Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Szczęść Boże w partiach zarządzania górniczą szychtą

Szczęść Boże w partiach zarządzania górniczą szychtą [Współpraca reklamowa z Lacerta] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Kramer i Kiesling po raz kolejny odwalili kawał dobrej roboty.  Do rąk graczy trafia gra, która sprawia radość w odniesieniu do trzech podstawowych poziomów mierzonych „ frajdomierzem”. Po pierwsze – wykonanie, po drugie (moim zdaniem) dobry klimat, po trzecie ciekawa i przemyślana mechanika.

Śląsk, schyłek XIX wieku. Wokół rozpościera się obraz świata przemysłu, fabryk i nieustannie zapracowanych ludzi. Gracz wciela się w rolę właściciela kopalni, którego zadaniem jest wydobywanie węgla, nadzór nad jego transportem, oraz zarządzanie pracą górników. Realizacja różnorodnych zamówień umożliwia zdobycie tego, co w każdej grze najistotniejsze – punktów zwycięstwa.  Jednak to tylko część dobrego planu taktycznego, ale o tym za chwilę. Na początku chcę przekonać Was do trzech czynników wymienionych we wstępie,  które sprawiły, że grę zaklasyfikowałam do półkowej kategorii: Warto grać.

Klimat górniczej pracy + ocena wykonania

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plansza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szyby górnicze z windą i ruchomą szolą

W skali od 1-5 za klimat daję grze 4,97. Dlaczego? Dlatego, że rozkładając planszę wraz z jej wszystkimi komponentami moja wyobraźnia ma fajrant. Wykonanie gry jest naprawdę na dobrym poziomie. Tu i ówdzie padają głosy wyrażające niezadowolenie odnośnie tego, że dostajemy ascetyczną planszę, której zaletą jest jedynie piękny rewers. W kategoriach estetycznych każdy ocenia według swoich upodobań. Moim zdaniem plansza (choć niewielkich rozmiarów) świetnie odzwierciedla kopalnianą rzeczywistość, oraz co najważniejsze, jest przejrzysta. Dobrze rozplanowane miejsca, do których wysyłamy górników, zapewniają bardzo potrzebny w tej grze porządek przy  rozstawianiu znaczników.  Najbardziej cieszą jednak indywidualne plansze graczy – szyby górnicze. Należy wmontować w nie windę oraz szolę (kopalnianą klatkę windową). Szola porusza się w górę i w dół (naprawdę funkcjonuje to nienagannie!), zjeżdżając na poszczególne piętra kopalni. Doskonale prezentują się sztywne, solidne karty zamówień, chodników oraz znaczniki zamknięcia. Całość jest czytelna i dobrze opisana, co stanowi znacznie ułatwienie w czasie gry. Grafiki i kolory świetnie podkreślają klimat gry.  Mam tylko dwie uwagi rozpoczynające się od słów: Pewnie byłoby lepiej….

*…gdyby wskazówka  do oznaczania szycht była na stałe przytwierdzona do planszy. Po prostu trzeba uważać, by jej nie zgubić. Za to odejmuję 0,01 przy ocenie w kategorii estetycznej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wskazówka na liczniku szycht

*…gdyby pieniądze wykonano z lepszej jakości papieru. Niektórzy twierdzą, że wyglądają jakby uciekły z Eurobiznesu. No…tak, są trochę ascetyczne. W końcu to marki, a marki nigdy (to moje zdanie) nie były urzekająco piękne. Przydałby się jednak trochę lepszy materiał. W czasie gry banknoty wielokrotnie przechodzą z rąk do rąk, co sprawia, że mogą ulec zniszczeniu. Za to z kolei odejmuję 0,02 przy ocenie w kategorii estetycznej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zielone, ale nie dolary.

Mechanika – czyli w jaki sposób pracujemy w kopalni.

„Rozgrywka w Szczęść Boże to łącznie 3 rundy (szychty)” – to pierwsze słowa instrukcji z akapitu opisującego cel gry. Hm…tylko 3 rundy? Jak sugerowany przez wydawcę czas gry (60-75) minut ma się do trzech rund? To była moja pierwsza myśl. Okazało się jednak, że w każdej rundzie mamy mnóstwo akcji, które ów czas wypełniają. Ale do rzeczy. Mechanika mnie urzekła. Jest po prostu bardzo dobra i zasługuje na aplauz. Mamy do dyspozycji pulę 18 górników, których możemy wysłać do poszczególnych miejsc na planszy:

1. Warsztat (tu zdobywamy żetony chodników)

2. Wydobycie ( jak sama nazwa wskazuje – wydobywamy węgiel)

3. Załadunek (miejsce, w którym wysyłamy skompletowane zamówienie)

4. Pieniądze (rzecz oczywista – dostajemy kasę)

5. Nowe zamówienie (dostajemy karty z kolejnymi zamówieniami)

W niektórych grach czasami denerwuje mnie to, że muszę walczyć o miejsce na planszy, które pozwala mi wykonać konkretną akcję. Wystarczy, że przeciwnik zrobi to szybciej i cała moja misterna taktyka musi ulec gwałtownej przemianie. Tutaj żadne pole nigdy nie będzie zablokowane na amen! Za każdym razem, gdy chcemy wysłać górników do warsztatu, a ktoś już wcześniej ustawił tam swoje pionki, wystarczy dodać jeden znacznik więcej, by móc skorzystać z pola akcji. Trzeba jednak nieustannie kontrolować liczbę pozostałych górników, żeby wystarczyło ich do wykonania wszystkich zamierzonych czynności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karty zamówień

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wagoniki z różnym rodzajem węgla

W moich dotychczasowych rozgrywkach zauważyłam jedną rzecz. Początek gry zdaje się być zdeterminowany przez pieniądze. Większość graczy swoje pierwsze kroki kieruje do miejsca, w którym mogą zdobyć określoną ilość marek. Szczerze przyznam, że raz spróbowałam zagrać inaczej i okazało się to być dotkliwe w skutkach (nie było mnie stać na wagoniki, zatem nie mogłam wydobywać węgla i realizować potrzebnych do zdobycia punktów zamówień). Nie uważam tego jednak za błąd, czy niedopracowanie w mechanice. Może po prostu nie wymyśliłam jeszcze innego, równie sprytnego sposobu na grę, a może po prostu tak jest łatwiej i poświęcając od 1-4 górników, mogę potem swobodnie kierować resztę w inne miejsca pracy.  Plusem dla mnie jest także to, że w każdej rundzie można wykorzystać wszystkich górników. Kiedy nie mamy już możliwości lub pomysłu na to, co zrobić z ostatnim pracownikiem, wysyłamy go na pole, dzięki któremu przyniesie zysk w postaci 1 marki. Jest to co prawda „akcja rozpaczy”, ale zawsze przynosi jakieś profity.

Miejcie oczy szeroko otwarte na punkty – różnorodne sposoby zdobywania PZ

Punkty zdobywamy przede wszystkim za realizację zamówień. Trzeba jednak dobrze zaplanować rodzaj transportu, gatunek węgla i ilość kupowanych chodników danego koloru. Ma to ogromne znacznie w czasie punktacji na koniec szychty. Punkty dostajemy za:

1 szychta – gatunek węgla (warto obserwować współgraczy i skoncentrować się na rodzaju, którego inni mają mniej)

2 szychta – gatunek węgla + rodzaj transportu

3 szychta – gatunek węgla + rodzaj transportu + dany kolor chodników.

Ten rodzaj punktacji sprawia, że nawet ktoś, kto po pierwszej szychcie zdecydowanie prowadzi na torze punktów, po drugiej szychcie może zostać błyskawicznie wyprzedzony. Właściwie, nazwijmy to „szychtowe punktowanie”, sprawia że można kilkakrotnie otrzymać punkty za to samo ( o ile oczywiście będziemy nadal prowadzić w różnorodnych kategoriach). Przez całą grę trzeba trzymać rękę na pulsie. Każda decyzja to transakcja wiązana. Biorąc zamówienie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na punkty, które może przynieść, ale także na gatunek (lub gatunki) węgla oraz rodzaj transportu.

Na koniec jeszcze jedna niespodzianka w postaci punktów ujemnych. Otóż, w grze występują dwa rodzaje wagoników – ciemne i jasne. Podczas podsumowania gry ważne jest, by zachować równowagę, tzn. mieć tyle samo chodników zarówno po jasnej, jak i ciemnej stronie. Tu znów pojawiły się już nie raz, nie dwa głosy krytyczne, uznające ten pomysł za niepotrzebny. Moim zdaniem ten element jest niezbędny. Nieco utrudnia rozgrywkę i zmusza graczy do nieustannej czujności, ponieważ nie można konstruować swojej kopalni rozbudowując wyłącznie jedną część.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przykładowo rozbudowana kopalnia

Losowość?

Jedni mówią – tak, ponieważ akcje  determinuje układ dostępnych chodników w warsztatach (to samo dotyczy akcji z kartami zamówień). Inni rzekną – tak, ale można jej zapobiec. Istnieje akcja, która pozwala dobrać 5 zakrytych chodników i wybrać ten, który nam odpowiada. Zdarzają się jednak sytuacje, w których żaden wagonik (nawet ten z pięciu dobranych) nijak nam nie pasuje.  Cóż, zły dzień, zły układ gwiazd, zemsta Sithów, zła passa…życie. Niemniej jednak nie zakwalifikowałabym Szczęść Boże do kategorii gier, w których losowość bardzo dokucza. Ja o niej zapominam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Żetony zamknięcia i żeton św. Barbary (pierwszy gracz)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drewniane znaczniki węgla i górników

Dla kogo? Dla ilu?

Gra jest świetnie zbalansowana dzięki odpowiedniej ilości dostępnych pól, w zależności od liczby graczy. Wykluczeniu poszczególnych miejsc służą znaczniki zamknięcia. Na planszy bardzo dobrze oznaczone są miejsca, które biorą udział w grze w różnych wariantach liczby uczestników. Moc przyjemności daje partia zarówno w dwójkę, trójkę jak i w komplecie. Myślę, że zadowoleni będą gracze (dobra mechanika, różnorodność akcji) jak i niedzielni amatorzy, dla których Szczęść Boże może być grą z kategorii rozbudowanych, aczkolwiek nie aż tak bardzo skomplikowanych. Nie da się ukryć, że po kilku rozgrywkach można dostrzec swego rodzaju powtarzalność partii, bowiem tak jak pisałam wcześniej, trudno znaleźć inną drogę do zwycięstwa niż stały schemat oparty na myśleniu pieniądz-wagonik-zamówienie- wydobycie- transport.

Pisząc tę recenzję, otrzymałam reprymendę od mojego stałego współgracza, który stwierdził, że ów schemat nie zawsze ma miejsce, cyt:  Przecież jeśli widzę, że nie ma odpowiedniego dla mnie zamówienia, to nie idę na to pole, lecz biorę coś innego, co pozwoli mi wykonać inną akcję, a dopiero w kolejnym rozstawianiu robotników wezmę pod uwagę możliwość pójścia po kartę z zamówieniem.  Cóż, chyba ma rację. Może nawet krzyknę: Eureka! Już wiem jak z tobą wygrać!

Poważnie rozważę opcję wyrwania się powstałemu w mojej głowie schematowi postępowania.   W większych odstępach między partiami, można czerpać z tej gry niebywałą przyjemność, nawet stosując mój klasyczny układ.

Świetnie napisana i zilustrowana instrukcja pozwala szybko zapoznać się z regułami gry. Zasady są  klarowne i łatwe do wytłumaczenia nowym uczestnikom.

Wiem, że o tym już pisałam, ale jest to warte podkreślenia – bajer z ruchomą szolą – demonicznie fajny! Kończąc  z patosem – Szczęść Wam Boże w rozgrywaniu partii.

Podsumowując:

+ ciekawy mechanizm z rozstawianiem górników i brakiem blokady na poszczególne miejsca

+ świetne grafiki na planszy i szybach górniczych

+ bardzo dobra skalowalność gry

+ jasność zasad, przejrzystość planszy

– wykonanie pieniędzy

– nie gramy zbyt często, bo nam się za szybko znudzi

Ilość graczy: 2-4

Czas: 60-75 min. (sprawdza się)

Wiek: 10+Dziękujemy firmie Lacerta za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (6,5/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (8,5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings