Home | Wiadomości | 10-lecie GF | Wyniki Konkursu Rocznicowego GF – Fabryka Gier Historycznych

Wyniki Konkursu Rocznicowego GF – Fabryka Gier Historycznych

FabrykaGierHistorycznych

Czas na wyniki! W kolejnym Konkursie Rocznicowym, tym razem koncentrującym się na Fabryce Gier Historycznych, dotarła do nas ponad setka odpowiedzi. Zanim jednak przedstawię laureatów i zdobywców nagród napiszę parę słów na temat pytań, prawidłowych odpowiedzi i zaprezentuję odrobinę statystyk.

Dokładną treść pytań przypomnieć można sobie tutaj.

Dwa pierwsze pytania nie sprawiły większych problemów prawie nikomu. W przypadku pierwszego, o historię nazwy „Fabryka Gier Historycznych”, wręcz 99% odpowiedzi było poprawnych, choć wyrażonych mniej lub bardziej zwięźle, w różnych słowach i o różnym stopniu szczegółowości. Uznawane były w zasadzie wszelkie odpowiedzi wspominające o warsztatach, UMCS, Fundacji Innowacyjnych Praktyk czy Kole Metodologicznym Historyków. Samej informacji zresztą nie trzeba było daleko szukać, bo znajdowała się chociażby na naszych łamach w wywiadzie z Michałem Sieńko.

Pytanie drugie wymagało już nieco więcej pracy. O ile danej gry nie znało się osobiście, konieczne było zerknięcie do opublikowanych w sieci instrukcji, recenzji (chociażby tutaj) lub przynajmniej zdjęć na BGG. Mimo to rzadko zdarzały się odpowiedzi niepoprawne – nawet żartobliwe pytanie o budowniczego arki, któremu pomagamy, czyli Noego we własnej osobie, nie wprowadziło wielu osób w błąd.

Wśród postaci z Lubelskiego Lipca sympatie rozdzielone były stosunkowo równo. Wśród bogów z Teomachii dominowali raczej ci znani z popularniejszych mitologii, jak Ares czy Odyn, choć wśród odpowiedzi pojawili się też zarówno Isztar, jak i Cernunnos. Magnaterię reprezentowali w sporej przewadze Firlejowie, przed Zamoyskimi. Wśród żołnierzy wyklętych najczęściej wspominanym był, co nie zaskakuje, rotmistrz Witold Pilecki, choć uczestnicy nie zapomnieli też o sierżancie Józefie Franczaku i kilku mniej znanych nazwiskach.

No i Noe był tylko jeden.

Honoru konkursu pod względem poziomu trudności broniło na szczęście pytanie numer trzy. Niczym matura z matematyki, postrach zdających, zadanie wymagające liczenia podniosło wreszcie poprzeczkę i pozwoliło zweryfikować umiejętności czytania szczegółowych instrukcji i postępowania według algorytmu. Okazało się, że Arka Zwierzaków na poziomie arcymistrzowskim nie jest wcale taka banalna. Mimo to niemal połowa z Was poradziła sobie i z tym zadaniem.

A wygląda to tak. Najpierw roślinożercy wcinają dwa z trzech zapasów ziarna, to -4 punkty. Następnie sami są zjadani – tu tracimy Gołąbka (sic!), Kameleona i obie Zebry. Teraz liczymy równowagę, mnożąc skrajne kolumny przez dwa – otrzymujemy 13 na lewej burcie i 12 na prawej, czyli zaledwie 1 punkt straty. Zostało nam 12 zwierząt, ale słoń znalazł się na arce dwukrotnie, więc zyskamy tylko 11 punktów. I na koniec bonus za skompletowanie zestawu płazów: dwa punkty. W sumie 11 + 2 – 4 – 1 = 8.

Ostatecznie trzy w pełni poprawne odpowiedzi nadesłało do nas czterdziestu sześciu czytelników. Komisja losująca w postaci niezawodnej witryny random.org wyłoniła osoby, do których trafią nagrody. A są to:

 • Sebastian BednarskiArka Zwierzaków
 • Przemysław BrodawkaTeomachia wraz kompletem nowych bogów

Zwycięzcom gratulujemy, Fabryce Gier Historycznych dziękujemy za ufundowanie naszych jubileuszowych nagród i zapraszamy na kolejne konkursy.

 

4 komentarze

 1. Dziwne, wydawało mi się, że zboże było zasłonięte i się nie liczyło przy punktacji. Przynajmniej tak to wygląda w przykładzie w instrukcji. Czy Ci, którzy udzielili błędnej odpowiedzi na ostatnie pytanie dostaną los na finałową loterię?

 2. Losy przyznwawane są osobom, które odpowiedzą prawidłowo na wszystkie trzy pytania w danym konkursie.

 3. @kruker: Według instrukcji jest tak:
  „Przed rozpoczęciem 2. rundy gracz umieszcza w zaznaczonym na swojej planszy miejscu żeton ziarna (…) na arce Eksperta umieszczane są w ten sposób trzy znaczniki ziarna”
  a wcześniej:
  „Jeśli na jakimkolwiek polu sąsiadującym ze znacznikiem ziarna znajduje się roślinożerca, należy usunąć
  dany znacznik z planszy gracza.”

 4. na rysunkach do przykładów w instrukcji brakuje znaczników ziarna. trudno powiedzieć, dlaczego. natomiast tekst instrukcji wyraźnie mówi o położeniu znaczników ziarna (czyli zielonych kostek wyszczególnionych także w sekcji „elementy gry”) na wskazanych polach na planszy począwszy od poziomu eksperta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*