Home / Recenzje / Gry imprezowe / Dopasowani – czy aby na pewno?

Dopasowani – czy aby na pewno? Recenzja

Jeżeli tego wieczoru masz ochotę na odrobinę kontrowersji, nierzadko doprawionej szczyptą zaskoczenia oraz zawierającej dużą dawkę dobrej zabawy, Dopasowani jest pozycją która z pewnością Cię zainteresuje, a po skończonej zabawie będziesz prosić o więcej.

Dopasowani posiada wszystkie cechy, jakie powinna posiadać dobra gra imprezowa – jest szybka, jest głośna, jest porywająca i przede wszystkim jest nieskomplikowana. Od momentu, gdy po raz pierwszy weźmiemy pudełko z grą w ręce, do chwili rozpoczęcia rozgrywki mija około minuty, maksymalnie dwóch.

Podczas rozgrywki dzielimy się na dwuosobowe zespoły, następnie wszyscy odpowiadamy na pytania. Odpowiedzi udzielamy na kartce w tajemnicy przed resztą graczy. Punkty zdobywamy za identyczne skojarzenia z członkiem naszej drużyny, więc w domyśle gra przeznaczona jest dla par, gdyż teoretycznie to one mają największe szanse na wygraną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać grę do poznania drugiej osoby oraz przełamania pierwszych lodów. Wspomniana uniwersalność sprawia, że ludzie, dla których będzie to pierwsza planszówka, bez problemu się w niej odnajdą, i będą czerpać tyle samo przyjemności z rozgrywki, co zaznajomieni już z tytułem gracze.

W trakcie rundy jeden z graczy bierze kartę i odczytuje jedno ze znajdujących się na niej pytań, po czym odwraca dołączoną do gry klepsydrę. Do momentu przesypanie się piasku (około 60 sekund), gracze mają czas, aby zapisać w swoich notesach do 5, jedno bądź dwu-wyrazowych skojarzeń na zadane wcześniej pytanie.  Po przesypaniu się ostatniego ziarnka piasku przerywamy zapisywanie i przystępujemy do sprawdzania odpowiedzi. Osoby z pary kolejno odczytują odpowiedzi, a za każde pasujące skojarzenie otrzymują po 1 punkcie. Po przyznaniu punktacji każdej z drużyn przechodzimy do kolejnej rundy. Rozgrywka kończy się w momencie gdy rozegraliśmy 9-tą rundę, lub któraś z par osiągnęła 30 punktów. Aby przedłużyć żywotność gry, można najpierw wykorzystać wszystkie pytania z numerem 1, następnie 2, itd. … kończąc na pytaniach oznaczonych 6-tką.

Pomimo nie najmniejszego pudełka, Dopasowani po rozłożeniu nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu doskonale wpasowuje się również w kategorię gier podróżnych. Grać możemy dosłownie wszędzie tam, gdzie najdzie nas na to ochota i uda nam się wygospodarować przestrzeń niewiele większą niż kartka papieru formatu A4. W pudełku znajdziemy między innymi – planszetkę, na której zaznaczamy postępy rozgrywki, czasomierz w postaci małej klepsydry, dwustronne karty, na których znajdziemy aż 654 pytania i które pozwolą na rozegranie około 72 unikatowych partii, oraz 4 pary notesów do zapisywania odpowiedzi. Niestety w pudełku zabrakło długopisów – w te musimy zaopatrzyć się sami.

Deklarowana ilość graczy to 4-8 osób, co daje nam maksymalnie 4 grające pary i właśnie tyle znaczników par znajdziemy w pudełku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zagrać w liczniejszym gronie – wystarczy jedynie dołożyć do gry znaczniki symbolizujące dodatkowych graczy i takim sposobem możemy grać w 10, 12 lub nawet 14 osób. Autor przewidział również tryb gry dla 5 oraz 7 graczy polegający na dzieleniu jednego notesu przez dwóch graczy, którzy wspólnie zapisują swoje skojarzenia. Rozwiązanie to może spowodować jednak niepotrzebne zamieszanie. Chodzi o sytuację, gdy dwójka graczy ze wspólnym notesem musi uzgodnić jakie odpowiedzi chce w nim umieścić, a jak wcześniej wspomniałem, odpowiedzi udzielamy w tajemnicy przed innymi graczami, w ciszy. Nie chcąc więc odbierać sobie radości płynącej z rozgrywki, ten tryb warto traktować bardziej jako ciekawostkę, niż grywalny opcję.

Dopasowani to gra przeznaczona dla graczy  powyżej 16 roku życia, co ma swoje przełożenie na pytania, które mogą pojawić się w czasie rozgrywki. Karty przeznaczone dla dorosłych, zawierające pikantniejsze pytania są oznaczone jednak czerwonym trójkątem co umożliwia ich łatwą identyfikację i odsianie. Niezależnie od liczby osób grających, czas rozgrywki nie zwiększa się i pozostaje na stałym poziomie 30 minut na partię.

Gra posiada warianty, którymi możemy urozmaicić naszą rozgrywkę (przykładowo – podczas rundy 2 i 9 punkty przyznawane są wyłącznie parze, która ma najwięcej wspólnych skojarzeń). Możemy je rozgrywać jednocześnie lub wybiórczo. Nie wszystkie warianty sprawdzają się jednak dobrze. Przykładowo nadmierne ograniczanie przyznawania punktów może szybko doprowadzić do sporej dysproporcji pomiędzy grającymi, a jak wiadomo, zacięta rozgrywka, w której losy wygranej ważą się do ostatniej chwili i o zwycięstwie decyduje ostatecznie kilka punktów, dostarcza najwięcej emocji.

Po rozegraniu kilku partii mogę śmiało powiedzieć, że bawiłem się świetnie i z całą pewnością wrócę do Dopasowanych w najbliższej przyszłości. Doskonała pozycja, która poprzez swoją prostotę i integracyjny charakter błyskawicznie przełamuje lody pomiędzy nowo poznanymi osobami. Z uwagi na obszerna bazę zawartych w grze pytań, n-ta rozgrywka tego samego wieczoru nie nuży i cieszy podobnie jak ta pierwsza.

Bardzo dobre wykonanie sprawia, że z całą pewnością gra starczy nam na długie godziny dobrej zabawy, co czyni cenę 65 zł niezwykle atrakcyjną. Jedyne czego żałuję to to, że pytań 18+ oznaczonych czerwonym trójkątem nie jest za wiele, a właśnie przy nich rozgrywka stawała się najciekawsza.

Dopasowani to pozycja, która fenomenalnie spełnia swoje zadanie – dostarcza masę pozytywnych wrażeń i doskonale wpasowuje się w spotkanie w gronie znajomych, podczas rodzinnych partii (jeżeli odsiejemy bardziej dojrzałe pytania możemy wciągnąć w rozgrywkę młodszych członków rodziny) oraz grając ze świeżo poznanymi osobami. I chociaż z założenia gra trwa około 30 minut, warto dać sobie czas i poznawać drugą osobę powoli.

Przypominamy, że grę Dopasowani możecie wygrać jeszcze do niedzieli w naszym facebookowym konkursie do którego link znajdziecie poniżej :)

Facebookowy konkurs powalentynkowy

 Grę Dopasowani kupisz w sklepie

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Praga: Caput Regni – gra z jajami

Poznawanie gier autorstwa Vladimira Suchego zacząłem od rozgrywki w Pulsar 2849. Tematyka zupełnie nie z mojej bajki, ale mechanicznie tytuł mnie zachwycił do tego stopnia, że z miejsca wszystkie gry pana Suchego trafiły na mój radar. Potem przyszła kolej na Podwodne miasta. Choć gra nie wzbudziła u mnie takiego zachwytu jak wspomniany Pulsar, to w dalszym ciągu trafia na stół dosyć regularnie, co tylko świadczy o tym, że podoba się nie tylko mi, ale i moim współgraczom (szczególnie po uzupełnieniu jej o dodatek Pm: Nowe odkrycia). Odkąd więc Portal Games zapowiedział wydanie polskiej wersji Pragi: Caput Regni  była to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego roku. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap