Home | Wiadomości | Aktualności | Dominion po raz czwarty, czyli Prosperity

Dominion po raz czwarty, czyli Prosperity

❍ Reading Time: 2 minutes

Kiedy w roku 2008 wydano Dominion (Donald X. Vaccarino), gra wprowadziła spore zamieszanie na rynku gier planszowych i karcianych. Budowanie talii, odkrywanie nowych kombinacji kart ponownie zaczęło fascynować nie tylko miłośników kolekcjonerskich karcianek. Obecnie, kiedy oprócz wersji podstawowej mamy już 3 dodatki, Dominion posiada tyle samo zwolenników co i przeciwników. Jednym z argumentów tych drugich jest „konieczność” kupowania kolejnych, nowych dodatków, nazywana czasem bezpośrednio „dojonkiem” ;) Czy trzeba je koniecznie kupować? Jeden na pewno, bo sama podstawka faktycznie nie daje tyle zabawy i może w końcu się znudzić. Kupowanie pozostałych to już kwestia samych graczy i ich oddania grze. Co jednak może być bardziej przyjemne niż otwarcie pudełka z nowym dodatkiem, poczucie farby na kartach, poczytanie ich opisów, a później pierwsza partia? ;) Prawdopodobnie już we wrześniu br. będziemy mogli ponownie poczuć tę chwilę dzięki czwartemu dodatkowi – Dominion: Prosperity.

Autor: James Nathan Spencer

Tematem przewodnim będzie bogactwo, a „duże pieniądze” poczujemy dzięki 25 nowym kartom Królestwa oraz 2 kartom podstawowym: Platyna (skarb, wartość 5, koszt 9) i Kolonia (daje 10 PZ, koszt 11).

Tym razem nie męczono naszej ciekawości i cierpliwości odkrywaniem co jakiś czas jednej lub dwóch kart, ale pokazano wszystkie karty wraz z pełną instrukcją. Co rzuca się w oczy? Na pewno ceny niektórych kart (7-11 monet) oraz duża ilość skarbów, aż 8 + Platyna, posiadających, oprócz Platyny, dodatkowe, specjalne właściwości. Jest bogato! Ale jak ma być skoro „…twoje królestwo rozciąga się od morza do morza, a ulubionym dźwiękiem jest brzęk monet w twoich rękach”? :)

Nowe karty są mocne i interesujące, np. Mint – możemy pozbyć się niechcianych miedziaków; King’s Court (koszt 7) – pozwala na zagranie jednej akcji 3 razy; Bishop – odrzucając na śmietnik kartę z ręki dostaniemy PZ równe połowie kosztów odrzucanej karty; Peddler – jej cena wyjściowa 8 zmniejsza się o 2 za każdą akcję, którą zagramy (w połączeniu z Bishopem będziemy mogli mieć 4 PZ); Bank – zwiększa swoją wartość nabywczą o 1 za każdą zagraną karę skarbów; Goons – atak, po którym

Autor: James Nathan Spencer

przeciwnik będzie musiał odrzucić 3 karty, a my dostaniemy 1 PZ za każdą (różną) kupioną kartę. Takich ciekawych kart jest więcej, ale ta zapowiedź to nie miejsce na opisywanie ich wszystkich ;)

Oprócz kart dostaniemy również, podobnie jak w dodatku Seaside, dodatkowe elementy: 8 mini plansz (mogą być używane do zbierania PZ przez graczy), planszę „Trade Route” wraz ze 8 specjalnymi znacznikami, 16 znaczników PZ o wartości 1 i 15 znaczników PZ o wartości 5. Wszystkie znaczniki będą metalowe. Wspomniana plansza TR i znaczniki są używane jeżeli w grze pojawi się karta Trade Route. W przygotowaniu gry na planszy TR zaznaczamy jednym znacznikiem każdy będący w grze stos kart dający PZ. Jeżeli ktoś weźmie kartę z tego typu stosu to usuwamy jeden znacznik z planszy PZ. Jedną z akcji karty Trade Route jest wzięcie tylu pieniędzy ile jest znaczników na planszy TR.

Autor: Cole Busse

Patrząc na karty wydaje mi się, że dodatek wprowadza „oddech świeżości” oraz nowe ciekawe strategie do Dominiona. Jest on też lepszy moim zdaniem od wcześniejszego Alchemy. Pewnie zaraz się odezwą głosy, że jest przekombinowany, ale tak mówiono o każdym dodatku ;) Wszystko oczywiście okaże się w czasie gry. Ja kupię na pewno.

Na BGG można przeczytać artykuł „The Secret History of the Prosperity Cards” (po angielsku), w którym sam autor opisuje historię kart z dodatku.

3 komentarze

  1. Wygląda interesująco- dla mnie bardziej niż Alchemy. Z alchemii zrezygnowałem, tym razem chyba się skuszę:)

    Wiadomo coś o dacie premiery albo pojawienia się tego dodatku w polskich sklepach?

  2. Mam pytanko nie związane z tekstem jak się nazywa wtyczka do wordpressa, które używacie dodająca te przyciski – odnośniki do serwisów typu wykop itp?

  3. Template pojedynczego wpisu ma dodany mały javascript z dodajdo.com – pewnie Pancho albo Nataniel to zmodyfikowali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*