Home / Gra Roku / Edycja 2009 / Gra Roku 2009 – Agricola zgarnia wszystko

Gra Roku 2009 – Agricola zgarnia wszystko

I stało się. W czasie wrocławskiego konwentu Gratislavia został ogłoszony zwycięzca tegorocznej Gry Roku. Obie nagrody: Gry Roku 2009 wybieranej przez Kapitułę oraz Gry Roku 2009 Wyróżnienie Graczy, o której decydowali wszyscy chętni, powędrowały do Agricoli i wydawnictwa Lacerta.

Warto zauważyć, że to już trzecie z rzędu zwycięstwo Lacerty (wcześniej Puerto Rico i Wysokie Napięcie). Dla Agricoli też nie jest to pierwsza nagroda, była nagradzana licznymi wyróżnieniami na świecie i w Polsce (choćby nagrodą naszego serwisu). Pozostaje jeszcze za oficjalną stroną nagrody powtórzyć, że do nagrody kandydowało 80 gier, w głosowaniu publicznym wzięło udział 700 ważnych głosów, a za Agricolą znalazły się w kolejności alfabetycznej: Gra o Tron (Galakta), Rice Wars (Kuźnia Gier), Talisman: Magia i Miecz (Galakta) i Wolsung (Kuźnia Gier).

[Gra Roku]

28 komentarzy

 1. „z rzędu” ;)

 2. Ej, udawajcie zdziwienie :)

 3. Vox populi, vox Dei.

 4. Każdy inny wybór byłby w tym roku „dyskusyjny” – dodam, że imho (żeby nie było).

 5. Tytuł dla Agricoli i Lacerty to jedno – oczywiście gratulacje. Ważniejsze od tego „pewniaka” jest, to że w głosowaniu Gry Roku 2009 Wyróżnienie Graczy kandydowało aż 80 gier i wzięło w niej udział 700 osób! Przybywa nas z roku na rok.

 6. Mnie dość zaskoczyła popularność produkcji KG. Jednak ktoś w to gra. :)

 7. Arthu, też się zdziwiłem. A co do zwycięscy – pozostaje podwójnie powiedzieć staropolskie: Gratulacje!

 8. Mam pytanie. Dlaczego pozycje 2-5 zostały
  wymienione w kolejności alfabetycznej?

  Zaznaczam że nikogo nie oskarżam o ,,kłamstwo”.

  Po prostu jestem ciekaw.

  Czy to znaczy że wszystkie gry (2-5) miały tyle samo głosów?

  Czy nie można opublikować całych wyników?

 9. Ja_n

  To pytanie powinieneś zadać na stronie nagroda.gry-planszowe.pl.

 10. No właśnie chciałem, ale pod ogłoszeniem wyników nie było opcji ,,Napisz komentarz”;)

  Nie lubię narzędzi których trzeba szukać, dlatego śpię z młotkiem pod poduszką.

 11. dominusmaris > W głosowaniu publicznym wyłaniana jest tylko JEDNA gra, pozostałe zostały podane jako ciekawostka. Nie zostały podane w kolejności głosów, aby uniknąć używania deklaracji typu „2. miejsce w głosowaniu na Grę Roku”.

  P.S. Na stronie Nagrody nie ma opcji komentarzy, dyskusje nt Nagrody najlepiej prowadzic na forum.gry-planszowe.pl.

 12. Aha. Pewnie gdybym poczytał regulamin to
  bym sam wiedział. Dzięki za odpowiedź.

 13. Arthu: uważaj z używaniem KG oraz pełnej nazwy, bo na GamesFanatic podpięty jest pod to niewidzilny znacznik

 14. Nataniel: ale i tak można pisać „gra uznana przez graczy za jedną z 5 najlepszych gier roku :p

 15. Kuźnia Gier rzeczywiście jest zaskoczeniem, ale to dobrze, że graczom podobają się polskie produkcje.

 16. Wookie:
  Co w tym dobrego?

 17. Sandman: to, że Kuźnia Gier (uwaga na znacznik :flame war mode on: ) posiada prężną grupę oddanych fanów, którzy potrafią się zaktywizować. Jeszcze rok, może dwa i Kuźnia bedzie zgarniać nagrodę Gra Roku w otwartym glosowaniu przez nastepne 10 lat.

 18. Neurocide:
  Jeśli Kuźnia będzie robiła dobre gry (dobre, dlatego, że są ciekawe, ze świetną mechaniką itd.) to niech zgarnia nawet wszystkie możliwe nagrody, ale moje pytanie brzmi: co jest dobrego w tym, że graczom podobają się polskie produkcje? Dla mnie bezsensem jest hasło „dobre, bo polskie”. Gra ma być po prostu dobra, bez znaczenia czy jest wietnamska, ukraińska czy z Gabonu.

 19. Sandman: chodzi o to, że rynek polskich planszówek się rozwija i ludzie doceniają rozwój Kuźni Gier. Oni na pewno wiedzą jakie błędy popełniają w swoich grach i jeśli przez kilka/kilkanaście kolejnych produkcji się nie poprawią to gracze pewnie się od nich odwrócą, ale jeśli wyciągną wnioski,to tak jak to przewiduje Neurocide, zgarną Grę Roku.

 20. Wookie: zasięg odziaływania Kuźni powoduje formatowanie konsumenta. Idę o zakład, że niezależnie od tego, czy widzą wady w sowoich grach, czy nie – to za rok mają nagrodę publiki jak w banku, chyba, ze pojawi się konkurent na miarę Agricoli.

 21. Folko

  Piotrze, wnioskuję że wiesz o czym mówisz, że różnica w wyborze była niewielka (w końcu byłeś w kapitule) ale czy powinieneś o tym pisać? Nim nagroda została ogłoszona Ty wspominałeś już o tym że Kuźnia dobrze wypadła… czy nie powinieneś z tą wiadomością poczekać?

 22. Za rok obie nagrody zbiera Dominion. Stety-niestety, ale na pewno lepszy niż Wiochmeństwo.

 23. Adamie – wnioskowanie nie poparte żadnymi przesłankami jest z gruntu nieprawidłowe. Wniosek, który Ci się nasunął jest bezzasadny, albowiem w żadnym miejscu nie podałem skali, sumy punktów, ani nie wspomniałem o rożnicy, a co za tym idzie, nie okresliłem czy była mała, duża, średnia. Co do drugiej kwestii napisałem, że gry KG wypadają coraz lepiej w plebiscytach oraz w ocenach na portalach. Jesli kapituła uzna, że ma to związek, ze złamaniem punktu regulaminu, to wyciągnie wobec mnie sankcje.

 24. „Za rok obie nagrody zbiera Dominion. Stety-niestety, ale na pewno lepszy niż Wiochmeństwo.” – Eeeee tam, Dominion jest nudny i nie mogę się zmusić do powrotu na 3cią rozgrywkę, a ostatnio poznałem Wiochmena2 i choć hmmmm „wieśniacki :-) ” to bawiłem się setnie i pośmiałem tyle co nigdy :-)
  PS. R4TG > Dominion

 25. No Wiochmen ma tę przewagę, że wystarczy potasować raz (jakoś wszystkie karcianki mają tę przewagę). Jeśli wyjdzie Catan Gra Karciana – to sądzę, że może utrzeć Dominionowi nosa (bo jest fajniutka – jeśli wyjdzie od razu z dodatkami, to utrze z pewnością).

 26. Hmm, jest dopiero kwiecien, mysle ze troche za wczesnie na wyrokowanie co wygra w przyszlym roku. A KG jeszcze w tym roku nic nie wydala – chociaz trzymam kciuki, by pojawilo sie cos fajnego, to mam przeczucie, ze moga sie zaplatac w Wolsunga RPG, co byloby spora strata dla rynku planszowek.

 27. Witam.
  na poczatek chcialem (rowniez w tym miejscu) podziekowac wszystkim, ktorzy zaglosowali na gry Kuzni Gier.
  Bardzo nas cieszy, ze nasze dwa tytuly znalazly sie w tak doborowym towarzystwie.
  Dziekuje rowniez za wszelkie glosy mile jak i krytyczne.
  Co do tego roku, rzeczywiscie z roznych przyczyn jeszcze zadna gra Kuzni nie zostala wydania, ale mozecie byc pewni, ze zaskoczymy Was (mam nadzieje, ze pozytywnie) tytulami jakie ukaza sie w ciagu najblizszych kilku miesiecy.

  pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*