Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | World of Tanks – internetowy przebój przeobrażony w karciankę

World of Tanks – internetowy przebój przeobrażony w karciankę [Współpraca reklamowa z rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

okładkaOd kilku lat w świecie fanów masowych gier online święci tryumfy gra o walkach czołgów. Mnóstwo serwerów, dodatkowych czołgów i pojazdów, klanów walczących przez wiele sezonów i rekordy ustanawiane przez grę świadczą o jej popularności. Pojawiły się także jej mutacje przenoszące graczy w świat okrętów i samolotów bojowych. Nas jednak interesuje próba wejścia z tym konceptem w nowoczesne planszówki, a właściwie karcianki. World of Tanks: Rush został wydany przez Wydawnictwo Rebel.pl. Przedwstępne opinie graczy były mieszane. Planszówkowi wyjadacze raczej sceptycznie nastawili się do kolejnej konwersji gry komputerowej.

Pokoleniowe oczekiwania

Z taką sytuacją miałem i ja do czynienia. Mój Skarb (starszy syn) jest fanem komputerowej wersji World of Tanks. Ja w komputerowe gry nie gram już od dość dawna (ponad 10 lat temu Panzer General i HoMM III były moją pasją!). Przed wyjazdem na czerwcowy Pionek zawarliśmy pewien układ, którego jednym z elementów było zagranie w WoT, o ile będzie dostępne. Pionek zacząłem jednak od innej gry, ale World of Tanks szybko został zlokalizowany i przygotowany do partii. Co mnie bardzo mile zaskoczyło, sporo osób przechodząc obok naszego stolika pytało o wrażenia. Niemal zawsze w ten sam sposób: „mój syn w to gra na komputerze, a nie wiem czy warto kupować karciankę”.

zestaw startowy gracza i karta pomocy

zestaw startowy gracza i karta pomocy

Dość szybko z partii dwuosobowej zrezygnowaliśmy zapraszając pytających do wspólnej rozgrywki. Pierwsze gry wiązały się z koniecznością ogarnięcia (prostych jak się później okazało) zasad w gorącej i dość hałaśliwej hali. Parę rzeczy pomieszałem, czegoś nie doczytałem… Jednak już wówczas czułem miłe zaskoczenie. To nie jest jakaś powalająca, rewolucyjna gra, ale działa i daje frajdę. A przecież po to, przede wszystkim, siadamy do gier. Dość rzec, że przez dwa dni Pionka rozegrałem z moim Skarbem bodaj 6 partii w WOTa!

Znajome mechanizmy

World of Tanks: Rush jest pierwszą z cyklu karcianek. Zawiera sprzęt amerykański, sowiecki, niemiecki oraz francuski(!). W dodatkach pojawią się pojazdy brytyjskie. Piszę o sprzęcie i pojazdach, bo prócz czołgów, dział pancernych spotkamy także ciężarówki, samoloty, oddziały specjalne i parę innych typów uzbrojenia.

dobry układ! cenny zakup i okazja zniszczenia bazy

dobry układ! cenny zakup i okazja zniszczenia bazy

Mechanika gry to znajomy deckbuilding rodem z Dominiona. Mając na ręce 3 karty możemy dokonać zakupu kart, ataku na bazę bądź jej obrońców lub wykorzystać akcję specjalną karty i wystawić ją do obrony bazy. Te ograniczone możliwości sprzyjają szybkiemu poznaniu gry przez nieplanszówkowe bractwo. Przyspiesza to także grę w doświadczonym towarzystwie, bo nie ma przedłużającego się oczekiwania na działanie przeciwników. Gra jest bardzo dynamiczna, nawet jeśli oznacza to głównie szybkie mieszanie kart…

Pomysły taktyczne

Dość szybko daje się zauważyć, że warto roztropnie planować zakupy. Wynika to stąd, że zniszczenie bazy przeciwnika osiągamy po podwójnym trafieniu (chyba, że mamy czołg ciężki, który jednak z racji kosztów zdobywamy dopiero w drugiej połowie rozgrywki). Jeśli zatem nasza talia jest zbieraniną wszystkich nacji, to szanse na podwójny atak na bazę znacznie maleją. Dodatkowo niektóre karty mogą być użyte do zakupu sprzętu z jednego kraju (zwłaszcza medale), co dodatkowo powinno kanalizować naszą taktykę rozbudowy talii.

okazja do zdobycia medalu i zniszczenia dwóch baz!

okazja do zdobycia medalu i zniszczenia dwóch baz!

Atak jest bardzo uproszczony. Każda karta ma dwa parametry atak-obrona. Mają one wartości od 0 do 2. Jeśli atak jest równy bądź większy niż obrona, to się powiedzie. Karta przeciwnika znika ze stołu (wraca na stos kart odrzuconych – do remontu!), a my zdobywamy medal. Medal, czyli punkt zwycięstwa. Ale także kartę o wartości 1 do dalszych zakupów i kartę zamulającą naszą talię. Coś za coś. (Tu dodam, że także zniszczone bazy przeciwników także będą w naszej talii. Mają wartość 3 PZ, ale nic poza tym…).

przykładowe medale za zniszczenie kart przeciwników

przykładowe medale za zniszczenie kart przeciwników

Fani gier wojennych na pewno będą się w tym miejscu zżymać na realizm takich walk. Cóż, jest to na pewno element gry trudny do obrony, poza tym jedynym argumentem, że sprzyja szybkiej i efektownej rozgrywce. Mnie bardziej irytują różnorodne francuskie sprzęty sprawiające wrażenie porównywalnych z potęgami pancernymi II wojny światowej. Francuskie czołgi ciężkie kontra KW czy Tygrysy… Ech…

Na zakupy

Rozgrywka dzieli się naturalnie na pewne etapy. Pierwszy to budowa naszego parku maszyn. Za karty początkowej talii nabywamy tańsze modele. Jeśli ktoś kupi kartę z właściwością odrzucania kart z talii to może skutecznie wzmocnić swoje kolejne akcje wyrzucając te startowe, słabe karty. Jeśli trafi się okazja, to można zaatakować wrogie bazy albo pojazdy ich broniące. Dzięki temu zdobywamy medale. Druga faza to wzajemne ataki. Użycie zdolności specjalnych pojazdów (które mają obronę większą niż 0) oznacza konieczność odstawienia ich na bazę, jako obrońcy.

wystawka

wystawka

A to z kolei jest szansą dla przeciwników, aby zaatakować. Jeśli gramy w większym gronie, to naturalnie pojawiają się taktyczne sojusze. „Strzelę do niebronionej bazy, a potem ty ją dobijesz i zdobędziesz. Ale w kolejnym kółeczku ty mnie wesprzesz.” Czasem pakty są dotrzymane, a czasem nie… jak to na wojnie. Na początku naszej tury wszelkie obrażenia są anulowane (i bazy, i pojazdów ich broniących), stąd szczególnie interesujące są takie sojusze w grze trzyosobowej. Końcowa faza to walka o karty osiągnięć, o czym szerzej niżej. Gra kończy się, gdy ktoś straci ostatnią bazę (albo wyczerpie się jedna talia medali o wartości 1). Ale strata baz nie ma nic do końcowego zwycięstwa. Punkty i tak liczą wszyscy!

Medale i osiągnięcia

Poszczególne nacje wyraźnie się różnią.

specjalne karty Rzeszy i Sowietów

specjalne karty Rzeszy i Sowietów

Jedni mają sporo kart specjalnych (Sowieci), inni tanie czołgi (Francuzi), a inni sporo sprzętu wspierającego (Amerykanie).

specjalne karty Francji i USA

specjalne karty Francji i USA

Warto o tym pamiętać budując talię. Najważniejsze jednak to dostosować taktykę do wymagań partii. Każda rozpoczyna się od wylosowania zestawu osiągnięć.

wybrane karty osiągnięć i karty pomocnicze

wybrane karty osiągnięć i karty pomocnicze

Są to karty dające aż 5 PZ za wykonanie – jako najlepszy! – jakiegoś zadania. A to najwięcej medali danego kraju, a to najwięcej zniszczonych baz, a to zgromadzenie w talii kart określonego typu. Jest tego sporo i bardzo urozmaica kolejne rozgrywki. Dodatkowym smaczkiem jest to, że remis oznacza odrzucenie danej karty osiągnięć. I zamiast 5 PZ trzeba obejść się smakiem, i to zwykle gorzkim, bo przeciwnik koncentrując się na innej karcie może właśnie tamte 5 PZ zdobył. Partie są urozmaicone. Sprzyja temu, naturalna w karciankach, losowość wychodzenia kart. Bywały partie wygrane medalami, czasem miażdżąco decydowały osiągnięcia, ale też i bazy (w większym gronie bardziej cenne) mogą okazać się kluczowe.

startowa talia

startowa talia

Podoba mi się też rozwiązanie polegające na tym, że strata ostatniej bazy nie eliminuje, a jedynie wyznacza koniec partii. Nie pozwala to na nieprzyjemny układ wszyscy na jednego. Można stracić bazy, a mimo to wygrać!

Grało się!

Gdy już po pionkowych wyprawach trafił w moje ręce egzemplarz recenzencki rozegraliśmy z moim Skarbem wyjątkową partię. Mając w świadomości znaczenie odchudzonej talii (jeszcze z Dominiona i Trains) zagrywałem raz za razem karty pozwalające odrzucić słabsze sztuki. Oczywiście takie karty specjalne trafiały od razu na bazę. W tym czasie mój Skarb raz po raz eliminował moje pojazdy (owszem trafiały znów do mojej talii) i łupał kolejne medale. Nic to, myślę, zaraz i ja sobie postrzelam… Ale gdzie tam! Ja talię odchudzam, buduję super deck, ale raz po raz daję okazję przeciwnikowi (no, tak wyszło) do zdobywania PZetów. No co tu dużo pisać – gorzkie to było granie. Zawziąłem się. Dawaj raz jeszcze! Ale teraz na pewno nie zagrywaj żadnych kart specjalnych. A ja spróbuję coś na to poradzić… Nie udało się…

Karty baz

Karty baz

Przyznam, że tego się nie spodziewałem. A granie w ten sposób wypacza zupełnie ducha tej prostej karcianki. Nie wiem, może czegoś nie załapałem w zasadach. Ale taki styl grania powinien być dość łatwo wyłapany w testach…Próbujemy znów, szukamy wspólnie jakichś home rule. Chyba się udało… Jeśli w grze dwuosobowej przyjąć, że zniszczenie pojazdu broniącego bazy wymaga przekroczenia (a nie wyrównania, jak w oryginalnych zasadach) poziomu obrony, to już nie jest tak łatwo.

przykłady kart o cechach specjalnych

przykłady kart o cechach specjalnych

Mimo wszystko z satysfakcją przyznaję, że ta karcianka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Jest prosta, nieprzekombinowana. Jeśli grać w szerszym gronie, to nie ma w zasadzie uwag. W pojedynkach korzystam z odkrytej poprawki i znika problem złośliwego gracza.

poza główną talią, resztę kart warto posortować

poza główną talią, resztę kart warto posortować

Cieszę się, że miłośnicy komputerowego World of Tanks będą mogli spróbować sił w karciance. Dodatkowo fani komputerowej wersji zapewne skuszą się na kupon oferujący darmowy czołg do swojej gry. A fanów deckbuildingu zachęcam, by spróbowali tej lekkiej, a ciekawej gry.Dziękujemy firmie rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings