Home | Katalog gier | Gry edukacyjne | Kieszonkowce – seria edukacyjna. Recenzja + KONKURS!

Kieszonkowce – seria edukacyjna. Recenzja + KONKURS! [Współpraca reklamowa z EDGARD] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 4 minutes

Kieszonkowce to edukacyjna seria małych karcianek. Matematyka, język angielski, geografia – o tych pozycjach pisaliśmy już w naszym serwisie. W międzyczasie doszedł też filmowy, popkulturowy i futbolowy (o! robi się juz nie tylko edukacyjnie, ale i rozrywkowo!) a ostatnio trafiły w moje ręce cztery kolejne gry: dwie czysto edukacyjne – geograficzny (Obieżyświat), przyrodniczy (Zoo Liga) oraz dwa nieco bardziej rozrywkowe: Kultowy PRL i Nielogiczny – teorie spiskowe.

Obieżyświata i Zoo Ligę wykorzystałam na zajęciach ze studentami. Prowadzimy warsztaty, na których przybliżamy przyszłym nauczycielom planszówki i pokazujemy ich wartości dydaktyczne. A tym ostatnim – jeśli chodzi o serie kieszonkowców – nie da się zaprzeczyć. Same gry są bardzo proste i w zasadzie wykorzystują znane z dzieciństwa zabawy, w których zbieramy sety przekazując sobie wzajemnie karty ewentualnie wykorzystujemy mechanikę rodem z jungle speed grając na spostrzegawczość i szukając cech wspólnych. Nie będę ich opisywać, bo wszystkie (nie-quizowe kieszonkowce) mniej więcej bazują na podobnych rozwiązaniach (np. tych opisanych przeze mnie przy okazji kieszonkowców matematycznych).

Natomiast jedna z gier Zoo Ligi (choć w podobny sposób można również bawić się Obieżyświatem) zwróciła moją szczególną uwagę. Dzielimy się na dwie drużyny i w czasie rzeczywistym dokładany nasze karty do wyłożonych na stole gromad: ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb oraz grupy bezkręgowców. Miałam być w życiu biologiem, więc … sami rozumiecie moją fascynację :). Większość zwierząt jest oczywistych, choć nie dla każdego (specjalne ukłony dla moich studentów ;)), ale … w grze zabrakło ściągi. Skąd mam wiedzieć, że płetwal błękitny jest ssakiem a paedophryne amauensis jest płazem? Oczywiście Wikipedia zawsze przyjdzie wam z pomocą, jednak ów brak umieszcza tę pozycję pomiędzy pomocami dydaktycznymi wymagającymi obecności nauczyciela (dla którego będzie to oczywista oczywistość i właśnie dlatego jest nauczycielem, przekazując swoja wiedzę dzieciom, by potem i dla nich była to oczywista oczywistość). W każdym razie, jest to bardzo miłe narzędzie do wykorzystania na lekcji biologii.

Kultowy PRL to quiz. Jestem w wieku, w którym większość pytań jest dla mnie powrotem do przeszłości i nie stanowi większego wyzwania, ale nie wątpię, że dla młodzieży niektóre z nich będą czystą abstrakcją. Zwłaszcza te dalsze pytania (a jest ich aż 165) – no dobrze, te dalsze pytanie dla mnie też czasem potrafią być nieoczywiste.

Początkowe pytania są banalne…

A to pytania z końcowej części talii…

Z kolei Kieszonkowiec nielogiczny – teorie spiskowe mnie zaskoczył. Spodziewałam się mimo wszystko ciekawych logicznych zagadek, ale jednak logicznych. A tu, jakby to rzecz, czasem niezła fantazja. Np. o tym, że za księżycem zaparkowali kosmici :) Jednak, wiecie… jakby to wam powiedzieć… żyjąc trochę czasu na tym świecie ja się naprawdę z niektórymi tym teoriami spotkałam, także ten-tego, w dzieciństwie straszono mnie czarną wołgą, a o tym co w/g teorii spiskowej Żydzi dodają do macy, też gdzieś mi się obiło o uszy. Jest to gra typu quiz, więc nie ma tu nad czym deliberować, niemniej… polecam. Naprawdę polecam z czystym sumieniem zarówno Kultowy PRL jak i Teorie Spiskowe. Będziecie bawić się świetnie. Zwłaszcza przy tych drugich – a te pierwsze będą dla waszych dzieci tym, czym dla was Kieszonkowiec nielogiczny. No chyba, że sami macie po 20 lat…

I co powiedzie na takie insynuacje? ;)

Zamiast oceny

Trudno oceniać pozycję, która nie jest typową grą. Ale… gdy moje dzieci były w podstawówce, jako rodzic, wśród niewielkich gier planszowych szukałam drobnych prezentów / nagród dla uczniów. Kieszonkowce jak najbardziej się na takie upominki nadają. Może ten tekst będzie zatem dla was inspiracją?

A teraz, aby zaskoczyć was niczym teoria spiskowa, wraz z wydawnictwem EDGARD zapraszamy na…

Konkurs

Zapraszamy was do budowania teorii  :) Opiszcie jakąś teorię spiskową – może być prawdziwa (np. wasza ulubiona), może być fikcyjna (tzn. taka wyssana przez was z palca) – byle była trzymająca w napięciu. Wśród najlepszych opowiadań wyłonimy trzech laureatów, którzy od wydawnictwa Edgard otrzymają wybraną przez siebie grę z serii Kieszonkowiec. Na zgłoszenia czekamy dwa tygodnie. Powodzenia.

Formularz konkursowy

Formularz konkursowy

Szczegółowy regulamin konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu

 1. Organizatorem Konkursu jest serwis GamesFanatic.pl.
 2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie.
 3. Konkurs trwa od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 10 czerwca 2018, do godziny 23:59.
 4. Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl
 5. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
 7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.
 8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
 9. Konkurs polega na udzieleniu odpowiedzi korzystając z załączonego formularza Google. W wyjątkowych wypadkach (np. niedostępność serwisu Google lub niemożność załączenia pracy – innej niż tekstowa – we wskazanym formularzu) dopuszczalne jest przesłanie odpowiedzi e-mailem na adres konkurs@gamesfanatic.pl
 10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Z udziału w konkursie wyłączeni są redaktorzy serwisu GamesFanatic.pl oraz członkowie ich najbliższych rodzin.
 11. Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, grą, której wynik zależy od przypadku, ani żadną inną w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2016 poz. 471 j.t. z późn. zm.).
 12. Odpowiedzi będą sprawdzane przez redakcję serwisu GamesFanatic.pl
 13. Laureatów nagrody wybierze redakcja serwisu GamesFanatic.pl
 14. W Konkursie można wygrać nagrody wymienione na stronie konkursu.
 15. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu 14 dni po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi.
 16. Laureat zobowiązany jest do przesłania danych do wysyłki na adres kontakt@gamesfanatic.pl w ciągu 21 dni od momentu ogłoszenia wyników. Niedopełnienie tego warunku zostanie potraktowane przez Organizatora jako rezygnacja z nagrody.
 17. Nagrodę wysyła Organizator do 10 (dziesięciu) dni roboczych od momentu przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.
 18. Organizator ma prawo publikacji na stronie gamesfanatic.pl zwycięskiej pracy podając imię i nazwisko lub pseudonim autora.
 19. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu korespondencyjnego.
 20. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika.

Czas: dwa tygodnie(do 10 czerwca)
Nagrody: trzy gry z serrii Kieszonkowce (dla laureatów trzech najlepszych prac)
Odpowiedzi: prosimy udzielać za pomocą poniższego formularza
Wyniki: postaramy się ogłosić w ciągu tygodnia od zakończenia konkursu
Powodzenia!Grę Kieszonkowce kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie EDGARD za przekazanie gry do recenzji.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*