Home | Katalog gier | Gry logiczne | Co jest lepsze niż krzyżówka? „Słówka”!

Co jest lepsze niż krzyżówka? „Słówka”!

❍ Reading Time: 2 minutes

Granna-Gra-w-SłówkaWymyślając nową grę, wykorzystującą zasadę tworzenia słów na planszy, nie da się ominąć skojarzenia do „Scrabbli” jednej z najpopularniejszych gier planszowych na świecie . Jednak Jackowi Szczapowi, autorowi “Słówek” udało się stworzyć coś świeżego, ciekawego. A nasze spostrzeżenia z rozgrywek udowadniają, że można ją spokojnie położyć na półce obok bardziej znanego brata i sięgać na zmianę.

Jacek Szczap, mistrz słówek i krzyżówek

Grę w wymyślanie słów z dostępnych liter, albo się lubi, albo nie. Wśród moich znajomych nie ma osób, które nie opowiedziałyby się jednoznacznie po jednej ze stron barykady. Postanowiłem więc zagrać raz z fanami Scrabbli i krzyżówek, a następnie z tzw. hejterami. Po kilku rozgrywkach zdecydowałem, że bez wstydu postawię “Słówka” obok „Scrabbli” na półce z grami.

“Słówka” to nowa edycja “ŁamiSłówek” Jacka Szczapa, która została wydana przez Grannę jako otwarcie serii “Wiem, bo gram!”. Autor był jednym z największych polskich autorytetów w dziedzinie szaradziarstwa. Na swoim koncie poza grami, ma on także książki i m.in. organizację mistrzostw Polski w dziedzinie łamigłówek. Niestety Pan Jacek zmarł w 2010 roku. Zostawił nam po sobie m.in. grę, w której na planszy układa się słowa z dostępnych przed graczem liter, tworząc w ten sposób dziwną krzyżówkę. Nie jest ona standardowa, bo żadne słowo nie jest układane w linii prostej. Litery układa się na heksagonalnych polach w dowolnym kierunku. Oprócz standardowych punktów za wykorzystanie liter można też otrzymać dodatkowe bonusy za otoczenie specjalnych, sześciokątnych pól.

 

Krócej i łatwiej, znaczy lepiej?

Każdy z graczy, a może ich być od 2 do 4 może w swojej turze położyć od 1 do 6 liter tworząc słowo, które może być dowolnie odmienione. Nie może to być jednak nazwa własna. Słowa możemy oczywiście budować z już ułożonych przez naszych przeciwników liter, lub wykorzystać żetony na planszy, do zdobycia punktów. Jeśli ktoś ułoży nieistniejące słowo, standardowo – traci kolejkę. A jeśli uda się przekonać przeciwników, że słowo istnieje ;) podliczamy punkty (razem z bonusami) i zapisujemy je za pomocą dołączonego ołówka np. na dodanym do gry bloczku. Następnie dobieramy znów do 6 liter. Nic trudnego prawda? Otóż trzeba się trochę pogimnastykować i przekwalifikować myślenie ze scrabblowego, na słówkowe, bo tu wyrazy powstają we wszystkich kierunkach.

Fani krzyżówek stwierdzili, że gra jest krótszą i łatwiejszą wersją Scrabbli. Ich zdaniem jest to plus, bo nie trzeba zarywać wieczoru przez długą sesję, ale za to zagrać dwa, trzy razy w “Słówka”. Zdecydowanie pomaga tu dwustronna plansza, która gwarantuje krótszą lub dłuższą rozgrywkę, w zależności od potrzeb. Czekamy na Wasze zdanie na ten temat, bo prawdopodobnie może być inne ;) Ci, którzy w łamigłówki słowne grają rzadko zwrócili uwagę na powstawanie śmiesznych, przypadkowych słów i spotkania często były okraszone wybuchami śmiechu. Tworzenie wyrazów w różnych kierunkach, to zdecydowanie zaleta “Słówek”.

Podstawki psują komfort gry

Oprawa graficzna w tego typu grach nie jest najważniejsza, chociaż moi gracze stwierdzili, że jest „smutna”. Plansza i żetony z literami są wykonane solidnie. Wytrzymają prawdopodobnie wiele partii. Do gry dołączono również woreczek, z którego losuje się żetony oraz bloczek na punkty i ołówek. Niestety najbardziej zaniedbanym elementem gry są podstawki na litery. Cytując moich współgraczy “są słabe i nieestetyczne”, a co gorsza, jeśli ustawić żetony na górnej półce, to przeciwnik je widzi.

Mimo wszystko w “Słówka” grało nam się ciekawie. Jest to nowe spojrzenie na gry scrabblopodobne i fani łamigłówek słownych powinni spróbować zagrać w “Słówka”, bo jak mówi hasło na pudełku, podobno to rozrywka lepsza niż krzyżówka! ;)

Plusy:
+ krótka rozgrywka
+ nowe spojrzenie na gry scrabblopodobne
+ dwustronna plansza

Minusy:
– podstawki pod żetony z literami

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*