampir Maskarada, Warhammer Fantasy Roleplay oraz Neuroshima.

Turnieje z nagrodami

Oprócz zwykłego (i jakże przyjemnego) grania konwentowicze chętnie brali udział w turniejach z nagrodami. Na konwencie Geek Expansion urządzono eliminacje do ogólnopolskich zawodów w grze Carcassonne oraz Królestwo w budowie, a sklepy Giermek, Galaktyka Gier oraz Dawne Komputery i Gry przygotowały turnieje w grach Kakao, Magic the Gathering i Worms: Armageddon. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się również Mistrzostwa Grójca FIFA ’16 na konsolę Playstation 4, w których nagrody ufundował sklep Adimar z Grójca.

Prelekcje i GeekoQuiz

Warto podkreślić, że konwent nie skupiał się tylko i wyłącznie na grach – główny gość imprezy i prelegent, Szymon Żakiewicz, podczas wykładów poświęconych fantastyce opowiadał między innymi o kultowych produkcjach filmowych z XX wieku, a także o najsłynniejszych filmowych potworach. Na miłośników kina fantasy, science-fiction i horroru czekał również emocjonujący GeekoQuiz, w którym na podstawie kadrów, cytatów czy motywów muzycznych uczestnicy prelekcji odgadywali tytuły filmów. Nagrodą w filmowym quizie były vouchery do Kina GOK oraz płyty DVD i plakaty.

Hity science-fiction w kinie

Co warto podkreślić, również i fani współczesnego kina fantastycznego nie mogli się nudzić, albowiem specjalnie na konwent Geek Expansion przygotowano wyjątkowy repertuar grójeckiego kina, który obfitował najnowsze hity science-fiction oraz fantasy: Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów, Warcraft, Suicide Squad a dla młodszych widzów – Epoka Lodowcowa: Mocne Uderzenie. Podczas seansów przeprowadzono również loterie z nagrodami, szczęśliwców obdarowano plakatami filmowymi oraz voucherami od Pizzerii Biesiadowo – Grójec, która przez 3 dni działała jako oficjalna konwentowa knajpka.

Konkurs na maskę Superbohatera

W ramach konwentu przeprowadzono również mini konkurs cosplay. Dzieci i młodzież z Grójca i okolicznych miejscowości przygotowały maski Superbohaterów, wśród których znalazły się ikoniczne postacie, jak choćby Hulk, Spider-man, Ironman, Batman, Joker. Z 40 prac wybrano 17 najbardziej pomysłowych i starannie przygotowanych, a ich twórców nagrodzono książkami, grami planszowymi i filmami, oczywiście wszystkie w klimatach fantasy i science-fiction. Fundatorem pokaźnej puli nagród w tym konkursie był Grójecki Ośrodek Kultury, wydawca Granna, Black Monk, Kuźnia Gier, Cobi, Lucrum Games, Rebis i Powergraph.

100 godzin zabawy

Podsumowując wszystkie pokazy, turnieje, konkursy, prelekcje i warsztaty, w pierwszej edycji Geek Expansion przygotowano łącznie 100 godzin zabaw i atrakcji dla maniaków gier i fantastyki. Choć konwent dopiero co się zakończył, organizatorzy, wolontariusze i osoby wspierające imprezę już obmyślają plany na kolejny konwent za rok.

Atrakcje w parku

Impreza wewnątrz Grójeckiego Ośrodka Kultury cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale wiele atrakcji czekało również przed budynkiem GOK-u i w parku miejskim. Można było postrzelać z łuku i strzał (tzw. archery-tag), pograć w paintballa, była też zbiórka krwi organizowana przez Fundację Ronalda McDonalda i RCKiK Radom. Ciekawość większej grupy konwentowiczów wzbudziły warsztaty robotyki i zajęcia fizyczno-chemiczne organizowane przez grupę Lingo Star; pokaz sprzętu wojskowego TDM Electronics, gry plenerowe przygotowane przez grójecki 18 Szczep Drużyn Harcerskich im. Brygady Spadochronowej „Cichociemni” oraz ćwiczenia z fechtunku samurajską kataną szkoły Meikyo kai dojo – kenjutsu.

Organizatorzy są zadowoleni z frekwencji podczas całej imprezy. Teraz podliczamy sukcesy oraz rzeczy, które można poprawić i udoskonalić, aby na przyszły rok przygotować jeszcze ciekawszy i lepiej opracowany program konwentu.

Łukasz Haśkie, Grójecki Klub Gier i Fantastyki GROFAN

Konwent Gier i Fantastyki GEEK EXPANSION realizowany był przez Grójecki Klub Gier i Fantastyki Grofan w ramach Programu Działaj Lokalnie dofinansowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dzięki: Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Samorządowi Gminy i Miasta Grójec, Starostwu Powiatowemu w Grójcu oraz Partnerom: DELTIMA Sp. z o.o., TRANS-MED Dariusz Witkowski, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Andrzej Zaręba – Radny Powiatu Grójeckiego, PRZYBYSZEWSKI Maszyny i Narzędzia do Sadu i Ogrodu, TAX SERVICE Sp. z o.o. Marta Cytryńska, PRIMA 2000 Sp. z o.o., ABAKUS SERVICE Sp. z o.o. Zofia Rachubińska i OPTIMA Marcin Majewski.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*