Home / Artykuły / 07 zgłoś się – wyniki konkursu

07 zgłoś się – wyniki konkursu

07_boxUff, to nie był łatwy konkurs. Tym większe gratulacje należą się wszystkim jego uczestnikom. Zadaliście sobie wiele trudu, żeby odpowiedzieć na te pytania. 32 osoby postanowiły szperać w necie, w książkach i w pamięci aby się zmierzyć z serialem. Niektórzy korzystali z literatury (podejrzewam, że wielu z Was czytało książkę Piotr K. Piotrowskiego „07 zgłasza się”), niektórzy próbowali szukać odpowiedzi w Wikipedii a jeszcze inni dzielnie studiowali napisy końcowe odcinków 07…

Muszę przyznać, że i dla mnie wynik tego konkursu jest zaskoczeniem. Czegoś się dzięki Wam nauczyłam. A czego – o tym za chwilę.

1. Zacznijmy od spraw podstawowych ….

W pierwszej części pytania prosiliśmy aby podać nazwiska dwóch II reżyserów. Niekwestionowanym królem odpowiedzi był Kazimierz Tarnas (wszyscy bez wyjątku wskazali jego nazwisko) i rzeczywiście to o niego chodziło. To własnie on uczestniczył w realizacji czterech pierwszych serii (do 1984 roku), zadebiutował jako reżyser jednego z odcinków (13. Strzał na dancingu) a nawet wystąpił w epizodzie (w „Złotym kielichu z rubinami” jako kapitan promu). Ciekawostką jest to, że Kazimierz Tarnas ma stopień kapitana jachtowego – miało to zauważalny wpływ na pracę nad tym odcinkiem aż pewnym momencie Krzysztof Szmagier po prostu zaproponował mu rolę kapitana :). Drugą postacią, o którą chodziło jest Krzysztof Prymek. Jego nazwiska w Wikipedii nie znajdziecie – ale w Internetowej Bazie Filmu Polskiego (filmpolski.pl) oraz na IMDb.com – tak. Znajdziecie go też w książce Piotrowskiego „07 zgłasza się”. Wiele osób jako drugie nazwisko podawało Andrzeja Jerzego Piotrowskiego. Ale on reżyserował tylko jeden z odcinków (9. Rozkład jazdy) i nie był nigdy II reżyserem „07 zgłoś się”.

Druga część pytania dotyczyła pierwowzoru 6. odcinka (Złoty kielich z rubinami). I tu mnie zaskoczyliście. Większość osób podawała „Świetliste ostrze” Andrzeja Bogusławskiego i takiej odpowiedzi się spodziewałam. Niektórzy wspominali o opowiadaniu Bogusławskiego „Sprawa, której nie było”. Kilka osób zadało sobie trud sprawdzenia napisów końcowych. Otóż okazało się, że „Świetliste ostrze” – choć podawane przez niektóre źródła, w tym książkę Piotrowskiego, jako pierwowzór – nie jest jego pierwowzorem. „Świetliste ostrze” jest pierwowzorem 9. odcinka (Rozkład jazdy).

W związku z tym uznawaliśmy zarówno odpowiedź „Świetliste ostrze” jak i odpowiedź, że pierwowzór nie istnieje.

2. Początki czasem bywają trudne…

Tu nikt nie miał problemu – Porucznik Borewicz przyjechał z Londynu (niektórzy pisali, że z Anglii / Wielkiej Brytanii) gdzie przebywał na placówce dyplomatycznej Ministerstwa Handlu Zagranicznego. Natomiast nie wszyscy wiedzieli, że Piotr K. Piotrowski pokusił się o rekonstukcję tego okresu życia porucznika w opowiadaniu pt. „Londyńska misja Borewicza”. Opowiadanie to jest częścią ksiażki „07 zgłasza się” , więc tę odpowiedź też uznawaliśmy za prawidłową. Natomiast zdecydowanie nie jest to „Porucznik Borewicz w akcji” – taki tytuł nosi jedna z internetowych recenzji książki Piotra Piotrowskiego i – co ciekawe – z tejże recenzji można było się dowiedzieć, jaki tytuł nosi rzeczone opowiadanie….

3. Dossier Sławomira Borewicza…

To pytanie było proste – wszyscy wiedzieli, że ukończył studia prawnicze oraz władał językiem angielskim. Kilka osób podało też (za Piotrowskim), że językiem francuskim (choć brak dowodów w filmie). Jedna osoba żartobliwie zauważyła, że umiał się witać po włosku ;)

Z niecierpliwością czekałam czy nie padnie język rosyjski. Dlaczego rosyjski? Źródła milczą na ten temat. Nie ma na to dowodów, ale…. w tym okresie głębokiego komunizmu każdy musiał władać językiem rosyjskim. Cieszyliśmy się, że język ten nie był naszym urzędowym…. dlatego dużą przyjemność sprawiły mi odpowiedzi kilku uczestników, którzy postanowili zaryzykować i napisali, że prawdopodobnie również językiem rosyjskim. Natomiast zupełnie nie wiem skąd wziął się w jednej odpowiedzi język niemiecki. Tak czy owak – prawidłową odpowiedzią była kombinacja języków angielski / francuski / rosyjski.

4. Wino, kobiety i …. porucznik MO

Z tym również nikt nie miał problemu. Wszyscy wiedzieli, że Sławomir Borewicz był żonaty z kobietą imieniem Joanna.

5. Mistrzowie sarkazmu i ciętej riposty

a) Myślenie ma kolosalną przyszłość. W milicji także.
Sławomir Borewicz, odcinek 3 „Dziwny wypadek”

b) Mam coś dla pana: „To nieprawda, że małżeństwo jest loterią. W loterii ma się jednak pewne szanse”.
Sławomir Borewicz, odcinek 2 „Wisior”

c) – Otwórzcie okno. Myślę, że orłów nie ma, żaden nie wyleci. – A pan major drzwiami?
odcinek 3 „Dziwny wypadek” – major Wołczyk, odpowiada mu por. Borewicz

d) Pan Fakety pyta, czy u was jest tylko jedna striptizerka bo wczoraj byli w Kongresowej i ta sama się rozbierała. A jeśli ją rozbolą zęby, co będzie? W Warszawie zamrze życie nocne?
Tu było najwięcej problemów, cytatu nie ma w Wikicytatach :)
Niektórzy wkładali ten tekst w usta porucznika Borewicza …. ale kwestię tę wypowiada tłumaczka na dancingu w odcinku pt. „Morderca działa nocą”

6. Połączenia

Większość z Was nie miała problemu z namierzeniem aktorów:

a) Wacław Kowalski jako taksówkarz Dołmontowicz (2. Wisior) – to Kazimierz Pawlak z trylogii komediowej  Sylwestra Chęcińskiego.
Jan Machulski jako docent Jacek Wereda (3. Dziwny wypadek) – trudno o bardziej znaną twarz komedii Juliusza Machulskiego.
Dużym zaskoczeniem dla mnie było nazwisko Jerzego Janeczka (9. odcinek „Rozkład jazdy” jako porucznik Guriasz prowadzący z Borewiczem śledztwo w sprawie śmierci Barbary Dreckiej) – on z kolei grał słynną rolę Witii Pawlaka w rzeczonej komedii – dlatego tę odpowiedź również uznajemy za prawidłową – bo chociaż nam chodziło o Wacława Kowalskiego – to Jerzy Janeczek spełnia kryteria tego pytania.

b) najczęściej powtarzał się Piotr Fronczewski i to była prawidłowa odpowiedź.
Padło tu nazwisko Mariusza Gorczyńskiego – ale choć zagrał trzy różne postacie w serialu oraz był aktorem filmowym, teatralnym i kabaretowym – to jednak w jego dorobku nie znalazły się słuchowiska radiowe, książka mówiona, piosenka aktorska czy muzyka disco. Kilka osób wspomniało Zbigniewa Buczkowskiego – on również grał trzy role (w odc. 9., 13. i 18.) ale jego dorobek artystyczny też nie spełnia kryteriów pytania.

c) w większości wypadków nie mieliście z tym problemu – chodziło o film „Wściekły” (reż. Roman Załuski), w którym Bronisław Cieślak zagrał rolę kapitana Bogdana Zawady.

7. Serial a gra planszowa

a) Postacie
Prawdziwe nazwisko Wolniaka brzmi  Marian Dudziak. Wolniakowi skradziono dokumenty i Dudziak się pod niego podszywał. Możemy uznać, że na karcie przedstawiono prawdziwego Wolniaka, a nie Dudziaka ;)

b) Przestępstwa
Nam z serialem najbardziej skojarzyły się Przemyt (Złoty kielich z rubinami) oraz Szantaż (300 tysięcy w nowych banknotach) i głównie tych kart oczekiwaliśmy. I rzeczywiście często powtarzały się w odpowiedziach. Ale padały też m.in. takie propozycje jak Kradzież (Wisior, Ślad rękawiczki), Hazard (Strzał na dansingu), Morderstwo (Morderca działa nocą), Napad (Skok śmierci)…

c) Lokacje
Zdecydowanie najczęściej wymienianą lokacja było Okęcie – dzieje się tam tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich odcinków. Innym często odwiedzanym miejscem jest Hotel Victoria (np. w „Ścigany przez samego siebie”). W Hotelu Forum z kolei zatrzymuje się płatny morderca z „Przerwanego urlopu”. W jednym z odcinków („Złocisty”) idziemy z por. Borewiczem na Bazar Różyckiego. Kilka razy potykamy się o Dworzec Centralny („Major opóźnia akcję”, „Brudna sprawa”). Cieszy mnie, że tak wiele lokacji bez trudu (najczęściej podawaliście więcej niż dwie wymagane w pytaniu) potrafiliście powiązać z filmem. Zaskoczeniem dla mnie było znalezienie w serialu Łazienek Królewskich („Morderca działa nocą”) oraz Pałacu kultury i nauki („Ślad rękawiczki” – pokaz mody) – to były dwie lokacje jak na mój gust najmniej związane z serialem. Wyścigi konne na Służewcu są niezmiernie wdzięczną lokacją dla filmów kryminalnych, ale nikt z Was nie znalazł powiązań z 07. Ja zresztą też ;)

Wszystkie odpowiedzi dotyczące lokacji i przestępstw uznawaliśmy za poprawne – nie tylko te, których oczekiwaliśmy explicite. Wykazaliście się naprawdę dobrą znajomością serialu i to się najbardziej liczy.

A zwycięzcą jest…

Jak już pisałam na początku – w konkursie wzięło udział 32 uczestników, w tym poprawnych odpowiedzi udzieliło aż 13 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Spośród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzcę. Egzemplarz gry „07 zgłoś się” otrzymuje:

chaos1981ol

Gratulujemy i prosimy o dane do wysyłki na adres: kontakt@gamesfanatic.pl

Sponsorem konkursu jest Wydawnictwo Phalanx

phalanx_zajawka

5 komentarzy

 1. Avatar

  A kiedy wyniki konkursu noworocznego?

 2. Avatar

  Trzeba przyznać, że konkurs był z kategorii ambitnych;) Gratulacje dla zwycięzcy.

 3. Odi

  Easyrider -> w czwartek

 4. Avatar

  Zdecydowanie dobry konkurs;) I kurcze , na prawdę potrafił się witać:) Bo akurat w TV leciało:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Top 2020 – najlepsza gra dla dzieci

Topek ciąg dalszy, czyli kolejny odcinek naszego mini-cyklu. Dziś redakcyjne TOP3 gier dziecięcych wydanych u nas w zeszłym roku: Dziennik Zagadkowa Podróż, Draftozaur oraz Zombie Kidz Ewolucja. A jakie są wasze typy?

Share via
Copy link
Powered by Social Snap