Tobago [Współpraca reklamowa z G3] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Czas wakacyjny to czas odpoczynku, czas na wyjazdy, czas na przygodę, a kto z nas nie marzył w dzieciństwie o przygodzie związanej z wyspą, z poszukiwaniem skarbu… zaginionego skarbu piratów? Tobago – gra początkującego autora Bruce Allena – opowiada o takich poszukiwaniach. Gracze wcielają się w ekipy, które znalazły się na tajemniczej wyspie, na której ukrytych jest szereg skarbów. Odpowiednie zarządzanie częściowymi informacjami, wyciąganie z nich wniosków, wreszcie szybkie przemieszczanie się po wyspie doprowadzi graczy do znalezisk, a osoba która znajdzie najwięcej – wygrywa.

Przygoda otwarcia

Pierwsza przygoda czeka nas po otwarciu pudełka. Tobago to jedna z tych gier, które po rozłożeniu powodują, że wydajemy z siebie odgłos… wow! Gra jest fenomenalnie wydana, plansze, karty są nie tylko wytrzymałe ale i świetnie zilustrowane. Do tego dochodzą elementy drewniane – znaczniki skarbów, domki, samochody, którymi przemieszczają się poszukiwacze; oraz figurki przedstawiające palmy oraz monumenty, przypominające Moai z Wyspy Wielkanocnej. Całość dopełnia kolorowa instrukcja, trochę dziwnie złożona, ale spełniająca swoje zadanie. Pomocna w przygotowaniu gry i pierwszych rozgrywkach jest osobna, karta pomocy – również dołączona.

Zawartość pudełka

Przygoda zasad

Zasady jak na letnią grę przygodową kierowaną do rodzin, są dość proste. W trakcie swojego ruchu gracz może wykonać jedną z dwóch akcji: przemieścić swój samochód lub zagrać kartę wskazówki – odkrycia skarbu. Pierwsza akcja pozwala przybliżyć pojazd w kierunku poszukiwanego skarbu lub amuletu (o tym później), druga zawęża obszar poszukiwania. Chciałbym bliżej przyjrzeć się właśnie temu drugiemu aspektowi, to on jest głównym elementem mechaniki gry.

Karty wskazówek

Na wyspie, jak to na wyspie znajdują się różne obszary. Są plaże, góry, jeziora, wodospady oraz obszary trawiaste. Są tam również dodatkowo oznaczone (figurkami): palmy, wioski i monumenty. Gdzieś wśród nich ukryte są cztery skarby – dokładnie to więcej, ale 4 w danej chwili. Gracze zagrywając kartę wskazówki, określają gdzie można dany skarb znaleźć. Przykładowo, jeśli gracz zagra kartę – w górach – to skarb znajduje się w jednym z pasm górskich. Kolejny gracz chcąc zagrać kartę wskazówki, musi zawęzić obszar w którym można znaleźć skarb. I tak np. w powyższym przykładzie może zagrać kartę – największe pasmo górskie (wiemy że w górach, teraz wiemy dokładnie w których), ale nie może – skarb znajduje się na plaży (no bo jak w górach, to nie na plaży ;-) ). Potencjalne miejsca w których może znajdować się skarb oznacza się drewnianymi znacznikami (dla ułatwienia opisu nazwę je kostkami), których w miarę rozwoju gry powinno być coraz mniej. Jest to bardzo fajny i prosty mechanizm ułatwiający zabawę.

Przykładowa rozgrywka. Kolejne etapy "zawężania" znaleziska.

Karty wskazówek mają charakter naprowadzający pozytywnie – np. skarb znajduje się w pobliżu wioski, jak i negatywnie – np. skarbu nie ma w jeziorach. Po zagraniu karty dokładamy na niej swój znacznik – informację, kto brał czynny udział w odkryciu skarbu. W momencie gdy na planszy pozostania jedna kostka informująca o danym skarbie, trzeba jak najszybciej się tam udać. Osoba, która dotrze do niej pierwsza, dokłada do skarbu swój kolejny znacznik. Gdy wreszcie skarb zostanie znaleziony, zostaje podzielony pomiędzy poszukujących go graczy – to znaczy tych, których znaczniki znalazły się na kartach wskazówek przy danym skarbie. Gracze Ci dostają do wglądu wylosowane karty ze skarbami – każdy w liczbie równej liczbie swoich znaczników, następnie karty są przetasowane i w odpowiedni, sprytny sposób rozdzielane pomiędzy biorących udział w podziale poszukiwaczy. Częściowa wiedza o skarbie jest istotna, można nastawić się jakie skarby brać – w momencie podziału, jakich nie, no i najważniejsze – można dowiedzieć się, czy skarb jest przeklęty.

Karty skarbów

Karty skarbów, to główny element losowy w grze, różnią się liczbą monet – a te stanowią o wygranej. Na szczęście nie są to różnice duże, jeśli coś w dolosowanych kartach irytuje, to przeklęte skarby.

Przygoda Amuletów

Amulety

W momencie gdy skarb zostanie odkryty, aktywują się 3 znajdujące się na wyspie monumenty. Dzięki nim w określonych miejscach pojawiają się amulety. Amulety w Tobago mają duże, często bardzo duże znaczenie, gracze powinni o nie walczyć – czyli jak najszybciej, przed innymi podjechać po nie. Pojedynczy amulet można wykorzystać na kilka sposobów, nie będę ich tu opisywał, wspomnę tylko o dwu według mnie najważniejszych. Po pierwsze, amulet chroni nas przed przeklętym skarbem. Gdy na taki trafimy (są takie dwa), musimy oddać amulet lub, jeśli amuletu nie mamy, najcenniejszy z naszych skarbów. Pierwsze nie jest przyjemne, ale drugie boli dużo bardziej. Drugie wykorzystanie amuletu to odrzucenie jednej z kostek – oznaczeń skarbów, co można w trakcie rozgrywki świetnie wykorzystać.

Przygoda poszukiwania

Przygotowana plansza

I tak szukając skarbów, amuletów, jeżdżąc po wyspie bardzo szybko mija czas. Gra kończy się w momencie gdy zabraknie kart skarbów, trwa to około 30-45 minut. Tobago przeznaczony jest dla 2-4 osób, dla mnie osobiście ciekawsze były partie w całym składzie, lub w trójkę. Rozgrywka dwuosobowa mnie nie zachwyciła. Pomysł na poszukiwanie skarbu przypomina mi dwie inne gry, a mianowicie Theby oraz Poszukiwaczy skarbów. Wszystkie te trzy tytuły charakteryzują się mocnym klimatem i ciekawą mechaniką poszukiwania. Tobago jest najbardziej dedukcyjne, ale raczej nie najmniej losowe. Losowość jak już wspomniałem, nie jest specjalnie duża, według mnie odpowiednia dla gry rodzinnej, przyjemnie urozmaica zabawę. Czasami przy złym planowaniu – skupianiu się na jednym, a nie na wszystkich skarbach – może zaboleć i zdenerwować pojawienie się karty – skarb przeklęty, ale jeśli koncentrujemy się na jednym celu, to możemy mieć pretensje tylko do siebie :)

Rozgrywka

Podobnie jak karty skarbów, losowo dobierane są karty wskazówek. Zdarzają się sytuacje, że mimo kilku na ręce, żadnej nie możemy dołożyć… wtedy możemy je odrzucić i dobrać nowe, niestety wiąże się to z konsekwencjami – odrzucenie amuletu lub strata kolejki.
Interakcja w grze jest spora, ale… delikatna. Nie ma tu bezpośredniego robienia sobie krzywdy, osoby nie przepadające za negatywną interakcją powinny być zadowolone.
Porównałem Tobago z Thebami i Poszukiwaczami z pewnego powodu. Wszystkie te tytuły to świetne rodzinne zabawy, wszystkie opowiadają o poszukiwaniu skarbów, ale…  Poszukiwacze są najlżejszym tytułem, Theby według mnie najciekawszym, a Tobago, które pod względem ciężkości mogłoby konkurować z Thebami, przegrywa z pozostałymi pod względem grywalności…

Przygoda, czy pełna?

Karta pomocy

No właśnie, jak z tym Tobago jest. Przyjemna, ślicznie wydana, nie za trudna gra – to jej niewątpliwe zalety, ale czegoś jej brakuję. Grałem w Tobago z różnymi graczami, w różnym wieku i gra się podobała, ale nie zachwycała. Znam ludzi którzy uwielbiają Theby, znam takich którzy z ogromną przyjemnością, wielokrotnie siadają do Poszukiwaczy… a Tobago? Przeważnie kończyło się na jednej partii. Mi osobiście gra się spodobała, lubię gry dedukcyjne, lubię ładnie wydane, Tobago ma w sobie klimat, ja grę polecam. Ostrzegam jednak, że w moim przypadku to ja byłem wyjątkiem, większość moich wspógraczy oceniała grę jako dobrą/dostateczną.

Tył pudełka

Przygoda ocen

yosz (2/5) : gra jest ładnie wydana i ma bardzo ciekawy pomysł na rozgrywkę. Odkrywanie mapy skarbu wciągnęło mnie całkiem mocno, jednak wrażenie zepsuła końcówka. Kiedy widać już, że gra zbliża się do końca prawdopodobnie wygra jeden z graczy, którzy zainwestowali w skarb, który jako ostatni zostanie odkryty. Jeżeli inni gracze skupili się na innych odkryciach, w ostatnim losowaniu nie dostaną nic – ta różnica punktowa prawdopodobnie zaważy na wyniku. Gra się przyjemnie, ale drugi minus jaki widzę to, że Tobago nie jest tytułem dedukcyjnym (a takiego się spodziewałem) chociaż takie wrażenie sprawia. To są jedyne dwa zarzuty jakie mam do tej gry, ale jak widać zaważyły na mojej ocenie dość mocno.

Filippos (3/5) Gra z bardzo dużym, ale niestety zmarnowanym, potencjałem. Świetny pomysł na nowatorską mechanikę zepsuty baaaardzo losowym punktowaniem i nieeleganckim zakończeniem. Grałem raz i  nie marzę o kolejnej partii. To dobra gra dla rodzin stawiających pierwsze kroki w planszowym świecie, ale niestety nic więcej. A mógł być hit… Szkoda.Dziękujemy firmie G3 za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (4/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (5/5):

7 komentarzy

 1. Avatar

  Zawsze mnie zastanawiało dlaczego tak rzadko wydawcy decydują się na poprawienie przeciętnej gry, która mogłaby być świetna. Przejrzeć reguły, dotestować i wypuścić jako patch choćby trzeba było wydać nową planszę. Wiem, że jest mnóstwo innych tytułów i nikomu z graczy nie chce się męczyć z grą na którą się zawiódł i już raz wydał pieniądze, ale… czasami wydaje mi się byłoby to uzasadnione. Rzadko się jednak zdarza…

 2. Avatar

  ale jednak czasem zdarza. właśnie na reedycję z poprawkami się zdecydowaliśmy

 3. Avatar

  Chopaki yosz i Filippos… możecie mi dokładnie omówić problem jaki widzicie w tej grze jeśli chodzi o punktowanie na koniec? Grałem dzisiaj i żadnego problemu gigantycznego nie widzę, tak więc chciałbym się dowiedzieć, czy przypadkiem ktoś z nas nie grał na błędnych zasadach.
  Co to za stwierdzenie, że wygra osoba, która zainwestowała w skarb odkryty jako ostatni? Jeżeli tak robili to oznacza, że nie zdobywali punktów za skarby, które były odkrywane wcześniej. Z drugiej natomiast strony nie jest żadnym problemem by inwestować w wiele skarbów, co zaleca instrukcja.
  Tak więc o co chodzi?

 4. Avatar

  Jak zbliża się koniec gry i każdy z graczy zainwestował w szukanie innego skarbu wówczas bardzo prawdopodobne, że wygra osoba która pierwsza znajdzie skarb. Wykończy pulę kart, a ponieważ inni gracze nie zainwestowali w szukanie skarbu, który okazał się ostatni to będą do tyłu. Gra jest tak skonstruowana, że raczej wszyscy idą mniej więcej równo i w ch dwóch grach zdarzyło się właśnie, że ten ostatni skarb decydował o zwycięstwie

 5. Avatar

  No ale kurcze nawet w instrukcji jest napisane, żeby inwestować w różne skarby (choćby ze względu na klątwę). Z kolei z Waszych ocen wynika, że gra jest mierna – na granicy zepsutej.

 6. Avatar

  Nie – z naszych ocen wynika, że gra nam się nie podobała.grałem mniej niż folko i to on napisał recenzję. Ja napisałem co mi się nie podobało :)

  Ocena 2/5 wcale nie oznacza zepsucia tylko, że gra nie trafia w moje gusta.

  I też to zrozumiałem, że trzeba inwestować w różne skarby, ale przy 4 graczach i tak może być taka sytuacja, że przy tym ostatnim skarbie będzie np. tylko dwóch graczy. Pozostai dwaj zostaną z niczym.czasem karty tak sie ułożą że inaczejnie będę mógł zagrać.

 7. Legun

  Muszę przyznać, że moje odczucia są zupełnie inne. Moja rodzina i przyjaciele uwielbiają Tobago i nikt nigdy nie zaprotestował, gdy się je proponuje. Gramy w nie już drugi rok kilka razy w miesiącu. Gramy bez klątw – i tak jest wiele zabawy, zaś ogranicza się losowość. Gra jest na spotkania w piątkowy wieczór idealna – nie za długa, nie za krótka, da się grać zupełnie intuicyjnie, zachowując minimalną szansę na zwycięstwo, da się układać wyszukane kombinacje. Jeśli zaś ktoś chce budować własny skarb, to znaczy że zupełnie nie chwycił istoty rywalizacji w tej grze – zwycięstwo się tu osiąga „spijając śmietankę” z czyichś nieporadnych poszukiwań (i nie pozwalając na spijanie ze swoich). Rozumiem, że ktoś może być umysłowo rozleniwiony klimatem gry, lecz ta gra, poza niewymagającym wylegiwaniem się pod palmą na największej z plaż, daje możliwość przeżycia bardzo wdzięcznej przygody (choć to na pewno nie jest wejście na K2 ;)).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings