Home | Wiadomości | Wydarzenia | Zapowiedzi 2016 – Portal

Zapowiedzi 2016 – Portal

❍ Reading Time: 3 minutes

portalWczoraj, podczas kolejnej edycji Portalkonu, mieliśmy okazję posłuchać zapowiedzi wydawniczych gliwickiego wydawnictwa Portal. Zapowiedzi, co tu dużo ukrywać, bardzo ambitnych! Oto zaprezentowano 34 pudełka plus jedno malutkie, machające rączkami i wołające „Jeszcze ja, jeszcze ja!”. Wśród owych 34 pudełek część nadal pozostaje owiana tajemnicą i nie została jeszcze wczoraj ujawniona. Natomiast ostatnie, domagające się uwagi maleństwo to gra Heroes of Normandie, nad którą wisi chyba jakieś fatum, tak samo ciężkie jak ciężkie są westchnienia oczekujących na nią graczy.

Oto, co wyjawił Ignacy Trzewiczek podczas żywiołowej prezentacji (zakłócanej chwilami  odgłosem trzaskających garów z pobliskiej kuchni – Portalkon odbywał się na stołówce Politechniki Śląskiej):

Okrętami flagowymi w tym roku mają być 4 autorskie propozycje Portalu:

Master Set 51 Stanu – Ukazujący się na wiosnę masywny zestaw postapokaliptycznej karcianki będzie zawierał 88 kart z podstawki, 50 kart z samodzielnego dodatku Nowej Ery i 50 kart z dodatku Zima. Możliwe będą dwa „tryby” rozgrywki: podstawka + Nowa Era (bardziej interakcyjny) i podstawka + Zima (bardziej produkcyjny). Portalowcy założyli sobie ambitny plan wypuszczenia równocześnie na rynek wersji angielskiej i polskiej, co nastąpi na wiosnę. A przedsprzedaż ruszy już w poniedziałek!

Więcej o tym produkcie przeczytacie w Cotygodniku, jako że – jako zagorzała fanka serii – musiałam oczywiście spróbować gry testowej :)

Cry Havoc – To z kolei gra ameritrashowa, w której ciężkim pudle znajdziemy aż 54 figurki i 4 różne frakcje. Gra jest w fazie zaawansowanych testów.

First Martians – Kolejna olbrzymia produkcja bazuje na znanej grze Trzewiczka Robinson Crusoe i przenosi zmagania osamotnionych śmiałków w przestrzeń kosmiczną, a konkretnie na Marsa, gdzie muszą sobie poradzić z wieloma przygodami, które tym razem generować dla nich będzie specjalna aplikacja. Dostępne 3 kampanie, 3 podstawowe tryby rozgrywki plus tryb „open world”. Gra jest w najwcześniejszej fazie tworzenia spośród nowości i na Portalkonie zobaczyliśmy jedynie jej proponowaną okładkę podczas prezentacji multimedialnej. Premiera przewidziana na tegoroczne targi w Essen. Zapowiadany hit i ogromna regrywalność!

Ostatni okręt flagowy to na razie niespodzianka, która zostanie wyjawiona w marcu. Hype podkręcony, zostaje nam tylko czekać.

 

Portal podjął także współpracę z IELLO i Cool Mini Or Not, czego efektem będzie wydanie takich gier jak:

Spoza tych dwóch stajni będziemy mieli jeszcze okazję pobawić się w :

Natomiast najbliższe premiery to:

Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy – Pięć rodzin: rozszerzenie zwiększające interakcję, zawiera w sobie 4 mini dodatki oraz tryb solo.

Statki, łupy, kościotrupy: kościana gra morska, w której wnętrze pudełka odgrywa rolę morza. Do dyspozycji mamy aż 38 specjalnych kości i … metalowe monety (bonus do polskiego wydania!). Sugerowana cena to 199 zł. Premiera już 4 lutego, a przedsprzedaż rusza w poniedziałek!

Inne wieści:

  • linia 2 Pionków okazała się dużym sukcesem i powstaną oczywiście kolejne gry. Wyjawiono na razie tytuły trzech z nich: Konik polny i mrówka, Czerwony kapturek i Zaczarowany flet.
  • powstaje nowa strona serwisu światgierplanszowych.pl, która będzie zupełną nowością na polskim rynku! Gracze stworzą społeczność na podobnych zasadach jak BGG, gdzie będzie można komentować, lajkować i tworzyć wszelakie rankingi i kolekcje
  • spodziewane dodruki: Neuroshima Hex 3.0 (luty), Osadnicy: Narodziny Imperium – edycja „Gra Roku” (luty; lakierowane pudełko, erraty do kart) oraz Robinson Crusoe: Wyprawa HMS Beagle (marzec/kwiecień)
  • w tym roku odbędą się Mistrzostwa Polski w Osadnicy: Narodziny Imperium
  • od 1 stycznia Portal ma nowe logo! Podobne, ale delikatniejsze.

Tak więc, ambitne plany Portalu są naprawdę imponujące. Oby nie skończyło się za rok ponownie na równej liście sukcesów i porażek ;) Ignacy Trzewiczek przedstawił nową wizję wydawnictwa, w której nowy, po części, zespół ma mnóstwo oryginalnych pomysłów i zapału, a samo wydawnictwo – przekształcone w spółkę z o.o., wsiada do swojego nowego walca, aby wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku planszówkowym.

Życzymy całemu zespołowi POWODZENIA!!!

 

 

One comment

  1. Pozazdrościć tempa rozwoju i pracy :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*