Home / Artykuły / 07 zgłoś się – wyniki konkursu

07 zgłoś się – wyniki konkursu

07_boxUff, to nie był łatwy konkurs. Tym większe gratulacje należą się wszystkim jego uczestnikom. Zadaliście sobie wiele trudu, żeby odpowiedzieć na te pytania. 32 osoby postanowiły szperać w necie, w książkach i w pamięci aby się zmierzyć z serialem. Niektórzy korzystali z literatury (podejrzewam, że wielu z Was czytało książkę Piotr K. Piotrowskiego „07 zgłasza się”), niektórzy próbowali szukać odpowiedzi w Wikipedii a jeszcze inni dzielnie studiowali napisy końcowe odcinków 07…

Muszę przyznać, że i dla mnie wynik tego konkursu jest zaskoczeniem. Czegoś się dzięki Wam nauczyłam. A czego – o tym za chwilę.

1. Zacznijmy od spraw podstawowych ….

W pierwszej części pytania prosiliśmy aby podać nazwiska dwóch II reżyserów. Niekwestionowanym królem odpowiedzi był Kazimierz Tarnas (wszyscy bez wyjątku wskazali jego nazwisko) i rzeczywiście to o niego chodziło. To własnie on uczestniczył w realizacji czterech pierwszych serii (do 1984 roku), zadebiutował jako reżyser jednego z odcinków (13. Strzał na dancingu) a nawet wystąpił w epizodzie (w „Złotym kielichu z rubinami” jako kapitan promu). Ciekawostką jest to, że Kazimierz Tarnas ma stopień kapitana jachtowego – miało to zauważalny wpływ na pracę nad tym odcinkiem aż pewnym momencie Krzysztof Szmagier po prostu zaproponował mu rolę kapitana :). Drugą postacią, o którą chodziło jest Krzysztof Prymek. Jego nazwiska w Wikipedii nie znajdziecie – ale w Internetowej Bazie Filmu Polskiego (filmpolski.pl) oraz na IMDb.com – tak. Znajdziecie go też w książce Piotrowskiego „07 zgłasza się”. Wiele osób jako drugie nazwisko podawało Andrzeja Jerzego Piotrowskiego. Ale on reżyserował tylko jeden z odcinków (9. Rozkład jazdy) i nie był nigdy II reżyserem „07 zgłoś się”.

Druga część pytania dotyczyła pierwowzoru 6. odcinka (Złoty kielich z rubinami). I tu mnie zaskoczyliście. Większość osób podawała „Świetliste ostrze” Andrzeja Bogusławskiego i takiej odpowiedzi się spodziewałam. Niektórzy wspominali o opowiadaniu Bogusławskiego „Sprawa, której nie było”. Kilka osób zadało sobie trud sprawdzenia napisów końcowych. Otóż okazało się, że „Świetliste ostrze” – choć podawane przez niektóre źródła, w tym książkę Piotrowskiego, jako pierwowzór – nie jest jego pierwowzorem. „Świetliste ostrze” jest pierwowzorem 9. odcinka (Rozkład jazdy).

W związku z tym uznawaliśmy zarówno odpowiedź „Świetliste ostrze” jak i odpowiedź, że pierwowzór nie istnieje.

2. Początki czasem bywają trudne…

Tu nikt nie miał problemu – Porucznik Borewicz przyjechał z Londynu (niektórzy pisali, że z Anglii / Wielkiej Brytanii) gdzie przebywał na placówce dyplomatycznej Ministerstwa Handlu Zagranicznego. Natomiast nie wszyscy wiedzieli, że Piotr K. Piotrowski pokusił się o rekonstukcję tego okresu życia porucznika w opowiadaniu pt. „Londyńska misja Borewicza”. Opowiadanie to jest częścią ksiażki „07 zgłasza się” , więc tę odpowiedź też uznawaliśmy za prawidłową. Natomiast zdecydowanie nie jest to „Porucznik Borewicz w akcji” – taki tytuł nosi jedna z internetowych recenzji książki Piotra Piotrowskiego i – co ciekawe – z tejże recenzji można było się dowiedzieć, jaki tytuł nosi rzeczone opowiadanie….

3. Dossier Sławomira Borewicza…

To pytanie było proste – wszyscy wiedzieli, że ukończył studia prawnicze oraz władał językiem angielskim. Kilka osób podało też (za Piotrowskim), że językiem francuskim (choć brak dowodów w filmie). Jedna osoba żartobliwie zauważyła, że umiał się witać po włosku ;)

Z niecierpliwością czekałam czy nie padnie język rosyjski. Dlaczego rosyjski? Źródła milczą na ten temat. Nie ma na to dowodów, ale…. w tym okresie głębokiego komunizmu każdy musiał władać językiem rosyjskim. Cieszyliśmy się, że język ten nie był naszym urzędowym…. dlatego dużą przyjemność sprawiły mi odpowiedzi kilku uczestników, którzy postanowili zaryzykować i napisali, że prawdopodobnie również językiem rosyjskim. Natomiast zupełnie nie wiem skąd wziął się w jednej odpowiedzi język niemiecki. Tak czy owak – prawidłową odpowiedzią była kombinacja języków angielski / francuski / rosyjski.

4. Wino, kobiety i …. porucznik MO

Z tym również nikt nie miał problemu. Wszyscy wiedzieli, że Sławomir Borewicz był żonaty z kobietą imieniem Joanna.

5. Mistrzowie sarkazmu i ciętej riposty

a) Myślenie ma kolosalną przyszłość. W milicji także.
Sławomir Borewicz, odcinek 3 „Dziwny wypadek”

b) Mam coś dla pana: „To nieprawda, że małżeństwo jest loterią. W loterii ma się jednak pewne szanse”.
Sławomir Borewicz, odcinek 2 „Wisior”

c) – Otwórzcie okno. Myślę, że orłów nie ma, żaden nie wyleci. – A pan major drzwiami?
odcinek 3 „Dziwny wypadek” – major Wołczyk, odpowiada mu por. Borewicz

d) Pan Fakety pyta, czy u was jest tylko jedna striptizerka bo wczoraj byli w Kongresowej i ta sama się rozbierała. A jeśli ją rozbolą zęby, co będzie? W Warszawie zamrze życie nocne?
Tu było najwięcej problemów, cytatu nie ma w Wikicytatach :)
Niektórzy wkładali ten tekst w usta porucznika Borewicza …. ale kwestię tę wypowiada tłumaczka na dancingu w odcinku pt. „Morderca działa nocą”

6. Połączenia

Większość z Was nie miała problemu z namierzeniem aktorów:

a) Wacław Kowalski jako taksówkarz Dołmontowicz (2. Wisior) – to Kazimierz Pawlak z trylogii komediowej  Sylwestra Chęcińskiego.
Jan Machulski jako docent Jacek Wereda (3. Dziwny wypadek) – trudno o bardziej znaną twarz komedii Juliusza Machulskiego.
Dużym zaskoczeniem dla mnie było nazwisko Jerzego Janeczka (9. odcinek „Rozkład jazdy” jako porucznik Guriasz prowadzący z Borewiczem śledztwo w sprawie śmierci Barbary Dreckiej) – on z kolei grał słynną rolę Witii Pawlaka w rzeczonej komedii – dlatego tę odpowiedź również uznajemy za prawidłową – bo chociaż nam chodziło o Wacława Kowalskiego – to Jerzy Janeczek spełnia kryteria tego pytania.

b) najczęściej powtarzał się Piotr Fronczewski i to była prawidłowa odpowiedź.
Padło tu nazwisko Mariusza Gorczyńskiego – ale choć zagrał trzy różne postacie w serialu oraz był aktorem filmowym, teatralnym i kabaretowym – to jednak w jego dorobku nie znalazły się słuchowiska radiowe, książka mówiona, piosenka aktorska czy muzyka disco. Kilka osób wspomniało Zbigniewa Buczkowskiego – on również grał trzy role (w odc. 9., 13. i 18.) ale jego dorobek artystyczny też nie spełnia kryteriów pytania.

c) w większości wypadków nie mieliście z tym problemu – chodziło o film „Wściekły” (reż. Roman Załuski), w którym Bronisław Cieślak zagrał rolę kapitana Bogdana Zawady.

7. Serial a gra planszowa

a) Postacie
Prawdziwe nazwisko Wolniaka brzmi  Marian Dudziak. Wolniakowi skradziono dokumenty i Dudziak się pod niego podszywał. Możemy uznać, że na karcie przedstawiono prawdziwego Wolniaka, a nie Dudziaka ;)

b) Przestępstwa
Nam z serialem najbardziej skojarzyły się Przemyt (Złoty kielich z rubinami) oraz Szantaż (300 tysięcy w nowych banknotach) i głównie tych kart oczekiwaliśmy. I rzeczywiście często powtarzały się w odpowiedziach. Ale padały też m.in. takie propozycje jak Kradzież (Wisior, Ślad rękawiczki), Hazard (Strzał na dansingu), Morderstwo (Morderca działa nocą), Napad (Skok śmierci)…

c) Lokacje
Zdecydowanie najczęściej wymienianą lokacja było Okęcie – dzieje się tam tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich odcinków. Innym często odwiedzanym miejscem jest Hotel Victoria (np. w „Ścigany przez samego siebie”). W Hotelu Forum z kolei zatrzymuje się płatny morderca z „Przerwanego urlopu”. W jednym z odcinków („Złocisty”) idziemy z por. Borewiczem na Bazar Różyckiego. Kilka razy potykamy się o Dworzec Centralny („Major opóźnia akcję”, „Brudna sprawa”). Cieszy mnie, że tak wiele lokacji bez trudu (najczęściej podawaliście więcej niż dwie wymagane w pytaniu) potrafiliście powiązać z filmem. Zaskoczeniem dla mnie było znalezienie w serialu Łazienek Królewskich („Morderca działa nocą”) oraz Pałacu kultury i nauki („Ślad rękawiczki” – pokaz mody) – to były dwie lokacje jak na mój gust najmniej związane z serialem. Wyścigi konne na Służewcu są niezmiernie wdzięczną lokacją dla filmów kryminalnych, ale nikt z Was nie znalazł powiązań z 07. Ja zresztą też ;)

Wszystkie odpowiedzi dotyczące lokacji i przestępstw uznawaliśmy za poprawne – nie tylko te, których oczekiwaliśmy explicite. Wykazaliście się naprawdę dobrą znajomością serialu i to się najbardziej liczy.

A zwycięzcą jest…

Jak już pisałam na początku – w konkursie wzięło udział 32 uczestników, w tym poprawnych odpowiedzi udzieliło aż 13 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Spośród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzcę. Egzemplarz gry „07 zgłoś się” otrzymuje:

chaos1981ol

Gratulujemy i prosimy o dane do wysyłki na adres: kontakt@gamesfanatic.pl

Sponsorem konkursu jest Wydawnictwo Phalanx

phalanx_zajawka

5 komentarzy

 1. Avatar

  A kiedy wyniki konkursu noworocznego?

 2. Avatar

  Trzeba przyznać, że konkurs był z kategorii ambitnych;) Gratulacje dla zwycięzcy.

 3. Odi

  Easyrider -> w czwartek

 4. Avatar

  Zdecydowanie dobry konkurs;) I kurcze , na prawdę potrafił się witać:) Bo akurat w TV leciało:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kennerspiel des Jahres – na co ona geekom?

Lipcowe wyniki niemieckiej Kennerspiel des Jahres po raz kolejny skłoniły mnie do refleksji jakie cele stawia przed sobą ta druga (obok samej SdJ) najbardziej prestiżowa planszówkowa nagroda na świecie, do kogo jest skierowana i jak bardzo „przydaje się” graczom zaawansowanym.